Homeopatika k porodu: Proč je nezobat jako bonbony? 🍬

Chcete snazší porod? Kratší? Méně bolestivý? Aby mléko teklo proudem? Zkuste homeopatika k porodu. To hlásí spousta webových portálů.

Já s nimi ale nemohu zcela souhlasit. Každá mince má dvě strany a dnes vám představím tu svou. Ne úplně růžovou :).

Jaké jsou mé zkušenosti a vše, co jste potřebovaly vědět o homeopatikách před porodem, v jeho průběhu, po porodu a při kojení.

Obsah článku:

✅ Jaká je výhoda homeopatik při porodu?

✅ Jaká homeopatika jsou doporučována k porodu a na podporu laktace?

✅ Jaká je má otevřená zkušenost s homeopatiky k porodu a na podporu kojení?

homeopatika k porodu

Proč jsou homeopatika k porodu fenoménem?

Homeopatika jsou v posledních letech velmi oblíbenou formou, jak si “upravit” porod k obrazu svému.

Porod vyvolává silné emoce. Především u prvorodiček. Strach z neznámá. Z bolesti. Zda to vůbec zvládnu.

Tomu moc nepřidají historky maminek z okolí. Občas mi přijde, že se některé vyžívají v tom, jak vystrašit těhotnou ženu 🙂. A přitom ví sami nejlépe, jak se ony cítily před porodem.

Ustrašeně. Zranitelně.

Podpora a povzbuzení bylo to jediné, co v tu chvíli potřebovaly.

Právě s ohledem na všechny tyto negativní emoce v souvislosti s porodem vyhledává plno maminek pomoc u homeopatik. Doufají, že jim pomůžou ke snadnějšímu a hladšímu průběhu porodu.

A v podstatě často pomohou. Ale ne vždy to tak musí být.

Homeopatika k porodu je potřeba brát s respektem. Nejsou to jen bonbonky, které budou mít buď pozitivní nebo žádný efekt.

Jakou mají homeopatika k porodu výhodu?

Hlavní předností homeopatik při porodu je, že nejsou toxické a nemají negativní vliv na miminko. To je důvod, proč se jich maminky nebojí a přistupují k nim ve vztahu “Za pokus nic nedám“.

Jak fungují homeopatika?

Homeopatika fungují na zcela opačném principu než léky. Cílem léků je především potlačit příznak něčeho. Například vás bolí hlava, vezmete si Paralen. A už se neřeší příčina, proč vás vůbec začala hlava bolet.

Homeopatie vychází z principu: podobné se léčí podobným. Homeopatika podporují symptomy podobné těm, na které trpíte.

Proč?

Aby podporovaly organismus jako celek a ten se dokázal s nemocí nebo aktuálním problémem vyrovnat svým vlastním způsobem.

homeopatika k porodu

Vraťme se zpět k bolesti hlavy: pokud vás bolí hlava, je to dle homeopatie příznak něčeho. Homeopatiky se v tomto případě snažíme nastolit ztracenou rovnováhu organismu. Nepotlačujeme příznaky. Naopak. Pokud jsou vybrána ta správná homeopatika, dojde ke zhoršení až v 90 % případů.

Tím, že homeopatika podporují podobné symptomy danému problému (v našem případě bolest hlavy), vede to k počátečnímu zhoršení, dokud se v organismu nenastolí rovnováha. Tím dojde k trvalému odstranění příčiny.

Proč není dobré vybírat homeopatika k porodu na základě jednoho symptomu?

Homeopatika by měla být vybírána individuálně. Na základě většího množství symptomů, kterými daná žena trpí.

Co tím mám na mysli? Příklad na laktaci

Chcete například podpořit laktaci. Na internetu se v diskuzi dočtete, že na laktaci skvěle fungují homeopatika Ricinus communis 5 C. Koupíte si je tedy v lékárně a začnete užívat.

A možná opravdu pomohou.

Ale tím, že jste je použily pouze lokálně na jeden symptom (kojení), mohou se objevit problémy jiné. Takové, které s laktací zdánlivě nesouvisí a vy si tak tyto souvislosti nespojíte. Nespavost, nesoustředěnost, úzkost apod.

A tyto problémy se mohou přenést i na vaše děti.

Jak je to možné?

homeopatika k porodu

Nesprávně zvolenými homeopatiky nutíte své tělo k výkonům, na které v danou chvíli nemá

Homeopatiky jste donutily své tělo, aby tvořilo víc mléka.

Ale tělo na to v danou chvíli “nemá”. Není v dobrém stavu a nedostatečná tvorba mateřského mléka je jedním ze symptomů. Například jste příliš vyčerpané, ztratily jste u porodu příliš mnoho krve, necítíte se dobře po psychické stránce apod.

Vy jste v tu chvíli rády, že tvoříte více mléka pro své děti, ale lépe se necítíte.

A to se podepisuje i na vašem mléce, které miminkům nedodá vše potřebné, co by jim dodalo, kdyby byla použita správná homeopatika. Taková, která půjdou až ke kořenu. Vyřeší zárodek problému, vy se začnete cítit lépe a tím se vám automaticky začne tvořit více mléka.

Laktace (a jakýkoliv jiný symptom) není totiž lokálním problémem. Tělo vysílá informaci, že něco není v pořádku. Že si laktaci v daný moment nemůže dovolit.

Správný homeopat neřeší, že máte problém s laktací a dle toho předepíše homeopatika. Správný homeopat se ptá a hledá příčinu problému. Ví, že nedostatečná tvorba mléka je jen symptomem a problém je daleko komplexnější.

Jaká homeopatika se doporučuje používat k porodu?

Když si zadáte do Googlu “homeopatika k porodu, všechny příspěvky na první straně vám doporučí užívat tato homeopatika:

Homeopatika 14 dní před porodem

 • Actaea racemosa 15 C
 • Caulophyllum 15 C
 • Arnica montana 15 C

1x denně po 5 granulích od každého až do porodu

Homeopatika k porodu

 • při pravidelných kontrakcích nebo odtoku plodové vody Caulophyllum 9 C a Actaea racemosa 9 C – od obou 5 granulí každých 20-30 minut. Nejlépe do vody a popíjet.
homeopatika k porodu

Pozn.: Ne všude vám dovolí pít. Například já už v určité fázi porodu pít nemohla, ale k tomu se dostaneme :).

Jaký je důvod? Pokud by bylo potřeba maminku uspat v důsledku císařského řezu, operačního porození placenty nebo pro ošetření porodních poranění, může maminka v celkové anestezii vdechnout svůj žaludeční obsah. Ten bývá kyselý a tato kyselost může způsobit poškození plic a vyřazení jejich funkce, čímž je ohrožen život matky.

 • při únavě během porodu Arnica montana 15C nebo 30 C v dávce 5 granulí (kdykoliv při únavě)

Homeopatika v šestinedělí

 • Ricinus communis 5 C 3x denně 5 granulí
 • Arnica montana 15 C 2x denně 5 granulí
 • Staphysagria 9 C 2x denně 5 granulí
 • Sepia officinalis 15 C 2-3x denně 5 granulí

Proč se doporučují tato homeopatika k porodu a podpoření laktace?

Arnica montana pomáhá při zmenšení krevních ztrát, podporuje zavinování dělohy a lepší poporodní hojení. Před porodem posiluje cévní stěnu a tím omezuje krvácení, vznik otoků a snižuje riziko komplikací.

Caulophyllum dokáže urychlit porod a snížit bolest tím, že pomáhá při tuhém a nepoddajném děložním hrdle a při potížích s kontrakcemi (nepravidelné, neúčinné, předčasné nebo křečovité kontrakce). Ve III. době porodní se užívá při komplikacích s odlučováním placenty a dlouhotrvajícím krvácením.

Actaea racemosa pomáhá při bolestech v bederní část zad, která může směřovat až do stehen.

homeopatika k porodu

Staphysagria urychluje správné hojení nástřihu nebo jizvy po císařském řezu.

Ricinus communis podporuje laktaci.

Sepia officinalis snižuje hormonální rozladěnost a výkyvy nálad. Taky má dobrý vliv na vazivo pánevního dna.

Jaké jsou mé zkušenosti s homeopatiky při porodu?

Cílem není žádnou maminku vystrašit 🙂. Jen popsat mou zkušenost. Otevřeně. Tak, jak jsem to měla já. A jak jsem se poučila ze své chyby.

Předně chci říct, že k homeopatikům jsem vždy měla kladný vztah. Rozhodně si nemyslím a je vědecky dokázáno dle řady studií, že se nejedná o placebo. Můj vztah k homeopatikům bych ale dříve popsala jako lehkomyslný. Přesně, jak jsem psala v úvodu “Za pokus nic nedám“.

A tak jsem k homeopatikům přistupovala i před porodem a po porodu. Řešila jsem konkrétní věc – aby porod proběhl v pořádku a já mohla poté kojit.

Neřešila jsem sebe a svoje tělo jako jeden celek. Postupovala jsem dle obecného doporučeného dávkování. Toho, kterým se řídí řada dalších maminek. A to byla chyba.

Od homeopatik jsem naivně očekávala to, co jsem vyčetla na Googlu z neověřených zdrojů:

 • Že se miminko narodí v termínu
 • Že porod nebude dlouhý a vše půjde jako po másle
 • Že dojde ke snadnému odloučení placenty
 • Že nebudu příliš krvácet a budu mít maximálně lehká poporodní poranění
 • Že se laktace nastartuje lusknutím prstu

Jaká byla realita?

Předem chci říct, že sama bych svůj porod neoznačila jako komplikovaný. Nemám zkušenosti s odrozením XY dětí, abych si udělala dokonalý obrázek o tom, jak má co probíhat.

Navíc si myslím, že každý porod je individuální a každá máme jiný práh bolesti. Vycházím z toho, co mi sdělili lékař a porodní asistentky.

❌ Miminko se narodí v termínu

Miminko se narodilo 10 dní po termínu. Další den jsem měla jít na vyvolání, takže to bylo tak tak 🙂.

❌ Porod bude krátký a bez komplikací

Porod trval 21 hodin a byl komplikovaný. První pravidelné kontrakce s kratšími rozestupy mi začaly v 11 hodin večer. Od té doby jsem už byla v plné polní na porodním sále a porodila jsem v 19:53 další den.

I přesto, že byly kontrakce pravidelné a silné, měla jsem problém s otevíráním se.

Jako prvorodička jsem nevěděla, že je něco “jinak” a porod nejde podle plánu. Došlo mi to až ve chvíli, kdy se mi na porodním sále sešel porodní lékař s primářem a tři porodní asistentky 😀. Dvakrát mi naordinovali uměle oxytocin, který ještě více stimuluje kontrakce. Od té chvíle jsem nesměla ani pít pro případ, že bych musela na sál.

Byl to záhul, ale nakonec to vyšlo přirozenou cestou 😀.

Malej byla navíc tzv. sluníčkové dítě (to je do dneška – hlavně, když mi vyháže půlku skříně 😀). Tak se prý říká dětem, které vylezou obličejem nahoru.

Tím se zkomplikovala II. doba porodní, protože vypuzování je pak složitější a může se stát, že dítě budete mít zkrátka problém vytlačit.

Ale měla jsem v tu chvíli na sále porodního lékaře a tři porodní asistentky, kteří mi nemocniční zástěrou zapřeli břicho a pomáhali malého dostat ven. Byli jsme sehraný líp než kdejaký fotbalový tým, tak se zadařilo 😀.

Vzhledem ke komplikacím jsem si mohla malého jen v rychlosti prohlédnout a byl pro jistotu převezen do inkubátoru na pozorování.

❌ Placenta se pustí na jedno zatlačení

Nastává III. doba porodní, tj. odlučování placenty. A ta mrcha se nechtěla pustit 😀. Nejsem si zcela jistá, ale mám pocit, že v tuto chvíli jsem opět dostala oxytocin. Mám to už trochu v mlze 🙂.

Ještě jsme s Péťou (mým mužem) vtipkovali, že se té těhotenský cukrovky snad nezbavím. Těhotenská cukrovka totiž odeznívá po porodu a právě po odloučení placenty. Nakonec se umoudřila.

❌ Bez šrámu a ztráty krve

A s ní i litr krve. Prý. Já ležela na koze a nic neviděla 😀. Ale viděla jsem výraz porodní asistentky a to mi stačilo 😀.

Porodní poranění byla taky rozsáhlejší. Ale počítala jsem s tím, že po komplikovanějším průběhu porodu se tomu asi nevyhnu.

❌ Tvorba mléka na počkání

Laktace se mi nastartovala až po několika dnech.

Malej byl naštěstí v pořádku a v inkubátoru si pobyl jen pár hodin.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Návrh-bez-názvu-45.jpg.

Jenže díky velké ztrátě krve jsem ho nemohla mít hned u sebe na pokoji. Dostala jsem sice dvě krevní infuze, ale při tomhle množství ztracené krve prý tělo potřebuje cca půl roku, aby se zcela zregenerovalo.

Během této doby jsem pobírala vyšší dávky železa a trochu se to podepsalo i na mém zdraví. Běžně na nemoci netrpím, ale takhle jsem měla skoro každý měsíc pár dní nachlazení nebo chřipku.

Na pokoj mě převezli asi ve 2 hodiny ráno. Kvůli ztrátě krve jsem se motala a byla dezorientovaná. Asi jako když si dáte 4 sklenky vína po 9 měsíční abstinenci 😀.

Trochu jsem se prospala a další den to bylo s motáním už mnohem lepší, tak jsem si hned nechala převézt malého k sobě.

homeopatika k porodu

A od té doby začaly komplikace s kojením. Ze začátku se vám místo mléka tvoří mlezivo. Máte pocit, že miminko nemá co pít, ale není to tak.

Taky jsem ten pocit měla. Ale u mě byl bohužel správný 😀 (teď už to beru s nadhledem, ale v tu chvíli mi bylo na nic).

Malej nepřibíral ani po několika dnech a musela jsem chodit na pravidelné převažování po třech hodinách.

Nevadilo mi se pravidelně budit. O to vůbec nešlo. Ale ten pocit, kdy vám pokaždé řeknou, že zase nic, moc psychice nepřidá.

Jakmile nás ale pustili domů, laktace se během jednoho dne víc rozjela. Nikdy jsem ale neměla za ty měsíce pocit, že by mi mléko teklo proudem. Prsní vložky jsem měla skoro zbytečně 😀.

Jak jsem vyhlásila nedostatečné laktaci válku. A vyhrála 😀.

V tu dobu jsem si ale začala spojovat dvě a dvě dohromady a pídit se po příčinách. Nevěřila jsem tomu, že to tak prostě je a že bych se měla kojení vzdát.

Časté nemoci jsem brala jako varovný signál, že mé tělo není OK a potřebuje se dostat do formy.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Návrh-bez-názvu.jpg.

Odpočívala jsem, jedla převážně zdravě (tu Milku jsem si prostě po pár měsících těhotenské cukrovky neodepřela 😀), snažila jsem se být psychicky v pohodě a měla jsem hodně venkovního pohybu.

A k tomu pila hektolitry kojícího čaje, střídala to s Caro a odsávala, abych podpořila nabídku 😀.

A postupně se to začalo obracet k lepšímu.

Závěrem: homeopatika k porodu- ANO či NE?

Možná vás po předchozích řádcích napadlo, že spojitost s homeopatiky zde být nemusí.

Já jsem ale opačného názoru.

Na začátku jsem psala, že homeopatie je založená na tom, že homeopatika podporují podobné symptomy danému problému, který řešíte. A tím často dochází k prvotnímu zhoršení. Navíc pokud řešíte jen jeden konkrétní problém a ne tělo jako celek, projeví se problémy jinde.

Za sebe ale mohu doporučit jediné: neřiďte se tím, co se píše na maminkovských portálech nebo tím, co říkaly kamarádky.

Nemyslím to zle, ale homeopatika nejsou jen sladké bonbonky. Je potřeba předepsat taková, která vám nebudou “způsobovat kazy“.

Zajděte si za odborníkem. Ten se vyptá na váš celkový stav a “umíchá” vám homeopatika na míru.

Pozn.: Nejsem homeopat a určitě se do této role nechci pasovat a fušovat do profese odborníkům 🙂. Informace jsem čerpala od Petra Zachariáše, který studoval pod vedením světové uznávaného homeopata Prof. George Vithoulkase a je předním odborníkem na klasickou homeopatii v ČR.

Jaký je váš názor na homeopatika? Dejte mi vědět třeba v komentáři :).

Další články:

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
0 0 votes
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Scroll to Top