DĚTSKÝ POKOJ

Dětský pokoj. Místo, kde se dítě poprvé přetočí, poprvé žuchne na zadek z prvního stoje nebo kde si před tebou bude hrát na schovku.

Dětské království, které ponese známky jeho růstu. Na okousaných špryclech postýlky, na počmáraných zdech bůhví kde ukořistěnou fixou nebo na dveřním rámu, kam budete zaznamenávat, jak ti roste před očima.

A proto to tu chceme mít co nejhezčí. Hlavně my ženský. Ať se můžeme kochat. Až se budeme válet s mimčem na koberci nebo až budeme večer hodinu bezúspěšně uspávat (teda jen pokud se nebudeš řídit těmito tipy, jak na spánek dítěte 😃).

Miluju zvelebování. Vytvářet to teplo domova. Místo, kde se budete cítit skvěle i za dalších několik let. A to tyhle pokojíčky splňují:

Pokoj pro miminko v neutrálních barvách

Jednou jsem viděla, jak některé maminky kritizovaly jinou maminku, že je pokoj pro její miminko bez barev, neutrální a že tak dostatečně nepodněcuje představivost miminka.

Za mě je to hloupost.

Pokojíček, kde miminko odpočívá a spinká, by měl být stejně jako ložnice v neutrálních, tlumených barvách. Ke stimulaci miminka bohatě postačí barevné hračky, aniž by pokoj připomínal cirkusové šapitó.

Bílá barva dokonale vystihuje dětskou nevinnost a čistotu (pokud zrovna mimčo neudělá nadílku do plenky 😃). Bílá patří mezi studené odstíny, takže je fajn jí trochu “ohřát” o zemité barvy. Pohrát si můžete taky z různými tkaninami, materiály a doplňky, které jí taky povýší na další úroveň.

Co pořídit a jak zútulnit dětský pokoj pro miminko?

A nemusí jít nutně o samostatný pokojíček. Třeba jen růžek ve vaší ložnici.

Koberec v neutrálních barvách

Koberec po celé místnosti má hned několik výhod. Vizuálně zahřeje prostor, miminku je příjemnější na hraní a při lezení se dítěti nerozjíždí nohy a ruce do stran 😃.

Vybírej barevně jednotné koberce ve světlých barvách, které celý pokoj sjednotí a poskytnou prostor pro vyřádění se na doplňcích. Navíc se ti nestane, že na barevném koberci přehlédneš malou kostku a šlápneš na ní 😃.

Zdroj: Pinterest

Velmi dobře k sobě ladí zemité tóny, odstíny šedé a bílé. Barevně to pak můžeš “rozbít” černými doplňky nebo pastelovými barvami.

Zdroj: Pinterest

My máme v pokojíku béžový koberec Rambo (ceny od 189 Kč). Je úplně jednoduchý a vzhledem k nízkému vlasu se dobře udržuje, což je další výhoda u dětí. Výhoda pro rodiče je jeho cena 😃.

Na eshopu je k dispozici vizualizace, díky které uvidíš, jak by reálně vypadal koberec u vás doma. Nebo si můžeš nechat zaslat vzorek koberce zdarma.

Kusové koberce

Na koberec pak můžete položit kusový koberec, který dodá vrstvu a vzor navíc. Skvělé jsou jutové, tkané nebo pletené koberečky.

Pokud máte jako základ jednoduchý koberec nebo plovoučku, vzor na koberci je skvělý způsob, jak pokoj oživit.

Vedle nešlápnete ani s dětskými motivy.

Postýlka

Pokud neplánujete, že s vámi bude miminko spát v jedné posteli, bez postýlky se neobejdete 🙂. A jestli jste na vážkách, pořiďte postýlku, kde jde sundat bočnice a přišoupnout postýlka přímo k posteli.

Skvělou volbou je například tahle postýlka ve dvou velikostech, kde lze sundat bočnici a až bude dítě větší, tak z ní udělat klasickou postel. Plusem je i úložný prostor vespod.

Co bych naopak nedoporučovala, jsou postýlky s přebalovacím pultem v jednom. Hodně maminek začne časem přebalovat všude možně, jen ne na přebalováku. A určitě nechceš, aby dítě vše z přebalovacího pultu rozházelo kolem, až bude večer v postýlce stát a hrát si místo spánku 😃.

S partnerem nešlápnete vedle ani s klasikou, která jde dát do tří úrovní a vyndat boční šprycle ve chvíli, kdy je dítě větší:

A kdo říkal, že dětské postele musejí být nudné? Z těchto budou určitě děti nadšené 🙂:

Zatemňovací závěsy pro delší spánek miminka

Zatemňovací závěsy navodí přes den skvělé přítmí, aby se miminku dobře spalo. Praktické jsou i v horkých letních dnech, kdy se díky nim doma neupečete 😃. Navíc skvěle vypadají.

Volte delší, nejlépe až na zem. Prodlouží místnost a lépe kryjí. Ideálně ve středních až tmavších odstínech – odstíny kávy, šedá až antracitová.

Dobře vypadají taky tlumené zelené a modré odstíny, které skvěle kontrastují se světlým nábytkem a zemitými tóny.

Úložné prostory

Na ukládání malých dětských věcí se mi nejvíc osvědčily komody. Vše je úhledně rozdělené do jednotlivých šuplíků a máte to hned po ruce, pokud si přebalovací podložku položíte na komodu (v tomhle případě vybírejte komodu s hloubkou aspoň 60 cm).

Další možností je koupit si komodu, ke které lze pořídit samostatně i přebalovací pult – viz obrázek níže.

Nejjednodušší je vše pořídit v rámci setu – skříň, komoda, noční stolek, stůl, postel.

Co se týká ukládání hraček, vyberte si takový způsob, při kterém budete mít co nejrychleji uklizeno. Jakmile dítko začne vyhazovat vše, na co narazí (a že začne 😃), budete za tyhle praktické schovky rádi. Skvělé jsou šuplíky (třeba pod postel), truhla nebo bytelné plastové kýble či látkové boxy.

Vzorované tapety nebo samolepky na zeď pro oživení prostoru

Tapety nebo samolepky na zeď dokážou pokojíček mžikem proměnit v úplně jiný prostor. Na Bonami mají obrovský výběr – od dětských motivů přes v noci svítící vesmír po něžné květinové vzory.

To samé na Elis Design – tady si můžete vybrat i z metrů pro zaznamenávání, jak dítě roste.

Doplňky a dekorace pro zútulnění

Teepee, polštářky, obrazy…je toho tolik, čím můžete pokojíček doplnit a zahřát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *