Proč je dětská přírodní kosmetika lepší volbou? Recenze a naše zkušenost

Přemýšlíte, zda je dětská přírodní kosmetika pro miminko tou nejlepší volbou? Tato recenze vám možná pomůže v rozhodování 👍. V článku vám vysvětlím proč a postupně si rozebereme, čím miminko koupat, mazat, přebalovat, čistit první zoubky a jak ho chránit před sluncem a hmyzem.

přírodní kosmetika pro miminko

Možná jste při plánování výbavičky viděly pár videí nebo četly pár článků, co vaše miminko bude potřebovat. Já u prvního syna jo a upřímně mě to lehce šokovalo 😃.

Půl hodinové video o kosmetice pro miminko?

Mám dobrou zprávu. Většinu z těchto věcí miminko opravdu nepotřebuje.

Nebo my aspoň nepotřebovali 🙂.

Proč je pro miminko vhodná dětská přírodní kosmetika?

Novorozenecká pokožka je jen 1,2 mm silná a obsahuje více vody na úkor tuku, proto mají novorozenci problém s udržením tělesné teploty. Pro srovnání, kůže dospělého člověka má tloušťku 2,1 mm a tuk je v ní zastoupen větší měrou. Mazové žlázy jsou aktivní pár dní po porodu a následně až zhruba od 4. měsíce.

Právě díky citlivosti dětské pokožky je fajn vybírat přípravky, které mají ph neutrální až mírně kyselé kolem 5,5, aby nedošlo k narušení pokožky.

Když jsme si teď řekly něco o dětské pokožce, dostáváme se k tomu, proč je přírodní kosmetika lepší než klasická, konvenční kosmetika. Kůže je náš největší orgán. Skrz kůži se do těla získávají látky, které na pokožku naneseme. Dostávají se do ní dobré látky, které kosmetika obsahuje. Stejně tak ale i ty “chemické” látky, které obsahuje konvenční kosmetika (běžná kosmetika v drogériích). Jak rychle se dostanou do těla si můžete představit třeba na mastech proti bolesti. Zkoušeli jste někdy nějakou? Zabírají rychle, že? A tato chemie z kosmetiky se pak v těle hromadí.

Čím koupat miminko?

Čistou vodou. Opravdu nemusíte nic hledat a vymýšlet. Voda bohatě postačí k tomu, aby bylo miminko čisté a voňavé. Nebo aspoň naši kluci jsou 😃. Jednou za pár dní jim umyju vlasy šamponem, ale nejspíš by to ani nepotřebovali.

Šampony používáme nejčastěji od Urtekram, což je dánská BIO přírodní kosmetika. Ve Skandinávii hodně rozšířená. Jednou jsem to viděla u nějakého holčiny ze Švédska ve videu a už jsme u něj taky zůstali.

Nejprve jsem šampon kupovala Péťovi, protože má hodně citlivou pokožku hlavy. A pak došel dětský šampon, tak jsem na Domíka zkusila Urtekram a v pohodě se osvědčil. Místa kolem vany je málo, tak proč zabírat další dvěma šampony 😃.

Většinou střídáme tyhle dva – oba mají čistě přírodní složení:

Posledně si z toho kokosového Domísek udělal pěnu do koupele a vyplácal půlku balení. No, nadšená jsem úplně nebyla 😃.

A ještě jeden bod – obaly jsou vyrobené šetrnějším způsobem vůči přírodě.🌲💚.

Čím mazat miminko po koupání?

Přecházíme k mé oblíbené části večerní rutiny. Mazání, masáže a pusinkování těch buclatých dětských nožiček 😃.

Moc toho vyzkoušeno nemáme. Už ze začátku jsme si našli favority a držíme se jich přes dva roky. Pomohly nám při hojení novorozenecké kůže, ekzému z růstu zubů nebo opruzeninách po jahodách 😃. Prostě ideální přírodní kosmetika pro miminko.

Bambucké máslo od Purity Vision

Bambucké máslo se vyrábí ručně z ořechů v tropické Africe. Máslo je na pohled hutné, ale po kontaktu s pokožkou se ihned roztéká, takže máte namazáno raz dva.

Bambucké máslo vyživuje, hydratuje, neucpává póry a je vhodné i pro tu nejcitlivější pleť. Obsahuje velké množství vitamínu E, který je známým antioxidantem. Bambucké máslo je skvělé i při ekzémech nebo opruzeninách.

přírodní kosmetika pro miminko

Nám pomohlo dát rychle do kupy pokožku kluků po narození. I pediatrička říkala, ať mažeme dál tím, čím mažeme.

Někoho by mohla odradit vyšší cena (srovnatelné například s přírodní kosmetikou Weleda), ale až ho zkusíte, pochopíte, že za to fakt stojí 😃. Člověk taky musí přihlédnout k tomu, že se máslo vyrábí poctivě rukama.

Dětské máslo od Purity Vision

Bambucké máslo střídáme s dětským máslem. Opět od Purity Vision, kde splňují přísné standardy pro nejvyšší kvalitu certifikované přírodní kosmetiky.

přírodní kosmetika pro miminko

Hlavními ingrediencemi dětského másla jsou bambucké máslo, kokosový olej a konopný olej. Vše v BIO kvalitě.

O přínosech bambuckého másla jsem psala o pár řádků výš. Jak si vede kokosový a konopný olej? Kokosový olej je skvělý jako prevence před podrážděním. Stejně tak konopný olej, který zároveň regeneruje.

Meruňkový olej

Meruňkový olej je na dětskou pokožku skvělý, protože vyživuje a regeneruje. Na druhu stranu tolik nemastí, takže nemáte pocit mastného filmu jako u jiných olejů. Hodí se i v létě při spálení kůže nebo ekzémech.

přírodní kosmetika pro miminko
Něco vyfotit bez dětských rukou je nadlidský úkol 😃.

I když byl pro kluky fajn, nakonec jsem ho zabavila na pleť a vlasy 😃.

Střídáme značky Nobilis Tilia a Renovality. Záleží, kde zrovna objednávám. Nobilis Tilia mají na Econee a Renovality na Notinu.

Meruňkový olej by se měl vždy používat ve spojení s vlhkou nebo mokrou pokožkou. I u bambuckého másla a dětského másla s konopným a kokosovým olejem je ten efekt na vlhké pokožce (cca do 3 minut po koupání) krapet lepší.

Zkoušeli jsme taky od Saloos měsíčkový olej a máslo od Alverde. Vedle s nimi určitě nešlápnete, ale na zadek jsem si z nich nesedla.

Čím mazat miminko při přebalování?

Přebalování není žádná věda a skoro nic k tomu nepotřebujete. Jen miminko, plenu, něco na utření, popř. mazání.

Miminko si položíte na přebalovací pult, vysvlíknete, lehce ho nadzvednete a vyndáte použitou plenu. Pokud je tam nadílka, setřete jí tak, že miminko otočíte zadečkem na bok – nejprve jedna strana a pak druhá, abyste vyčistily každý záhyb. Miminko by se nemělo příliš zvedat nad podložku, jak se to většinou dělává (jó, taky jsem to párkrát udělala, vinna 😃).

Umyjete nejlépe čistou vodou, do které namočíte látkové ubrousky nebo perlan. Do vody můžete pro lepší pocit kápnout nějaký olejíček, ale není to potřeba.

látkové ubrousky z bambusu

A pokud je nadílka všude, je lepší miminko šoupnout přímo pod kohoutek – dáte si ho na tygříka a druhou rukou opláchnete.

Poté můžete namazat. Nemusíte, ale občas je fajn namáhanou pokožku zregenerovat a zamezit případnému podráždění. Ideální je k tomu bambucké máslo nebo dětské máslo od Purity Vison (bambucké máslo, kokosový a konopný olej). Vyživují a zároveň mají protizánětlivé účinky, takže se využívají i při opruzeninách a ekzémech.

Mazat nebo nemazat zinkovou mastí?

Při větších opruzeninách pak můžete mrknout po zinkové masti. Většina z nich, jako je Sudocream nebo Rybilka, jsou s alkoholem a i to složení je nic moc.

Není dobré mazat “preventivně”. Oxid zinečnatý, který je základem zinkových mastí, má za úkol vysušovat a tím léčit opruzeniny. Právě proto by se měl používat až v případě potřeby.

Zinková mast s měsíčkem, který má antibiotické a hojivé účinky

přírodní kosmetika pro miminko

Jaké vybrat pleny, aby se miminko neopruzovalo?

Asi už víte odpověď 🙂. Není nad látkové pleny. Na druhou stranu chápu, že to není pro každého. My látkujeme většinou doma a na ven a na noc bereme jednorázové pleny.

Snažíme se vyhýbat plenám typu Pampers. Já vím, že vyjdou levně, ale ta ekologická stopa po nich by mi nedala spát 😃.

Parádní srovnání látkových vs. jednorázových plen najdete v tomto článku >>>.

V případě látkových plen se dá sestavit řada kombinací a najít si tak svůj ideální systém. Nám se nejvíc osvědčila klasika – látkové čtverce (Libštátské pleny, KIKKO, T-TOMI) a na to nepropustné svrchní kalhotky.

přírodní kosmetika pro miminko

Z plenek už je opravdu z čeho vybírat – Bamboolik, Petit Lulu nebo Anavy mají fajn svrchňáčky či celé kalhotkové pleny, kde nepotřebujete vnitřní vrstvu (čtverce).

Z jednorázovek většinou používáme plenky Magics a plenky Baby Charm– jsou nebělené a vyrábějí je šikovné české ručičky s ohledem na životní prostředí. A dobrá zpráva pro peněženku – vychází cenově vééélmi dobře.

Podrobně jsem o nich psala tady:

Co na seboreu u miminek?

Seborea nebo seboroická dermatitida jsou žluté šupinky, které se nejčastěji objevují na hlavě nebo v obočí. Seborea nesvědí, není infekční a objevuje se u celé řady miminek. U nás jí měli oba kluci.

Seboreu způsobuje zvýšená produkce mazových žláz a často i sama odejde.

K léčbě vám postačí kokosový olej, bambucké máslo nebo měsíček lékařský, který si poradí i s rozsáhlejší seboreou. Všechna mají společné hojivé a regenerační účinky. Zároveň vyživují a nevysušují pokožku miminka.

Vmasírujete je na postižená místa a necháte působit klidně celý den. Večer olej smyjete šamponem, popř. můžete vyčesat jemným hřebínkem nebo na obličeji setřít. Nedrhněte. Když šupinky povolí, jdou pak hezky dolů.

Preventivně můžete používat šampon s měsíčkem.

Šampon s měsíčkem

Co je potřeba k čištění zubů u miminek a malých dětí?

Až vyraší vašemu prckovi první zoubek, je čas začít s čištěním. Ano, i ten jeden zub 😃.

Ze začátku se většinou používá prsťáček. Občas jsem ho použila, ale spíš jsem sahala po menším kartáčku s měkkými štětinami, který mi do dětské pusy pasoval lépe.

Někdy jsem čistila jen gázou namočenou v heřmánku. Především ve chvílích, kdy se draly na svět nové zuby. Heřmánek zklidňuje a rovnou jsem klukům promasírovala dásně.

Později můžete přidat taky dětskou zubní pastu. Není pasta jako pasta. Některé obsahují fluorid. Fluorid je důležitý pro pevné zuby a kosti a to především v období růstu, ale dá se jím taky předávkovat. Předávkování může v ojedinělých případech skončit i smrtí.

Jde těžko uhlídat, aby dítě pastu nespolykalo, dokud nechápe, co po něm chceme 🙂.

Fluor získá miminko z mateřského mléka (a my ho získáme především z mořských plodů a ryb) nebo z umělé výživy.

Co z toho vyplývá?

My dáváme přednost pastám bez fluoridu.

Chce to hledat, protože většina dětských past fluorid obsahuje. Máme zkušenost s Alverde dětskou pastou a BIO dětskou zubní pastou Urtekram. Ani na jednu si Domík nestěžoval. Naopak by je nejradši zbaštil, pokud bychom ho nehlídali 😃. Takže asi kladné recenze a navíc příjemné ceny, protože ty dětské pasty bez fluoridu jsou drahé jako čert 😃.

dětská zubní pasta Urtekram

Počítejte s tím, že jakmile přijde období “já sama” nebo “já sám”, bude potřeba měnit kartáčky častěji 😃. Děti do nich tuze rády koušou, takže je fajn mít dva – jeden kousací a jeden pro vás, když následně dočišťujete zuby.

Jak chránit miminko venku?

Proč nejsou klasické opalovací krémy žádná hitparáda?

Do jednoho roku by se děti neměly vystavovat přímému slunečnímu záření. Jakmile ale začnou lézt, je těžké je udržet v kočárku. Takže lepší mazat. Ale čím?

Opalovací krémy se dělí na chemické a fyzikální (minerální). A teď si povíme, proč ty chemické, které se většinou vyskytují v drogériích, nejsou žádná hitparáda.

Jak už napovídá jejich název, chemické opalovací krémy obsahují chemikálie. Ty sice pohlcují sluneční paprsky, ale zároveň pronikají do kůže, kde můžou způsobovat alergické reakce, poškozovat buňky a vést ke stárnutí kůže a vniku rakoviny. Z ekologického hlediska ničí korálové útesy.

Proti tomu stojí fyzikální opalovací krémy. Obsahují fyzikální filtry, které naopak škodlivé sluneční paprsky odráží a ty tak neproniknou do kůže. Navíc působí ihned. Jedinou nevýhodou je, že se hůř roztírají a budete po nich jako běloby. Na druhou stranu člověk ví, kde natíral 😃.

Nabídka v drogériích je zatím mizivá, ale na internetu už je z čeho vybírat. My máme dobrou zkušenost s opalováky od Alphanovy (popř. Attitude) nebo Weledy.

Jaký repelent je vhodný pro miminko?

To bude rychlé – žádný 😃. Repelent seženete až od 6 měsíců věku dítěte. Ale i tady bych osobně nesahala po klasickém repelentu. Nejčastěji používanou složkou v repelentech je DEET, škodlivý pesticid, který zapříčiňuje kumulaci toxinů v našem centrálním nervovém systému a tím i likvidaci nervových buněk.

My jsme v přírodě pečení vaření, takže jsem hledala náhradu místo klasického repelentu. Do 6 ti měsíců věku je ideálním pomocníkem levandulová voda, která působí jako přírodní odpuzovadlo. Já vůni levandule zbožňuju, takže jí využíváme hojně (nejen jako přírodní repelent) – na osvěžení pleti, pro kluky při začervenání pokožky nebo jen tak stříknout na polštář pro uklidnění.

levandulová voda

Celá rodina pak používáme přírodní repelent Incognito. Je stejně účinný na každou havěť jako klasický repelent 🙂. 

Suma sumárum dětská přírodní kosmetika pro miminka a děti | RECENZE

Jaká přírodní kosmetika pro miminko bohatě vystačí?

👶 Šampony Urtekram – super pro celou rodinu včetně citlivé dětské pokožky. V nabídce mají i s měsíčkem lékařským, který je protizánětlivý (když se objeví seborea).

👶 Bambucké máslo nebo dětské máslo s konopným a kokosovým olejem – na každodenní mazání, při přebalování pod plenku, na seboreickou dermatitidu nebo ekzém, ochrana před sluncem

👶 Zinková mast s měsíčkem na větší opruzeniny

👶 Levandulová voda – přírodní repelent, pro klidní spaní nebo při začervenání pokožky

Až bude mminko větší, bude se hodit:


Tak a jsme na konci. Vaše peněženka si teď určitě oddechla, že 😃?

A teď předávám štafetu: Plánujete používat přírodní kosmetiku? Máte své oblíbence? Dejte mi vědět třeba do komentáře 🙂.

Další články o mateřství: