30 tipů, jak pomoct miminku při bolení bříška | NAŠE ZKUŠENOST 👶

Chceš usměvavé a spokojené miminko? Já vím, že jo – která máma by nechtěla 🙂. Pak si přečti tyto tipy, jak pomoct miminku při bolení bříška a jak na prdíky 👍👶.

Jak poznat bolest bříška u miminka?

Nejsi si jistá, zda tvé miminko trápí zrovna bolest bříška? Tyhle projevy ti možná napoví:

👶 miminko je najezené, vyspané a přesto pláče,

👶 tlačí, rudne a snaží se vykopávat nožičkami,

👶 prohýbá se do luku,

👶 nepomáhá ani chování,

👶 vadí mu i poloha na bříšku, kdy si tlačí na bolavé bříško,

👶 aspoň na chvíli se mu uleví v klubíčku nebo poloze, kdy bude mít nožky víc přitažené k tělíčku. Je to stejně jako u dospělých. Pokud nás bolí břicho, pomůže schoulení se do klubíčka.

A teď vstříc konkrétním tipům a zkušenostem, jak pomoct miminku při bolení bříška:

jak pomoct miminku při bolení bříška / jak na prdíky

Co dělat proti bolení bříška u miminka před jídlem?

Těch tipů, jak pomoct miminku při bolení bříška, je plno. A nejlépe fungují, když jich spojíš co nejvíc dohromady a vytvoříš kombo proti prdíkům 🙂.

Proč dělat tyto tipy před jídlem?

✅ Budeš při nich stlačovat bříško a určitě nechceš, aby miminko obratem vrátilo ven to, co před chvílí pracně vysálo.

✅ Miminko se vyprdí a v klidu se nají. Tím nenapolyká dodatečný vzduch, který by způsoboval další prdíky a bolení bříška, a dostaly jste se tak do začarovaného kruhu.

Naše kombo, jak na prdíky, jsem se snažila zavést vždy před kojením. No vždy. Někdy řvali jako tur hlady, takže v těchto chvílích jsem to vynechala 😃. Hladoví chlapi, to je zlo 😃.

Základem bylo vysvléknout z pleny. Miminko si necháš na přebalováku a ty odvážnější (především u chlapečků 😃) si položí miminko třeba na deku (můžeš dát pod miminko nepromokavou podložku).

Jak cvičit s miminkem na prdíky?

Jako první začínám “běháním”. Zatímco miminko spalo, plyny se mu nahromadily v bříšku a teď tam dělají pěknou neplechu. Musí to ven. A k tomu je potřeba trochu rozpumpovat střeva. To je taky jeden z důvodů, proč během několika měsíců bolesti bříška u kojenců přejdou – miminko je aktivnější a aktivnější a prdíky odchází samovolně pryč. Teď mu s nimi ale musíme pomoct my.

Chytnu obě nožky v úrovni kotníků, levou rukou levou nohou a pravou rukou pravou nohu a střídavě je přitahuji směrem k bříšku a zpátky. Jako byste jeli na kole. Jemně, aby nožky byly uvolněné, ale dostatečně rychle na to, aby prdy odešly ven.

Že to děláš správně, poznáš v tu chvíli, že se miminko uklidní a spokojeně leží. Po chvíli “pumpování” přitáhneš obě nožky k bříšku. Nebo je pokrč v pravém úhlu k bříšku a jemně pánví hýbej ze strany na stranu. A takto opakuješ několikrát.

Tip, který se snažím nevynechat nikdy, protože u nás fungoval dokonale u obou kluků – po vyběhání jsme museli vyvětrat místnost 😃.

Masáž bříška

Po aktivní části přichází na řadu masáž. Nemasíruju vždy, spíše tak 2 x denně. K masáži můžeš použít speciální gel Pupík, který tvoří směs různých bylinek bojujících proti nadýmání. Před masáží prohřej gel v ruce, aby se miminko neleklo, až mu ho dáš na bříško (chladí).

Osobně ale dávám přednost olejům. Zvlášť u takhle malých dětí. Olej se dá krásně rozehřát v rukách a masíruje se s ním jedna radost. Navíc je i příjemnější na dětskou pokožku.

Dobrou zkušenost mám s olejem na masáž bříška od Saloos. Stojí něco přes stovku a stačilo mi bohatě jedno balení na jedno dítě. Kladné recenze jsem pak slyšela ještě na kojenecký olej na bříško od Nobilisu (kdo nezná, je to BIO česká kosmetika netestovaná na zvířatech).

Pokud ale nemáš nic speciálního po ruce, sáhni klidně po jiném olejíčku, máslu nebo krému.

A začínáme. Nahřejeme si olej v ruce a začneme masírovat bříško krouživými pohyby po směru hodinových ručiček. Základem masáže je nebát se přitlačit cca na 0,5 cm hloubky bříška. Žádné hlazení. Miminku tím určitě neublížíš, neboj. Naopak by ti poděkovalo, kdyby to umělo 😃.

Masážních technik je několik. Můžeš si vybrat, která vyhovuje tobě a miminku. Nebo jich spojit několik dohromady. Celé masírování vystihuje toto video:

Důležitá rada: miminko musí být v klidu a uvolněné. Jestli se ti bude prohýbat a jeho bříško bude napnuté, je masáž zbytečná. Ještě můžeš zkusit spojit jednou rukou obě nožky a přitáhnout je k tělíčku. Tím se uvolní bříško a druhou rukou můžeš masírovat.

Poloha na bříšku

Když už máš miminko vysvlečené, je nejlepší čas ho položit na bříško. Třeba jen na minutu. Několikrát denně a postupně čas prodlužovat.

Nejen, že se tím vyprdí, ale taky posiluje zádové a šíjové svaly. Počítej ale s tím, že novorozencům se takhle poloha většinou moc nelíbí. Budeš si připadat jako nejhorší matka a ta minuta bude sakra dlouhá 😃. Ale nenech se tím zastrašit, je to jedna z nejlepších věcí, co pro správný vývoj svého miminka můžeš udělat.

Poloha na tygříka

Naše nejoblíbenější poloha – za rodiče i děti. Jakkoliv vypadá takhle poloha hrozivě (a já vím, že se jí určitě hrozíš jako já ze začátku 😃), zkuste si jí s partnerem osvojit. Párkrát si takhle miminko na ruku “přehodíte” a půjde vám to samo. Opravdu. U nás takhle nosí i manžel. Když to zvládnou chlapské ruce, něžné ženské ruce to dají levou zadní 🙂.

Při velkém bolení bříška jsme v této poloze nosili hodiny. Kluci se uvolnili a ještě měli skvělý rozhled. Jen myslete na to, že je třeba střídat strany, aby miminko později nepreferovalo ve vývoji jednu stranu.

Dobrá je taky poloha v klubíčku, která navozuje miminku pocity, které zažívalo v bříšku. Já jsem většinou přenášela v klubíčku z postýlky na přebalovák a v poloze na tygříka pak z přebalováku ke kojení. Změna poloh je taky skvělá pro protažení a zpevnění svalů miminka.

Co se týká manipulace s miminkem a osvojení si těchto poloh, mrkni na video. Opět od mé oblíbenkyně, která to v něm skvěle vysvětluje:

💡 Pokud se ti vzbudí miminko hladové a na nějaké cvičení ho v tu chvíli rozhodně neužije, zkus aspoň na chvíli polohu tygříka. Napřed na jedné ruce a pak přehoď na druhou. I takhle málo často dost pomůže pro uvolnění bříška.

Tahle poloha je pro miminka obecně úlevová. Mělo by přestat aspoň na chvíli plakat a mezitím se mu promasíruje bříško o tvojí ruku.

Jak pomoct miminku při bolení bříška během jídla?

Jak na prdíky při kojení miminka

Miminko si položíš tak, aby mělo lehce pokrčené nožky a bříško bylo uvolněné. Je důležité, aby bylo v klidu a nešilo sebou, a nenapolykalo dodatečný vzduch, který mu v bříšku udělá neplechu.

Dbej na to, aby se miminko dobře přisálo a pusinkou objalo celou bradavku. Řadu informací o kojení načerpáš na stránkách Mamila.sk. Jsou sice “po slovensky”, ale já na ně ze začátku kojení nedala dopustit.

Před kojením mu podej kapky na prdíky (o těch víc za chvíli) – na lžičku nebo si je natři na bradavku. Já se časem naučila, jaké množství v pipetě se rovná dávce, kterou má miminko mít, takže jsem podávala rovnou z pipety. Můžeš do pusinky i nakapat, ale mně teda ani jeden z kluků nedržel v klidu a kapky by tak byly všude, jen ne v pusince 😃.

Jak se stravovat při kojení miminka?

Pokud tvoje miminko trpí na prdíky, budeš si muset nejspíš odepřít některé potraviny, abys mu od bolesti bříška pomohla.

Které potraviny nejvíc miminka nadýmají?

🥦 Čerstvé pečivo, koláče, buchty – čerstvý rohlík s máslem bude muset na pár měsíců počkat 😃

🥦 Nadýmavá zelenina – brokolice, zelí, květák, kedlubna, hrášek, kapusta a salátová okurka, cibule

🥦 Luštěniny

🥦 Ovoce – jablka, hrozny, hrušky

🥦 Bublinková voda

🥦 Mléčné výrobky, především mléko, takže ani to kakao si k tomu rohlíku nedáme 😃

K snídani čerstvý rohlík s mlékem, ke svačině jablko, k obědu smažený květák a večeři završit čočkovou polévkou nebude asi to pravé ořechové 😃. To ale neznamená, že se všem těmto potravinám musíš nutně vyhnout.

Obecně platí, že co nadýmá tebe, bude nejspíš nadýmat i miminko. A nemusí to být potraviny vyjmenované shora. Mým klukům například vadila čokoláda, což jsem nesla velmi špatně 😃.

A pak to chce zkoušet. Začínej postupně zařazovat “rizikové” potraviny po menších porcích a sleduj, zda na nějakou miminko reaguje negativně.

Další možností je potraviny upravit: jablka a hrušky oloupat, zeleninu zkusit tepelně zpracovanou, pečivo do topinkovače, přidávat do vaření kmín, majoránku nebo fenykl. Naopak pro uklidnění bříška je vhodná rýže a jáhly.

Jak na prdíky u miminek na UM

Co se týká polohy, ta bude stejná – snaž se, aby mělo miminko lehce pokrčené nožky a bříško tak nebylo v tenzi. Podej mu kapky na lžičku, nakapáním do pusinky nebo přímo z pipety (pokud už máš odměřené časem množství) či rovnou do mléka.

Láhev drž tak, aby byla savička plná mléka a miminko nepolykalo spolu s mlékem i vzduch.

Jaké kojenecké mléko vybrat?

Není mléko jako mléko. Některá dokážou nadělat pěknou neplechu.

Jaké složky by mimo jiné mělo ideální kojenecké mléko obsahovat?

🍼 Prebiotika tvoří základnu pro růst hodných bakterií ve střevní mikroflóře. Tím se výrazně podílí na imunitním systému miminek.

🍼 Omega 3 a 6 mastné kyseliny, zejména DHA a kyselinu arachidonovou, které se podílejí na správném vývoji mozku a očí miminek.

🍼 Mléčný tuk přispívá k lepší stravitelnosti, je významným zdrojem energie a je důležitý pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích.

🍼 Zdravé oleje – slunečnicový, kokosový, řepkový a naopak by nemělo obsahovat palmový olej, který způsobuje zácpu.

jak pomoct miminku při bolení bříška / jak na prdíky

Jaká kojenecká mléka jsou nejlepší pro miminka s citlivým zažíváním?

🏅 Kendamil 1 – relativně novinka, která rozbouřila vlny kojeneckých mlék u nás 😃. Jako jediné je vyrobené z plnotučného kravského mléka, které se velmi podobá svým poměrem mastných kyselin mateřskému mléku.

🏅 Nutrilon 1 Profutura (klasický Nutrilon 1 naopak často ucpává)

🏅 Sunar Premium 1 (pěknou neplechu naopak může udělat levnější Sunar Complex 1)

Všechna tato mléka jsou sytější, takže ti miminko nebude po hodině opět brečet hlady. Tím se trochu srovná dražší cena – vydrží o něco déle.

Jakou kojeneckou láhev vybrat?

Na rozdíl od kojených miminek si můžeš zvolit, z jaké láhve budeš krmit. Kdežto prsa jsou jen jedna 😃. Existují speciální lahvičky, které mají zabudovaný ventil, který zamezí polykání přebytečného vzduchu miminkem. Jedná se o antikolikové kojenecké láhve.

Jaké antikolikové kojenecké láhve jsou nejlepší?

🍼 Avent

🍼 MAM

🍼 Tommee Tippee

🍼 Dr. Brown´s – americká jednička v antikolikových lahvích

Tyto značky vyrábějí lahve tak, že opravdu miminku od bolení bříška po několika dnech pomohou.

Které kapky jsou na prdíky nejlepší?

Ráda bych ti předala tip na kapky, proti kterým se tvému miminku zaručeně uleví. Takové ale bohužel neexistují. Každé miminko je originál a co funguje jednomu, na druhého nemusí zabrat vůbec.

Nabídka se neustále snižuje a v současné době se dají na trhu sehnat především Espumisan a BabyCalm:

Espumisan obsahuje léčivou látku simethiconum, která snižuje napětí a rozkládá plynové bubliny v potravě, čímž se uvolněné plyny snadněji vstřebávají a uvolňují. Dávkuje se 5 – 10 kapek a má příjemnou banánovou příchuť. Neměl by mít vedlejší účinky, ale přesto se u některých miminek projevila zácpa. Cena je kolem 150 Kč. Vydrží zhruba měsíc, záleží na dávkování.

BabyCalm je čistě přírodní přípravek, který tvoří směsice fenyklového, anýzového a mátového oleje (doplníte po rysku převařenou nebo kojeneckou vodou). Pomáhá uvolňovat plyny a ty tak snadněji odchází ze střev. Stojí něco málo přes 150 Kč a opět vydrží zhruba měsíc.

My brali na střídačku oboje. Po čase mi totiž přišlo, že přestaly jedny kapky působit, tak jsme dávali druhé.

Probiotika jako lék na správnou střevní mikroflóru

Dle jedné studie se u miminek, kterým se začaly podávat probiotické kapky, zmírnil pláč z 210 minut denně na 20 minut.

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které zlepšením střevní mikroflóry napomáhají hned v několika směrech:

✅ posilují imunitu – ve střevech se ukrývá až 80 % naší imunity

✅ zmírňují projevy alergií

✅ pomáhají při průjmech

Kojené děti získávají probiotika z mateřského mléka. Pokud kojíš, zařaď pravidelně zakysané mléčné výrobky, jako je bílý jogurt nebo kefír. Probiotika se dají koupit i v kapslích, pokud jsi například musela kvůli bolení bříška miminka mléčné výrobky vysadit.

I některá umělá mléka už v dnešní době doplňují o probiotika.

Jaké probiotické kapky jsou pro miminko nejlepší?

👶 BioGaia jsou klasika, která většinou nezklame. Cena se pohybuje kolem 500 Kč. Vydrží jen cca měsíc, ale zase dokáží pěkně upravit celkové zažívání a vyprazdňování. Dávkuje se 5 kapek denně. Zabírají většinou po 14 dnech pravidelného užívání.

👶 Swiss Laktobacílky jsou výrazně levnější – balení na 2 měsíce vás vyjde na 300 Kč. Na rozdíl od BioGaia jsou v jednotlivých sáčcích a musíte je rozmíchat v mléce (UM nebo odstříkaném). Použití se doporučuje od ukončeného 3. měsíce, ale osobně bych se laktobacily nebála použít i dřív – pro klid duše se ale poraďte s pediatrem.

👶 Dr.Max ProbioMaxík Baby kapky  – nenech se zlákat cenou – kapky sice jsou téměř o polovinu levnější, ale taky jich je jen poloviční množství. Obsahově jsou na tom ale ještě lépe než BioGaia. Nám zabraly okamžitě 👍.

Jak pomoct miminku při bolení bříška po jídle?

Odříhnutí

Odříhnutí nepodceňuj. Pokud miminko napolykalo vzduch, musí ven vrchem. Nebo půjde později spodem a to nikdo nechce.

Některá miminka si možná odříhnout nepotřebují a někdy si to jen mylně myslíme, protože si miminko ne a ne odříhnout.

Jak nechat odříhnout miminko?

A opět jsme u tygříka 😃. Tahle poloha je pro odříhnutí skvělá. Nejčastěji se ale využívá poloha, kdy je miminko ve svislé poloze a visí ti přes rameno. Neboj se ho přehodit, aby mělo hlavičku víc přes rameno. Můžeš taky jemně poklepat na zádech.

My nejčastěji využíváme tygříka. Pokud delší dobu nic, zkusíme malého šoupnout přes rameno. Někdy si odříhne hned, někdy klidně po 15 minutách. A nemusí to být jen jednou. Časem uvidíš, jak to má tvoje miminko.

Další tipy, jak na bolavé bříško u novorozence nebo kojence

Hřejivý polštářek

Proti bolavému bříšku pomáhá taky hřejivý polštářek s peckami uvnitř – dělá se většinou z hroznových nebo třešňových pecek. Polštářek nahřeješ, pořádně protřepeš, aby se teplo rozprostřelo (nesmí být horký) a přiložíš na bříško miminka. Polštářek se dá koupit běžně v DM za stovku.

Dobře poslouží i nahřátá plena. Jen neudrží teplo tak dlouho jako polštářek.

Podložené nohy v postýlce

Podlož miminku v postýlce nožky, aby je mělo lehce výš a bříško bylo uvolněné.

Fenykl a kmín

Fenykl a kmín působí přímo zázračně proti nadýmání. Přidej je ve stravě všude, kde to jen jde a dává to chuťově smysl 🙂. Během dne popíjej průběžně fenyklový čaj, který můžeš prolínat s kmínovým, popř. s kojícím (předem mrkni, zda obsahuje fenykl).

Po lžičkách můžeš podat i miminku dětský fenyklový čaj, pokud je na UM.

Teplá voda

Teplá voda je zaručený lék, který pomůže při bolesti bříška. Krásně bříško uvolní a plyny samovolně odcházejí. Je relativně běžné, že se miminko po teplé koupeli vykadí.

Nošení v šátku nebo nosítku

Můj další velmi oblíbený tip. Jsem zastáncem nošení a osvědčilo se mi nejen při bolesti bříška u kluků. Proč je dobré na prdíky?

✅ Miminko si v nosítku dostatečně odříhne (i po chvíli, kdy bys to už běžně vzdala),

✅ bříško se mu krásně prohřeje,

✅ díky poloze s nožičkami výš a zakulacenými zády se dobře vyprdí.

My ze začátku nosili v Caboo, což je předvázaný šátek. Je měkoučký a ideální pro ty, co je pro ně vázání šátku na vyšší dívčí nebo na to s více dětmi nemají čas. Jeho nevýhodou ale je, že jakmile miminko přibírá, šátek nedrží tak dobře a budeš si ho muset častěji upravovat.

Později jsme ho vyměnili za nosítko Ergobaby Adapt a u toho už zůstali. Jako jedno z mála ergonomických nosítek je vhodné i pro novorozence. Mimčo v něm máš uložené raz dva.

Teď už bych šla do látkového nosítka Be Lenka, které je pro mimi i mámu o mnohem pohodlnější.

Věděla ji, že u národů, které své děti výhradně nosí, bolest bříška vůbec neznají? A vůbec to neznamená, že musíš nosit x-hodin denně. I půl hodinka pomazlení v nosítku se počítá.

Houpání

Houpání je stejně jako nosítko něco, co miminku navozuje pocit bezpečí z bříška. Miminko si vlož do zavinovačky nebo jej zaviň swaddlerem, dekou či větší plenou, a jemně s ním pohupuj.

Nebo poskakuj na gymnastickém míči, který je mimochodem skvělý i na uspávání.

Platí úměrně pravidlo: čím větší bolení bříška, tím intenzivnější pohupování.

Poloha na “žabičku”

Zkus si lehnout do polo lehu a miminko si dej na hrudník bříškem k sobě. Nožičky mu vysuň výš do tvaru žabičky. Miminko se uklidní, protože ucítí tlukot tvého srdce a zároveň mu poloha žabičky pomůže ulevit od bolesti.

Houpátko / vibrační lehátko

Vibrace pomáhají uvolnit bolavé bříško a miminko se v takovém lehátku uklidní. Nebo můžeš zkusit houpátko.

My máme doma lehátko BabyBjörn. Ano, je drahé jako zlaté prase, ale už nám prokázalo takovou službu, že nelituju ani jedné koruny (navíc ho velmi dobře prodáte na bazaru). Lehátko je ergonomické a jakmile miminko dostane grif a přijde na to, jak jej rozhoupat, má o zábavu postaráno. A tím se i pěkně rozpohybuje v nožkách.

Vaničkování

Že jsi o vaničkování ještě neslyšela? Tak poslouchej, to se ti bude určitě líbit 🙂. Vaničkování, jak už napovídá název, je cvičení s miminkem ve vaně. Klidně v pohodlí domova. Takovým způsobem, který je miminku příjemný (minimálně u nás mladšímu synovi byl a kdybych to znala u staršího, tak vaničkujeme i s ním).

Vaničkováním si miminko posiluje celou řadu svalů včetně těch břišních, které podporují trávení.

Na domácí vaničkování existuje i speciální kurz, který stojí cca 1000 Kč. Předtím můžeš mrknout na instruktážní úvodní video a rozhodnout, zda je to i pro tvoje miminko to pravé ořechové:

Reflexní masáž chodidel

Nohy představují zmenšený obraz lidského těla. Pokud je někde v těle problém, můžeš ho dle tradiční čínské medicíny vyřešit právě krouživým mačkáním.

Propojení skvěle znázorňuje následující obrázek. U bolesti břicha (nejen miminek) nás zajímá především prostřední a spodní část chodidla.

Zdroj: rehabilitace.info

Domácí pohoda

Spokojená máma a celkově domácí atmosféra je pro miminko velmi důležitá. Nejen, že může mít vliv na zhoršení toho, co momentálně miminko trápí, ale taky na celkový vývoj miminka.

Zkus si denně najít aspoň půl hodinku pro sebe, kdy si třeba jen v klidu přečteš knížku, půjdeš se projít nebo budeš jen koukat do zdi (i to pomůže, znám to sama 😃). A rozhodně se za to nemusíš cítit jako horší matka.

Ty jste srdce celé domácnosti, ze kterého všichni čerpají. Ty musíš být v pohodě a uvolněná, aby právě tu pohodu a klid mohlo miminko čerpat z tebe ❤.

Večerní rutina proti bolení bříška u miminka

Večerní rutinu jsme se snažili nikdy nevynechat a dostat tak z bříška, co tam být nemá. Ať se v klidu vyspí kluci i my.

✅ K večeru bývali kluci déle vzhůru. Nechávali jsme je hodně v poloze na bříšku, ať se pěkně unaví a zároveň bříško promasírují.

✅ Pak přišlo na řadu koupání a pokud byl čas, tak jsme vaničkovali (u mladšího Kubíka).

✅ Po koupání/vaničkování jsem je namasírovala bambuckým máslem. Komplet včetně reflexních bodů na nožkách.

✅ Oblékla, nakojila a zavinula. Zavinutí přináší miminkům pocit bezpečí, jsou pak klidnější, což pomůže i právě při podobných trablech s bříškem. Dá se použít větší plena nebo deka. Já měla radši swaddlera, který je příjemně elastický, lehoučký a prodyšný (viz foto Domíka).

✅ Položila jsem kluky na bok do měkké postýlky s pokrčenými nožkami, dala dudlík, příp. přes den pustila bílý šum a odešla.

Tahle kombinace se mi nejvíc osvědčila na to, aby bylo miminko příjemně unavené, vyklidněné a mělo uvolněné bříško.

Zkus to nevzdávat hned po prvním nezdaru. Zlepšení může přijít časem.

Co dělat, když miminko nekaká?

Pokud je miminko výhradně na mateřském mléce, kakat nemusí i několik dní.

Na vině s vyprazdňováním může být několik faktorů:

👶 Nevyhovující kojenecké mléko (pokud je na UM) – zkus jinou značku, nejlépe jedno z výše jmenovaných, které jsou přímo určené pro citlivé trávení.

👶 Užívání kapek proti nadýmání Espumisan – kapky pomáhají rozpustit plyny přímo v bříšku miminka, ale taky dokáží u některých mrňousků pěkně zabetonovat střeva. Pokud je užíváte, zkus je na čas vyměnit za jiné.

Jak pomoci miminku při zácpě?

Když vaše miminko trpí zácpou, zkuste následující kombo:

✅ Cvičení s nožičkami, min. 5 min, ať je dostatečně účinné (popis viz výše v bodu “Jak cvičit s miminkem na prdíky”)

✅ Masáž bříška, čímž se podpoří funkce střev

✅ Teplá koupel, která bříško uvolní a lépe se pak vyprazdňuje

✅ Poloha v klubíčku, v šátku nebo ve vajíčku, když máte někam cestu autem

V nejnutnějších případech můžeš použít rektální rourku, pomocí které odchází vzduch prostředkem trubičky. Opatrně jí zastrčíš do zadečku a zasunuješ, dokud to jde, nebo dokud nezačne proudit vzduch či stolice rourkou.

Ne tak účinnou možností je pak teploměr, který taky může vyprazdňování trochu povzbudit.

Dobře fungují i glycerinové čípky, které se dávají běžně i nedonošeným miminkům (malým miminkům pak dej poměrnou část čípku). Čípek usnadňuje vyprazdňování. Pokud má miminko zácpu, čípek pomůže stolici změkčit a zhruba do půl hodinky se miminku uleví. A tím i tobě 🙂.

Čípky jsou volně prodejné. Stejně jako u rourky ale platí, že i tady s mírou a jen v nejnutnějších případech. Vždy se snaž pídit po důvodu zácpy.

Z dlouhodobého hlediska pomohou i probiotické kapky, které upraví střevní mikroflóru a tím i vyprazdňování.

Závěrem

Tipů, které pomáhají od bolení bříška u miminek je celá řada. Nám se nejvíc osvědčila jejich kombinace a důsledné dodržování, i když byli zrovna kluci spokojení. Lepší je bolení předcházet, než se pak snažit pomoct řvoucímu miminku v křeči.


Toto byla naše tipy, jak na prdíky a jak pomoct při bolení bříška u miminka. Jaké jsou ty tvoje?

Je to boj, ale na druhou stranu: je to jen období. Za pár měsíců bude miminko aktivní, břišní stěna zesílí a vy budete mít doma hned usměvavé a spokojené miminko. Dokud nezačnou zuby 😃. Ale to zase příště…

Další články:

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
0 0 votes
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Scroll to Top