30 odzkoušených tipů, jak na prdíky a bolavé bříško u miminka

Jen si to představte. Miminko spokojeně chrupká ve své postýlce a vy se konečně po několika dnech nebo dokonce týdnech vyspíte. Zní to nereálně? S našimi 30 odzkoušenými tipy, jak na prdíky a bolavé bříško u miminka to bude hned reálnější. Slibuju.

Obsah článku:

Pamatuju si to, jako by to bylo včera. Oba kluci řvali jako tur a my zkoušeli vše možné i nemožné, abychom je uklidnili. Chytali jsme se jakéhokoliv tipu a rady, jak klukům od bolení bříška ulevit. A našli si své kombo, které nám na kluky zabíralo. A dnes se s vámi podělím o vše. Odzkoušeli jsme toho hodně, tak se připravte na pořádnou nálož tipů. Věřím, že vám některé zaberou stejně jako nám.

jak pomoct miminku při bolení bříška / jak na prdíky

Jak poznat bolest bříška u miminka?

Nejste si jisté, zda vaše miminko trápí zrovna bolest bříška? Tyhle projevy vám možná napoví:

  • miminko je najezené, vyspané a přesto pláče,
  • tlačí, rudne a snaží se vykopávat nožičkami,
  • prohýbá se do luku,
  • nepomáhá ani chování,
  • vadí mu poloha na bříšku, kdy si tlačí na bolavé bříško,
  • aspoň na chvíli se mu uleví v klubíčku nebo poloze, kdy bude mít nožky víc přitažené k tělíčku. Je to stejně jako u dospělých. Pokud nás bolí břicho, pomůže schoulení se do klubíčka.

A teď vstříc konkrétním tipům a zkušenostem, jak na prdíky a bolení bříška u miminka.

Jak na prdíky a bolení bříška u miminka před jídlem?

Těch tipů, jak pomoct miminku při bolení bříška, je plno. A nejlépe fungují, když jich spojíte co nejvíc dohromady a vytvoříte kombo proti prdíkům.

Proč je důležité dělat následující tipy před jídlem?

  • Budete při nich stlačovat bříško a určitě nechcete, aby miminko obratem vrátilo ven to, co před chvílí pracně vysálo.
  • Miminko se vyprdí a v klidu se nají. Tím nenapolyká dodatečný vzduch, který by způsoboval další prdíky a bolení bříška, a dostaly jste se tak do začarovaného kruhu.

Naše kombo, jak na prdíky, jsem se snažila zavést vždy před kojením. No vždy. Někdy řvali jako tur hlady, takže v těchto chvílích jsem to vynechala 😃. Hladoví chlapi, to je zlo 😃.

Základem bylo vysvléknout z pleny. Miminko si necháte na přebalováku a ty odvážnější (především u chlapečků) si položí miminko třeba na deku (můžete dát pod miminko nepromokavou podložku).

Jak cvičit s miminkem na prdíky?

Jako první začínám “běháním”. Zatímco miminko spalo, plyny se mu nahromadily v bříšku a teď tam dělají pěknou neplechu. Musí to ven. A k tomu je potřeba trochu rozpumpovat střeva. To je taky jeden z důvodů, proč během několika měsíců bolesti bříška u kojenců přejdou – miminko je aktivnější a aktivnější a prdíky odchází samovolně pryč. Teď mu s nimi ale musíme pomoct my.

Chytnu obě nožky v úrovni kotníků, levou rukou levou nohou a pravou rukou pravou nohu a střídavě je přitahuji směrem k bříšku a zpátky. Jako byste jeli na kole. Jemně, aby nožky byly uvolněné, ale dostatečně rychle na to, aby prdy odešly ven.

Že to děláte správně, poznáte v tu chvíli, že se miminko uklidní a spokojeně leží. Po chvíli “pumpování” přitáhnete obě nožky k bříšku. Nebo je pokrčte v pravém úhlu k bříšku a jemně pánví hýbejte ze strany na stranu. A takto opakujete několikrát.

Tip, který se snažím nevynechat nikdy, protože u nás fungoval dokonale u obou kluků – po vyběhání jsme museli vyvětrat místnost 😃.

Masáž bříška

Po aktivní části přichází na řadu masáž. Nemasíruju vždy, spíše tak 2 x denně. K masáži můžete použít speciální gel Pupík, který tvoří směs různých bylinek bojujících proti nadýmání. Před masáží prohřejte gel v ruce, aby se miminko neleklo, až mu ho dáte na bříško (chladí).

Osobně ale dávám přednost olejům. Zvlášť u takhle malých dětí. Olej se dá krásně rozehřát v rukách a masíruje se s ním jedna radost. Navíc je i příjemnější na dětskou pokožku. Dobrou zkušenost mám s olejem na masáž bříška od Saloos. Stojí něco přes stovku a stačilo mi bohatě jedno balení na jedno dítě. Kladné recenze jsem pak slyšela ještě na kojenecký olej na bříško od Nobilisu (kdo nezná, je to BIO česká kosmetika netestovaná na zvířatech).

Pokud ale nemáte nic speciálního po ruce, sáhněte klidně po jiném olejíčku, máslu nebo krému.

A začínáme. Nahřejeme si olej v ruce a začneme masírovat bříško krouživými pohyby po směru hodinových ručiček. Základem masáže je nebát se přitlačit cca na 0,5 cm hloubky bříška. Žádné hlazení. Miminku tím určitě neublížíte, neboj. Naopak by vám poděkovalo, kdyby to umělo 😃.

Masážních technik je několik. Můžete si vybrat, která vyhovuje vám a miminku. Nebo jich spojit několik dohromady. Celé masírování vystihuje toto video:

Důležitá rada: miminko musí být v klidu a uvolněné. Jestli se bude prohýbat a jeho bříško bude napnuté, je masáž zbytečná. Ještě můžete zkusit spojit jednou rukou obě nožky a přitáhnout je k tělíčku. Tím se uvolní bříško a druhou rukou můžete masírovat.

Poloha na bříšku

Když už máš miminko vysvlečené, je nejlepší čas ho položit na bříško. Třeba jen na minutu. Několikrát denně a postupně čas prodlužovat.

Nejen, že se tím vyprdí, ale taky posiluje zádové a šíjové svaly. Počítejte ale s tím, že novorozencům se takhle poloha většinou moc nelíbí. Budete si připadat jako nejhorší matka a ta minuta bude sakra dlouhá 😃. Ale nenechte se tím zastrašit, je to jedna z nejlepších věcí, co pro správný vývoj svého miminka můžeš udělat.

Poloha na tygříka

Naše nejoblíbenější poloha – za rodiče i děti. Jakkoliv vypadá takhle poloha hrozivě (a já vím, že se jí určitě hrozíte jako já ze začátku 😃), zkuste si jí s partnerem osvojit. Párkrát si takhle miminko na ruku “přehodíte” a půjde vám to samo. Opravdu. U nás takhle nosí i manžel. Když to zvládnou chlapské ruce, něžné ženské ruce to dají levou zadní.

Při velkém bolení bříška jsme v této poloze nosili hodiny. Kluci se uvolnili a ještě měli skvělý rozhled. Jen myslete na to, že je třeba střídat strany, aby miminko později nepreferovalo ve vývoji jednu stranu.

Dobrá je taky poloha v klubíčku, která navozuje miminku pocity, které zažívalo v bříšku. Já jsem většinou přenášela v klubíčku z postýlky na přebalovák a v poloze na tygříka pak z přebalováku ke kojení. Změna poloh je taky skvělá pro protažení a zpevnění svalů miminka.

Co se týká manipulace s miminkem a osvojení si těchto poloh, mrkněte na video.

💡 Pokud se vzbudí miminko hladové a na nějaké cvičení ho v tu chvíli rozhodně neužije, zkuste aspoň na chvíli polohu tygříka. Napřed na jedné ruce a pak přehoďte na druhou. I tohle málo často dost pomůže pro uvolnění bříška.

Tahle poloha je pro miminka obecně úlevová. Mělo by přestat aspoň na chvíli plakat a mezitím se mu promasíruje bříško o vaší ruku.

Jak na prdíky a bolení bříška během jídla? 

Jak na prdíky při kojení miminka

Miminko si položíte tak, aby mělo lehce pokrčené nožky a bříško bylo uvolněné. Je důležité, aby bylo v klidu a nešilo sebou, a nenapolykalo tak dodatečný vzduch, který mu v bříšku udělá neplechu.

Dbejte na to, aby se miminko dobře přisálo a pusinkou objalo celou bradavku. O kojení jsem psala rozsáhlého průvodce tady: KOJENÍ | kompletní průvodce (správná technika, strava, odsávání, podpora laktace, pomůcky ke kojení)

Před kojením mu podejte kapky na prdíky (o těch víc za chvíli) – na lžičku nebo si je natřete na bradavku. Já se časem naučila, jaké množství v pipetě se rovná dávce, kterou má miminko mít, takže jsem podávala rovnou z pipety. Můžete do pusinky i nakapat, ale mně teda ani jeden z kluků nedržel v klidu a kapky by tak byly všude, jen ne v pusince 😃.

Jak se stravovat při kojení miminka?

Pokud miminko trpí na prdíky, budete si muset nejspíš odepřít některé potraviny, abyste mu od bolesti bříška pomohly.

Které potraviny miminka nejčastěji nadýmají?

  • Čerstvé pečivo, koláče, buchty – čerstvý rohlík s máslem bude muset na pár měsíců počkat
  • Nadýmavá zelenina – brokolice, zelí, květák, kedlubna, hrášek, kapusta a salátová okurka, cibule
  • Luštěniny
  • Ovoce – jablka, hrozny, hrušky
  • Bublinková voda
  • Mléčné výrobky, především mléko, takže ani to kakao si k tomu rohlíku nedáme 😃

K snídani čerstvý rohlík s mlékem, ke svačině jablko, k obědu smažený květák a večeři završit čočkovou polévkou nebude asi to pravé ořechové. To ale neznamená, že se všem těmto potravinám musíte nutně vyhnout.

Obecně platí, že co nadýmá vás, bude nejspíš nadýmat i miminko. A nemusí to být potraviny vyjmenované shora. Mým klukům například vadila čokoláda, což jsem nesla velmi špatně 😃.

A pak to chce zkoušet. Začínejte postupně zařazovat “rizikové” potraviny po menších porcích a sledujte, zda na nějakou miminko reaguje negativně.

Další možností je potraviny upravit: jablka a hrušky oloupat, zeleninu zkusit tepelně zpracovanou, pečivo do topinkovače, přidávat do vaření kmín, majoránku nebo fenykl. Naopak pro uklidnění bříška je vhodná rýže a jáhly.

Čtěte taky: Co jíst a nejíst při kojení

Jak na prdíky u miminek na UM

Co se týká polohy, ta bude stejná – snažte se, aby mělo miminko lehce pokrčené nožky a bříško tak nebylo v tenzi. Podejte mu kapky na lžičku, nakapáním do pusinky nebo přímo z pipety (pokud už máte odměřené časem množství) či rovnou do mléka.

Láhev držte tak, aby byla savička plná mléka a miminko nepolykalo spolu s mlékem i vzduch.

Jaké kojenecké mléko vybrat?

Není mléko jako mléko. Některá dokážou nadělat pěknou neplechu.

Jaké složky by mimo jiné mělo ideální kojenecké mléko obsahovat?

  • Prebiotika tvoří základnu pro růst hodných bakterií ve střevní mikroflóře. Tím se výrazně podílí na imunitním systému miminek.
  • Omega 3 a 6 mastné kyseliny, zejména DHA a kyselinu arachidonovou, které se podílejí na správném vývoji mozku a očí miminek.
  • Mléčný tuk přispívá k lepší stravitelnosti, je významným zdrojem energie a je důležitý pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích.
  • Zdravé oleje – slunečnicový, kokosový, řepkový a naopak by nemělo obsahovat palmový olej, který způsobuje zácpu.
jak pomoct miminku při bolení bříška / jak na prdíky

Jaká kojenecká mléka jsou nejlepší pro miminka s citlivým zažíváním?

  • Kendamil 1 – relativně novinka, která rozbouřila vlny kojeneckých mlék u nás 😃. Jako jediné je vyrobené z plnotučného kravského mléka, které se velmi podobá svým poměrem mastných kyselin mateřskému mléku.
  • Nutrilon 1 Profutura (klasický Nutrilon 1 naopak často ucpává)
  • Sunar Premium 1 (pěknou neplechu naopak může udělat levnější Sunar Complex 1)

Všechna tato mléka jsou sytější, takže miminko nebude po hodině opět brečet hlady.

Jakou kojeneckou láhev vybrat?

Na rozdíl od kojených miminek si můžete zvolit, z jaké láhve budete krmit. Kdežto prsa jsou jen jedna 😃. Existují speciální lahvičky, které mají zabudovaný ventil, který zamezí polykání přebytečného vzduchu miminkem. Jedná se o antikolikové kojenecké láhve.

Jaké antikolikové kojenecké láhve jsou nejlepší?

Tyto značky vyrábějí lahve tak, že opravdu miminku od bolení bříška po několika dnech pomohou.

Které kapky jsou na prdíky nejlepší?

Ráda bych vám předala tip na kapky, proti kterým se vašemu miminku zaručeně uleví. Takové ale bohužel neexistují. Každé miminko je originál a co funguje jednomu, na druhého nemusí zabrat vůbec.

Nabídka se neustále snižuje a v současné době se dají na trhu sehnat především Espumisan a BabyCalm:

  • Espumisan obsahuje léčivou látku simethiconum, která snižuje napětí a rozkládá plynové bubliny v potravě, čímž se uvolněné plyny snadněji vstřebávají a uvolňují. Dávkuje se 5 – 10 kapek a má příjemnou banánovou příchuť. Neměl by mít vedlejší účinky, ale přesto se u některých miminek projevila zácpa. Cena je kolem 150 Kč. Vydrží zhruba měsíc, záleží na dávkování.
  • BabyCalm je čistě přírodní přípravek, který tvoří směsice fenyklového, anýzového a mátového oleje (doplníte po rysku převařenou nebo kojeneckou vodou). Pomáhá uvolňovat plyny a ty tak snadněji odchází ze střev. Stojí něco málo přes 150 Kč a opět vydrží zhruba měsíc.

My brali na střídačku oboje. Po čase mi totiž přišlo, že přestaly jedny kapky působit, tak jsme dávali druhé.

Probiotika jako lék na správnou střevní mikroflóru

Dle jedné studie se u miminek, kterým se začaly podávat probiotické kapky, zmírnil pláč z 210 minut denně na 20 minut.

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které zlepšením střevní mikroflóry napomáhají hned v několika směrech:

  • posilují imunitu – ve střevech se ukrývá až 80 % naší imunity
  • zmírňují projevy alergií
  • pomáhají při průjmech

Kojené děti získávají probiotika z mateřského mléka. Pokud kojíte, zařaď pravidelně zakysané mléčné výrobky, jako je bílý jogurt nebo kefír. Probiotika se dají koupit i v kapslích, pokud jste například musela kvůli bolení bříška miminka mléčné výrobky vysadit.

Moje zkušenost ale je, že probiotika jen z mého mléka Kubíkovi nestačila a nedala jsem na ně dopustit při bolení bříška, příkrmech i na imunitu, když už jsou oba kluci o trochu větší.

Jaké probiotické kapky jsou pro miminko nejlepší?

  • BioGaia jsou klasika, která většinou nezklame. Cena se pohybuje kolem 500 Kč (na Benu vychází levněji – viz odkaz). Vydrží jen cca měsíc, ale zase dokáží pěkně upravit celkové zažívání a vyprazdňování. Dávkuje se 5 kapek denně. Zabírají většinou po 14 dnech pravidelného užívání.
  • Swiss Laktobacílky jsou výrazně levnější – balení na 2 měsíce vás vyjde na 300 Kč. Na rozdíl od BioGaia jsou v jednotlivých sáčcích a musíte je rozmíchat v mléce (UM nebo odstříkaném). Použití se doporučuje od ukončeného 3. měsíce, ale osobně bych se laktobacily nebála použít i dřív – pro klid duše se ale poraďte s pediatrem.
  • Dr.Max ProbioMaxík Baby kapky  – probiotika od Dr.Max jsou na tom obsahově ještě lépe než BioGaia. Nám zabraly okamžitě. Nakapu na lžičku 5 kapek a dám malému rovnou do pusinky.
probiotika pro miminka

Jak pomoct miminku při bolení bříška po jídle? 

Odříhnutí

Odříhnutí nepodceňujte. Pokud miminko napolykalo vzduch, musí ven vrchem. Nebo půjde později spodem a to nikdo nechce.

Některá miminka si možná odříhnout nepotřebují a někdy si to jen mylně myslíme, protože si miminko ne a ne odříhnout.

Jak nechat odříhnout miminko?

A opět jsme u tygříka 😃. Tahle poloha je pro odříhnutí skvělá. Nejčastěji se ale využívá poloha, kdy je miminko ve svislé poloze a visí vám přes rameno. Neboj se ho přehodit, aby mělo hlavičku víc přes rameno. Můžete taky jemně poklepat na zádech (opatrně u ublinkávajících děti).

My nejčastěji využíváme tygříka. Pokud delší dobu nic, zkusíme malého šoupnout přes rameno. Někdy si odříhne hned, někdy klidně po 15 minutách. A nemusí to být jen jednou. Časem uvidíte, jak to má vaše miminko.

Tipy, jak na bolavé bříško u novorozence nebo kojence

Hřejivý polštářek

Proti bolavému bříšku pomáhá taky hřejivý polštářek s peckami uvnitř – dělá se většinou z hroznových nebo třešňových pecek. Polštářek nahřejete, pořádně protřepete, aby se teplo rozprostřelo (nesmí být horký) a přiložíte na bříško miminka. Polštářek se dá koupit běžně v DM za stovku.

Dobře poslouží i nahřátá plena. Jen neudrží teplo tak dlouho jako polštářek.

Podložené nohy v postýlce

Podložte miminku v postýlce nožky, aby je mělo lehce výš a bříško bylo uvolněné.

Fenykl a kmín

Fenykl a kmín působí přímo zázračně proti nadýmání. Přidejte je do stravy všude, kde to jen jde a dává to chuťově smysl 🙂. Během dne popíjejte průběžně fenyklový čaj, který můžete prolínat s kmínovým, popř. s kojícím (předem mrkněte, zda obsahuje fenykl – dobrý je oranžový od Lerosu).

Po lžičkách můžete podat i miminku dětský fenyklový čaj, pokud je na UM.

Teplá voda

Teplá voda je zaručený lék, který pomůže při bolesti bříška. Krásně bříško uvolní a plyny samovolně odcházejí. Je relativně běžné, že se miminko po teplé koupeli vykadí.

Nošení v šátku nebo nosítku

Můj další velmi oblíbený tip. Jsem zastáncem nošení a osvědčilo se mi nejen při bolesti bříška u kluků. Proč je dobré na prdíky?

  • Miminko si v nosítku dostatečně odříhne (i po chvíli, kdy byste to už běžně vzdaly),
  • bříško se mu krásně prohřeje,
  • díky poloze s nožičkami výš a zakulacenými zády se dobře vyprdí.

My ze začátku nosili v Caboo, což je předvázaný šátek. Je měkoučký a ideální pro ty, co je pro ně vázání šátku na vyšší dívčí nebo na to s více dětmi nemají čas. Jeho nevýhodou ale je, že jakmile miminko přibírá, šátek nedrží tak dobře a budete si ho muset častěji upravovat.

Později jsme ho vyměnili za nosítko Ergobaby Adapt. Jako jedno z mála ergonomických nosítek je vhodné i pro novorozence. Mimčo v něm máte uložené raz dva. Teď máme nosítko od Be Lenka a musím říct, že do Ergobaby Adapt bych už nešla.

Věděly jste, že u národů, které své děti výhradně nosí, bolest bříška vůbec neznají?

Houpání

Houpání je stejně jako nosítko něco, co miminku navozuje pocit bezpečí z bříška. Miminko si vložte do zavinovačky nebo jej zaviňte swaddlerem, dekou či větší plenou, a jemně s ním pohupujte.

Nebo poskakujte na gymnastickém míči, který je mimochodem skvělý i na uspávání.

Platí úměrně pravidlo: Čím větší bolení bříška, tím intenzivnější pohupování.

Poloha na “žabičku”

Zkuste si lehnout do polo lehu a miminko si dejte na hrudník bříškem k sobě. Nožičky mu vysuňte výš do tvaru žabičky. Miminko se uklidní, protože ucítí tlukot vašeho srdce a zároveň mu poloha žabičky pomůže ulevit od bolesti.

Houpátko / vibrační lehátko

Vibrace pomáhají uvolnit bolavé bříško a miminko se v takovém lehátku uklidní. Nebo můžete zkusit houpátko.

My máme doma lehátko BabyBjörn (odkaz na naší recenzi). Ano, je drahé jako zlaté prase, ale už nám prokázalo takovou službu, že nelituju ani jedné koruny (navíc ho velmi dobře prodáte na bazaru). Lehátko je ergonomické a jakmile miminko dostane grif a přijde na to, jak ho rozhoupat, má o zábavu postaráno. A tím se i pěkně rozpohybuje v nožkách.

Vaničkování

Že jste o vaničkování ještě neslyšely? Tak poslouchejte, to se vám bude určitě líbit. Vaničkování, jak už napovídá název, je cvičení s miminkem ve vaně. Klidně v pohodlí domova. Takovým způsobem, který je miminku příjemný (minimálně u nás mladšímu synovi byl a kdybych to znala u staršího, tak vaničkujeme i s ním).

Vaničkováním si miminko posiluje celou řadu svalů včetně těch břišních, které podporují trávení.

Na domácí vaničkování existuje i speciální kurz, který stojí cca 1000 Kč. Předtím můžete mrknout na instruktážní úvodní video a rozhodnout, zda je to i pro vaše miminka to pravé ořechové:

Reflexní masáž chodidel

Nohy představují zmenšený obraz lidského těla. Pokud je někde v těle problém, můžete ho dle tradiční čínské medicíny vyřešit právě krouživým mačkáním.

Propojení skvěle znázorňuje následující obrázek. U bolesti břicha (nejen miminek) nás zajímá především prostřední a spodní část chodidla.

Zdroj: rehabilitace.info

Domácí pohoda

Spokojená máma a celkově domácí atmosféra je pro miminko velmi důležitá. Nejen, že může mít vliv na zhoršení toho, co momentálně miminko trápí, ale taky na celkový vývoj miminka.

Zkuste si denně najít aspoň půl hodinku pro sebe, kdy si třeba jen v klidu přečtete knížku, půjdete se projít nebo budete jen koukat do zdi (i to pomůže, znám to sama 😃).

Vy jste srdce celé domácnosti, ze kterého všichni čerpají. Vy musíte být v pohodě a uvolněné, aby právě tu pohodu a klid mohlo miminko čerpat z vás.

Večerní rutina proti bolení bříška u miminka

Večerní rutinu jsme se snažili nikdy nevynechat a dostat tak z bříška, co tam být nemá. Ať se v klidu vyspí kluci i my.

  • K večeru bývali kluci déle vzhůru. Nechávali jsme je hodně v poloze na bříšku, ať se pěkně unaví a zároveň bříško promasírují.
  • Pak přišlo na řadu koupání a pokud byl čas, tak jsme vaničkovali (u mladšího Kubíka).
  • Po koupání/vaničkování jsem je namasírovala bambuckým máslem. Komplet včetně reflexních bodů na nožkách.
  • Oblékla, nakojila a zavinula. Zavinutí přináší miminkům pocit bezpečí, jsou pak klidnější, což pomůže i právě při podobných trablech s bříškem. Dá se použít větší plena nebo deka. Já měla radši swaddlera, který je příjemně elastický, lehoučký a prodyšný (viz foto Domíka).
  • Položila jsem kluky na bok do měkké postýlky s pokrčenými nožkami, dala dudlík, příp. přes den pustila bílý šum a odešla.

Tahle kombinace se mi nejvíc osvědčila na to, aby byli kluci příjemně unavení, klidní a měli uvolněné bříško. Zkuste to nevzdávat hned po prvním nezdaru. Zlepšení může přijít až časem.

Co dělat, když miminko nekaká?

Pokud je miminko výhradně na mateřském mléce, kakat nemusí i několik dní.

Na vině s vyprazdňováním může být několik faktorů:

  • Nevyhovující kojenecké mléko (pokud je na UM) – zkuste jinou značku, nejlépe jedno z výše jmenovaných, které jsou přímo určené pro citlivé trávení.
  • Užívání kapek proti nadýmání Espumisan – kapky pomáhají rozpustit plyny přímo v bříšku miminka, ale taky dokáží u některých mrňousků pěkně zabetonovat střeva. Pokud je užíváte, zkuste je na čas vyměnit za jiné.

Jak pomoci miminku při zácpě?

Když vaše miminko trpí zácpou, zkuste následující kombo:

  • Cvičení s nožičkami, min. 5 min, ať je dostatečně účinné (popis viz výše v bodu “Jak cvičit s miminkem na prdíky”)
  • Masáž bříška, čímž se podpoří funkce střev
  • Teplá koupel, která bříško uvolní a lépe se pak vyprazdňuje
  • Poloha v klubíčku, v šátku nebo ve vajíčku, když máte někam cestu autem

V nejnutnějších případech můžete použít rektální rourku, pomocí které odchází vzduch prostředkem trubičky. Opatrně jí zastrčíte do zadečku a zasunujete, dokud to jde, nebo dokud nezačne proudit vzduch či stolice rourkou.

Ne tak účinnou možností je pak teploměr, který taky může vyprazdňování trochu povzbudit.

Dobře fungují i glycerinové čípky, které se dávají běžně i nedonošeným miminkům (malým miminkům pak dejte poměrnou část čípku). Čípek usnadňuje vyprazdňování. Pokud má miminko zácpu, čípek pomůže stolici změkčit a zhruba do půl hodinky se miminku uleví. Čípky jsou volně prodejné. Stejně jako u rourky ale platí, že i tady s mírou a jen v nejnutnějších případech. Vždy se snažte pídit po důvodu zácpy – nejčastěji nevyhovující UM nebo začátek s příkrmy.

Z dlouhodobého hlediska pomohou i probiotické kapky, které upraví střevní mikroflóru a tím i vyprazdňování.

Závěrem

Tipů, které pomáhají od bolení bříška u miminek je celá řada. Nám se nejvíc osvědčila jejich kombinace a důsledné dodržování, i když byli zrovna kluci spokojení. Lepší je bolení předcházet, než se pak snažit pomoct řvoucímu miminku v křeči.


Toto byla naše tipy, jak na prdíky a jak pomoct při bolení bříška u miminka. Jaké jsou ty vaše?

Je to boj, ale na druhou stranu: je to jen období. Za pár měsíců bude miminko aktivní, břišní stěna zesílí a vy budete mít doma hned usměvavé a spokojené miminko. Dokud nezačnou zuby 😃. Ale to zase příště…

Další články: