Jak na uspávání miminka? 14 odzkoušených tipů

Přemýšlíte, jak na neklidný spánek a co dělat, když miminko špatně spí? Mrkněte na tyto tipy, jak na uspávání miminka, pod které se můžeme podepsat. Ověřeno na našich dětech 😃.

Místo ranního prozpěvování se zmátořeně šouráte k varné konvici, abyste si postavily na kafe? Místo večerního filmu s partnerem uklízíte to, co jste přes den nestihly, protože miminko ne a ne usnout?

Projíždíte diskuze: “Miminko se v noci často budí. Miminko nechce spát v postýlce. Miminko špatně spí! Miminko nechce spát přes den.

Tyto “problémy” postihují řadu maminek. Dítě je nevyspalé, vy jste nevyspalé a točíte se v začarovaném kruhu. Jak z toho ven? Mrkněte na 14 tipů, když miminko špatně spí, díky kterým konečně uvidíte světlo na konci další probdělé noci 🙂.

spánek miminek / miminko špatně spí

Jak dlouho spí novorozenec, kojenec a batole?

Vezmeme to pěkně od podlahy. Dle tabulek.

😴 16 – 20 hodin odpovídá šestinedělí, kdy se miminko budí jen na přebalení a kojení

😴 spánek se snižuje na 15 – 18 hodin od konce šestinedělí do 4. měsíce s delším nočním spánkem a několika kratšími denními spánky. Kojenec se potřebuje po nočním spánku do 1 – 1,5 hodiny ještě dospat.

😴 14 – 15 hodin platí pro 4. – 6. měsíc. U kojence se začíná prodlužovat doba, kdy je přes den bdělé a prodlužuje se doba v noci, kdy vydrží spát v kuse. Většinou má přes den 3 hodinové spánky.

😴 12 – 14 hodin odpovídá časovému horizontu 6. měsíc – 1 rok, kdy od 6. měsíce už řada kojenců spí celou noc bez buzení.

😴 11 – 14 hodin pro batolecí 1 – 3 roky. Batole chodí spát kolem oběda na jeden delší spánek, popř. dva kratší během dne. V noci zvládne na jeden zátah 10 hodin spánku v kuse.

Tabulky říkají něco, realita je pak ale často někde jinde 😀.

❗ Nedělejte si starosti, pokud vaše dítě není tabulkové. Spí víc nebo míň, než se uvádí. Nestresujte se tím, že budete hledat odpovědi na otázku: “Kolik by měl novorozenec spát?” Pokud vidíte, že je v pohodě, aktivní, usměvavé a zkrátka spokojené, nic mu nechybí.

Jaké jsou naše fígle, když miminko špatně spí?

Každé dítě je originál. Pokud hledáte univerzální radu, jak na lepší spánek miminka, asi vás zklamu.

To, co fungovalo nám, nemusí fungovat na jiné dítě. Ale doufám, že vám nějaká rada zafunguje, abyste si užily delšího spánku a klidu. To si po celém dni zasloužíme každá bez výjimky 😀.

Vyspaná máma, spokojené dítě.

Zavinování

Alfa omega spánku v prvních měsících. Možná vám přijde v zavinovačce mimčo sešněrované a ta představa se vám nelíbí. Musíte to ale brát z druhého pohledu – miminko je na to zvyklé z bříška. Získává tím pocit bezpečí.

Když mluvím o zavinování, mám na mysli pevné zavinutí, ze kterého se miminko tak snadno nevymaní. Takové, při kterém nebude moct házet reflexně ručičkami a tím se budit (naopak nožičky zůstávají volné, ať může vykopávat prdíky).

Ano, přesně to, ve kterém vypadá jako malá žížala 🙂.

spánek miminek / miminko špatně spí

Pro takové zavinování jsou ideální mušelínové pleny. Na rozdíl od klasických plen jsou elastické, poddajné a na omak velmi příjemné.

Nejčastěji je uvidíte v nabídce ve dvou velikostech – 70 x 70 cm a 120 x 120 cm.

Pro novorozence se doporučuje rozměr 70 x 70 cm. My zavinovali do většího rozměru a nebyl problém. Přebytek látky jen vložíte dovnitř. Já se naučila zavinout podle tohoto videa.

Pokud chcete ušetřit, kupte rovnou větší, protože jí využijete i později. Do kočárku, v létě jako přikrývku, muchláčka, osušku apod. Využití je široké a investice se vám vyplatí.

Hnízdečko

My neměli klasické hnízdečko, ale pořídili jsme hada, kterého jsme položili na měkkou deku. Později fungoval jako mantinel nebo zábrana a teď ho má zase Kubík. Skvěle se dá využít i jako těhotenský nebo kojící polštář.

Prostě v bytě 2+1 je člověk za tyhle multivariabilní věci tuze rád 😀.

Hodně maminek taky pořizuje copatý mantinel, který funguje na podobném principu.

Záměr je u všeho stejný. Vložit miminko do něčeho měkkého, co mu opět navodí atmosféru bříška.

Šátek/nosítko

Perfektní věc, kterou jsem pořizovala dříve než kočár. Ještě před otěhotněním jsem totiž věděla dvě věci – že chci látkovat a že chci nosit. Teď jen záleželo na Domíkovi, jak s mými plány bude sympatizovat on 😀.

Úplně ze začátku jsem používala předvázaný šátek Caboo (skvělý pro ty, co chtějí šátkovat, ale netroufnou si na klasický šátek jako já 🙂).

Později jsme ho vyměnili za nosítko Ergobaby Adapt. Jako jedno z mála ergonomických nosítek je vhodné i pro novorozence. Mimčo v něm máte uložené raz dva. Teď máme nosítko od Be Lenka a musím říct, ž do Ergobaby Adapt bych už nešla.

Výhodou nosítka (i látkových plen) je, že přispívá ke správnému vývoji kyčlí. To ale platí jen v případě, že miminko uložíte do nosítka správně. A že si vyberete ergonomické nosítko, které splňuje mezinárodní standardy pro správné nošení dětí.

Přikládám ilustrativní video pro naše nosítko – Ergobaby Adapt. Princip zapínání se sice bude napříč nosítky o trochu lišit, ale platí to stejné:

❗ Miminko vždy musí být v této pozici – zakulacené zádíčka a nohy do Mka s koleny výš.

Plena od mateřského mléka/použitá noční košile

Další tip navodí miminku pocit, že jste stále na blízku.

  • Využít můžete plenku, kterou jste předtím použily na kojení a zůstala na ní trocha mateřského mléka.
  • Další alternativou je položit miminko na noční košili/tričko, kterou jste na sobě měly pár hodin a miminko tak ucítí vaší vůni.

Závěsná houpačka

Závěsnou houpačku využijete pro novorozeňátko i starší dítko. U Kubíka ho často využíváme na denní spánek, kdy ho potřebuji uspat s neohleduplným dvouleťákem za zády 😃. Skvělý je i při dnech, kdy mimčo večer ne a ne usnout – například zuby nebo blížící se novoluní. Uspíme v houpačce a šup do postýlky.

Houpačku můžete zavěsit ze stropu nebo mezi dveře.

Výhodou hojdavaku je přenosnost. Není problém ho sbalit s sebou třeba do parku a pověsit přes větev stromu. Ale to není jediné – miminko je v něm pěkně obejmuté a cítí se bezpečně. Zároveň mu okolní látka lehce stíní. A největším plusem je, že tam usne jako lusknutím prstů. Odzkoušeno na dvou nespících dětech 😃.

Vyrábí se ve dvou velikostech – my máme tu větší. I starší si tam občas rád zchrupne 😃. Houpačku následně velmi dobře prodáte.

Zatemňovací závěsy/žaluzie

Zatemňovací závěsy navodí přes den skvělé přítmí, aby se miminku dobře spalo. Praktické jsou i v horkých letních dnech, kdy se díky nim doma neupečete 😃. Navíc skvěle vypadají.

Volte delší, nejlépe až na zem. Prodlouží místnost a lépe kryjí. Ideálně ve středních až tmavších odstínech – odstíny kávy, šedá až antracitová.

Postýlka vs. manželská postel

Nesouhlasím s názorem, že miminku je nejlépe u rodičů v posteli a kupovat postýlku je zbytečnost.

Ano, je to určitě pohodlnější, o tom žádná.

Ale záleží na konkrétním dítěti.

Domísek vyžadoval na noční spánek vlastní postýlku i přesto, že přes den usnul jedině v nosítku nalepený jako klíště 😀.

Pokud jsem ho nechala po kojení u nás v posteli, často se budil. A já samozřejmě s ním. Takže v zájmu nás obou (mého Péťu nic nevzbudí 😀) jsem ho radši přenesla do postýlky.

A s Kubíkem jsme se přestěhovali do vedlejšího pokoje. Má tendenci být v noci ukecanější, což staršího budilo. Takže já spím na dětské posteli, kam se sotva složím já 😀.

Nebo zkuste zlatou střední cestu – postýlku, u které jde sundat bočnice, a vy si tak postýlku jen přišoupnete k posteli. Miminko budete mít kousek od sebe a drahé polovičky nemusí mít strach, že mimčo zalehnou 😃.

Skvělou volbou je například tahle postýlka ve dvou velikostech, kde lze sundat bočnici a až bude dítě větší, tak z ní udělat klasickou postel. Plusem je i úložný prostor vespod.

Bílý šum

Pračka, vysavač, šumění moře. Je nespočet druhů bílého šumu.

V řadě knih a článků se taky dočtete, že usínání při bílém šumu není ideální.

Že by miminko mělo být přes den zvyklé na běžný ruch domácnosti.

S tím ale nemohu souhlasit. Nejde aplikovat globálně jednu radu.

Spánek některých dětí může být natolik křehký a lehký, že ho každý zvuk vzbudí. A není to o zvyku.

Vidíme to přece i u nás. Například já s Péťou – ten se nevzbudí, ani kdybyste mu pánvemi bouchaly u hlavy. Za to já jsem na stopkách, jen co začnete ty pánve vyndavat z kuchyňské linky 😀.

Dětský spánek se mění a nemusíte mít strach, že dítě bude vyžadovat bílý šum ještě při nástupu na vysokou 😀.

Ani jednomu z kluků denní šrumec nevyhovoval. A pokud už máte druhé dítě, je šum k nezaplacení. Ono to řvoucí batole jde dobře slyšet i přes dveře 😀.

💡 Co se ale týká bílého šumu, chce to zkoušet. Našeho Domíka nechávala většina zvuků chladným, někdy ho dokonce spíš obtěžovaly. Až bílý šum z playstationa pomohl. To samozřejmě Péťa kvituje, protože když není v práci, zahraje si při jeho denním spánku pár her 😀. Zato Kubík zase vyžaduje vlny Pacifiku 😀.

Velmi oblíbení jsou tzv. šumící medvídci/plyšáci. Já zapnu šum na telefonu a je hotovo 😃.

Optimální teplota/čerstvý vzduch

Brzy rozpoznáte, zda je vaše miminko spíš zimomřivé nebo teplokrevné. A tomu přizpůsobíte teplotu v místnosti.

My máme doma teplokrevníky a a vyvětraná a chladná místnost je nutností pro jejich kvalitní spánek. V teple se častěji budí.

Tohle byla věc, se kterou jsem já trochu bojovala. Připadala jsem si jako krkavčí matka, protože kluci mají na noc slabší deku než já 😀.

Kolem postýlky jen krátký mantinel. Žádné baldachýny ani nic podobného nad postýlkou. Ať to pěkně větrá přes šprušle.

Jakmile nastanou větší tepla, povoláváme na pomoc místo přikrývky mušelínovou plenku. Je lehoučká a příjemná.

Spací rituál

Bez něj to nejde. Vždy se ho snažíme dodržet.

  • Cca 45 minut před spánkem koupeme (popř. u Kubíka vaničkujeme).

Jestli neznáte vaničkování, tak mrkněte. Je to skvělý způsob, jak se miminko protáhne, posílí ty správné svaly, vyprdí a ještě se příjemně unaví na spánek.

  • Pak přichází na řadu masáž. U staršího to často už trochu odfláknu, ale u Kubíka si ještě dávám záležet 😀.
  • Pak následuje mléko/voda.
  • Celou dobu na ně mluvím klidným hlasem, v pokoji je již přítmí se zataženými závěsy, aby se navodili na příjemnou spací vlnu.
  • Uložím do postýlky a odcházím. Občas potřebuje Kubík chviličku pohladit po hlavičce. Stačí minutka, aby se uklidnil.

U posledního bodu se na chvilku zastavím. Nejsem úplně zastáncem dlouhého uspávání. Teda takhle: pokud plánujete jen jedno miminko nebo další děti s většími časovými rozestupy, tak to určitě nebude problém.

Jestli ale chcete děti blízko sebe, tak to může být občas na palici 😀.

My si už od začátku přáli mít kluky cca 2 roky od sebe. Zároveň Péťa chodí do práce na směny, a já jsem tu na kluky docela často večer úplně sama. Nemůžu si dovolit jít uspávat na hodinu Kubíka s tím, že Domík musí zatím počkat. Nejlépe si prohlížet někde v tichosti knihu 😀.

Právě proto jsme se u obou kluků už od začátku snažili nastavit pravidelný režim.

Čas spánku

Málokdy ukládám striktně ve stejný čas. A to jak v případě denního, tak nočního spánku. Liší se to plus mínus jedna hodina – prostě až vidím, že začínají být unavení nebo že uplyne doba, po kterou vydrží vzhůru, chystám je na kutě. Snažím se taky zamezit dlouhému dennímu vyspávání, aby kluci neponocovali.

Pravidelné procházky

Denně chodíme ven (už od narození) na čerstvý vzduch. Bydlíme uprostřed Slavkovského lesa, tak tu nemáme o čerstvý vzduch nouzi 😀. Neřeším, jestli prší nebo je zima. Prostě se počasí přizpůsobíme a vyrazíme.

Možná vám přijde, že to nemá souvislost s kvalitou spánku. Ale už sama ze své zkušenosti vím, že to souvislost má. Cítím na sobě, že se každý den potřebuju provětrat, pročistit si hlavu a protáhnout se.

Prioritou pro mě není úklid. To neznamená, že doma máme brajgl 😀. Chci tím jen říct, abyste nebyly otrokem domácnosti. Beztak tam bude za chvíli opět bordel. Navíc, pokud už máte batole 🙂.

Homeopatika

Pokud mrknete na různé články nebo diskuze, co dělat, když miminko špatně spí, možná se od ostatních maminek dočtete, že jim zabrala homeopatika.

Ano, homeopatika často zaberou.

Ale pokud nevyberete ta správná, mohou se objevit problémy jinde. Na pohled nesouvisející, takže si to ani nespojíte.

Homeopatika nejsou jen sladké bonbonky. Je potřeba předepsat taková, která vám nebudou “způsobovat kazy“.

💡 Zajděte si za odborníkem. Ten se vyptá na celkový stav dítěte a “umíchá” homeopatika na míru.

Bachovy esence

Bachovy květové esence jsou na rozdíl od homeopatik relativně neškodné.

Nebudu zabíhat do detailů o tom, jak fungují. Na to jsou tu povolanější. Pěkné vysvětlení jsem našla například tady.

Někdo se přiklání k homeopatikům, někdo k bachovkám. My si vybrali druhý směr.

Jaké Bachovy esence vybrat na spánek miminka?

Pokud je dítě náchylné k neklidnému spaní, dlouho usíná nebo ho trápí noční můry, zkuste RESCUE kapky na spaní (od BiOOO vychází cenově nejpříznivěji). Balení je malé, ale vydrží dlouho. Jedná se o balíček esencí, které mívají dohromady vliv na kvalitu spánku.

Hledáte jen samotnou esenci? Pro děti se nejčastěji využívá Bílý kaštan, který pomáhá odblokovat neustálý proud myšlenek, díky nimž nemůže dítě večer usnout. Nebo když se v noci vzbudí, zase mu začne hlavička šrotovat 🙂.

Pro hodně aktivní děti nebo mají zvýšené svalové napětí, je pak skvělý Sporýš lékařský.

Jak probíhal spánek u nás?

Za co jsem našim klukům opravdu vděčná – ani jeden si nepotrpěl na dlouhé noční večírky 😀. Kubík byl občas třeba hoďku vzhůru a nemohl znovu zabrat, ale nezažila jsem (zatím 😀) tříhodinové noční hraní si a čekání, až dítě opět odpadne.

Tím nemyslím, že by spali na jeden zátah. Pokud ale nešlo o bolení bříško nebo zuby, zvládli spát bez problémů několik hodin v kuse.

Už od začátku jsme si nastavili večerní spací rituál a důsledně ho dodržovali. Kluci pak věděli, že po tomhle rituálu se prostě spí.

Domík nebyl přes den to typické spací novorozeně. Úplně běžně byl vzhůru v kuse několik hodin a já z toho byla trochu nervózní. Prvorodička 😀.

Po těch, co mě častovali řečmi typu: “Užívej si spacího miminka.”, jsem házela vražedným pohledem 😀.

Vypadal spokojeně, tak jsem to ale časem nechala být. Ze začátku spinkal v kočárku a na konci šestinedělí jako když utne. V kočáru nechtěl spát. V postýlce nechtěl spát. U nás v posteli nechtěl spát. A už vůbec ne v autě.

Mluvím jen o denním spánku. Na noční mu najednou postýlka nevadila 🙂.

Naštěstí 🙏😀.

Tak jsme zkusili přes den nosítko a prokázalo nám skvělou službu. Domík byl hodně kontaktní dítě. Nejspokojenější byl napláclej u nás. Nejlíp někde venku na procházce v lese.

Navíc s odstupem času vidím, že nejspíš zdědil spánek po mně. A já zrovna nepatřím mezi spáče. Naopak jsem klidně v 5 h ráno nastartovaná s vrtulí u zadku a zatímco jdou někteří snídat, já už se chystám pomalu k obědu 😀.

A pak přišly zuby. Tenhle milník asi zažila většina maminek. A tatínků 😀.

Zuby narušily krásně zajetý noční spánek. Bylo na ně většinou krátké i nosítko, takže přišly problémy i s denním spánkem. Prochodila jsem půl lesa a malej měl pořád oči jako baterky. X hodin vzhůru, unavený, ale ne a ne zabrat.

Naděje na lepší spací zítřky?

Hledala jsem další možnosti, jak spánek zlepšit.

A našla.

Hojdavak neboli závěsná houpačka.

Vymoženost, která zachránila malému spánek. A nám nervy 😀.

V tu chvíli jsme už vyzkoušeli vše. Byli jsme důslední, co se týká spacích rituálů, zkoušela jsem se řídit i principy dle Nevýchovy (na nás ale teda vůbec nefunguje 😀) a hlavně se snažila zůstat v klidu.

Do houpačky jsme tak vkládali velké naděje. A nelitujeme jediné koruny.

Zavěsili jsme houpačku, vložili do ní Domíska, rozhoupali a čekali. Za 20 minut byl tuhoš. Pocit k nezaplacení 😀.

U nás tou dobou zafungovala dokonale. Ve spojení s ostatními rituály, které držíme dodnes. Denní spánek jsme tak měli vyřešený. 

jak na lepší spánek miminka

Kubík není na rozdíl od Domíka až tolik kontaktní (co se týká spaní, jinak by se nosil pořád 🙂). Nejlépe se vyspí, pokud má klid. Nejlépe i od nás 😀.

Narodil se o dost dřív, takže jsme hodně času strávili v nemocnici, kde jsem si ho každý den na několik hodin brala na sebe. To byl ale opravdu hodně maličký a v tu chvíli ten kontakt potřeboval jako sůl.

Nejraději spí ve své postýlce, ale nepohrdne ani na procházce nosítkem (s přihlédnutím obou očí i kočárkem 😃) nebo hojdavakem.

Jak na lepší spánek miminka? Takhle určitě ne…

Existuje jen jedna metoda, kterou nepůjdeme – nechat vyřvat.

Sama vím, jaké to je, když nemůžu usnout. Chci, nejde to a nemůžu to nijak ovlivnit.

Nemluvím o situacích, kdy si kluci chvíli pobrečeli v postýlce. Počkala jsem pár minut, přišla, pohladila, dala dudlík a zase odešla. Jakmile to ale přešlo v hysterický pláč, u nás zatím vždy byla nějaká příčina.

Navíc bydlíme v paneláku a sousedi by nám asi nepoděkovali 😀.

Někdo to možná vidí jako citové vydírání. Dítě brečí a rodič udělá, co mu na očích vidí.

Ale pro nás je to v tomto případě jiné.

Známe své děti a víme, že umí usnout i sami. Jen některé dny to prostě nejde. Něco je nejspíš trápí, pobolívá, jsou nervózní. Cokoliv.

Nikdo z nás se necítí každý den stoprocentně. Jenže my dospělí si to odůvodníme. Malé dítě ne. To potřebuje mít podporu a pocit bezpečí.

Co se týká spaní v autě, tak od té doby, co jsme vyměnili vajíčko za klasickou autosedačku, je to mnohem lepší. Tímto snad povzbudím všechny, kteří jsou zoufalí, že jim mimčo nechce v autě spát 🙂.

Závěrem k článku s tipy, když miminko špatně spí

Možná vám těch bodů přijde příliš. Nebo některé jako úplně drobnosti.

Jsou to ale právě ty střípky, které dohromady tvoří spací skládačku. Tu, která se vám bude hodit, když miminko špatně spí.

Nezabere to moc času a po letech budete určitě rády vzpomínat, jak jste své miminko masírovaly a ono se tetelilo blahem 🙂.


Další články: