KOJENÍ | kompletní průvodce (správná technika, strava, odsávání, podpora laktace, pomůcky ke kojení)

Průvodce kojením, který vás provede vším, co vás ohledně kojení zajímá: jak kojit, správná technika, strava při kojení, nevhodné potraviny, odsávání a uchovávání mateřského mléka, do kdy kojit nebo například pomůcky ke kojení.

Kojení miminka je jedním z největších stresů čerstvých maminek. Je to paradox, protože je to zároveň to nejpřirozenější, co můžeme miminku nabídnout. A odtud pramení červíček pochybnosti, kdy se ptáme samy sebe: Budu moct kojit? Bude mě kojení bolet? Budu mít dostatek mléka? Vysníme si, jak se dítě hned po porodu přisaje a během několika dní začne miminko krásně přibírat. Ale realita je často někde jinde.

Cítila jsem to úplně stejně. A moc k tomu nepřispělo, když byli oba kluci hned po porodu převezeni do inkubátoru a místo tulení s čerstvě narozeným uzlíčkem jsem koukala do nemocničního stropu.

Jak na kojení

Kojení je jedna z věcí, o které by si každá nastávající maminka měla nastudovat něco málo předem. Osobně nesouhlasím s tvrzením, že máma sama VŽDY intuitivně pozná, jak na to.

Věřím, že i dříve maminky řešily problémy, které při kojení mohou nastat.

Není to skvělé, že si dnes můžeme veškeré informace zjistit jednoduše předem a vybrat si dle své intuice ty pravé?

Stres a kojení

Hrne se to na vás ze všech stran: Kojení je nejlepší. Kojit by se mělo do 2 let dítěte. Nekojené děti jsou hloupější a baculatější.

To ve vás vytváří obrovský tlak dřív, než vůbec začnete kojit.

Stres je jedním z největších nepřítelů kojení.

Znám to sama od sebe.

Jakmile jsem jen trochu pouvažovala nad tím, zda budu mít dostatek mléka nebo jsem zažila stresovou situaci, začalo se mi během pár hodin tvořit méně mléka. Bylo to jako řetězová reakce, která nastala vždy se 100 % pravděpodobností po mojí myšlence.

Nepřidá tomu ani okolí. A začne to hned na šestinedělí v nemocnici, kde budou pravidelně kontrolovat vaše miminko z novorozeneckého oddělení. Převáží ho, mrknou do tabulky a zjistí, že by už třetí den mělo přibírat. Ale nepřibírá. A vy se cítíte hrozně. Ano, i já se tak cítila. Každé 3 hodiny jsme chodili na převažování. Nikdo mi neřekl, že pokud jsem ztratila u porodu litr krve, je pravděpodobné, že nástup laktace se opozdí.

A víte, co nakonec pomohlo? Jakmile jsme přijeli domů, spadl ze mě stres a mléko se v tu chvíli bez problémů spustilo.

Když se kojení stává traumatizujícím zážitkem

Vím, jaké oběti kojení občas přináší a taky to, jak může být neúspěšné kojení traumatizujícím zážitkem. Pocit, že jste selhaly. Chtěly jste dát svému miminku už od narození do vínku to nejlepší a nepodařilo se.

Ale já vás teď uklidím.

Pravděpodobně jste nebyly dlouho kojené vlastní maminkou. A jak jste skvělé, že?

V minulých generacích mnoho kojených dětí nebylo. Umělá výživa byla trendy a nebyly informace. Až na konci 20. století se kojení zase začalo dostávat do popředí a dnes kojí alespoň chvíli většina žen.

Útočí na nás neustále zprávy, že nekojené děti jsou hloupější, neohrabanější a mívají častěji nadváhu. U matek, které nekojí, je větší pravděpodobnost výskytu rakoviny prsu a vzniká prý menší emocionální vazba mezi ní a dítětem.

Výzkumy ale ukazují, že to není tak úplně pravda. Ty rozdíly jsou natolik zanedbatelné, že z nich nelze usuzovat jednoznačné závěry. Navíc se neberou v potaz i okolní vlivy. Znám spousty nekojících matek, které kouří. Naopak v mém okolí nekouří žádná kojící matka. Vliv externích faktorů je obrovský.

Tím nechci říct, že nejsem zastáncem kojení. To určitě ano a jsem nesmírně vděčná, že jsem poskytla mateřské mléko oběma klukům. Ale vím, co dokáže psychika.

V rovnici kojení se zapomíná na druhou stranu.

Na stranu matky.

Neustále se berou v potaz pouze přínosy pro dítě (a ty jsou určitě nesporné). I když je kojení důležité, neméně důležitá je silná matka, která je pro dítě oporou. Ne vystresovaný uzlíček nervů. Svůj neklid pak přenášíme na dítě. Dítě je ve stresu, napjaté, vyplavuje se stresový hormon kortizol…ne, opravdu nemusíte kojit za každou cenu.

Nevzdávejte kojení při prvním nezdaru

Ale nevzdávejte kojení po prvním nezdaru, prosím. Téměř každá z nás se potýkala s problémy při kojení. Od bolavých bradavek přes nedostatek mléka při spurtu až po ty opravdu nepříjemné, jako jsou ucpané mlékovody.

Neposlouchejte rady okolí. Já vím. Je to tááák těžké.

Zkuste dát jen na svůj pocit. Zvládnete to? Kousněte se a bojujte s tím. Za pár dní bude nejspíš po problémů a vy na sebe budete sakra pyšné.

Jak kojit?

Řekněme si to upřímně. Se špatnou technikou to prostě bolí. Ono to není ze začátku příjemné ani při té správné technice. Přece jen si tenká a jemná kůže na bradavkách musí zvyknout.

Radím: mažte Purelanem preventivně o sto šest. A rovnou berte to větší balení. Počítejte ale s tím, že vám bez prsních vložek zabarví podprsenku do žluta.

Vaše bradavky dostanou zabrat. Třeba, když si z vás dítě udělá dudlík. Ano, vím. Všude píšou, že mu to nemáme dovolit. Ale už nepíšou to, že v noci nejspíš u kojení usnete (zvlášť, pokud kojíte vleže) a nebudete tak mít kontrolu nad tím, že i vaše miminko usne přímo u prsa a spokojeně si bude ududávat.

Až budete na šestinedělí, ptejte se. Jsou tam zkušené laktační poradkyně a sestry, které ví. Ano, někdy jsou na informace skoupé. Nenechte se odradit. Vydolujte z nich vše, co vám není jasné. Máte skvělou příležitost, aby někdo zkušený zkontroloval, zda je vaše kojení v pořádku.

A pokud to opravdu nepůjde a vy si nejste kojící technikou jistá, poptejte laktační poradkyni v okolí. Nejlépe nějakou “ověřenou”, protože i mezi laktačními jsou velké rozdíly.

Správná technika kojení

Teď se dostáváme k tomu, jaká je správná technika při kojení. Nejdůležitější částí celého kojení je, aby se miminko přisálo se široce rozevřenou pusinkou. Jako kdyby zívalo. I když brečí jako tur a vy chcete, aby bylo v klidu, vždy zkontrolujte, že se nechystá sát jenom vaší bradavku. A ano, někdy je těžké miminko donutit otevřít pusinku ze široka. Těchto pár sekund ale rozhodne o tom, zda další den budete úpět u kojení, protože vaše bradavky budou doslova hořet.

Pohodlně se usadíte nebo si lehnete na bok. Záleží, jaká poloha vám je příjemnější. Hlavně v sedě je dostatek polštářů k nezaplacení – za záda, pod lokty, pod nohy – umístěte polštáře, kde je vám to příjemné. Musíte se cítit pohodlně, protože především ze začátku občas trvá, než se miminko nají (může vám u kojení usínat).

Miminko u kojení usíná…

Pokud nechcete, aby vám miminko u kojení usínalo, oblečte ho lehce. Ať mu není zima, ale ani příliš teplo. Žádné balení do deky. A neustále ho jemně pošťuchujte, jakmile začne usínat. To většinou zabere.

Když sedíte, položte si do klína těhotenský polštář (popř. si podepřete nohy polštáři, ať je máte výš). Vezměte si miminko a obejměte jej do tvaru C – krk miminka je opřený o vaší ruku a tělíčko leží na polštáři (popř. ve vašem klíně). Hlavičku držíte lehce nakloněnou, ať miminko může otevřít zeširoka pusinku. Kontrolujte především spodní čelist, která musí pojmout celý dvorec. Miminko už samo hmatem prso najde, popř. ho můžete jemně nasměrovat.

Nejlépe to znázorní obrázky níže (zdroj: babycentre.co.uk). Na 3. obrázku krásně vidíte, kde je až vaše bradavka a jak si miminko pomáhá jazykem.

Možná to bude chtít ze začátku praxi, ale brzy budete vědět, jak na to. Jakmile se budete držet pravidla, že musí miminko ze široka otevřít pusinku a nesát jen bradavku, vše ostatní přijde intuitivně samo. Jen se nebát a nechat to plynout tak, jak to cítíte. Bude to správně, věřte si.

Jak často kojit aneb kojení po hodině je úplně v pořádku

Při kojení se neřiďte tabulkami a doporučeními. Že byste měly kojit každé 3 hodiny a nikdy ne častěji? Miminka mají svůj rytmus a každé vyžaduje jinou frekvenci kojení. Moji kluci by si při kojení až po 3 hodinách vyřvali hlasivky, takže u nás se kojilo po hodině až hodině a půl.

Když vaše miminko dobře prospívá, nebuďte ho na kojení. Jen ať se vyspí. Když bude unavené, stejně vám u kojení usne. V nemocnici jsme musely každé 3 hodiny zapisovat, kolik miminko vypilo. I přesto, že byl malej nedonošený, dovolily mi ho sestřičky později nechat spát v noci déle v kuse. Samy viděly, že v noci potřebuje delší spánek a o to víc pak vypije, jakmile se vzbudí po pořádném spánku.

Dejte na svou intuici. Poznáte sama, zda vaše miminko dobře prospívá, je v obličeji pěkné růžové, aktivní a usměvavé.

Jak dlouho kojit z jednoho prsa?

Novorozenec stráví u jednoho prsa průměrně 10-15 minut. K druhému prsu se přemístěte až v okamžiku, kdy máte pocit, že vysálo vše z toho prvního. Ze začátku je totiž mléko řídké na zahnání žízně a později se stává hustší jako smetana. Pokud byste z jednoho prsa kojily jen krátce, nedostane se k hustému mléku a nemuselo by tak dobře prospívat (poznáte to mimo jiné podle zelené stolice).

Miminko se samo odtáhne, až bude najezené. Nezapomeňte prsa střídat, pokud miminko v rámci jednoho kojení nezvládne vysát obě.

Jak se stravovat při kojení?

Tělo se musí dostatečně vyživit, aby zásoby mléka proudily. Ale co je horší. Vy jste vyčerpané a dost možná po porodu sotva chodíte. O těch idylických procházkách s kočárkem nemůže být prvních pár týdnů ani řeč (taky jsem se sotva ploužila 😃).

Je náročné najít si čas (a energii) na přípravu jídla. Přesto je to důležité. Vy i miminko potřebujete živiny. Tady je pár mých fíglů, kterými si zajistíte dostatek vitamínů i minerálů:

Navařte si kostní vývary a zamrazte je

Živočišné kosti, kůže a chrupavky jsou bohaté na bílkoviny, želatinu, kolagen, glycin a minerální látky.

Kosti obsahují nejvíce minerálních látek na jeden gram ze všech ostatních organických tkání a pomalým vařením se tyto minerální látky uvolňují do vývaru. Tím se vývar stává skvělým zdrojem vápníku, hořčíku, železa, zinku, draslíků a mnoha dalších stopových prvků.

Nálož vitamínů v jedné sklenici

Smoothie je skvělá varianta, jak do sebe dostat během 5 minut pořádnou dávku vitamínů a minerálů. Mé výčitky po spořádané Milce pak byly hned menší 😃.

strava při kojení

Má nejoblíbenější kombinace je řapíkatý celer a banán. Nasládlé s jemně pikantní chutí. Klidně k tomu přihoďte i jiné ovoce, jako jsou například broskve nebo jahody. Řapíkatý celer je plný antioxidantů, vitamínu C, A, E a spousty dalších minerálů včetně hořčíku. Hořčík obsahují i banány.

A proč je hořčík důležitý? Hořčík je minerál na klidné nervy a spánek. Zažila jsem jeho nedostatek – probdělé noci, bolavé zuby a nervy na pochodu. S malým miminkem a batoletem blbá kombinace. Ale naštěstí stačilo málo a bylo zase hej.

Místo řapíkatého celeru můžete příště přihodit baby špenát nebo kousek avokáda. Neřešte, co má kolik vitamínů. Jednou si kupte celer, pak zase špenát, avokádo apod.

Kaše ke snídani

Ovesná, amarantová, pohanková, jáhlová. Vločky vás doslova nabijí energií. Jako start dne ideální.

Vločky stačí jen krátce povařit ve vodě nebo v mléce a pak přidat, na co máte chuť. Osladit můžete hruškou, kterou přihodíte spolu s vločkami do vody, kde pěkně změkne (hruška je skvělá hlavně s pohankou). Nebo po uvaření doplnit banánem, zralou broskví apod. (opatrně s jahodami, které jsou alergenem). A nezapomeňte na oříšky a semínka. Jakékoliv jsou skvělé.

My máme vždy doma para ořechy, které jsou cenným zdrojem selenu a hořčíku. Hořčík v dnešní době těžko dostanete z přirozené stravy a para ořechy stačí 1-2 denně a máte splněno (nedoporučuje se konzumovat víc para ořechů kvůli vysoké dávce selenu).

Pokud máte ještě méně času, zkuste instantní kaše Nominal. Jsou zdravé, dobré a v několika variantách – jáhlová, lahodná, rýžová, pohanková a další. Hlavně jsou bez přidaných cukrů, takže u nás je snídají i kluci na střídačku s vločkami. Stačí zalít horkou vodou nebo mlékem, nechat chvíli odstát, něčím osladit a máte hotovo.

www.countrylife.cz

A víte, co je ještě skvělé? Oříšková másla. Arašídové máslo je klasika a naše oblíbená jsou taky lískooříškové a mandlové. Jsou plné samých zdravých věcí, zasytí a je to prostě dobrota i jen tak na lžičku. Zrovna mandle jsou větším zdrojem vápníku než třeba mléko.

Jen pozor před koupí oříškového másla na složení – jen ořechy. Nic jiného.

Salát není jen pro králíky

Razím to pravidlo, že salát nemá rád jenom ten, kdo neochutnal pořádný salát. Salát se dá připravit na milion způsobů. Za pár minut máte plnohodnotné jídlo, které vás zasytí. Nezapomeňte na tuky (například avokádo nebo oříšky) a bílkoviny (vajíčko, maso, ryba, sýr, tofu, tempech, červená čočka, která nenadýmá).

U ryb se ještě zastavím. Občas zahlédnu názor, že ryby nejsou při kojení vhodné. Proboha proč? Ano, některé ryby obsahují vyšší množství rtuti, ale házet je všechny do jednoho pytle?

Ryby jsou bohaté na omega- 3 mastné kyseliny a to v obtížně získatelné formě DHA, která je odpovědná za vývoj mozku a zraku.

Ryby jsou taky cenným zdrojem zinku a jódu. Právě jód je nezbytný pro normální funkci štítné žlázy a vývoj mozku.

Volte raději menší ryby – mořské řasy, hřebenatky, tresky, krevety, sardinky a losos. I přesto, že mohou obsahovat menší množství rtuti, jsou zároveň zdrojem selenu, který na sebe váže rtuť a brání tím toxickým účinkům v těle.

Tuňák, mečoun, královská makrela a žralok. To jsou ryby, které obsahují vysoké množství rtuti a v těhotenství je lepší se jim vyhnout.

Když se budete držet těchto jednoduchých pravidel, s klidným svědomím si můžete občas dopřát i tu pizzu 😃.

Živiny v mateřském mléce

Živiny v mateřském mléce se dají rozdělit do dvou skupin. V první skupině jsou to vitamíny a minerály, které se v případě nedostatku nebudou vylučovat do mateřského mléka. Musíte tedy zajistit, abyste jich měly dostatek i pro své miminko. Ve druhé skupině se pak nalézají ty, které se do mateřského mléka vylučují i tehdy, pokud jich máte nedostatek – tělo si je stáhne z vašich kostí a tkání. Miminku nic nebude chybět, ale vy budete zoufale podvyživené.

Živiny v mateřském mléce: skupina 1

Ve skupině 1 se nachází vitamíny a minerály, kterých může mít vaše miminko nedostatek, pokud jich máte nedostatek i vy.

 • Vitamín B1 (thiamin): ryby, vepřové maso, semena, ořechy, fazole
 • Vitamín B2 (Riboflavin): sýr, mandle, ořechy, červené maso, tučné ryby, vejce
 • Vitamín B6: cizrna, ořechy, ryby, drůbež, brambory, banány, sušené ovoce
 • Vitamín B12: měkkýši, játra, jogurt, tučné ryby, výživné kvasnice, vejce, krab, krevety
 • Cholin: vejce, hovězí játra, kuřecí játra, ryby, arašídy
 • Vitamin A: sladké brambory, mrkev, tmavá listová zelenina, vejce
 • Vitamín D: olej z tresčích jater, tučné ryby, některé houby, obohacené potraviny
 • Selen: para ořechy, plody moře, krůta, celozrnná pšenice, semena
 • Jód: sušené mořské řasy, treska, mléko, jodizovaná sůl

Živiny v mateřském mléce: skupina 2

Ve druhé skupině najdete vitamíny a minerály, které se do mateřského mléka dostanou, ať už jich máte dostatek nebo ne.

 • Folát: fazole, čočka, listová zelenina, chřest, avokádo
 • Vápník: mléko, jogurt, sýr, listová zelenina, luštěniny
 • Železo: červené maso, vepřové maso, drůbež, plody moře, fazole, zelená zelenina, sušené ovoce
 • Měď: celozrnné produkty, ořechy, fazole, brambory
 • Zinek: červené maso, drůbež, fazole, ořechy, mléčné výrobky

Ať už se jedná o živiny ze skupiny 1 nebo 2, zajistíte jejich dostatek jednoduše. Neodbývejte se v jídle polotovary a dopřejte si.

Hubnutí a dieta při kojení

Zůstaly vám nějaká kilča po porodu a co nejdříve byste se jich chtěly zbavit? Než se pustíte do nějaké zaručené diety, zadržte. Ta v tuhle chvíli může napáchat pěknou paseku. Nedostatek živin pro miminko a nedostatek živin pro vás (i když nekojíte, vaše tělo dostalo v posledních měsících zabrat a potřebujete se pořádně vyživit). Dieta se navíc může podepsat i na vaší psychice.

Zhubnout můžete i přirozeně, aniž byste se trýznily občas nesmyslnými doporučeními. Stačí jíst vyváženě. K tomu vám pomůže pravidlo Zdravého talíře od specialistky na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimákové.

Zdravý talíř byl sestaven na základě nejnovějších poznatků a studií. Pokud se jím budete při sestavování jídelníčku řídit, budete mít jistotu, že dáváte sobě i miminku dostatek živin.

Zdroj: cojist.cz

Výhodou kojení je, že vaše spalování dosahuje spalování dostihového koně. Spotřebujete až o 500 kalorií víc za den. To se rovná jedné svačině navíc. Nebo čokoládě, na kterou honí mlsná většinu kojících 😃.

Druhým pravidlem je nepřejídat se. Pokud máte neustále hlad, zkuste zařadit víc tuků a bílkovin. Třeba amarantová kaše doplněná o pár oříšku a s kouskem másla. Jídlo vás zasytí na déle.

Dlouhé procházky s kočárkem na čerstvém vzduchu vám pomůžou zůstat fit tou nejpřirozenější cestou.

S kily navíc jde ruku v ruce i málo spánku.

Ano, vím. V tomhle období se o pořádném spánku nedá moc mluvit.

Ale upřímně: Která z vás šla ve chvílích, kdy mohla spát, raději uklízet nebo vařit? Já jsem vinna hned několikrát, než mi můj Péťa nakázal si jít lehnout 😃.

Tohle je čas, kdy si zakažte být superženou a dopřejte si klid a odpočinek. Za dřívějších dob bylo běžné, že žena po porodu si jen užívala čas s miminkem, zatímco ostatní ženy se staraly o vše ostatní.

Pokud málo spíte, nejsou v rovnováze hormony:

 • nízká hladina růstového hormonu ghrelin
 • vysoká hladina hormonu leptin, který reguluje příjem a výdej energie
 • zvýšená hladina stresového hormonu kortizol
 • vyšší hladiny glykemie

To vše vede k tomu, že máte větší hlad a honí vás mlsná. Zahoďte výčitky, že je kuchyň vzhůru nohama a s klidným svědomím si jděte lehnout.

Co nejíst při kojení aneb nevhodné potraviny při kojení

Pokud vaše miminko trpí na prdíky, budete si muset nejspíš odepřít některé potraviny, abyste mu od bolesti bříška pomohla.

Které potraviny nejvíc miminka nadýmají?

🥦 Čerstvé pečivo, koláče, buchty – čerstvý rohlík s máslem bude muset na pár měsíců počkat 😃

🥦 Nadýmavá zelenina – brokolice, zelí, květák, kedlubna, hrášek, kapusta a salátová okurka, cibule

🥦 Luštěniny

🥦 Ovoce – jablka, hrozny, hrušky

🥦 Bublinková voda

🥦 Mléčné výrobky, především mléko, takže ani to kakao si k tomu rohlíku nedáme 😃

K snídani čerstvý rohlík s mlékem, ke svačině jablko, k obědu smažený květák a večeři završit čočkovou polévkou nebude asi to pravé ořechové 😃. To ale neznamená, že se všem těmto potravinám musíte nutně vyhnout.

Obecně platí, že co nadýmá vás, bude nejspíš nadýmat i miminko. A nemusí to být potraviny vyjmenované shora. Mým klukům například vadila čokoláda, což jsem nesla velmi špatně 😃.

A pak to chce zkoušet. Začínejte postupně zařazovat “rizikové” potraviny po menších porcích a sledujte, zda na nějakou miminko reaguje negativně.

Další možností je potraviny upravit: jablka a hrušky oloupat, zeleninu zkusit tepelně zpracovanou, pečivo do topinkovače, přidávat do vaření kmín, majoránku nebo fenykl. Naopak pro uklidnění bříška je vhodná rýže a jáhly.

Jak zvýšit laktaci?

Kojte, kojte, kojte!

Říkají to všude a je to pravda.

Nic tak neovlivní množství mléka než to, kolikrát za den kojíte.

Když se vám zdá, že máte mléka málo, zkuste v mezičase odsávat. Nejlépe hned po kojení, ať se stihne do dalšího kojení vytvořit dostatek mléka. Klidně kojte/odsávejte i 12krát denně. Aspoň na chvíli. I když nemáte v nemocnici miminko den po porodu hned u sebe (a možná ani ten další ne), nenechte se tím odradit a mezitím odsávejte. Já i spousta dalších maminek jsme nemohly kojit dlouhé měsíce, a přesto jsme dokázaly právě touhle trpělivostí rozjet občas slušné mlékárny 😃. Odsávačku vám v nemocnici půjčí. U mě to byla ze začátku kapka. Ke kapce přibyla druhá a další a další. A ejhle, je z toho 10,5 kilový chlapák.

Vůbec nevadí, že ze začátku nic neodsajete. Jde o to, že vaše tělo dostane impuls o poptávce, na kterou během nejbližších dní obratem zareaguje.

Hlavně v klidu

Nestresujte se. Ano, já vím. Lehko se to řekne, ale věřte, že o stresu v tomhle období vím hodně. A znám spousty maminek, které stresem o mléko přišly. Stresem tak velkým, kdy jejich miminko bojovalo o život.

Nestresujte se předem. Máte zdravé dítě, radujte se z toho. Dnes je třeba mléka méně, zítra bude víc.

Voda a kojící čaje

Je to jednoduché: Mléko tvoří z 80 % voda. Když nepijete, nemá se mléko z čeho tvořit.

Skvělé jsou i kojící čaje. Kontrolujte, zda obsahují fenykl. Právě ten příznivé působí na tvorbu mléka i případné bolení bříška u miminka. Já mám dobrou zkušenost s čaji od Leros (ten oranžový je skvělý).

Nemusíte kojící čaje? Zkuste alternativu – přírodní tobolky Lactil. Obsahují fenykl a anýz. Získala jsem pár platíček jako dárek k nákupu a řekla bych, že pomáhaly.

Strava

U vybraného vzorku thajských žen byl proveden výzkum, který se zaměřoval na vliv některých potravin právě na zvýšenou produkci mateřského mléka. Vzorek nebyl velký a výsledky nelze brát jako dogma, ale u některých potravin se projevily příznivé vlivy na množství MM, tak proč to nezkusit. Patří sem:

 • Dýně
 • Potraviny bohaté na bílkoviny, jako je kuře vejce, tofu a mořské plody

Svatým grálem je Caro (a nejen podle mě), popř. Melta. Pila jsem ho po litrech. Oba obsahují kávu cikorku, která pomáhá zvyšovat množství MM. Opravdu funguje.

Hodně maminek si pochvaluje bylinu pískavice řecké seno. Nemám osobní zkušenost, tak nemohu potvrdit, ale věřím, že na tom něco bude.

Zkusit můžete i oves, sezamová semínka nebo pivovarské kvasnice.

Teplo

Teplo nepomáhá přímo zvýšit produkci MM, ale díky teplému obkladu nebo teplému nápoji se vám rychleji spustí mléko. Z toho plyne, že miminko bude kratší dobu brečet a to je vždycky dobrá zpráva 🙂.

Pomůcky ke kojení

Absorpční prsní vložky

Za sebe doporučuju zainvestovat jednorázově do látkových prsních vložek. Investice, která se vám vyplatí. Navíc v případě, že plánujete víc dětí. A je to ekologičtější 🙂.

Já mám tyhle od české firmy Petit Lulu – jsou větší než většina jednorázových vložek, ale zase jsou užší, takže vám nevytvoří takové boule, jak to umí některé jednorázové. A hlavně jsou o mnohem příjemnější.

Pokud jste zručné, stačí si koupit látku a můžete si je ušít i samy za pár korun. Levné látky seženete například na eshopu šijemdětem.cz.

Ne vždy se ale dají použít látkové – minimálně na cesty jsou jednorázové skvělá vychytávka. Nejvíc se mi osvědčily absorpční vložky od Avent. Jsou tenké a dostatečně široké, takže nevytváří pod oblečením boule a překvapivě hodně pojmou. A navíc jsou i příjemné na kůži.

Purelan

Purelan je zázračná hojivá mast z lanolinu, kterou si mažete na bradavky po kojení. A nemusíte jí smývat před kojením (ono to ani úplně lehce nejde). Má jemně žlutou barvu, takže pozor na prádlo (s dobrým pracím práškem to ale dobře vyperete).

Purelan vám pomůže při jakémkoliv poranění nebo začervenání. Doporučuju mazat i preventivně a koupit rovnou větší balení. Vydrží dlouho. Třeba až do prvních zoubků, kdy většina dětí zkouší, co vlastně ty jejich noví parťáci v pusince umí 😃. A než je to odnaučíte, může to občas zabolet.

Odsávačka

Nemusíte si jí pořizovat hned. Pro zvýšení produkce mléka osobně neznám nic lepšího. Nebo když si potřebujete odskočit a bude krmit tatínek. Na trhu existují ruční a elektrické odsávačky.

S ruční se nadřete, ale stojí pár set a hodí se na občasné odsávání. Na častější odsávání bych zainvestovala do elektrické – jde to samo a navíc odsajete víc. Z ručních můžu doporučit ruční odsávačku Avent od Philips a z elektronických dělá nejlepší odsávačky Medela.

Lahvičky

Lahvičky potřebujete, když bude krmit tatínek. Dnes je na trhu takových možností, že má až člověk problém vybrat. Některé se dokonale přizpůsobují tvaru ženského poprsí. I přesto je mohou některá miminka odmítat. Prostě dítě neošalamouníme. Pozná, že to je kus gumy a ne máma 😃.

Sáhněte po lahvičce, která vám je sympatická. Osobně bych ještě koukla, zda je antikoliková, ať miminko spolyká vzduchu co nejméně a netrápí ho prdíky. Dalším důležitým faktorem je možnost náhradních dílů. My měli lahvičky Avent od Philips, které pasují i k jejich odsávačce. Byla jsem s nimi spokojená, protože dobře seděly i na kelímky, do kterých se odsávalo mléko (ty se pak daly zase použít na příkrmy).

Sterilizátor

Opět záleží, jak často plánujete sterilizovat. Dudlíky jsou vysterilizované raz dva v malém hrnci. U odsávačky a lahviček už je to na déle a sterilizátor je pak fajn vychytávka.

Kojící podprsenka

V dnešní době se dají pořídit kojící podprsenky, se kterými uděláte parádu i před manželem :). Na doma postačí obyčejné z bavlny, ale hodí se mít aspoň jednu “hezčí”, která pěkně sedí. Já měla tuto kojící podprsenku – dělá se v béžové, bílé i černé barvě a je příjemná na těle.

Uskladňování mateřského mléka

Mléko byste v lednici měla uskladňovat maximálně 1 den. Po odsátí chvíli počkáte, až klesne teplota mléka na pokojovou teplotu a pak můžete dát mléko do lednice. Někdy ale holt nejde počkat a mám odzkoušeno, že mléko je v pořádku, i když ho dáte do lednice hned.

Dvě odsáté dávky můžete slít, až když mají stejnou teplotu. Zaručeně to poznáte podle toho, že se na lahvičce začne po vychlazení srážet smetana z mateřského mléka. Než začnete slévat, pořádně zamíchejte lahvičkou, aby se smetana ze stěn lahvičky uvolnila.

Když nestihnete MM dát miminku do 24 hodin, můžete ho na 3 měsíce zamrazit. Před podáváním rozmrazujte pomalu ve vodní lázni – nejprve vlažné, ať nedostane mléko teplotní šok :).

Rozmražené mléko je hořké. Ucítíte to. Malým miminkům to většinou nevadí. Ta větší by s tím ale už mohla mít problém. Odzkoušejte to raději předem, než vyletíte z hnízda a partnerovi pak doma zůstane hlavové dítko.

Jak sterilizovat pomůcky ke kojení?

Pomůcky se dají vysterilizovat v mikrovlnné troubě nebo ve vodě v hrnci. U toho hrnce ale opatrně. Už se mi stalo, že některé lahvičky se seškvařily o vařící materiál hrnce. U druhého dítěte jsem primárně odsávala dlouhé měsíce, takže jsem při koupi sterilizátoru neváhala. Ty seškvařené lahvičky by mě ve finále vyšly o mnohem dráž 😃.

Měla jsem možnost vyzkoušet několik sterilizátorů a od Aventu je nejlepší. Je z těch levnějších a je jednoduchý na ovládání i údržbu. Naopak nedoporučuju NUK – šroubujete víkem celou věčnost a ne a ne zapadnout. Když pak potřebujete věci po vysterilizování vyndat, kryt se blbě sundavá a můžete se trochu opařit.

Jak dlouho kojit?

Jak dlouho chcete. Záleží opravdu jen na vás, jak je vám to příjemné a jak to vaše dítě vyžaduje. Některé děti chtějí kojit do dvou let a některé se po roce sami odstaví.

Pokud to jde, kojte aspoň do 1 roku. Světová zdravotnická organizace doporučuje kojení do 2 let (s tím, že už pravděpodobně kojíte jen ráno a večer). Cítíte, že byste chtěla kojit do 3 let? Udělejte to.

Nedávejte na rady okolí. Tohle je čistě mezi vámi a vaším dítětem.

Jak ukončit kojení?

Základní rada zní: Postupně. Nikdy neukončujte rozběhlou laktaci z ničeho nic. Mohly byste si tím zadělat na pořádné nepříjemnosti.

Po vysazení jednoho kojení počkejte pár dní, dokud se nesrovná laktace. Takhle budete postupně snižovat kojení po kojení. Pokud už máte starší dítě a samo se odstavilo, odsajte přebytek mléka do úlevy (ne vše) – tělo postupně bude snižovat nabídku, až se mléko přestane tvořit.

Závěrem ke kojení

Buďte klidné, vnímejte své dítě (já vím, vypadá to možná ze začátku těžce, ale přijde to samo) a vše už samo vyplyne, jak má.

I když nebudete kojit dlouho (ať kvůli zdravotních nebo psychickým problémům), nevyčítejte si to. Kojení je skvělá věc, ale není to to jediné, co svému dítěti můžete nabídnout. Vaše šance přijde u příkrmů a stravy, která je taky klíčová v prvních letech života dítěte.


Více článků o mateřství

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
0 0 votes
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Scroll to Top