Lehátko Babybjörn | recenze a naše zkušenost

Houpací lehátko Babybjörn je parádní vychytávka. Ale popravdě? Jeho cena je docela šílená 😃. Jestli se rozhodujete, zda ta investice za to stojí, naše recenze vám možná pomůže vaše váhání rozseknout.

Proč jsme si pořídili lehátko Babybjörn?

Po příjezdu s Kubíkem domů byl Péťa ještě týden doma, abychom se všichni 4 “sžili”. Přece jen jsme byli dlouho pryč a já už pomalu nevěděla, kde co doma máme 😃. Starat se o dva mrňouse ve dvou dospělých je pohoda. Horší to bylo, když se musel vrátit zpět do práce.

Odběhnout si jen na záchod byl občas nadlidský úkol. Pro oba bylo těch několik uplynulých měsíců těžkých a potřebovali plnou pozornost. Několikrát za den nastala situace, kdy bylo potřeba Kubíka zabavit, abych mohla Domískovi připravit jídlo nebo mu utřít zadek 😃.

A v tu chvíli mě napadlo, že by nebylo od věci pořídit lehátko, ze kterého bude mít Kubík dobrý výhled a zabaví se při pohledu na nás. Googlila jsem a na základě recenzí vybrala lehátko Babybjörn (my máme typ Balance Soft).

lehátko babybjörn recenze

Přiznám se dobrovolně, že ty nekřesťanské peníze se mi za to dávat rozhodně nechtělo. Navíc jsem spíš minimalistický typ mámy, k čemuž mě donutil i náš byt 2+1 😃. Velmi dobře jsem si spočítala, že ho pak dobře prodám – aspoň k něčemu mi ta ekonomka je 😃.

Bylo rozhodnuto – hned ten večer odešlo z účtu pár tisíc a za dva dny jsme měli balíček doma. A spolu s tím i vidinu na méně psychicky vypjaté zítřky 😃.

Pár technických parametrů

Lehátko Babybjörn si můžete představit jako placku, která je jednoduše skladná a můžete jí tak bez starostí vzít i na cesty.

lehátko babybjörn recenze
složené lehátko

Přijde vám v úzké podlouhlé krabici, kterou si doporučuju nechat, až budete chtít lehátko prodat (třeba na Sbazaru nebo Bazoši – ostatní maminky vám ruce utrhnou 😃). Edit: My ho už poslali dál. Ráno jsem ho dala na bazar a na oběd už mělo nového majitele.

Nemusíte nic montovat. Lehátko je už složené. Až sem jsem slyšela, jak si vaše drahé polovičky oddechly 😃.

Jeho rozměry jsou – délka 39 cm, výška 79 cm, šířka 56 cm. Váží něco přes 2 kila, takže ho snadno přenesete i s miminkem.

Lehátko můžete nastavit do 3 poloh, které přizpůsobujete stáří miminka. Leh pro novorozence a téměř sed pro miminka, když začínáte třeba s příkrmy. Nastavuje se to jednoduše vzadu – zmáčknete polohovací páčku a směrem k lehátku vyberete polohu. Lehátko pak složíte opět polohovací páčkou – tentokrát směrem od lehátka.

lehátko babybjörn recenze
polohovací páčka

Nemusíte se bát, že by vám miminko vypadlo – snadno jej zajistíte pomocí bezpečnostního pásu, který uzpůsobíte velikosti miminka.

lehátko babybjörn recenze
bezpečnostní pás

Lehátko využijete jak pro ty nejmenší od 3,5 kg, tak pro batolata až do 13 kg.

A teď to hlavní, na co asi čeká většina maminek – ano, potah je pratelný, takže až skončí na lehátku víc příkrmu než v puse vašeho pokladu, můžete být v klidu. Pračka na 40 stupňů to za vás vyřeší 😃.

lehátko babybjörn recenze
Potah jen jednoduše stáhnete.

Když už jsme u toho materiálu – ten se liší napříč druhy lehátka Babybjörn, ale jedno mají společné – neobsahuje žádné škodlivé látky dle mezinárodního standardu Öko-Tex Standard 100.

A proč je lehátko Babybjörn tak oblíbené?

Lehátko se dá rozhoupat. A garantuju vám, že jakmile miminko přijde na to, že ho svými nohami samo rozhoupe, stihnete si odskočit i na ten záchod 😃. Žádné baterky, jen přirozené houpání dětskými nožkami (nebo kýmkoliv jiným).

Nemusíte se bát, že by vám miminko vyskočilo jako katapult. Lehátko je dokonale vyvážené a stabilní. I když se mimčo houpe o sto šest, lehátko se nehne. Navíc je měkké, takže se v něm miminka cítí příjemně.

A u nás maminek je asi taky jasné, proč tak boduje. Ty jednoduché a čisté designy prostě oku lahodí. Navíc v neutrálních barvách. I milovnice leopardích vzorů si tu ale přijdou na své 😃.

Jak pomáhá lehátko Babybjörn ve vývoji miminka?

Miminko kopne nohami a lehátko se rozhoupe. A v tu chvíli si pomyslí: Aha, když udělám tohle, vyvolá to tuhle reakci. Učí se pochopit vztah příčina – následek.

Lehátko taky miminku přispívá k osvojení si rovnováhy a posílení svalů na nohách a břiše. Teda pokud jen miminko spokojeně nekouká. Pak přispívá k psychické pohodě 😃.

Jak dlouho může být miminko v houpacím lehátku?

Jako u všech lehátek i tady platí – lehátko nenahradí naší náruč a polohu na podložce, kdy se může aktivně pohybovat a tím i posilovat.

Nevýhodou lehátek obecně je, že posilují i přímé břišní svaly. Což samozřejmě není na škodu, pokud zároveň mimo to aktivně posiluje i šikmé břišní svaly, které jsou důležité pro přetočení na bříško.

Lehátko Babybjörn je ergonomické a vyvinuli ho ve spolupráci s lékaři, pediatry i fyzioterapeuty. Umožňuje i novorozenci udržet polohu, kdy miminko v lehátku odpočívá se zakulacenými zády a hlavička mu neklimbá ze strany na stranu.

Pokud plánujete své miminko dávat do lehátka jen na pár chvil během dne – když se třeba chcete v klidu najíst nebo uvařit (pokud teda nepečete karlovarský knedlík se svíčkovou 😃), nemusíte se bát. Naopak. Miminko bude nadšené z jiné aktivity a že má na vás dobrý výhled.

Houpací lehátko s hrazdičkou nebo bez?

My hrazdičku nekupovali a ani teď během každodenního používání jsem názor nezměnila. Z okolí jsem slyšela, že miminka o hrazdičku stejně moc nejeví zájem. Baví je houpání nebo jen sledování, jak dvouletej brácha rabuje špajz 😃.

Jinak klasickou hrazdu, kdy leží miminku na zemi, mají děti rády. Učí se “ošahat si” hračky a koordinovat tím horní část těla. Ze začátku, kdy miminko cíleně neuchopí hračku, je dobré umístit nad miminko víc hraček. Až bude máchat ručičkama, ať se spokojeně do nějaké trefí 😃. Namotivuje ho to a bude chtít víc.

Až uvidíte, že zaměřuje, nechte na hrazdičce jen jednu hračku v jejím středu. Nutí ho to zvedat ruce přes centrální část trupu a zaměřit pohyb jen na jednu věc.

Hrazda je fajn především pro dolní končetiny a břišní svaly. Hračky umístíte nad bříško nebo pánev miminka a ukazujete mu, že když zvedne nohy, hračka zacinká nebo zašustí. Miminko si tak zapisuje pohybový vzorec a snaží se pak danou činnost opakovat. Postupně se posiluje, až nakonec zvládne držet nohy nad podložkou.

Druhy lehátka Babybjörn

Lehátko se vyrábí ve dvou provedeních – Balance Soft a Bouncer Bliss, ale nemusíte si s tím lámat hlavu – jedná se o naprosto totožné typy. Liší se jen designově a barevně. Které vám víc padlo do oka? To se vyberte. Jiný rozdíl v tom opravdu není.

Shrnutí recenze: výhody a nevýhody lehátka Babybjörn

VÝHODY

  • Přirozené houpání – miminko si samo zvolí, kdy a v jaké intenzitě se chce houpat
  • Skladnost – jedním pohybem ho schováte třeba pod postel
  • Elegantní a neutrální vzhled
  • Výběr z několika barev
  • Potah je jednoduše pratelný
  • Vyrobeno ze zdravotně nezávadného materiálu

NEVÝHODY

  • Vyšší pořizovací cena (snadno ale pak prodáte na bazaru)

Hodnocení lehátka Babybjörn

Za nás udělujeme lehátku Babybjörn 5 hvězdiček z 5. I přes vyšší cenu si troufám říct, že koupě litovat nebudete. Kladně hodnotí Kubík.

LEVNĚJŠÍ ALTERNATIVA K LEHÁTKU BABYBJÖRN

Možná už jste zaznamenali dřevěné houpačky od české značky Elis Design. Věděli jste, že stejná značka vyrábí i lehátko, které funguje na stejném principu jako lehátko Babybjörn? Lehátko od Elis Design je lehké, skladné a vyrobené z ekologických materiálů. Ale především je výrazně levnější než jeho skandinávský kolega.

lehátko od Elis Design

Je to skvělý tip, pokud nechcete investovat do lehátka Babybjörn, ale zároveň hledáte lehátko, které dítě aktivně zabaví a kde se bude miminku líbit.


Další články