Hledáte ten nejlepší opalovací krém pro děti? Na hory, k moři nebo jen na hřiště za barákem? S obrovskou nabídkou opalovacích krémů na trhu to může být občas pěkný oříšek. Sestavila jsem proto několik našich tipů, které vám pomohou, jak vybrat opalovací krém pro děti.
Jak vybrat opalovací krém pro děti?
A rovnou se do toho pustíme, protože s dětmi je toho času poskrovnu 🙂. Existují 2 základní skupiny opalovacích krémů:
- minerální opalovací krémy (taky fyzikální nebo přírodní opalovací krémy)
- chemické opalovací krémy
Asi většina mi dá za pravdu, že pokud bychom volili jen podle názvu, většina z nás by sáhla intuitivně po první skupině – minerálních opalovacích krémech. Ve skutečnosti tomu ale většinou bývá přesně naopak. Krémy, které vidíme v drogeriích, v supermarketech nebo na e-shopech, bývají většinou chemické. Co si představit pod pojmem chemické opalovací krémy?
Chemické opalovací krémy
Chemické a minerální opalovací krémy pracují s UV zářením na zcela odlišném principu. Chemické opalovací krémy absorbují UV záření do naší pokožky. Tím dojde k chemické reakci, při které se UV záření přemění na teplo a následně rozptýlí po kůži.
Zároveň ale do naší pokožky pronikly chemikálie, které nás před UV zářením chrání. A právě chemikálie mohou způsobovat u citlivějších jedinců problém – například miminka, kojenci i větší děti, těhotné a kojící ženy a obecně lidé s citlivou kůží.
Mezi nebezpečné chemikálie patří:
- Oxybenzon, který ovlivňuje hormony a způsobuje alergické reakce. Zároveň ho ale najdeme taky ve vzduchu, plastových obalech nebo dokonce v pitné vodě. Jednou z příčin je sprchování, kdy se chemikálie z opalovacího krému dostanou do vody a i po přečištění zůstává ve vodě oxybenzon z 20 %.
Dle mnoha studií se zjistilo, že oxybenzon může kolovat v lidské moči, krvi, spermatu, ale taky plodové vodě a mateřském mléce. 1 , 2 Zatím neexistují výzkumy, které by potvrdily, že tyto látky nemají negativní dopad na lidské zdraví.
- Oktokrylen je další chemikálií, která má dle studie vliv na deformaci mozku a reprodukčních orgánů ryb a tím se následně nachází i v rybím mase, které jíme. U lidí pak ovlivňuje funkci štítné žlázy a reprodukčních orgánů a rozkladem na benzofenon může vést k rakovině. Hojně diskutovaným tématem je taky jejich negativní vliv na korálové útesy. Z toho důvodu v letech 2018 a 2019 zakázaly státy Havaj a Key West na Floridě používání opalovacích krémů s oxybenzonem a oktinoxatem. 3
- Nebezpečnou chemikálií je taky avobenzon, který vede k narušení hormonů a zvýšení toxicity v moři.
Výhodou chemických opalovacích krémů je jejich cena. Dobrý minerální opalovací krém narozdíl od toho chemického za stovku nepořídíte.
Minerální (přírodní) opalovací krémy
Minerální opalovací krémy obsahují účinné látky oxid zinečnatý a oxid titaničitý, fyzikální filtry, které fungují jako neprodyšná vrstva, od které se UV záření odrazí. Sluneční paprsky tak vůbec neproniknou do pokožky a nemohou způsobovat alergické reakce ani jinou neplechu v našem těle. Tím se stávají bezpečné i pro jedince s citlivou kůží včetně těhotných a kojících žen, miminek a dětí. Kůže je náš největší orgán. Skrz kůži se do těla dostávají látky, které na pokožku naneseme. A tyto chemické látky se pak v těle hromadí. To je důvod, proč saháme po přírodní kosmetice.
Pro někoho může být nevýhodou, že přírodní opalovací krémy zanechávají na pokožce bílý film. Pamatujete, jak jste mazali miminku zadeček při opruzeninách mastí? Tyto masti obsahují stejně jako minerální opalovací krémy zinek, který zanechává bělejší film než chemické opalovací krémy (stejně funguje i oxid titaničitý). Za sebe ale musím říct, že jsem radši, protože vidím, kde jsem mazala. Navíc většinou lze krém docela pěkně rozmazat a bílý film se téměř ztratí.
Jak vybrat přírodní opalovací krém pro miminka a děti?
Přírodní kosmetika je v posledních letech hit a spousta značek se na tomto trendu snaží přiživit. Provádí tzv. greenwashing. Značky se tváří ekologicky a přitom je jejich chování, které běžně nevidíme, v rozporu se “zeleným” smýšlením. A není tomu jinak ani u minerálních opalovacích krémů.
Mezi námi ověřené značky patří opalovací krémy Weleda a Alphanova. Oba výrobci splňují přísné standardy certifikace pro přírodní kosmetiku. Mají UVA i UVB ochranu. Když se podíváte na jejich obal, uvidíte, že je UVA zakroužkované. To znamená, že obě značky splňují testy, které potvrzují plnou ochranu proti slunečnímu záření.
Pokud se podíváte na složení opalovacího krému Weleda, většina pojmů vám bude dobře známá. To je ten správný signál, že skutečně saháte po přírodní kosmetice, která neobsahuje žádné chemické látky.
Shrnutí: Jak vybrat opalovací krém pro děti?
V současné době stále neexistují výzkumy, které by s jistotou vyvrátily, že chemické látky v běžných opalovacích krémech nemají vliv na lidské zdraví. To je důvod, proč vybíráme přírodní kosmetiku, jako jsou například opalovací krémy Weleda. Látky v nich sluneční záření odrážejí a do pokožky nepronikají žádné chemikálie. Některé přírodní opalovací krémy jsou naopak obohacené o další přírodní složky, které hydratují citlivou dětskou pokožky (bambucké máslo, kokosový olej apod.).