Péče o pleť a složky v kosmetice, kterým je lepší se vyhnout v těhotenství

Proč může vést lakování nehtů k poškození plodu? Jak si zajistit krásnou a zářivou pokožku šetrnou cestou? Proč repelent ochrání vás, ale vystaví riziku vaše miminko?

Těhotenství je obdobím čtení. Čtením etiket a zkoumáním, zda jsou dané látky bezpečné pro miminko. Protože některé nejsou. A i když vaší pleť dokážou během mžiku omladit o dobrých pět let, mohou nadělat víc škody než užitku. Některým složkám je dobré se v péči o pleť vyhnout pořádným obloukem. A dnes si ukážeme jakým, abyste si mohly udělat revizi na své poličce v koupelně a ujistily se, že používáte tu nejlepší kosmetiku pro těhotné.

Proč není v těhotenství opatrnosti nazbyt?

V dnešní době existuje pouze omezené množství studií, které ukazují na některé závažné účinky vybraných látek na plod. Většinou se jedná o výzkumy na zvířatech nebo neoficiální a případové studie. Je to z toho důvodu, že klinické výzkumy se na těhotných ženách neprovádí. To je logické. Ohrozila by se nejen žena, ale i nenarozené miminko.

Stále však zůstává mnoho otázek, jaká kosmetika je tedy pro těhotné skutečně bezpečná. A protože to není zcela jasné, mnoho odborníků se kloní k větší opatrnosti. A to nejen v těhotenství, ale i při kojení.

Co z toho plyne? Spousta látek je pouze potenciální hrozbou. Záleží jen na vás, zda je budete v průběhu těhotenství používat nebo ne.

Čemu se vyhnout v těhotenství při péči o pleť?

Retinol/retinoidy

Vitamín A je zásadní pro pokožku, imunitu, reprodukci a oči. Jakmile ho ale tělo spotřebuje nebo absorbuje kůží, přemění se na retinol. Některé výrobky pro péči o pleť proti stárnutí používají typ retinolu zvaný retinoidy, který pomáhá s akné a redukuje jemné vrásky. Odkud se retinoidy vzaly?

Retinol i retionoid jsou oba deriváty vitamínu A. Liší se v množství kyseliny retinové. Produkty s retinolem si koupíte běžně v drogérii a mají nižší koncentraci kyseliny retinové, takže fungují pomaleji než retinoidy. Retinoidy jsou na předpis, protože obsahují mnohem vyšší koncentrace účinné látky.

Retinoidy na předpis mohou dle výzkumu vést až k 35 % riziku závažných vrozených vad a až 60 % dětí vykazuje neurokognitivní problémy. Pokud užíváte výrobky na předpis, vysaďte jejich užívání 1-2 měsíce před pokusem o otěhotnění. Vyhněte se taky všem přípravkům, které obsahují retinoidy a retinoly v jakémkoliv množství.

Retinol je aktivní forma vitamínu A v jeho živočišné podobě. Co to znamená? Pokud si dáte játra, maso či mléčné výrobky v takové míře, kdy vám vznikne nadbytek vitamínu A a tím i nadbytek retinolu, může to vést k výrazně vyššímu riziku vzniku vrozených vad, předčasného porodu nebo potratu. Jak je to tedy s mrkví, o které všichni víme, že obsahuje vitamín A? Tu si s naprostým klidem dopřejte. Vitamín A v rostlinné formě totiž neobsahuje aktivní formu retinolu. Vitamín A je tady v podobě betakarotenu, který si na vitamín A tělo samo přemění v takovém množství, které potřebuje, tj. nikdy tak nedojde k nadbytku vitamínu A.

Retinol je svatý grál v péči o pokožku. Čím ho nahradit? V posledních letech ho válcuje bakuchiol. Je to rostlinná alternativa vitamínu A, která stimuluje produkci kolagenu, zlepšuje elasticitu pleti a redukuje jemné vrásky. Dělá přesně to samé, co retinol, ale je šetrnější a naprosto bezpečná i v těhotenství a při kojení (vysvětlení o odstavec výš).

Kyselina salicylová

Kyselina salicylová se běžně využívá k léčbě akné díky svým protizánětlivým schopnostem, které jsou podobné aspirinu. Výrobky obsahující velmi malé množství kyseliny salicylové pod 2 % se neprokázaly jako škodlivé. Nedoporučuje se používat vysoké koncentrace kyseliny salicylové, jako je například chemický peeling. Je lepší neriskovat a kyselinu salicylovou aplikovat pouze lokálně v nízké koncentraci nebo se jí zcela vyhnout.

Pokud se potýkáte s těhotenským akné, mrkněte po produktech s kyselinou glykolovou nebo kyselinou mléčnou, které jsou i v tomto období naprosto bezpečné. U kyseliny glykolové vybírejte produkty s koncentrací pod 10 %. Skvělou variantou je i kyselina azelaová, která pomáhá stahovat póry a čistit pleť.

Další tipy najdete v podrobném průvodci těhotenským akné.

Formaldehyd

Formaldehyd je toxická látka, která se používá v lacích na nehty, lepidlech na řasy nebo přípravcích na narovnání vlasů. Je to karcinogen, který zvyšuje riziko potratu. Přesto, že příčina není známá, doporučuje se vyhnout výrobkům obsahujících formaldehyd během těhotenství 1, 2. Množství formaldehydu v lacích na nehty je malé a rychle se v těle rozpadá, přesto ale nelze vyloučit jeho negativní účinky.

To neznamená, že si nemůžete nalakovat nehty. Laky ale vybírejte pečlivě. Sáhněte po netoxických značkách nebo těch, které jsou označené jako 5 až 10-free. To znamená, že dané laky na nehty neobsahují 5-10 nejtoxičtějších přísad, které se běžně v lacích na nehty nacházejí. Bezpečné jsou například laky na nehty Benecos (8-free) nebo laky na nehty Boho Green (9 až 10-free).

Parabeny a ftaláty

Parabeny jsou konzervační látky, které se běžně používají v kosmetice, pomáhají předcházet růstu plísní a bakterií ve zvlhčovačích, deodorantech a make-upu. Ftaláty jsou chemikálie, které se v kosmetice využívají jako vůně (poznáte to podle toho, že šampon nebo například lak na vlasy voní uměle). Ty nejnebezpečnější ftaláty (2-diethylhexylftalát a dibutylftalát) jsou v EU zakázané. Na pozoru buďte, pokud si dovážíte parfém, šampon nebo jiný kosmetický produkt mimo země Evropské Unie.

Ačkoliv neexistují žádné důkazy, které by potvrdily, že jsou parabeny a ftaláty škodlivé pro zdraví miminka, jsou známými endokrinologickými disruptory a čím dál více se zkoumá jejich potenciální negativní vliv na reprodukční poruchy. Zároveň jsou spojeny s rakovinou prsu a velmi snadno pronikají do pokožky, kde vstupují do krevního oběhu a dostanou se tak i k miminku.

Jak poznám, že kosmetika obsahuje parabeny nebo ftaláty?

Parabeny jsou označeny velkým písmenem E a trojčíslím za ním. Mezi nejznámější ftaláty pak patří DBP, DEP, DEHP a DMP. Produkty vyrobené v EU by již neměly obsahovat ty nejnebezpečnější z nich – DEHP a DBP. To však neplatí o zbytku světa, tak si pořádně pročtěte etiketu před koupí produktu mimo EU.

Hydrochinon

Hydrochinon je prostředek zesvětlující pokožku, který najdete ve volně prodejných produktech i těch na předpis. Používá se především pro zesvětlení pigmentových skvrn, jako je melasma, která se může objevit v prvním trimestru těhotenství. Neexistuje žádná prokázaná souvislost mezi vrozenými vadami nebo vedlejšími účinky a hydrochinonem. Problémem hydrochinonu je jeho vysoká vstřebatelnost ve srovnání s jinými složkami (25 – 35 %), a proto je lepší se mu v těhotenství při péči o pleť vyhnout.

Na pigmentové skvrny můžete v těhotenství využít produkty s kyselina glykolovou v nižší koncentraci do 10 % a kyselinu azealovou.

DEET

DEET je složka, kterou běžně obsahují repelenty proti komárům. Mimo jiné se využívá i v zemědělství jako pesticid pro odpuzování škůdců.
Francouzský neurovědec Vincent Corbel v roce 2009 zjistil, že DEET je neurotoxin. Co to znamená? Blokuje enzym v nervových buňkách centrálního nervového systému, který rozkládá toxin. Tím se toxiny kumulují a mohou likvidovat nervové buňky.

I přesto, že množství v repelentech je většinou bezpečné, něco málo se do pokožky dostane. Proto je důležité se zejména v prvních třech měsících zcela vyhnout výrobkům obsahujícím DEET a poté vybírat produkty s nižší koncentrací 5-20 %.

A čím se tedy nastříkat do lesa? Zkuste přírodní repelenty. My máme dobrou zkušenost s přírodním repelentem Incognito. Používáme ho i na kluky. Příjemně citrusově voní a dělá přesně to, co člověk od repelentu potřebuje.

Oxybenzon a jeho deriváty

Oxybenzon a jeho deriváty jsou nejčastěji používaným UV (ultrafialovým) filtrem v opalovacích krémech. Chrání naší pokožku, ale zároveň je v nepříznivém světle díky jeho potenciálně nepříznivým účinkům na zdraví a životní prostředí. Je to známá chemická látka, která narušuje endokrinní systém a použitím v těhotenství by se mohly narušit hormony a dojít k trvalému poškození matky i plodu.

V roce 2018 byl proveden výzkum na zvířatech, dle které by běžné vystavení oxybenzonu během těhotenství vede k trvalé změně mléčných žláz a laktace. Dle studie na zvířatech se přišlo na to, že oxybenzon velmi snadno proniká skrz placentu k plodu a je pravděpodobně spojen s vývojem neurologických nemocí v dospělosti, jako je Alzheimerova choroba.

Jaký opalovací krém tedy vybrat?

Obecně jsou na trhu dva druhy – chemické a fyzikální opalovací krémy.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Chemické opalovací krémy propouštějí UV záření do naší pokožky. Jakmile je světlo absorbováno do pokožky, chemikálie v opalovacím krému vytvoří chemickou reakci, při které se UV světlo převede na teplo a rozptýlí po kůži. Zároveň ale chemikálie pronikají do naší pokožky. A to může způsobovat u některých skupin problém – děti, těhotné a kojící ženy, lidé s citlivou kůží.

Možná se ptáte, které opalovací krémy jsou ty “chemické”? Je to většina těch, které běžně najdete například v drogériích.

Minerální nebo taky fyzikální opalovací krémy obsahují fyzikální filtry (oxid zinečnatý a oxid titaničitý), které škodlivé sluneční paprsky odráží a nepronikají do kůže. Nezpůsobuje tak alergické reakce a bez obav ho tak můžou používat i děti, těhotné nebo kojící ženy (látky z chemických opalovacích krémů se mohou dostat do mateřského mléka).

Pozor: U minerálních opalovacích krémů vybírejte ty, které mají UVA i UVB ochranu (je to vždy vyznačené na obale a bohužel ne všechny opalovací krémy to mají). Vůbec nejlepší je, pokud je na obale UVA zakroužkované (jako u krémů Alphanova, které používáme my) – to pak znamená, že výrobce splňuje testy, které potvrzují plnou ochranu krému proti slunečnímu záření.

Je kyselina hyaluronová v těhotenství bezpečná?

Kyselina hyaluronové neboli hyaluronan je čirá, mazlavá látka, kterou přirozeně produkuje naše tělo. Největší zastoupení má v kůži, pojivové tkáni a očích. Její hlavní funkcí je zadržovat vodu, aby byly tkáně dobře promazané a vlhké. V těhotenství je bezpečná, takže po ní klidně sáhněte. Je skvělá pro hydrataci pleti a poradí si i s citlivou a aknózní pokožkou.

Je kyselina glykolová v těhotenství bezpečná?

Kyselina glykolová je nejběžnějším typem AHA kyselin, což jsou ve vodě rozpustné kyseliny vyrobené ze sladkého ovoce. V případě kyseliny glykolové to je cukrová třtina. Jak vám může pomoci s vaší pletí v těhotenství? AHA kyseliny pomáhají odlupovat staré kožní buňky a tím vytvářet prostor pro vznik nových a rovnoměrněji pigmentovaných kožních buněk. Vaše pleť poté bude hladší na dotyk i na pohled. Kyselina glykolová pomáhá léčit i hyperpigmentaci a jizvy po akné.

Přesto byste měly zkoumat složení a vybírat si pouze produkty s koncentrací kyseliny glykolové pod 10 %. V těhotenství se vaše pleť mění, a i když jste měly s kyselinou glykolovou doposud výborné zkušenosti, můžou se v těhotenství vzhledem k citlivější pokožce objevit nežádoucí účinky.

Jak poznám, že je kosmetika bezpečná?

Nejste si jisté nějakou složkou ve svém šamponu nebo krému? Na eshopu Biooo je obrovská encyklopedie všech látek, kde sama hledám nejčastěji. Zároveň vám doporučí produkty, které jsou vhodné.

Bezpečnou kosmetiku najdete například na eshopech Biooo.cz, Brainmarket.cz nebo Econea.cz.

Značky péče o pleť bezpečné v těhotenství

Tohle jsou mé tipy, které mohu doporučit na základě vlastní zkušenosti v období těhotenství a při kojení:

Závěrem ke článku, čemu se vyhnout v těhotenství při péči o pleť

Seznam nebyl ani zdaleka konečný. Látek, kterým je lepší se v těhotenství a při kojení vyhnout, je daleko víc. I přesto, že někteří namítají, že se prokázala přímá souvislost mezi užíváním a závažnými vrozenými vadami pouze u retionoidů a retinolů, stále zůstávají ostatní látky potenciální hrozbou. Výzkumy nejsou, a i když pro nás mohou být tyto látky bezpečné, stejně tak mohou být i rizikové.

Jaké produkty jsou tedy nejbezpečnější? Produkty vyrobené z přírodních surovin vám zajistí, že k vám ani vašemu miminku nepronikne žádná chemikálie.