Co nejíst v těhotenství? Zakázané potraviny – SEZNAM

Co nejíst v těhotenství? Bez čeho by se měla obejít vaše strava? Které potraviny jsou zakázané? Jídlo je často v těhotenství na denním pořádku a s ním i spojený chaos v tom, co vlastně smíme a co ne.

Valí se to ze všech stran: “Tohle by si neměla jíst… Tímto jídlem ublížíš miminku…Víš, že tyhle potraviny jsou v těhotenství zakázané?

Existuje spousta článků, ve kterých se dočtete, které potraviny jsou v těhotenství zakázané. Je to ale skutečně tak? Protože pokud ano, občas nabývám dojmu, že těhotným ženám toho moc na výběr nezbyde. A pokud dostanou těhotenskou cukrovku, smrskne se jejich jídelníček ještě radikálněji.

Řada těchto poznatků ale nevychází ze studií provedených v posledních letech. Nebo jsou doporučení přetažené přes vlasy. Pojďme se podívat na seznam 10 potravin, kterým byste se měla v těhotenství vyhnout nebo si je dopřát pouze v omezené míře.

co nejíst v těhotenství / co jíst v těhotenství / strava v těhotenství

Co nejíst v těhotenství a jaké potraviny jsou zakázané – SEZNAM

Těhotenství je velmi citlivým obdobím ženy. Není pochyb o tom, že by si těhotné měly dávat pozor na to, co a v jaké míře konzumují. U některých potravin je lepší omezit jejich spotřebu a některým se dokonce radši zcela vyhnout obloukem. Minimálně tím Vítězným.

1. Ryby s vysokým obsahem rtuti

Ryby jsou v těhotenství trochu kontroverzní téma. Jedni říkají ano, druzí zase ne. Je ale potřeba odlišovat, o jakou rybu se jedná. Ne všechny jsou zakázané.

co jíst a nejíst v těhotenství

Řada z nich je naopak víc než vítaná kvůli vysokému obsahu omega 3 mastných kyselin a vitamínu D. Omega 3 mastné kyseliny jsou důležité zejména od druhého trimestru pro správný vývoj mozku miminka – více jsem se o tom rozepsala v samostatném článku o rybím oleji.

Rtuť je vysoce toxický prvek, který se vyskytuje ve znečištěné vodě. (zdroj) Ve větším množství může být toxická pro náš nervový systém, imunitní systém a ledviny. To může vést k vážným vývojovým problémům u dětí. (zdroj)

Těhotným ženám se doporučuje omezit spotřebu těchto ryb (velkých mořských ryb žijících ve znečištěných mořích) na nejvýše 1-2 porce měsíčně. (zdrojzdroj)

Mezi ryby s vysokým obsahem rtuti patří:

  • Žralok
  • Mečoun
  • Královská makrela
  • Tuňák (zejména tuňák křídlatý)

Které ryby jíst v těhotenství?

V těhotenství volte menší ryby – mořské řasy, hřebenatky, tresky, krevety, sardinky a losos. Podobné ryby si můžete dopřát až dvakrát týdně. I přesto, že mohou obsahovat menší množství rtuti, jsou zároveň zdrojem selenu, který na sebe váže rtuť a brání tím toxickým účinkům v těle.

Ryby jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny a to v obtížně získatelné formě DHA, která je odpovědná za vývoj mozku a zraku.

Ryby jsou taky cenným zdrojem zinku a jódu. Právě jód je nezbytný pro normální funkci štítné žlázy a vývoj mozku. Během těhotenství se jeho potřeba zvyšuje o 50 % a jeho nedostatek je v dnešní době běžný. Přitom nedostatek jódu je jednou z hlavních příčin mentálních postižení na světě.

co nejíst v těhotenství / ryby v těhotenství

2. Nevařené nebo syrové ryby

Syrové ryby, zejména měkkýši mohou způsobit hned několik infekcí. A to jak virových, tak bakteriálních a parazitárních, jako je norovirussalmonelalistérie apod.

Některé z těchto infekcí postihují pouze matku a to tak, že jí dehydratují a těhotná žena je slabá. Jiné infekce se naopak mohou přenést na nenarozené dítě a vést k vážným nebo až fatálním následkům.

Těhotné ženy jsou náchylné především na listérii a to až 20 krát častěji než jiní lidé. Tyto bakterie se nacházejí v půdě a kontaminované vodě nebo rostlinách. Syrové ryby se díky tomu mohou během zpracování, vyuzení a sušení nakazit. Listérie se může přenést na miminko placentou, i když maminka nevykazuje žádné příznaky. Tím může dojít k předčasnému porodu, potratu a dalším závažným problémům. (zdroj)

V těhotenství se tak doporučuje vyhýbat se syrovým rybám a měkkýšům (patří sem i oblíbené sushi, pokud obsahuje syrové kousky ryb. Jiné si bez obav můžete dát – například s avokádem).

co nejíst v těhotenství

3. Nedostatečné uvařené nebo syrové maso

Konzumací nedostatečně uvařeného nebo syrového masa zvyšujete riziko infekce několika bakteriemi nebo parazity. Patří sem zejména toxoplazmóza, listérie a salmonela.

Tyto bakterie mohou ohrozit zdraví miminka a vést k tomu, že se dítě narodí mrtvé nebo s vážnými neurologickými onemocnění, včetně mentálního postižení, slepoty a epilepsie. (zdroj) Většina bakterií se nachází na povrchu celého kusu masa, ale jiné bakterie se mohou objevit uvnitř svalových vláken.

Které maso můžete bezpečně konzumovat, i když není zcela uvařené? Jedná se o svíčkovou, rib eye z jehněčího, telecího a hovězího masa. To však platí pouze za té podmínky, že je kus masa celý nebo neřezaný a na vnější straně je zcela uvařený.

Řezané maso, včetně masových placiček, hamburgerů, mletého masa, vepřového masa a drůbeže, by se nikdy nemělo konzumovat syrové nebo nedostatečně uvařené. Těhotné ženy by neměly konzumovat ani zpracované mastné výrobky, pokud nebyly znovu ohřáty až do varu.

4. Syrová vejce

Mnohé těhotné se vajíčkům raději vyhýbají kvůli riziku nákazy salmonelou. Věděly jste ale, že dle amerických Center pro kontrolu nemocí je otrava vajíčky příčinou pouhých 2 % případů potravinových otrav, zatímco rostlinné potraviny (zejména ovoce a zelenina) jsou příčinou 42 % případů otravy?

Příznaky infekce salmonelou se vyskytují pouze u matky a zahrnují horečku, nevolnost, zvracení, křeče v žaludku a průjem. Ve vzácných případech může infekce způsobit křeče v děloze a vést k předčasnému porodu a mrtvě narozenému miminku. (zdroj)

Jaké potraviny obsahují syrová vejce?

  • Lehce míchaná vejce
  • Pošírovaná vejce
  • Holandská omáčka
  • Domácí majonéza
  • Salátové dresinky
  • Domácí zmrzlina
  • Dortové polevy

To však neznamená, že si tyto potraviny nemůžete dát. Pokud si zakupujete tyto produkty v obchodě od ověřeného dodavatele, byla při výrobě použita pasterizovaná (pro vás bezpečná) vejce. Raději si ale přečtěte štítek, ať máte jistotu.

Co to znamená, že jsou vejce bezpečná?

Všechny nosnice podléhají veterinárnímu dohledu a musejí být pravidelně očkovány proti salmonele. Vajíčka nakoupená od oficiálních farem a třídíren jsou tak bezpečná. Přesto nezapomeňte vajíčka doma dobře uchovávat – udržujte stabilní teplotu pod 18 stupňů a dbejte na trvanlivost.

Skvělou alternativou je taky nákup vajíček od biofarmářů. Je dokázané, že u těchto vajíček je až 7 krát menší šance nákazy salmonelou oproti komerčním producentům (u ověřených producentů je riziko minimální).

Proč se v těhotenství nevyhýbat konzumaci vajíček?

Vajíčka jsou zdrojem zvláštní živiny nazývané cholin, která má pozitivní účinky na vyvíjející se miminko jako kyselina listová. Podporuje normální vývoj mozku, působí jako prevence defektů nervové trubice a vede k celoživotnímu posílení paměti. Matka tak svou stravou dokáže částečně ovlivnit paměť svého dítěte v průběhu jeho života.

Většina žen bohužel konzumuje jen zlomek doporučené dávky cholinu. Přitom jen dvě vajíčka denně dokáží zajistit polovinu denní dávky u těhotných žen.

5. Játra a další vnitřnosti

Játra jsou cenným zdrojem vitamínu A, což z nich udělalo v jedné dřívějších studii nepřítele číslo jedna. Tato studie však spojovala vysoké dávky syntetického vitamínu A v doplňcích a vrozené vady.

Nyní však již byl tento mýtus vyvrácen: přirozené se vyskytující vitamín A nezpůsobuje tuto toxicitu, navíc pokud je konzumován společně s vitamíny D a K2, kterých je v játrech rovněž dostatek. (zdroj)

Těhotné ženy naopak trpí často nedostatkem vitamínu A. Přitom je tento vitamín nezbytný pro normální růst a rozvoj během těhotenství, včetně vývoje plic, ledvin a dalších orgánů miminka.

Nadměrný příjem každé živiny je problematický, nejen u vitamínu A, ale občasné zařazení jater do jídelníčku vám i miminku jedině prospěje – cca 1x za týden až 14 dní.

Proč se naopak vyplatí občas zařadit játra do jídelníčku v těhotenství?

  • Kromě vajíček jsou jediným dalším hlavním potravinovým zdrojem cholinu.
  • Obsahují železo ve vysoce absorbovatelné formě. Železo je pro těhotné ženy důležité jako prevence anémie, potratu a předčasného porodu.
  • Játra jsou výrazně bohatá na vitamíny rozpustné v tucích, které jsou z jiných zdrojů obtížně dostupné – vitamíny A, D, E a K.
  • Jsou jedním z nejcennějších zdrojů folátu a vitamínu B12, které přispívají k udržení optimální hladiny červených krvinek a podporují vývoj mozku dítěte.

Folát neboli kyselinou listovou užívá většina těhotných žen ve formě doplňků stravy jako prevenci vrozených vad. Některé ženy však nejsou geneticky schopné přijímat folát v umělé podobě. Z jater naopak získáváme folát v takové podobě, kterou dokáže přijmout každé tělo.

6. Kofein

Kofein je nejčastěji používaným životabudičem na světě a vyskytuje se v kávě, čaji, nealkoholických nápojích a kakau.

V těhotenství se doporučuje jeho spotřebu omezit na méně než 200 mg denně, což odpovídá 2-3 šálkům kávy. Někteří jsou opatrnější a doporučují 1 šálek denně.

Kofein se vstřebává velmi rychle a snadno přechází do placenty a k miminku. Proč to může být problém? Nenarozené dítě a placenta nemají enzym, který je potřebný pro metabolizaci kofeinu. Tím se mohou vytvářet vysoké hladiny kofeinu.

Vysoký příjem kofeinu během těhotenství omezuje růst plodu a zvyšuje riziko nízké porodní hmotnosti. (zdroj) Nízká porodní hmotnost pod 2,5 kg je spojována se zvýšeným rizikem úmrtí kojenců a vyšším rizikem chronických onemocnění v dospělosti, jako je cukrovka II. typu a srdeční choroby. (zdrojzdroj)

6. Syrové klíčky

Syrové klíčky jsou v současné kuchyni tak trochu fenomén. Těhotným ženám se ale jejich konzumace nedoporučuje. (zdroj)

Vlhké prostředí, které semena potřebují ke klíčení, je ideální pro bakterie salmonely.

7. Neumyté ovoce a zelenina

Slupka neumytého nebo neoloupaného ovoce a zeleniny může být kontaminována několika bakteriemi a parazity. Patří sem toxoplazmóza, E. coli, salmonela a listérie. (zdroj)

Ke kontaminaci může dojít kdykoliv během výroby, sklizně, zpracování, skladování, přepravy nebo maloobchodního prodeje. (zdroj) Bakterie mohou poškodit nejenom matku, ale i dítě. Velmi nebezpečná je toxoplazmóza, při níž někteří nemají žádné příznaky a jiní mají zase příznaky chřipky měsíc nebo déle. Většina kojenců infikovaných toxoplazmózou ještě v děloze, nemá po narození žádné příznaky. Ty se však objevují později v životě ve formě slepoty nebo mentálního postižení.

co nejíst v těhotenství

Riziku nákazy kontaminovaným ovocem nebo zeleninou minimalizujete důkladným oplachováním, loupáním nebo vařením. (zdroj)

8. Nepasterizované mléko, sýr a ovocná šťáva

Nepasterizované mléko a sýry (a výrobky z nich) mohou obsahovat řadu škodlivých bakterií, jako je listérie, salmonela, E. coli a kampylobakter. Totéž platí i pro nepasterizovanou ovocnou šťávu, která je náchylná k bakteriální kontaminaci.

Všechny tyto infekce mohou mít pro miminko život ohrožující následky. Pro minimalizaci rizika infekcí se těhotným ženám doporučuje konzumovat pouze pasterizované mléko, sýry a ovocné šťávy. (zdroj) Druhou možností je tepelná úprava – například zapečený sýr apod.

Které výrobky jsou pasterizované? V obchodě od komerčních výrobců všechny (aspoň u nás v ČR). Pasterizací se mléko tepelně upravuje, aby se zahubily bakterie. Jenže tím zároveň dochází k vyhubení i řady velmi cenných látek. Pasterizace je důležitá u výrobků, které budou ležet delší dobu v regálech supermarketů.

V rámci EU ale není povinná a záleží pouze na daném farmáři, jak se k tomu postaví. Od menších, místních farmářů bývají mléka nepasterizovaná. Přesto je tady riziko nákazy minimální, protože menší farmář často odhalí problém dřív než velcí výrobci. Navíc i lokální farmáři musejí provádět pravidelné kontroly. Pokud vás pasterizace víc zajímá, doporučuju přečíst si článek od zemědělského portálu Agris, který možná přinese nový pohled na pasterizaci.

9. Alkohol

Těhotné ženy by se měly vyhýbat pití alkoholu, protože zvyšuje riziko potratu a porodu mrtvého miminka. I malé množství může negativně ovlivnit vývoj mozku dítěte.

Může také způsobit alkoholový fetální syndrom, který zahrnuje deformace obličeje, srdeční vady a mentální postižení. (zdrojzdroj)

V těhotenství nebyla prokázána bezpečná hladina alkoholu, a proto se doporučuje alkoholu zcela vyhnout. Že si můžete dopřát jedno pivo nebo sklenku denně jsou tak pouze lidové povídačky a neexistují studie, které by toto potvrdily.

10. Vysoce zpracované a nezdravé potraviny

Těhotenství je obdobím rychlého růstu. V důsledku toho potřebují přijímat těhotné ženy zvýšené množství mnoha základních živin, včetně bílkovin, folátu a železa. Přestože v zásadě jíte pro dva, nepotřebujete přijímat dvojnásobek kalorií. Mělo by stačit asi 350-500 kalorií navíc denně během druhého a třetího trimestru. To se rovná jedné svačině. (zdroj)

Zpracované nezdravé jídlo má nízký obsah živin a vysoký obsah kalorií, cukru a přidaných tuků. Navíc je přidaný cukr spojen s výrazně vyšším rizikem vzniku řady onemocnění, jako je cukrovka II. typu a srdeční choroby. (zdrojzdroj)

co nejíst v těhotenství

Pro těhotenství je nutný určitý přírůstek na váze. Nadměrný přírůstek je ale spojen s mnoha komplikacemi a nemocemi. Patří mezi ně riziko vzniku těhotenské cukrovky a taky jiné těhotenské a porodní komplikace. Roste taky pravděpodobnost, že dítě bude mít nadváhu. To způsobuje dlouhodobé zdravotní problémy, protože děti s nadváhou se mnohem častěji stanou dospělými s nadváhou. (zdrojzdroj)

Závěrem ke článku Co nejíst v těhotenství

Ano, v těhotenství je lepší se některým potravinám vyhnout. Ale není to až tak zlé, jak se někdy zdá. Řada informací není podložená, je zastaralá a nevychází z nejnovějších poznatků.

Je to jako margarín vs. máslo. Před lety margaríny všichni opěvovali a po letech se zjistilo, že to s těmi margaríny nakonec není tak růžové. A začali se zkupovat másla ve velkém 😀.

Vyhýbejte se syrovému masu, rybám a vejcím, důkladně si umyjte ovoce a zeleninu a některé potraviny, jako jsou játra, si dopřejte jen občas. Stačí lehké úpravy jídelníčku, abyste se cítily dobře a donosily zdravá miminka.


Související články o těhotenství