Rybí olej pro děti a kojence| Recenze a naše zkušenost

V dnešním článku se podíváme na zoubek rybímu oleji. Jaká je naše zkušenost a recenze? Co říkají studie na rybí olej pro děti a kojence? Doporučují ho a v jakých dávkách?

Obsah článku:

Na rybí olej nedáme dopustit. Starší už o něco méně. Šklebí se, jen co ho vidí.

Taky si pamatujete ty časy, kdy jsme jako děti užívali rybí olej? Jako dítě jsem to moc neocenila. Šklebila jsem se stejně jako náš starší 😃. Dnes jsme se k němu ale opět vrátili, když se narodil první z kluků. A už zůstali.

rybí olej pro děti / rybí olej pro kojence

Vývoj dětí je v prvních letech doslova turbulentní. Než si stihneme užít bezbranných nemluvňátek, už sedí, žvatlají, strkají nám prstíky do nosu a my brzy nestíháme jejich tempu. Občas vražednému, když je najdeme na stole, na lince, za televizí a všude jinde, kde je vidět nechceme 😃.

A všechny tyhle změny a lumpárny vyžadují pořádnou dávku omega-3 mastných kyselin. Ty se totiž podílejí na buněčných a fyziologických procesech spojených s růstem. Odborníci je považují za kritické pro správný vývoj u kojenců a batolat. A právě rybí olej obsahuje omega-3 v té nejideálnější podobě.

Co obsahuje rybí olej? 

Asi 30 % rybího oleje tvoří omega-3 mastné kyseliny. Kromě toho je rybí olej taky skvělým zdrojem vitamínů A pro zdravé oči a vitamínu D pro silnou imunitu.

Omega-3 jsou esenciální mastné kyseliny. Naše tělo si je nedokáže samo vyrobit a musíme je přijímat z potravy.

omega-3 v potravinách / omega 3 mastné kyseliny

Věděly jste ale, že existují tři hlavní druhy omega-3 mastných kyselin?

  • Omega-3 mastné kyseliny ve formě ALA jsou obsažené v rostlinných zdrojích, jako jsou semínka a oříšky
  • Omega-3 mastné kyseliny ve formě EPA a DHA najdete v tučných rybách (nebo právě v rybím oleji). Právě tahle forma je důležitá pro vývoj mozku a očí během těhotenství. Pomáhá vytvářet neurony a chrání mozek před poškozením a zánětem. Je životně důležitá v prvních dvou letech života dítěte.

Bohužel ALA nelze zaměnit za DHA, tj. i když budete zobat dostatek oříšků, musíte si párkrát do týdne naservírovat taky rybu. Přeměna ALA na DHA je u lidí totiž velmi omezená – maximálně 3,8 %.

Proč je vhodný rybí olej pro děti a kojence?

Teď se na to podíváme z té vědecké stránky. Přiklánějí se výzkumy k rybímu oleji u dětí? A proč?

Omega-3 mastné kyseliny tvoří téměř 60 % našeho mozku. To je pořádné číslo, že? Z toho vyplývá, že omega-3 jsou nezbytné pro normální funkci mozku. Zvlášť v prvních letech života, kdy se mozek vyvíjí dynamickým tempem. 1, 2

Omega-3 jsou důležité taky pro zrak jako ostříž. Dle studií bylo dokázáno, že lidé, kteří nepřijímali dostatek omega-3 měli větší riziko očních onemocnění. 3, 4 Byly provedeny další studie na donošených i předčasně narozených dětech, které dokládají zlepšení zraku po užívání rybího oleje. 5, 6

A pak tu máme další studie, které potvrzují zlepšení koordinace rukou a očí u kojencům, jejichž matky suplementovaly rybí olej v těhotenství nebo při kojení. 7, 8 Rybí olej se osvědčil taky při snížení hyperaktivity, nepozornosti a agresivity u dětí. 9, 10

Pravděpodobnost projevu astma a alergií u dětí se výrazně sníží, pokud matka užívá rybí olej v těhotenství a při kojení. 11, 12 Rybí olej se úspěšně užívá i u pacientů, u kterých se už astma projevilo. 13

Má vaše dítě problémy se spaním? Možná má nižší hladinu omega-3 mastných kyselin. Ve Spojeném království byl proveden výzkum, ve kterém první skupina dětí užívala zvýšenou dávku omega-3 (především DHA) a druhá skupina placebo. U první skupiny zaznamenali prodloužení nočního spánku a méně častě probouzení. 14

A v neposlední řadě – omega-3 má protizánětlivé účinky a přispívá k lepší imunitě. 15

omega-3 z dětí / omega-3 u kojenců / rybí olej pro děti

Jak se projevuje dostatek a nedostatek omega-3 u dětí a kojenců?

Dostatek omega-3 u dětí a kojenců:

  • Ostrý zrak a dobře vyvinutá sítnice
  • Výkon na měření jazyka a kognice
  • Rozvoj duševních a motorických dovedností
  • Dobrá imunita
  • Pozornost

Nedostatek omega-3 u dětí a kojenců:

  • Nižší skóre v testech duševního, motorického a zrakového rozvoje
  • Nepozornost
  • Horší imunita
  • Neoptimální fyzický vývoj

Jaká je doporučená denní dávky omega-3 pro kojence a děti?

Různé zdroje uvádí různé informace o výši doporučené denní dávky. Ta bývá většinou stanovená jen pro omega-3 ve formě ALA. Ty ale nebývají tak deficitní a nejsou tak klíčové pro vývoj dítěte jako EPA a DHA. Jaká by tedy měla být doporučená denní dávky omega-3 pro kojence a děti? Dle National Institutes of Health jsou hodnoty pro ALA následující:

  • 0 – 12 měsíců: 500 mg/den (v tomto případě včetně EPA a DHA, ale za chvíli si ukážeme, proč je tahle hodnota příliš nízká)
  • 1 – 3 roků: 700 mg/den
  • 4 – 8 roků: 900 mg/den
  • 9 – 13 roků (chlapci): 1,2 g/den
  • 9 – 13 roků (dívky): 1,0 g/den
  • 14 – 18 roků (chlapci): 1,6 g/ den
  • 14 – 18 roků (dívky): 1,1 g/ den

Dle Nordic Naturals řada výzkumů v dnešní době naznačuje, že kojenci, batolata a kojící matky spotřebují daleko více EPA a DHA, než jsou současná doporučení. Denní dávka omega-3 je příliš nízká a je prospěšné EPA a DHA navýšit. A vůbec se nemusíme držet při zemi. Dávky až do 5 000 mg jsou dobře snášeny dospělými i dětmi a větší dávky jsou často účinnější než ty nízké.

Zároveň se nedoporučuje konzumovat více než 5 g/den EPA a DHA z doplňků stravy. V případě rybího oleje mluvíme o bezpečném množství kolem 1 g na denní dávku, takže nemusíte mít strach, že byste se jím předávkovali.

rybí oleje recenze / rybí olej zkušenosti

Doporučená denní dávka omega-3 ve formě EPA a DHA pro kojence a děti dle Nordic Naturals:

  • 0 měsíců-1 rok: 500 mg EPA+DHA denně 
  • 1-3 roky: 800 mg EPA+DHA denně 
  • Nad 3 roky: 1 200 g EPA+DHA denně 18

V dalším bodě si rozebereme, jak je to u kojených dětí, nekojených dětí nebo batolat a větších dětí:

Omega-3 z mateřského mléka u kojených dětí

Kojené děti získávají omega-3 z mateřského mléka. Problémem dnešní doby ale je, že většina lidí má nedostatek omega-3 mastných kyselin. Až 90 % z nás. 17 Přijímáme málo mořských plodů a rybího masa. A tenhle nedostatek se v období kojení ještě víc prohlubuje.

Jenže i když si budeme několikrát týdne dopřávat tučné ryby, nemusíme mít dostatek omega-3. Zvířata jsou krmená sójou a kukuřicí a nemají tolik živin, kolik mívali dříve. I při pestrém a zdravém jídelníčku tak můžete mít nedostatek některých vitamínů a minerálů.

Právě z těchto důvodů se doporučuje, aby rybí olej užívaly matky nebo jejich děti, pokud má matka nedostatek EPA a DHA. Kubík měl problém se vstřebáváním několika minerálů, takže my dávali rybí olej preventivně od příkrmů.

Rybí olej pomáhá vyrovnat nepoměr mezi omega-6 a omega-3. Ideální poměr je 1:1, ale až k 5:1 můžeme považovat poměr za dobrý. Málokdo se mu ale v dnešní době smažených a tučných jídel přiblíží. Ve Spojených státech je poměr 23:1 a v Evropě pak 12:1. 18

Možná jste si teď oddechly, že na tom nejsme tak špatně jako Američané.

Když na to ale koukneme kriticky, jedná se o evropský průměr – poměr bude lepší ve Skandinávii nebo v zemích kolem Středozemního moře a naopak horší ve vnitrozemí včetně České republiky. Nadbytek omega-6 je jedním z důvodů, proč dnes trpíme ve velké míře na diabetes, rakovinu, kardiovaskulární a další onemocnění. Tím, že doplníme omega-3 z rybího oleje, se tento poměr pomáhá vyrovnat.

Můj první rybí olej Mollers

Rybí olej od norského výrobce Mollers patří k těm nejlepším na trhu. Z Mollers si zakládají na tom, aby olej pocházel od ryb, které žijí ve svém přirozeném prostředí. Tím je bohatší na omega-3 a vitamíny D a A. Nezapáchá a vydrží opravdu dlouho.

Omega-3 z kojenecké výživy u nekojených dětí

Dnešní umělé výživy jsou doplňované o EPA i DHA. To ale nestačí k pokrytí nároků, které má dětské tělíčko. Právě proto se doporučuje dodatečná suplementace pomocí rybího oleje ve výši 500-800 mg EPA a DHA denně.

Navíc se nedá vyloučit, že skutečné množství přijímané DHA může být v umělé výživě nakonec nižší, než se udává – DHA například špatně reaguje na vystavení kyslíku či tepla nebo není v odpovídající kvalitě.

Omega-3 u batolat a větších dětí

U batolat je doporučená denní dávky omega-3 ve formě EPA a DHA cca 700 mg a u těch větších ještě o 100 mg víc.

Tou docílíme 2-3 porcemi tučných ryb týdně. Co si budeme povídat. Občas je docela nadlidský úkol do nich v tomhle věku něco dostat. Natož rybu. Odborníci radí dávat dětem rybu už v kojeneckém věku, aby si na ní zvykly a neměly s ní později problém. S tím souhlasím, ale bohužel ne vždy to vyjde. Náš starší jí v tomhle období miloval, ale teď řve jako tur, když jí vidí. Nedostanu do něj ani rybí olej, takže pokud to máte stejně, doporučuju kamuflovat do jídla. Pokud je to kvalitní rybí olej, který nezapáchá na sto honů, nepoznají to.

Vzhledem k tomu, že rybí olej obsahuje kromě omega-3 mastných kyselin i vitamín D a vitamín A, nemusíte oba vitamíny podávat dodatečně.

Jaký rybí olej vybrat?

Rybí olej by měl v první řadě obsahovat dostatek EPA a DHA na denní dávku. Ta se většinou u dospělých a dětí nad 3 roky rovná jedné lžičce – 5 ml. Za dostatečné a bezpečné množství EPA a DHA se pro menší děti považuje rozmezí 500-800 mg (polovina lžičky nebo celá menší dětská lžička). Pro dospělé a především kojící maminky to může být víc, maximálně 5 000 mg denně.

Olej by měl pocházet z udržitelných chovů, kde ryby žijí ve svém přirozeném prostředí. Rybí olej by neměl zapáchat. Mrkněte, zda splňuje standardy čerstvosti (například Codex Standard for Fish Oils ebo GOED).

Můj první rybí olej Mollers

To splňuje do puntíku rybí olej Mollers. Proto jsme po něm sáhli i my po přečtení kladných recenzí. My máme pro kluky Můj první rybí olej, který je určený speciálně dětem, ale je jedno, jaký koupíte. Máme doma taky klasický rybí olej a to složení je naprosto totožné. Důležité je jen snížit u dětí do 3 let dávku na polovinu. Od Mollers vyrábějí taky rybí olej s příchutí, pokud děti odmítají rybí olej bez příchuti.