18 tipů, jak zmírnit těhotenské nevolnosti

Ranní těhotenské nevolnosti trápí 70 % žen a 40 % žen dokonce zvrací. Jak zmírnit těhotenské nevolnosti, zvládnout je nebo jim dokonce předejít? Mrkněte na tipy, které mohou pomoct i vám.

✅ Co způsobuje ranní těhotenské nevolnosti?

✅ Co zabírá na těhotenskou nevolnost?

✅ Jak se stravovat, když trpím těhotenskými nevolnostmi?

✅ Které vitamíny a živiny pomohou zmírnit ranní nevolnosti?

✅ Přírodní způsoby pro zmírnění a eliminování těhotenských nevolností

jak zmírnit těhotenské nevolnosti

Co způsobuje těhotenské nevolnosti?

Těhotenské nevolnosti se můžou vyskytnout kdykoliv během dne, ale nejčastěji jsou spojené s ránem.

Dochází k rozšiřování cév, ale ruku v ruce s tím vám ještě v těle nekoluje dostatečný objem krve pro tebe i miminko.

Vyživováním placenty se snižuje krevní tlak a hladina cukru, což způsobuje závratě a nevolnost.

Kyslík v krvi směřuje primárně k miminku a u tebe se tím projevují pocity na zvracení a únava. Za motáním hlavy může být taky zvýšená hladina hormonů v těhotenství.

jak zmírnit těhotenské nevolnosti

Ranní nevolnosti většinou doprovází první trimestr a v tom druhém pozvolně zmizí. Po zdravotní stránce můžete být klidná – vám ani miminku neublíží.

❗ Problém může nastat až ve chvíli, kdy v sobě neudržíte žádné jídlo ani tekutiny a silně zvracíte několikrát denně. V tomto případě vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak zmírnit těhotenské nevolnosti?

Fyzická aktivita

Cítíte se pod psa a to poslední, na co myslíte, je zvednout se z postele a vyrazit třeba na procházku. Mnoho žen včetně mě ale může potvrdit, že ranní pohyb často pomohl nevolnosti překonat.

jak zmírnit těhotenské nevolnosti

Ranní (a nejenom ranní) svižná procházka v přírodě, cvičení nebo třeba běh na čerstvém vzduchu můžou pomoct víc, než si myslíte.

Koktejl proti ranním nevolnostem

Proč je tenhle koktejl skvělý? Skládá se z celé řady přísad, které napomáhají proti ranním nevolnostem a je plný bílkovin, sacharidů a zdravých tuků.

Ať už si ho dáte po ranním cvičení nebo jen tak, nejspíš se po něm budete cítit lépe.

jak zmírnit těhotenské nevolnosti

Pokud nebudete mít některou z přísad, klidně zaexperimentujte a vyměňte jí za něco, co vám dělá dobře na žaludek. Nebo si udělejte koktejl jen z části potravin. Všechny jsou skvělé na žaludek.

  • 1 šálek řeckého vanilkového jogurtu
  • 1 šálek mléka (kravského nebo sójového)
  • 1 šálek slazené brusinkové šťávy
  • 1/3 šálku mletého lněného semínka
  • 2 šálky čerstvého bobulovitého ovoce
  • 1 banán
  • 2 lžičky citronové šťávy
  • 1 lžíce medu
  • 1/2 lžičky mletého kardamonu
  • 1 lžička nastrouhaného čerstvého zázvoru (může být i víc)
  • voda dle potřeby

Všechny přísady rozmixujete v mixéru, dokud není koktejl tekutý.

Zázvor

Zázvor je populární přírodní lék používaný k léčbě nevolnosti. Dle odborníků sloučeniny v zázvoru mohou fungovat podobně jako léky proti nevolnosti. Jen to se zázvorem nepřehánějte a neprolévejte se jím od rána do večera.

Vyzkoušet můžete například zázvorový čaj:

  • lžička nastrouhaného zázvoru (popř. nakrájeného, ale nastrouhaný má větší grády 🙂 )
  • 0,5 l horké vody
  • citronová šťáva a med dle chuti

Aromaterapie mátou citronovou

Dle jedné studie lidé vystavení vůni máty měli hladinu nevolnosti výrazně nižší než ti, kteří užívali léky na nevolnost nebo placebo. (zdroj)

V jiné studii byla máta účinná proti nevolnostem až v 57 % případů. (zdroj)

Není máta jako máta. Máta peprná s nejvyšším obsahem mentolu se v těhotenství nedoporučuje. Zkusit můžete jemnější mátu citronovou, která je v těhotenství bezpečná.

❗ I přesto je lepší omezit dávkování éterického oleje při aromaterapii na polovinu proti obvyklému dávkování a nepřekračovat jednu hodinu.

Akupunktura a akupresura

Akupunktura a akupresura jsou dvě techniky používané v tradiční čínské medicíně k léčbě nevolnosti a zvracení.

Během akupunktury se vkládají na konkrétní části těla jehly, které mají stimulovat určité oblasti. Akupresura je založena na stejném principu, ale místo jehel se používá tlaku prstů.

Oběma technikami dochází ke stimulaci nervových vláken, které vysílají signály do mozku a míchy a tím ulevují od nevolností. (zdrojzdroj)

Dle dvou provedených studií došlo ke snížení nevolností po operaci o 28-75 %. (zdrojzdroj)

Studie navíc dokazují, že jsou obě techniky účinné stejně jako léky proti nevolnosti, ale na rozdíl od nich nevykazují vedlejší účinky.

U většiny těchto studií byl stimulován bod Neiguan, který najdete na vnitřní straně ruky mezi dvěma šlachami ve vzdálenosti cca 2 palce od zápěstí směrem k lokti.

Jakmile tento bod najdete, stiskni jej palcem na 1 minutu a poté opakujte stejný postup na druhé paži. V případě potřeby opakujte.

Zdroj: Healthline.com

Citron

Vůně citronu a obecně citrusových plodů pomáhá eliminovat nevolnosti. Stačí rozkrojit citron nebo nakapat pár kapek éterického oleje Citron do aromalampy.

Inhalační tyčinky proti nevolnosti

Tak trochu tyčinka první pomoci. Jakmile se vám udělá šoufl od žaludku, vytáhněte inhalační tyčinku z kabelky. Je složená z takové kombinace éterických olejů, které pomáhají nejen od nevolnosti, ale taky při stresu, úzkosti, bolesti a úzkosti. Využijete jí celá rodina.

Vitamín B6

Denní dávka multivitamínů a zejména vitamínu B6 se může pozitivně projevit na těhotenských nevolnostech.

Vitamín B6 je spjatý se správnou funkcí celého organismu, podporuje nervovou soustavu a hladinu cukru v krvi, pomáhá při detoxikaci jater a má roli v dalších nezastupitelných procesech v našem těle.

❗ U těhotných žen je jeho doporučená denní dávka 2,2 mg. Nemusíte se ale bát tuto hranici překročit – bezpečná dávka je až do výše 200 mg.

Ve kterých potravinách najdete nejvíc vitamínu B6?

  • Maso – hovězí, vepřové, krůtí
  • Játra
  • Ryby – všechny druhy, ale nejvíce tuňák a makrela
  • Ořechy (pistácie), semínka (slunečnicová, dýňová, lněná, sezamová)
  • Vejce
  • Luštěniny
  • Špenát
  • Avokádo
  • Banány
jak zmírnit těhotenské nevolnosti

Obecně ale platí, že pokud budete jíst dostatečně zdravě a pestře (nejlépe BIO potravin), zajistíte si dostatečný přísun nejen vitamín B6, ale i všech ostatních vitamínů a minerál.

Dodržujte pravidlo Zdravého talíře, o němž se víc dočtete v tomto článku.

Hořčík

Je vědecky dokázáno, že hořčík napomáhá snižovat pocity na zvracení a ranní nevolnosti. K tomu má taky příznivý účinek na křeče, které jsou s těhotenstvím často spjaté.

❗ Doporučená denní dávka hořčíku pro těhotné je 350 – 400 mg. Většina těhotných se navíc potýká s jeho nedostatkem. V těhotenství dochází k častějšímu vylučování hořčíku, ale zároveň i k jeho větší spotřebě, čím se množství hořčíku v organismu těhotných snižuje průměrně o 10 %. U žen s těhotenskou cukrovkou je nedostatek ještě vyšší.

Nedostatek hořčíku může způsobit vrozené vady miminka, zvýšit riziko potratu či předčasného porodu a u maminek narušit metabolismu tuků, bílkovin a cukrů nebo zvýšit kazivost zubů.

Ve kterých potravinách najdete nejvíc hořčíku?

Nejlepšími zdroji jsou:

  • mořské řasy
  • listová zelenina
  • semínka (dýňová, sezamová, chia, slunečnicová)
  • ořechy (para, kešu, mandle)
  • avokádo
  • kakao
  • kostní vývar
  • zelené koření (pažitka, koriandr, petržel, máta, kopr, šalvěj a bazalka)
jak zmírnit těhotenské nevolnosti

Je vhodnější vybírat si potraviny z malých ekologických zemědělství, kde je půda bohatá na hořčík. Běžná půda je chudá na hořčík z důvodu používání pesticidů.

Pokud se rozhodnete zajistit dostatek vitamínu B6 a hořčíku v doplňcích stravy, je dobré je užívat společně v jedné tabletě. Při koupi kontrolujte, zda je hořčík ve formě citrátu, která je lépe pro tělo vstřebatelná a navíc bez zbytečných éček – já kupuju na eshopu Brainmarket, kde se dozvíte ještě více informací.

Zdravé tuky a bílkoviny

Ve chvílích, kdy ženu trápí těhotenské nevolnosti, nejčastěji sahá po sacharidech – chleba s marmeládou, suché rohlíky, piškoty apod.

Sacharidy jsou totiž nejstravitelnější součástí jídla.

Při problémech s trávením se pokuste zaměřit na potraviny, jako je ovoce, vařené batáty nebo rýže.

❗ Je ale důležité myslet na to, že sacharidy mají velký vliv na hodnoty glykémií a prudké výkyvy v těchto hodnotách mohou vést k dalším nevolnostem. Navíc po nich máte daleko dřív hlad.

Pokud vám to tělo alespoň trochu dovolí, snažte se k sacharidům zařadit i tuky a bílkoviny, které vás zasytí na delší dobu než sacharidy.

Jak by měla vypadat ideální snídaně při těhotenských nevolnostech?

Ideální snídaní může být například kousek celozrnného chleba (sacharidy), avokádo (tuky) a vajíčka (bílkoviny).

jak zmírnit těhotenské nevolnosti

Za sebe můžu doporučit připravit si snídani den předem. V těchto dnech se mi osvědčila obložená celozrnná houska – máslo, sýr, salát, rajče, ředkvičky, ale samozřejmě můžete různě obměňovat (šunka, vajíčko na tvrdo, rukola apod.).

Základem je mít jídlo předem připravené, abyste mohla hned ráno něco zakousnout a nevolnosti nenastoupily v plné síle.

jak zmírnit těhotenské nevolnosti

Menší porce několikrát denně

Nevolnost často pramení z velkého hladu nebo přecpání. Snažte se tomu vyvarovat tím, že uberete na porcích a naopak si dopřejete častěji během dne.

Často se mi během těhotenství stávalo, že jsem se po klasické porci oběda cítila tak plná, že mě to hodně omezovalo při každodenních činnostech. Pomohlo rozdělit oběd na 2 menší porce.

Dostatek tekutin

❗ Zvracíte? Pak je pro vás dostatek tekutin o to důležitější.

Vodu doplňte domácími vývary, ředěnými džusy nebo kokosovou šťávou.

jak zmírnit těhotenské nevolnosti
I citron nebo zázvor napomáhají ke snížení nevolností.

Nepijte na prázdný žaludek. Voda hned po ránu je skvělá. Nastartuje metabolismus a tělo je připravené na nový den. Ale v těhotenství může udělat hotovou paseku. Nejprve něco zakousněte a pak pijte po troškách.

Soustřeďte se na dýchání a vypněte mozek

Na snížení nevolností pomáhá také hluboké, pomalé dýchání.

V jedné studii vedlo kontrolované dýchání ke snížení nevolností v 62 % případů. V tomto výzkumu se účastníci nadechovali na 3 s, poté na 3 s zadrželi dech a následně vydechli na 3 s. (zdroj)

Můžete zkusit vedenou meditaci, kdy se dokonale uvolníte a vypnete myšlenky. Právě myšlenky totiž často těhotenské (i jakékoliv jiné) nevolnosti zhoršují. Tím, že neustále myslíme na to, že nám není dobře, si posilujeme dané nervové spoje a nevolnost se stává horší. Vedená meditace je skvělá v tom, že se zaposloucháte do cizího hlasu, který vám pomůže se soustředit jen na váš dech. Na Youtube je vedených meditací spousta. Stačí si vybrat tu, která vám bude nejvíc sedět.

Další tipy, jak zmírnit těhotenské nevolnosti

✅ Spěte, kolik si tělo žádá.

✅ Připravte si k posteli pár krekrů (kousek chleba, piškotů apod.) a než ráno vstanete, pár si jich dejte.

✅ Po jídle si nelehejte a zůstaňte ve vzpřímené poloze.

✅ Vyhněte se pití s jídlem. Tato kombinace navozuje pocit plnosti a může tak způsobovat nevolnosti.

✅ Neužívejte doplňky železa v prvním trimestru, pokud netrpíte jeho nedostatkem. Mohou zhoršovat těhotenské nevolnosti. Zkuste zařadit víc hovězího a jiné červeného masa, luštěnin, ořechů, tofu nebo si občas dejte s mírou játra.

✅ Buďte v pohodě. Psychika je mocná čarodějka :).

Mrkněte na článek Co jíst v prvním trimestru těhotenství?


A co vaše tipy, jak zmírnit těhotenské nevolnosti? Šup sem s nimi 🙂.

Další články: