Jak na nošení dětí v nosítku a šátku? Výhody a tipy 👶

Poslední aktualizace: 21 října, 2024

Líbí se vám představa nošení miminka v nosítku nebo šátku? Taky jsem tomu kouzlu před pár lety propadla. Doteď si pamatuju, jak jsem hledala na Googlu informace týkající se nošení dětí v nosítku nebo šátku.

A měla jsem z toho v hlavě pěkný guláš. Protichůdné názory příznivců a odpůrců nošení. Nepodložené informace a mýty.

Tak jsem zapátrala ještě hlouběji do studií a dospěla k rozhodnutí, že nošení je skvělá věc. A dnes vám povím proč + vše, co o nošení potřebujete vědět.

nošení dětí v šátku nebo nosítku / nošení miminka

Jaké jsou výhody nošení dětí?

Miminko je v přirozené poloze

Možná jste si všimly, že když se miminko narodí, nedokáže ležet v klidu na zádech. Je to dáno tím, že v břiše bylo schoulené a jeho páteř je ve stavu flexe a stočená v dokonalé konvexní křivce ve tvaru písmene C. Miminko nemá sílu udržet hlavičku ani vyrovnat páteř.

Postupně ale zesilují svaly na krku, zvládne zvednout těžkou hlavičku proti gravitaci a na krku se vyvíjí cervikální křivka, která mu pomůže vyrovnávat hlavu. Plazením se zase rozvíjí bederní křivka v dolní části zad i svaly, které jí podporují.

Celkový proces je postupný a trvá až rok, než se dětská páteř dokonale napřímí.

Položení miminka na rovno (například v kočárku) tak není pro miminko přirozené, páteř je napnutá a je to tááák vysilující.

Držením s koleny k hrudi a podepřením zadečku podporujete miminko v přirozené poloze. Může si odpočinout, je v teple a bezpečí.

nošení dětí v nosítku nebo šátku / nošení miminka

Zlepšení dýchání

Dle studie dr. Marie Blois se u předčasně narozených miminek ve vzpřímené poloze na hrudi maminky zlepšilo dýchání. Sama mohu potvrdit, že jakmile jsem si vzala Kubíka na sebe, jeho saturace se v tu chvíli vyrovnala jako mávnutím kouzelného proutku.

Rovněž se eliminuje na minimum riziko dočasného zastavení dýchání a zpomalení srdeční frekvence.

Prevence infekce uší

Ve vodorovné poloze se mohou do Eustachovy trubice dostat žaludeční šťávy. Eustachova trubice spojuje nosohltan a střední ucho a vyrovnává tlak na obou stranách bubínku. Nahromadění žaludečních šťáv v trubici může způsobit zánět, hromadění baterií a následně infekci.

Vyladění rovnováhy

Nošená miminka získávají velkou vestibulární stimulaci. Co že to je? Vestibulární systém nám pomáhá s pocitem rovnováhy a pocitem naší bezpečnosti ve vesmíru.

Dle řady poznatků se u domorodých Američanů (a nejen u nich), pro které je nošení přirozené, nevyskytují problémy se strachem z výšek a potažmo i létání. A právě jedním z důvodů strachu z výšek u řady dospělých ve vyspělých státech je právě absence nošení v dětství. Dlouhá doba, kterou děti tráví v kočárcích, pak způsobuje u dětí větší náchylnost k závratím a pocitu fyzické nejistoty v prostoru obecně.

Pro 3/4 světa je nošení naprosto přirozené.

Plynulými houpavými pohyby při chůzi matky se miminko učí na tyto pohyby reagovat a tím ladit svou rovnováhu.

Stimulace smyslů

V nosítku nebo šátku má miminko rozhled. Navíc je v bezpečí na matčině náručí. To je perfektní kombinace k tomu, aby mohlo nerušeně sledovat svět a nasávat okolní podněty.

Děti jsou šťastnější a klidnější. Miminko ve vzpřímené poloze je při nošení bdělé a v klidu. Více, než pokud je například vzpřímeně v autosedačce.

Nošení přispívá k dokonalé stimulaci hned několika smyslů:

  • hmatová, kožní a čichová stimulace z naší kůže
  • vestibulární stimulace díky našim pohybům a jeho snaze o rovnováhu hlavičky
  • vizuální stimulace z podnětů v okolí
  • sluchová stimulace, když na něj mluvíme

Rozvoj centrální nervové soustavy

Celá řada studií už prokázala, že nošené děti méně pláčou a jsou klidnější. U miminek plačtivých a neklidných se vylučuje stresový hormon kortizol, který brání zrání centrální nervové soustavy. A ta je nezbytně důležitá pro psychomotorický vývoj.

Lepší trávení

Další výhodou především v prvních měsících miminka je lepší trávení. Miminko je v zakulacené pozici a ještě se hřeje o vás, takže má bříško uvolněné a plyny tak snadněji odchází pryč.

A pokud s prdíky bojujete, mrkněte na naše tipy a zkušenosti:

I přesto, že se v řadě západních zemí zakořenila představa, že kočárek je ta lepší varianta, není tomu tak. Kočárek je vymožeností moderní doby. Nošení není alternativní. Nošení dětí je přirozené.

Neznamená to, že svá miminka máte nosit 24/7. Stejně, jako je pro miminka důležité cítit bezpečí a klid na hrudi své matky, je pro ně důležitá fáze bdělosti na rovné podložce. Na místě, kde se můžou rozvíjet po pohybové stránce.

Neznamená to ani to, že musíte kočárek okamžitě prodat a vyčítat si, že jste v něm doteď svá miminka vozily 🙂. Jde jen o nalezení té správné rovnováhy. Aby byly aktivity a činnosti miminka přes den rovnoměrně rozložené.

Svoboda pohybu při nošení dětí

A taky tu mám benefit pro rodiče. S nosítkem získáváte úžasnou svobodu dělat aktivity a dostat se na místa, které by běžně s miminkem nešla.

Stejným způsobem ho využijeme i ve chvíli, kdy si jednou za čas chceme kluky rozdělit a užít si čas s každým zvlášť. Zrovna zítra se chystám na menší výlet do Krušných hor se starším a manžel si tak bere mladšího na procházku po slavkovských luzích a hájích 😃.

Jak dát miminko do nosítka?

Základ je miminko do nosítka správně vložit. Tak, aby mělo nožičky do M s kolínky výš než zadeček, látka nosítka sahala od kolínka ke kolínku (u větších dětí už nemusí), pánev podsazenou a zakulacená záda do písmene C.

Ze začátku vám to možná bude připadat složité. Miminko bude při vázání nebo vkládání do nosítka plakat, ale zkuste to nevzdat. Brzy chytnete grif. Málokterá mamina uvázala špičkový úvaz nebo dokonale vložila své dítko napoprvé. Nebo já aspoň rozhodně ne 😃.

Zkoušet to můžete i nanečisto bez nosítka. Před zrcadlem. Čistě jen polohu miminka na vás, abyste si zkontrolovaly a byly následně jistější, že miminko dobře držíte a vkládáte do šátku či nosítka.

Nejlépe to ukáží videa, na kterých je to skvěle vysvětlené:

Jak uvázat šátek pro novorozence?

Jak vložit miminko do nosítka nebo uvázat šátek pro starší miminko (které už drží hlavičku)?

Nestresujte se, pokud se vám pořád nedaří uvázat šátek. Zkuste nosítko. Ne všechna jsou vhodná od narození, tak raději ověřujte před koupí. My máme zkušenost s Ergobaby Adapt, ve kterém se dalo nosit už od narození. Později jsme ho vyměnili za Be Lenka, a i když bylo Ergobaby fajn, na nosítko Be Lenka nedáme dopustit. Myslím, že recenze od ostatních uživatelů mluví za vše.

Tipy na nejlepší šátky pro novorozence i batolata

Vybrat ten správný šátek, to je občas na vyšší dívčí. Šátek musí mít správnou délku, gramáž, aby unesl i větší batole, rozdíl je i v materiálech, z nichž řada vyžaduje zanášení (z výroby je “tvrdý”).

Pokud nic z toho nechcete řešit a přesto vybrat dobře, mrkněte na šátky od Be Lenka:

  • šátky vyrábějí ručně šikovné slovenské ručičky
  • šátky mají krásné designy. Hravé i tlumené vzory a barvy.
  • šátky jsou ze 100 % bavlny s vysokou gramáží – jsou ideální i pro začátečníky, protože se díky bavlně snadněji vážou. Není potřeba je zanášet. Jen vyperete (běžně, nic speciálního jako u jiných materiálů) a můžete nosit. I větší batole, protože ho bezpečně unesou.
  • šátky nabízí v několika délkách dle vaší konfekční velikosti – 4,2 m pro drobounké postavy s velikostmi 34-36, 4,6 m pro velikosti 38-42 a 5,2 m pro velikosti 44 a výš.
  • u jednotlivých šátků najdete řadu hodnocení od jiných maminek. Přece jen to není nejlevnější investice a já osobně jsem za podobné zkušenosti vždycky ráda.

Pokud se necítíte na šátek ale stejně byste rády šátkovaly, zkuste předvázaný šátek Caboo. Je ideální pro předčasně narozená miminka a novorozeňata (vydrží cca do 6 měsíců). Pomocí kroužků po stranách si snadno šátek přizpůsobíte. My ho kupovali pro mladšího.

Nevýhodou ale je, že některá miminka přibírají rychle (jako ta naše 😃) a šátek jejich hmotnost neudrží na místě, takže ho budete muset častěji upravovat. To byl náš případ a šátek nám tak rozhodně do 6 měsíců nevydržel 😃.

Pokud se necítíte na šátek, osobně bych šla radši do měkkých nosítek – viz níže. Nosítko bych určitě zvolila i v případě, že už se o jedno starší dítko staráte a nemáte času nazbyt.

Přesně tohle byl náš důvod, proč jsme u nosítka zůstali. Mladšího jsem vkládala do nosítka i několikrát denně a když si představím, že bych pokaždé od znovu vázala…s velkou vděčností sáhnu po nosítku 😃.

Tipy na nejlepší nosítka pro novorozence i batolata

Jaká kritéria musí nosítko splňovat?

  • Nosítko musí být ergonomické, tj. umožňovat správnou pozici miminka. Nebojte, výrobci tuhle informaci určitě neopomenou uvést 😃. Obecně ale platí, že pokud lze dát miminko čelem ven, nosítko ergonomické není.
  • Nosítko vybírejte taky dle stáří miminka. Ne všechna jsou vhodná pro novorozeňátka, která ještě neudrží hlavičku. Každý výrobce by ale tuhle informaci měl uvádět přímo u nosítka.

Stejně jako v případě šátků, i tady můžete mrknout na oblíbená ergonomická nosítka od Be Lenka:

  • opět vyráběly šikovné slovenské ručičky
  • nosítka jsou v různých designech a barvách
  • nosítka padnou díky příjemnému materiálu jako ulitá
  • nosítko si dokonale přizpůsobíte pomocí popruhů. A je to raz dva.
  • vybrat si můžete jak z nosítek pro novorozeňátka, tak těch rostoucích od cca 3 měsíců, kdy miminko udrží lépe hlavičku

Jak obléct miminko do nosítka a šátku?

Nosítko i šátek přidají miminku jednu tepelnou vrstvu navíc. Ano, v létě to znamená, že mu bude o tuhle vrstvu tepleji. A vám taky, bohužel. Oblékejte ho tak o trochu míň, než byste ho běžně oblékli.

Jak obléct miminko do nosítka a šátku v létě?

V teplém létě stačí body s krátkým rukávem a nožky klidně nechte holé, ať se jimi miminko teplotně reguluje. Nezapomeňte na látkový klobouček, který ochrání miminko před sluníčkem (popř. bývá součástí nosítek i kapuce, ale klobouček je lepší.

Jak obléct miminko do nosítka a šátku na jaře a na podzim?

Na jaře a na podzim, když už je o něco chladněji, často postačí čepička, mikina, tepláčky a teplé capáčky na nohy. Nebo oblékněte klidně jen do bodýčka s dlouhým rukávem a vložte miminko pod nosící bundu nebo nosící mikinu. Já oblékám podle toho, zda plánuju malého venku vyndavat z nosítka nebo ne. Pokud ano, obleču mu tu teplejší variantu.

Jak obléct miminko do nosítka a šátku v zimě?

Zima je pro řadu maminek asi největší oříšek. Ale úplně zbytečně, nebojte. Důležitá je ochrana hlavičky a nohou, takže na hlavu pletenou čepici a na nohy teplé capáčky nebo nejlépe vlněné návleky. Na vrch pak postačí zateplovací kapsa nebo nosící bunda či kabát.

Neoblékejte miminku dupačky nebo polodupačky, která mu dráždí chodidla a šponují při vložení do nosítka nebo šátku.

Co si obléct při nošení miminka na sebe?

A jak obléct při nošení sebe? Hlavně pohodlně. Příjemné materiály, ve kterých se nebudete potit a které nekoušou. Vás i miminko, když na vás položí hlavičku. Ideální je bavlna, vlna a jiné přírodní materiály. V létě pak funkční oblečení, které odvede pot.

Při oblékání myslete na to, že budete mít ještě jednu vrstvu navíc – miminko 😃. Hřejete se navzájem, takže můžete z vrstev oblečení trochu ubrat.

V chladnějším počasí se určitě hodí rolák nebo bunda s nákrčníkem. Výhodou nosících bund je, že jsou oblečené raz dva a v případě potřeby nebo až miminko odroste, můžete vsadku jednoduše vyndat a používat mikinu či bundu dál.

Závěrem k nošení dětí

Jakmile zkusíte nošení, poznáte, co na tom ostatní maminky mají. Možnost kdykoliv pohladit miminko po vláskách, dát mu pusu…a až k vám zvedne ta andělská očka, propadnete tomu kouzlu úplně.

A nebo taky ne. Jako kočárek není pro každého, i nošení nemusí být. Musíte se cítit dobře. Energetické pole, které z našeho srdce sálá, má dosah až 3,5 metrů. Svými pocity tak ovlivňujete i pocity miminka, takže pokud jste se v nošení nenašly, nelámejte to přes koleno. Ve finále je stejně důležité hlavně to, abyste byly oba v pohodě.


Kam to bude dál?