Jakmile se miminko narodí a vy začnete kojit, spustí se to jako lavina. Lavina informací, co jíst při kojení, aby se miminko dobře vyvíjelo a měly jsme dostatek vitamínů. Nebo co naopak nejíst, abychom miminku neublížily nebo nemělo bolavé bříško.
Tak jak to skutečně je? Je strava při kojení taková věda, jak se zdá? Pojďme si to blíž rozebrat.
Co jíst při kojení?
Tělo se musí dostatečně vyživit, aby zásoby mléka proudily. Ale co je horší. Vy jste vyčerpané a dost možná po porodu sotva chodíte. O těch idylických procházkách s kočárkem nemůže být prvních pár týdnů ani řeč (taky jsem se sotva ploužila 😃).
Je náročné najít si čas (a energii) na přípravu jídla. Přesto je to důležité. Vy i miminko potřebujete živiny. Naštěstí stačí jen pár jednoduchých fíglů, kterými si zajistíte dostatek vitamínů i minerálů. Tady je pár mých tipů, co jíst při kojení, které se mi osvědčily a nezaberou téměř žádný čas:
Navařte si kostní vývary a zamrazte je
Živočišné kosti, kůže a chrupavky jsou bohaté na bílkoviny, želatinu, kolagen, glycin a minerální látky.
Kosti obsahují nejvíce minerálních látek na jeden gram ze všech ostatních organických tkání a pomalým vařením se tyto minerální látky uvolňují do vývaru. Tím se vývar stává skvělým zdrojem vápníku, hořčíku, železa, zinku, draslíků a mnoha dalších stopových prvků.
Udělejte si pořádný kotel vývaru. Ráno ho dáte pomalu vařit a z plotny ho klidně sundejte až k večeru. Čím déle, tím víc prospěšných látek ve vývaru. Co nesníte, to můžete zamrazit. Pokud máte s miminkem probdělé noci, je skvělý vývar hned po ránu. Mě vždycky krásně zahřál a pomohl s nastartováním do nového dne.
Nálož vitamínů v jedné sklenici
Smoothie je skvělá varianta, jak do sebe dostat během 5 minut pořádnou dávku vitamínů a minerálů. Mé výčitky po spořádané Milce pak byly hned menší 😃.
Má nejoblíbenější kombinace je řapíkatý celer a banán. Nasládlé s jemně pikantní chutí. Klidně k tomu přihoďte i jiné ovoce, jako jsou například broskve nebo jahody. Řapíkatý celer je plný antioxidantů, vitamínu C, A, E a spousty dalších minerálů včetně hořčíku. Hořčík obsahují i banány.
A proč je hořčík důležitý? Hořčík je minerál na klidné nervy a spánek. Zažila jsem jeho nedostatek – probdělé noci, bolavé zuby a nervy na pochodu. S malým miminkem a batoletem blbá kombinace. Ale naštěstí stačilo málo a bylo zase hej.
Místo řapíkatého celeru můžete příště přihodit baby špenát nebo kousek avokáda. Neřešte, co má kolik vitamínů. Jednou si kupte celer, pak zase špenát, avokádo apod.
Kaše ke snídani
Ovesná, amarantová, pohanková, jáhlová. Vločky vás doslova nabijí energií. Jako start dne ideální.
Vločky stačí jen krátce povařit ve vodě nebo v mléce a pak přidat, na co máte chuť. Osladit můžete hruškou, kterou přihodíte spolu s vločkami do vody, kde pěkně změkne (hruška je skvělá hlavně s pohankou). Nebo po uvaření doplnit banánem, zralou broskví apod. (opatrně s jahodami, které mohou být pro miminko alergenem – zkuste menší množství). A nezapomeňte na oříšky a semínka. Jakékoliv jsou skvělé.
My máme vždy doma para ořechy, které jsou skvělým zdrojem selenu a hořčíku. Hořčík v dnešní době těžko dostanete z přirozené stravy a para ořechy stačí 1-2 denně a máte splněno (nedoporučuje se konzumovat víc para ořechů kvůli vysoké dávce selenu).
Pokud máte ještě méně času, zkuste instantní kaše. My máme rádi instantní kaše od Nominal. Jsou zdravé, dobré a v několika variantách – jáhlová, lahodná, rýžová, pohanková a další. Hlavně jsou bez přidaných cukrů, takže u nás je snídají i kluci na střídačku s vločkami. Stačí zalít horkou vodou nebo mlékem, nechat chvíli odstát, něčím osladit a máte hotovo.
A víte, co je ještě skvělé? Oříšková másla. Arašídové máslo je klasika a naše oblíbená jsou taky lískooříškové a mandlové. Jsou plné samých zdravých věcí, zasytí a je to prostě dobrota i jen tak na lžičku. Zrovna mandle jsou větším zdrojem vápníku než třeba mléko.
Jen pozor před koupí oříškového másla na složení – musí tam být jen ořechy. Nic jiného.
Salát není jen pro králíky
Razím to pravidlo, že salát nemá rád jenom ten, kdo neochutnal pořádný salát. Salát se dá připravit na milion způsobů. Za pár minut máte plnohodnotné jídlo, které vás zasytí. Nezapomeňte na tuky (například avokádo nebo oříšky) a bílkoviny (vajíčko, maso, ryba, sýr, tofu, tempech, červená čočka, která nenadýmá).
U ryb se ještě zastavím. Občas zahlédnu názor, že ryby nejsou při kojení vhodné. Proboha proč? Ano, některé ryby obsahují vyšší množství rtuti, ale házet je všechny do jednoho pytle?
Ryby jsou bohaté na omega- 3 mastné kyseliny a to v obtížně získatelné formě DHA, která je odpovědná za vývoj mozku a zraku. Ryby jsou taky cenným zdrojem zinku a jódu. Právě jód je nezbytný pro normální funkci štítné žlázy a vývoj mozku.
Volte raději menší ryby – mořské řasy, hřebenatky, tresky, krevety, sardinky a losos. I přesto, že mohou obsahovat menší množství rtuti, jsou zároveň zdrojem selenu, který na sebe váže rtuť a brání tím toxickým účinkům v těle.
Tuňák, mečoun, královská makrela a žralok. To jsou ryby, které obsahují vysoké množství rtuti a je lepší se jim vyhnout.
Když se budete držet těchto jednoduchých pravidel, s klidným svědomím si můžete občas dopřát i tu pizzu 😃.
Živiny v mateřském mléce
Živiny v mateřském mléce se dají rozdělit do dvou skupin. V první skupině jsou to vitamíny a minerály, které se v případě nedostatku nebudou vylučovat do mateřského mléka. Musíte tedy zajistit, abyste jich měly dostatek i pro své miminko. Ve druhé skupině se pak nalézají ty, které se do mateřského mléka vylučují i tehdy, pokud jich máte nedostatek – tělo si je stáhne z vašich kostí a tkání. Miminku nic nebude chybět, ale vy budete zoufale podvyživené.
Živiny v mateřském mléce: skupina 1
Ve skupině 1 se nachází vitamíny a minerály, kterých může mít vaše miminko nedostatek, pokud jich máte nedostatek i vy.
- Vitamín B1 (thiamin): ryby, vepřové maso, semena, ořechy, fazole
- Vitamín B2 (Riboflavin): sýr, mandle, ořechy, červené maso, tučné ryby, vejce
- Vitamín B6: cizrna, ořechy, ryby, drůbež, brambory, banány, sušené ovoce
- Vitamín B12: měkkýši, játra, jogurt, tučné ryby, výživné kvasnice, vejce, krab, krevety
- Cholin: vejce, hovězí játra, kuřecí játra, ryby, arašídy
- Vitamin A: sladké brambory, mrkev, tmavá listová zelenina, vejce
- Vitamín D: olej z tresčích jater, tučné ryby, některé houby, obohacené potraviny
- Selen: para ořechy, plody moře, krůta, celozrnná pšenice, semena
- Jód: sušené mořské řasy, treska, mléko, jodizovaná sůl
Živiny v mateřském mléce: skupina 2
Ve druhé skupině najdete vitamíny a minerály, které se do mateřského mléka dostanou, ať už jich máte dostatek nebo ne.
- Folát: fazole, čočka, listová zelenina, chřest, avokádo
- Vápník: mléko, jogurt, sýr, listová zelenina, luštěniny
- Železo: červené maso, vepřové maso, drůbež, plody moře, fazole, zelená zelenina, sušené ovoce
- Měď: celozrnné produkty, ořechy, fazole, brambory
- Zinek: červené maso, drůbež, fazole, ořechy, mléčné výrobky
Ať už se jedná o živiny ze skupiny 1 nebo 2, zajistíte jejich dostatek jednoduše. Neodbývejte se v jídle polotovary a dopřejte si.
Co nejíst při kojení aneb nevhodné potraviny při kojení
Pokud vaše miminko trpí na prdíky, budete si muset nejspíš odepřít některé potraviny, abyste mu od bolesti bříška pomohly.
Které potraviny nejvíc miminka nadýmají?
- Čerstvé pečivo, koláče, buchty – čerstvý rohlík s máslem bude muset na pár měsíců počkat 😃
- Nadýmavá zelenina – brokolice, zelí, květák, kedlubna, hrášek, kapusta a salátová okurka, cibule
- Luštěniny
- Ovoce – jablka, hrozny, hrušky
- Bublinková voda
- Mléčné výrobky, především mléko, takže ani to kakao si k tomu rohlíku nedáme 😃
K snídani čerstvý rohlík s mlékem, ke svačině jablko, k obědu smažený květák a večeři završit čočkovou polévkou nebude asi to pravé ořechové 😃. To ale neznamená, že se všem těmto potravinám musíte nutně vyhnout.
Obecně platí, že co nadýmá vás, bude nejspíš nadýmat i miminko. A nemusí to být potraviny vyjmenované shora. Mým klukům například vadila čokoláda, což jsem nesla velmi špatně 😃.
A pak to chce zkoušet. Začínejte postupně zařazovat “rizikové” potraviny po menších porcích a sledujte, zda na nějakou miminko reaguje negativně.
Tipy, jak upravit stravu při kojení, aby byla pro miminko lépe stravitelná:
- Jablka a hrušky oloupat
- Zeleninu tepelně zpracovat
- Pečivo opéct v topinkovači
- Používat při vaření kmín, majoránku, fenykl
- Zařadit do jídelníčku častěji rýži a jáhly, které bříško uklidňují
Probiotika jako lék na správnou střevní mikroflóru
Bohužel nelze plošně vyjmenovat, co bude vašemu miminku vadit. Každé miminko je originál a reaguje různě. Na zlepšení trávení se nám taky osvědčila probiotika.
Dle jedné studie se u miminek, kterým se začaly podávat probiotické kapky, zmírnil pláč z 210 minut denně na 20 minut.
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které zlepšením střevní mikroflóry napomáhají hned v několika směrech:
- posilují imunitu – ve střevech se ukrývá až 80 % naší imunity
- zmírňují projevy alergií
- pomáhají při průjmech i zácpách
Kojené děti získávají probiotika z mateřského mléka. Pokud kojíte, zařaďte pravidelně zakysané mléčné výrobky, jako je bílý jogurt nebo kefír. Probiotika se dají koupit i v kapslích, pokud jste například musely kvůli bolení bříška miminka mléčné výrobky vysadit.
Moje zkušenost je ale taková, že probiotika jen z mého mléka Kubíkovi nestačila (staršímu ano), takže jsme dávali probiotika navíc. Celkově mu pomohla skvěle na trávení a později při příkrmech. Pokud vaše miminko trpí na prdíky, určitě bych probiotika zkusila. Chce to ale užívat pravidelně a nečekat výsledky za pár dní.
Naše tipy na probiotika pro miminka, která jsme odzkoušely:
- BioGaia jsou klasika, která většinou nezklame. Cena se pohybuje kolem 500 Kč (na Benu je mají většinou levnější – viz odkaz). Vydrží jen cca měsíc, ale zase dokáží pěkně upravit celkové zažívání a vyprazdňování. Dávkuje se 5 kapek denně. Zabírají většinou po 14 dnech pravidelného užívání.
- Swiss Laktobacílky jsou výrazně levnější – balení na 2 měsíce vás vyjde na 300 Kč. Na rozdíl od BioGaia jsou v jednotlivých sáčcích a musíte je rozmíchat v mléce (UM nebo odstříkaném). Použití se doporučuje od ukončeného 3. měsíce, ale osobně bych se laktobacily nebála použít i dřív – pro klid duše se ale poraďte s pediatrem.
- Dr.Max ProbioMaxík Baby kapky – nenechte se zlákat cenou – kapky sice jsou téměř o polovinu levnější, ale taky jich je jen poloviční množství. Obsahově jsou na tom ale ještě lépe než BioGaia. Nám zabraly okamžitě. Střídáme tyto a Laktobacílky od Swissu.
Související články o kojení