Odsávačka Medela | Několikaměsíční zkušenost a recenze

Odsávačka Medela Swing Flex mi dělala společnost pěkných pár měsíců několikrát denně, takže s ní mám bohaté zkušenosti. Pokud vás zajímá podrobná recenze a zda do ní investovat, čtěte dále.

odsávačka Medela Swing recenze / odsávačka Medela zkušenost

Vyzkoušela jsem několik odsávaček v průběhu víc jak 1 roku, kdy jsem odsávala několikrát denně. Moje zkušenosti tak vychází reálně z toho, že dokážu porovnat jednotlivé odsávačky mezi sebou. Když jsem při výběru odsávačky pročítala články na internetu, byla jsem trochu zklamaná. Tipuju, že většinu článků píšou chlapy nebo slečny, které ještě na mimčo nemají ani pomyšlení 😃.

Proč jsem zvolila odsávačku Medela?

Před Medelou jsem měla odsávačku Bayby. Byla fajn a vlastně jsem s ní neměla problém, dokud na ní nevznikla výrobní vada a já jí musela poslat k opravě. A vzhledem k tomu, že mi prodejce nechtěl zaslat pouze náhradní díl, kde došlo k poškození, musela jsem narychlo splašit jinou odsávačku. Koupila jsem si odsávačku Medela Swing a už u ní zůstala. Bylo to nebe a dudy i přesto, že jsem vlastně byla s původní odsávačkou spokojená.

odsávačka Bayby
odsávačka Bayby

Odsávačky Medela patří k tomu nejlepšímu, co na odsávacím trhu najdete. Vůbec nejlepší odsávačka je Medela Symphony, kterou jste možná viděly v nemocnici. To je paní odsávačka. Ale i ostatní elektrické odsávačky od Medely jí dobře konkurují.

Základní parametry

  • Elektrická odsávačka s dvoufázovým odsáváním
  • Možnost zapojit odsávačku do elektriky nebo na baterky
  • Intenzitu odsávání si samy navolíte
  • Možnost zakoupit náhradní díly
  • Odsávačka je skladná a nezabere moc místa

A teď si odsávačku blíže rozebereme. Její hlavní výhody, které podle mě stojí rozhodně za zmínku.

Jaké jsou největší výhody odsávačky Medela Swing?

Dvoufázové odsávání

Začnu za mě největší výhodou. Odsávačka Medela Swing disponuje dvoufázovým odsáváním. To je to nejlepší, co pro rychlé odsávání můžete udělat. Co si představit pod dvoufázovým odsáváním?

V první fázi odsávačka “pumpuje” vaše prsa v rychlém tempu, kdy je jen lehce vcucne. To má dvě výhody: Mateřské mléko se rychleji spustí a vaše prsa nedostávají zabrat ve chvíli, kdy se ještě mléko nespustilo.

Mateřské mléko se spustilo a teď nastává druhá fáze. Tu si jednoduše přepnete na odsávačce, popř. se sama automaticky po určitém čase spustí. V tuhle chvíli se vám začíná mléko odsávat. Tempo se zpomalilo a odsávačka už vaše prsa pumpuje silněji.

odsávačka Medela /Odsávačka Medela Swing
Intenzitu si zvolíte díky + a -. Na druhou fázi si přepnete pomoci tlačítka dole.

Intenzitu odsávání si samy zvolíte

U odsávačky si můžete zvolit, jakou intenzitou má odsávat. A to v obou fázích – v první zahřívací a ve druhé, kdy se už reálně odsává mateřské mléko. Někdo má radši menší intenzitu, protože mu ten tlak na prsa není příjemný. Někdy je příjemnější zvolit nižší intenzitu i ve chvílích, kdy máte prsa hodně nalitá mlékem. S vyšší intenzitou máte zase rychleji odsáto.

Nástavce jsou plastové

Odsávačky Medela mají úplně jednoduché plastové nástavce. Ostatní odsávačky mívají gumový nástavec. Všimla jsem si, že gumový nástavec je uváděný jako výhoda. Nejspíš by měl být příjemnější k pokožce a prsa jemně stimulovat. V reálu to tak ale vůbec nefunguje. Guma prsa nepříjemně tahá a kolikrát to opravdu nehezky štípne. A to nejsem žádná cíťa.

Naproti tomu nástavce od Medely se lépe přizpůsobí a hladký plast je k pokožce prsou šetrnější.

Odsávat můžete i na cestách

Odsávačka běží standardně na elektriku nebo si do ní můžete vložit klasické AA baterie a odsávat klidně na cestách. Třeba při jízdě autem. Pokud teda zrovna neřídíte. To by se asi páni policajti divili, kdyby vás zastavili při silniční kontrole 😃.

Doma doporučuju napojit odsávačku na elektriku. S baterkami je to sice pohodlnější, protože můžete přecházet (odsávačka má poutko, kterým si odsávačku připevníte za kalhoty) a nejste uvázané u zásuvky, ale na druhou stranu se rychle vybijí. Odsávání hodně “žere” a baterie byste musely vyměňovat hodně často. Celkem jsou potřeba 4 baterii AA.

odsávačka Medela

Náhradní díly

Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat náhradní díl. Hadička se opotřebuje, ztratíte membránu apod. Náhradní díly pak jednoduše seženete u výrobce. Osobně odzkoušeno. Do dvou dnů jsem měla díl doma.

Jaké jsou nevýhody odsávačky Medela?

I když je odsávačka Medela Swing Flex můj svatý odsávací grál, nebyla by recenzi pravdivá, pokud bych neuvedla její nevýhody.

Hlučnější odsávání

Odávačka je hlučnější. To ale bývají většinou všechny odsávačky. Není to rozhodně nic, kvůli čemu by vám sousedi bouchali na dveře. Když ale odsáváte v 5 ráno, kdy ještě všichni 3 chlapi doma spí, jde to trochu slyšet. Já jsem přes odsávačku vždycky hodila ručník nebo něco podobného, co vibraci trochu utlumilo. Kluky sice odsávačka nikdy nevzbudila, ale já jsem byla klidnější. Na druhou stranu je vibrace u elektrických odsávaček lepší než za uši tahající skřípání u manuálních odsávaček 😃.

Vyšší cena

Odsávačka Medela prostě není nejlevnější. Právě proto píšu tuhle recenzi, protože možná stojíte před rozhodnutím, zda do ní investovat. Odsávačka je kvalitní a vydrží bez problémů i pravidelné odsávání mnohokrát denně. Za mě se investice vyplatí.

Závěrečná recenze na odsávačku Medela Swing

Ano nebo ne? Za sebe můžu odsávačku Medela Swing (i jiné odsávačky od výrobce Medela) doporučit všemi deseti. Stojím si za tím, že za tu investici stojí a prokáže vám skvělou službu, pokud potřebujete výkonného parťáka, který vás nenechá ve štychu. Nejlevněji pořídíte odsávačku Medela online v lékárně Benu (v jiných eshopech stojí téměř o 1000 Kč víc). Fakturu nevyhazujte a pošlete jí do své pojišťovny. Odsávačky mateřského mléka proplácí VZP, ČPZP i ZP MV.

Další články o kojení a odsávání