Jak kojit? 7 odzkoušených tipů, jak kojit bez bolesti

V dnešním článku si ukážeme, jak kojit a jaká je správná technika kojení, protože bez ní to sakra bolí. Jak často máme miminko kojit a kdy ukončit kojení? Vše si postupně rozebereme. Prakticky a jednoduše.

Většinou to přijde přirozeně samo. Novorozeňátko je sice malý bezbranný uzlíček, ale už moc dobře ví, co a jak. Někdy tomu ale chce trochu dopomoct a zkontrolovat, zda jde vše jako po másle.

Jak kojit?

Řekněme si to upřímně. Se špatnou technikou to prostě bolí. Ono to není ze začátku příjemné ani při té správné technice. Přece jen si tenká a jemná kůže na bradavkách musí zvyknout.

Radím: mažte Purelanem preventivně o sto šest. A rovnou berte to větší balení. Počítejte ale s tím, že vám bez prsních vložek zabarví podprsenku do žluta.

Vaše bradavky dostanou zabrat. Třeba, když si z vás dítě udělá dudlík. Ano, vím. Všude píšou, že mu to nemáme dovolit. Ale už nepíšou to, že v noci nejspíš u kojení usnete (zvlášť, pokud kojíte vleže) a nebudete tak mít kontrolu nad tím, že i vaše miminko usne přímo u prsa a spokojeně si bude ududávat.

Až budete na šestinedělí, ptejte se. Jsou tam zkušené laktační poradkyně a sestry, které ví. Ano, někdy jsou na informace skoupé. Nenechte se odradit. Vydolujte z nich vše, co vám není jasné. Máte skvělou příležitost, aby někdo zkušený zkontroloval, zda je vaše kojení v pořádku.

A pokud to opravdu nepůjde a vy si nejste kojící technikou jistá, poptejte laktační poradkyni v okolí. Nejlépe nějakou “ověřenou”, protože i mezi laktačními jsou velké rozdíly.

Správná technika kojení

Teď se dostáváme k tomu, jaká je správná technika při kojení. Nejdůležitější částí celého kojení je, aby se miminko přisálo se široce rozevřenou pusinkou. Jako kdyby zívalo. I když brečí jako tur a vy chcete, aby bylo v klidu, vždy zkontrolujte, že se nechystá sát jenom vaší bradavku. A ano, někdy je těžké miminko donutit otevřít pusinku ze široka. Těchto pár sekund ale rozhodne o tom, zda další den budete úpět u kojení, protože vaše bradavky budou doslova hořet.

Pohodlně se usadíte nebo si lehnete na bok. Záleží, jaká poloha vám je příjemnější. Hlavně v sedě je dostatek polštářů k nezaplacení – za záda, pod lokty, pod nohy – umístěte polštáře, kde je vám to příjemné. Musíte se cítit pohodlně, protože především ze začátku občas trvá, než se miminko nají (může vám u kojení usínat).

Miminko u kojení usíná…

Pokud nechcete, aby vám miminko u kojení usínalo, oblečte ho lehce. Ať mu není zima, ale ani příliš teplo. Žádné balení do deky. A neustále ho jemně pošťuchujte, jakmile začne usínat. To většinou zabere.

Když sedíte, položte si do klína těhotenský polštář (popř. si podepřete nohy polštáři, ať je máte výš). Vezměte si miminko a obejměte jej do tvaru C – krk miminka je opřený o vaší ruku a tělíčko leží na polštáři (popř. ve vašem klíně). Hlavičku držíte lehce nakloněnou, ať miminko může otevřít zeširoka pusinku. Kontrolujte především spodní čelist, která musí pojmout celý dvorec. Miminko už samo hmatem prso najde, popř. ho můžete jemně nasměrovat.

Nejlépe to znázorní obrázky níže (zdroj: babycentre.co.uk). Na 3. obrázku krásně vidíte, kde je až vaše bradavka a jak si miminko pomáhá jazykem.

Možná to bude chtít ze začátku praxi, ale brzy budete vědět, jak na to. Jakmile se budete držet pravidla, že musí miminko ze široka otevřít pusinku a nesát jen bradavku, vše ostatní přijde intuitivně samo. Jen se nebát a nechat to plynout tak, jak to cítíte. Bude to správně, věřte si.

Jak často kojit aneb kojení po hodině je úplně v pořádku

Při kojení se neřiďte tabulkami a doporučeními. Že byste měly kojit každé 3 hodiny a nikdy ne častěji? Miminka mají svůj rytmus a každé vyžaduje jinou frekvenci kojení. Moji kluci by si při kojení až po 3 hodinách vyřvali hlasivky, takže u nás se kojilo po hodině až hodině a půl.

Když vaše miminko dobře prospívá, nebuďte ho na kojení. Jen ať se vyspí. Když bude unavené, stejně vám u kojení usne. V nemocnici jsme musely každé 3 hodiny zapisovat, kolik miminko vypilo. I přesto, že byl malej nedonošený, dovolily mi ho sestřičky později nechat spát v noci déle v kuse. Samy viděly, že v noci potřebuje delší spánek a o to víc pak vypije, jakmile se vzbudí po pořádném spánku.

Dejte na svou intuici. Poznáte sama, zda vaše miminko dobře prospívá, je v obličeji pěkné růžové, aktivní a usměvavé.

Jak dlouho kojit z jednoho prsa?

Novorozenec stráví u jednoho prsa průměrně 10-15 minut. K druhému prsu se přemístěte až v okamžiku, kdy máte pocit, že vysálo vše z toho prvního. Ze začátku je totiž mléko řídké na zahnání žízně a později se stává hustší jako smetana. Pokud byste z jednoho prsa kojily jen krátce, nedostane se k hustému mléku a nemuselo by tak dobře prospívat (poznáte to mimo jiné podle zelené stolice).

Miminko se samo odtáhne, až bude najezené. Nezapomeňte prsa střídat, pokud miminko v rámci jednoho kojení nezvládne vysát obě.

Už za pár dní kojení samy poznáte, jak dlouho vaše miminko potřebuje sát, aby se dostatečně najedlo, kdy prsa vystřídat apod. Tohle jsou věci, které vám zodpoví jen vaše miminko, nikdo jiný.

Jak dlouho kojit?

Jak dlouho chcete. Záleží opravdu jen na vás, jak je vám to příjemné a jak to vaše dítě vyžaduje. Některé děti chtějí kojit do dvou let a některé se po roce sami odstaví.

Pokud to jde, kojte aspoň do 1 roku. Světová zdravotnická organizace doporučuje kojení do 2 let (s tím, že už pravděpodobně kojíte jen ráno a večer). Cítíte, že byste chtěla kojit do 3 let? Udělejte to. Do puberty bych to ale neprotahovala 😃.

Nedávejte na rady okolí. Tohle je čistě mezi vámi a dítětem.

Jak ukončit kojení?

Základní rada zní: Postupně. Nikdy neukončujte rozběhlou laktaci z ničeho nic. Mohly byste si tím zadělat na pořádné nepříjemnosti.

Po vysazení jednoho kojení počkejte pár dní, dokud se nesrovná laktace. Takhle budete postupně snižovat kojení po kojení. Pokud už máte starší dítě a samo se odstavilo, odsajte přebytek mléka do úlevy (ne vše) – tělo postupně bude snižovat nabídku, až se mléko přestane tvořit.

Pomůcky ke kojení

Absorpční prsní vložky

Za sebe doporučuju zainvestovat jednorázově do látkových prsních vložek. Investice, která se vám vyplatí. Navíc v případě, že plánujete víc dětí. A je to ekologičtější 🙂.

Já mám tyhle od české firmy Petit Lulu – jsou větší než většina jednorázových vložek, ale zase jsou užší, takže vám nevytvoří takové boule, jak to umí některé jednorázové. A hlavně jsou o mnohem příjemnější.

Pokud jste zručné, stačí si koupit látku a můžete si je ušít i samy za pár korun. Levné látky seženete například na eshopu šijemdětem.cz.

Ne vždy se ale dají použít látkové – minimálně na cesty jsou jednorázové skvělá vychytávka. Nejvíc se mi osvědčily absorpční vložky od Avent. Jsou tenké a dostatečně široké, takže nevytváří pod oblečením boule a překvapivě hodně pojmou. A navíc jsou i příjemné na kůži.

Purelan

Purelan je zázračná hojivá mast z lanolinu, kterou si mažete na bradavky po kojení. A nemusíte jí smývat před kojením (ono to ani úplně lehce nejde). Má jemně žlutou barvu, takže pozor na prádlo (s dobrým pracím práškem to ale dobře vyperete).

Purelan vám pomůže při jakémkoliv poranění nebo začervenání. Doporučuju mazat i preventivně a koupit rovnou větší balení. Vydrží dlouho. Třeba až do prvních zoubků, kdy většina dětí zkouší, co vlastně ty jejich noví parťáci v pusince umí 😃. A než je to odnaučíte, může to občas zabolet.

Odsávačka

Nemusíte si jí pořizovat hned. Pro zvýšení produkce mléka osobně neznám nic lepšího. Nebo když si potřebujete odskočit a bude krmit tatínek. Na trhu existují ruční a elektrické odsávačky.

S ruční se nadřete, ale stojí pár set a hodí se na občasné odsávání. Na častější odsávání bych zainvestovala do elektrické – jde to samo a navíc odsajete víc. Z ručních můžu doporučit ruční odsávačku Avent od Philips a z elektronických dělá nejlepší odsávačky Medela.

Lahvičky

Lahvičky potřebujete, když bude krmit tatínek. Dnes je na trhu takových možností, že má až člověk problém vybrat. Některé se dokonale přizpůsobují tvaru ženského poprsí. I přesto je mohou některá miminka odmítat. Prostě dítě neošalamouníme. Pozná, že to je kus gumy a ne máma 😃.

Sáhněte po lahvičce, která vám je sympatická. Osobně bych ještě koukla, zda je antikoliková, ať miminko spolyká vzduchu co nejméně a netrápí ho prdíky. Dalším důležitým faktorem je možnost náhradních dílů. My měli lahvičky Avent od Philips, které pasují i k jejich odsávačce. Byla jsem s nimi spokojená, protože dobře seděly i na kelímky, do kterých se odsávalo mléko (ty se pak daly zase použít na příkrmy).

Sterilizátor

Opět záleží, jak často plánujete sterilizovat. Dudlíky jsou vysterilizované raz dva v malém hrnci. U odsávačky a lahviček už je to na déle a sterilizátor je pak fajn vychytávka.

Kojící podprsenka

V dnešní době se dají pořídit kojící podprsenky, se kterými uděláte parádu i před manželem :). Na doma postačí obyčejné z bavlny, ale hodí se mít aspoň jednu “hezčí”, která pěkně sedí. Já měla tuto kojící podprsenku – dělá se v béžové, bílé i černé barvě a je příjemná na těle.

Uskladňování mateřského mléka

Mléko byste v lednici měla uskladňovat maximálně 1 den. Po odsátí chvíli počkáte, až klesne teplota mléka na pokojovou teplotu a pak můžete dát mléko do lednice. Někdy ale holt nejde počkat a mám odzkoušeno, že mléko je v pořádku, i když ho dáte do lednice hned.

Dvě odsáté dávky můžete slít, až když mají stejnou teplotu. Zaručeně to poznáte podle toho, že se na lahvičce začne po vychlazení srážet smetana z mateřského mléka. Než začnete slévat, pořádně zamíchejte lahvičkou, aby se smetana ze stěn lahvičky uvolnila.

Když nestihnete MM dát miminku do 24 hodin, můžete ho na 3 měsíce zamrazit. Před podáváním rozmrazujte pomalu ve vodní lázni – nejprve vlažné, ať nedostane mléko teplotní šok :).

Rozmražené mléko je hořké. Ucítíte to. Malým miminkům to většinou nevadí. Ta větší by s tím ale už mohla mít problém. Odzkoušejte to raději předem, než vyletíte z hnízda a partnerovi pak doma zůstane hlavové dítko.

Jak sterilizovat pomůcky ke kojení?

Pomůcky se dají vysterilizovat v mikrovlnné troubě nebo ve vodě v hrnci. U toho hrnce ale opatrně. Už se mi stalo, že některé lahvičky se seškvařily o vařící materiál hrnce. U druhého dítěte jsem primárně odsávala dlouhé měsíce, takže jsem při koupi sterilizátoru neváhala. Ty seškvařené lahvičky by mě ve finále vyšly o mnohem dráž 😃.

Měla jsem možnost vyzkoušet několik sterilizátorů a od Aventu je nejlepší. Je z těch levnějších a je jednoduchý na ovládání i údržbu. Naopak nedoporučuju NUK – šroubujete víkem celou věčnost a ne a ne zapadnout. Když pak potřebujete věci po vysterilizování vyndat, kryt se blbě sundavá a můžete se trochu opařit.


Související články o kojení