Téměř každá kojící maminka se někdy dostane k odsávání mateřského mléka. Dnes si odpovíme na všechny otazníky, které vás v souvislosti s odsáváním mohou napadnout.
Ženy odsávají mateřské mléko už od roku 1500 a téměř 2 staletí jim v tom pomáhají odsávačky.
Obsah článku:
- Jak na odsávání mateřského mléka
- Jak skladovat mateřské mléko
- Krmení odsátým mlékem
- Jak zvýšit odsáváním množství mateřského mléka
- Jak vybrat odsávačku
- Vychytávky a pomůcky k odsávání
- Nejčastější otázky k odsávání mateřského mléka
Jak na odsávání mateřského mléka?
Odsávání mateřského mléka není raketová věda. Samy intuitivně vycítíte, jak na to. Připravte se na to, že vám to bude možná připadat ze začátku zvláštní. Je to hodně technické a prostě tomu chybí ty mateřské city. Ale zvyknete si a pak budete odsávat jako po drátkách.
- Nejprve se napijeme něčeho teplého. Čaj nebo Caro. Záleží, co máte rády. Díky teplu se vám mléko rychleji spustí. Dobře funguje taky teplý obklad nebo odsávat po teplé koupeli. Ve vaně bych to radši nezkoušela 😃.
- Připravíte si odsávačku – na nástavec našroubujete lahvičku a propojíte odsávačku s nástavcem pomocí hadičky.
- Přiložíte k prsu a snažíte se nástavec co nejvíce vyrovnat, aby vám nedřel bradavku. To by taky pak mohlo být brzy po odsávání.
- Pustíte si oblíbený seriál. Nejdůležitější bod. Bez toho neodsávám 😃.
- Spustíte první fázi odsávání, tzv. stimulační fázi (pokud máte dvoufázovou odsávačku).
- Ta po chvíli sama přejde v druhou fázi, kdy už mléko odsáváte do lahvičky. Pokud se vám mléko spustilo rychleji, můžete si na odsávací fázi přepnout samy.
- Doporučuju prso v průběhu odsávání lehce zmáčknout z vnějšího boku. Tím dostanete mléko rychleji z mlékovodu ven. Hned uvidíte, že mléko začne rychleji stříkat.
- Jakmile přestane mateřské mléko téct, odsávačku vypnete. Zároveň ucítíte, že jsou prsa vyprázdněná.
Jak skladovat odsáté mléko?
Po odsátí nechte mléko vychladnout na pokojovou teplotu (stačí půl hodinky) a pak dejte do lednice. Pokud už v lednici nějaké mléko máte, nechte novou dávku vychladit na stejnou teplotu a potom je můžete slít dohromady. V tomto případě si ale musíte hlídat, jak stará je první dávka, aby jí miminko stihlo vypít do 24 hodin od odsátí. Já jsem si vždy psala datum a čas na lahvičku a dopředu dávala nejstarší dávky. Některé zdroje uvádějí, že se může mléko v lednici skladovat až 3 dny. Osobně jsem z nemocnice naučená na 24 hodin a poté dát nespotřebované dávky do mrazáku.
Než dáte lahvičku/sáček do mrazáku, označte si jí datem. Do 3 měsíců by se zamražená dávka měla spotřebovat.
Krmení odsátým mlékem
Mateřské mléko zahřívejte ve vodní lázni. Pokud rozmrazujete, nejprve vložte lahvičku/sáček do vlažné vody a pak postupně zahřívejte až na teplotu kolem 37 stupňů. Jak poznat tu správnou teplotu? Kápněte si trochu mléka na zápěstí. Pokud je příjemně teplé, je to ta správná teplota. Druhou možností je pořídit si ohřívačku lahví.
Pozor: Po rozmrazení je mateřské mléko hořké. Malým miminkům to nevadí, ale mám zkušenost, že větším kojencům už to není po chuti 😃.
Krmení odsátým mlékem je pak stejné jako u krmení lahví:
- Přelijete si mléko do lahvičky – u menších dětí doporučuju pořídit antikolikovou láhev proti bolení bříška.
- Miminko si vezmete do náručí a přiložíte mu láhev k pusince tak, aby byla savička plná mléka a miminko nepolykalo spolu s mlékem i vzduch. A to je celé :).
Jak zvýšit odsáváním množství mateřského mléka?
Postupujte podle návodu výš, ale ve chvíli, kdy už mléko neteče, odsávejte ještě několik minut. Odsávačka bude vaše prsa dál stimulovat a tím tělo dostane signál, že má tvořit víc mléka. Tohle je nejlepší způsob, jak se rozkojit. Mně se takhle podařilo zvýšit laktaci od jedné kapky k docela slušným zásobám. A nejen mně. I když jsou kojící čaje, Caro, správná strava apod. důležité, největší efekt má co nejčastější odsávání. Kde není poptávka, nemůže být ani nabídka.
Jak vybrat odsávačku?
Nebudu vám říkat, která odsávačka je pro vás lepší. To vždy záleží na tom, co hledáte. Před výběrem si zodpovězte několik otázek:
- Jak často plánuju odsávačku používat?
- Jak dlouho budu odsávat?
- Nevadí mi pumpovat ručně nebo si radši připlatím za větší komfort s elektrickou odsávačkou?
- Kolik jsem ochotná investovat?
Odpovědi na tyhle otázky vám pomůžou ujasnit si, jaká odsávačka je pro vás vhodná. Se správnou odsávačkou je to odsávání hned příjemnější. Zvlášť, pokud plánujete nebo musíte odsávat dlouho a často.
Druhy odsávaček mateřského mléka
1. Manuální odsávačka
Pokud potřebujete odsávačku jen na rozkojení se nebo tu a tam něco málo odsát, s manuální odsávačkou si vystačíte. Výhodou je nízká cena. Nevýhoda vyplývá už z názvu – odsáváte manuálně a můžou z toho občas dost bolet ruce. Taky to trvá podstatně déle a neodsajete tak dobře jako s elektrickou odsávačkou.
2. Elektrická odsávačka s jednofázovým odsáváním
Elektrická odsávačka za vás odvede všechnu práci. Je to o mnohem pohodlnější a především rychlejší. V případě, že budete odsávat častěji nebo potřebujete odsát co nejrychleji, je lepší volbou než manuální odsávačka. Není tak šetrná jako elektrická odsávačka s dvoufázovým odsáváním, protože chybí stimulační fáze.
3. Elektrická odsávačka s dvoufázovým odsáváním
Elektrická odsávačka s dvoufázovým odsáváním je nejlepší možností. Odsávačka odsaje během mžiku mléko za vás a navíc je k vašim prsům šetrnější. Odsávání je rozdělené do dvou fází, kdy v první fázi prsa jen jemně stimuluje. Jakmile se spustí MM, začne teprve druhá odsávací fáze.
Čtěte taky: Recenze a moje zkušenost s odsávačkou Medela
Vychytávky a pomůcky k odsávání
V základu potřebujete jen 3 věci: odsávačku, svá prsa a vděčného strávníka.
Aby to odsávání bylo příjemnější, pár vychytávek přijde vhod:
- Prsní vložky – při odsávání si na prsu, které zrovna neodsáváte, nechte prsní vložku, popř. plenku, aby jste neměly na oblečení mléčná kola :).
- Purelan – lanolinová mast, která vám pomůže při bolestivých bradavkách – bolí to jako čert a to nechcete. Doporučuju ze začátku mazat preventivně.
- Kojící podprsenka nebo lambáda, kterou si snadno stáhnete.
- Pás na odsávání, který vám odsávačku podrží a vy tak máte volné ruce. Pro menší prsa funguje skvěle. U větších prsou už nedrží tak dobře.
- Správná strava – i tady platí stejná pravidla jako pro maminky, které výhradně kojí. Více jsem se o stravě při kojení rozepsala tady.
Nejčastější otázky k odsávání mateřského mléka
Bolí odsávání mateřského mléka?
Není to nejpříjemnější věc na světě, ale to ani kojení, když miminku začínají růst zoubky 😃. Odsávání je spíš o zvyku. Prvních pár dní vám to možná bude připadat divné, ale postupně si zvyknete i na to lehké pnutí.
Jak často odsávat?
Neexistuje univerzální odpověď. Jak často je potřeba. Pokud je miminko větší strávník, musíte odsávat častěji. To samé platí, pokud se vám tvoří málo mléka. Jednou, dvakrát denně je málo. Jestli zároveň kojíte, můžete odsát zbytek mléka po kojení. I když by tam už žádné nebylo, vaše tělo dostane signál, že je poptávka a začne během několika dní tvořit více mléka.
Jak dlouho odsávat mateřské mléko?
Tady je to jednoduché: Dokud teče. Pokud potřebujete zvýšit nabídku MM, odsávejte dalších pár minut po tom, co přestalo mléko téct. Jestli naopak chcete odsávání postupně ukončovat, odsajte jen do úlevy, aby vás nebolela prsa.
Jak odsávat mateřské mléko s elektrickou odsávačkou?
Přesný postup najdete o pár odstavců výše, ale věřím, že i bez toho na to přijdete intuitivně samy.
Odsaje odsávačka i zadní mléko?
Ano, bez problémů. Při odsávání tomu můžete dopomoct lehkým prohmatáním prsou z boku a zespoda.