Dnes si ukážeme zajímavá fakta o těhotenství, která vás mohou překvapit:
🤰 Co a proč se děje v ženském těle během těhotenství?
🤰 Jaké je nejdelší zaznamenané těhotenství?
🤰 Opravdu ztrácíme v těhotenství paměť?
A další fakta a zajímavosti, které se hodí v těhotenství vědět.
Děloha se výrazně zvětšuje
Před těhotenstvím je děloha velká asi jako pomeranč. Ve třetím trimestru dosahuje velikosti melounu. Ve skutečnosti se může během těhotenství děloha rozšířit až 500 krát.
Nejdelší zaznamenané těhotenství
Nejdelší zaznamenané těhotenství trvalo 375 dní. Jen pro představu – běžné těhotenství trvá asi 280 dní. Miminko Penny Diany Hunterové se tak narodilo 95 dní po termínu.
Delší těhotenství jsou ale častější, než si myslíme. Mnoho žen uvádí, že byly těhotné 10 nebo 11 měsíců namísto obvyklých devíti.
A já si u prvního těhotenství stěžovala, že jsem přenášela 10 dní 😀.
Nejkratší zaznamenané těhotenství
Druhým extrémem je nejkratší zaznamenané těhotenství, které trvalo pouhých 21 týdnů a čtyři dny. Dítě je už ve školním věku a má se čile k světu.
Zvýšený objem krve
Věděly jste, že se objem krve zvětšuje v těhotenství o 40-50 %? Je to z toho důvodu, aby se k miminku dostalo dostatečné množství okysličené krve.
Srdce se zvětšuje
V souvislosti s nárůstem množství krve roste i srdce, aby zvládlo přepumpovat veškerou krev navíc.
Zvětšují se i chodidla
Až 60-70 % žen má v těhotenství delší a širší chodidla. Rozšiřují se taky kotníky, tak mají mnohé ženy problém obout některé páry obuvi.
Váš hlas se může změnit
V těhotenství dochází k hormonálním změnám. Nárůst hormonů estrogen a progesteron způsobuje otoky hlasivek. Tím může dojít k tomu, že vyšší tóny se ztrácejí a nižší tóny se naopak objevují.
Miminko slyší hlas své matky
Přibližně kolem 18 týdne začíná miminko slyšet hlas své matky. Od 25-26 týdne na něj dokáže dokonce v děloze reagovat.
U některých žen se rozvine těhotenská cukrovka
Těhotenská cukrovka je stav, kdy je hladinu cukru v krvi příliš vysoká a slinivka na to nedokáže reagovat produkcí dostatečné výše inzulinu.
Klouby se uvolňují
Během těhotenství dochází k produkci hormonu relaxin, který uvolňuje vazy. To má dopomoci ke zvýšené flexibilitě pánve během porodu.
Čich se může změnit
U těhotných žen se většinou v prvním trimestru objevuje náchylnost k pachům. Bývá to jeden z prvních příznaků těhotenství. Může to být taky evoluční způsob, jak pomoci těhotným ženám vyhnout se nebezpečným potravinám.
Části těla mění barvu
Tím, jak se tělo těhotné ženy mění, mohou se rozvinout strie, které jsou obvykle bledší než normální kůže. Kromě toho se mohou objevit také tmavé skvrny v obličeji a tmavá linka dolů přes bříško neboli linea nigrea.
Vliv krevní skupiny
Jedna studie zjistila, že pro ženy s krevní skupinou 0 může být obtížnější otěhotnět. Naopak ženy s krevní skupinou A byly dle této studie plodnější.
Mléko se spustí, i když začne brečet cizí dítě
Jedná se o reflex. Mateřské mléko se spustí i ve chvíli, kdy uslyšíte brečet zcela cizí dítě.
Nevětší počet najednou narozených dětí
Osmerčata. Takto zní největší počet dětí narozených během jednoho těhotenství.
Zvýšená produkce estrogenu
Těhotná žena vyprodukuje tolik estrogenu, kolik netěhotná žena během jednoho roku.
Pánevní kost se během porodu oddělí
Pánev je spojená úzkou částí chrupavky a vazu, který se může někdy při porodu oddělit. U některých žen se už nikdy nemusí spojit zcela zpět.
Syndrom karpálního tunelu
Až u 60% těhotných žen se může vyskytovat otok v rukou kvůli hromadění tekutin v tkáních. Někdy se tato tekutina může shromažďovat v karpálním tunelu, což tlačí na nervy a dochází tak k brnění a znecitlivění v rukou a prstech.
Porucha paměti v těhotenství
Až u 80% žen se může v těhotenství objevit porucha paměti. Není však zatím zcela jasné, co to způsobuje. Mezi možné příčiny se řadí špatný spánek, vyčerpání a stres z přivítání nového života na svět.
Další články: