Strie v těhotenství: 18 tipů, jak jim předcházet nebo je zmírnit | Kompletní průvodce

Strie v těhotenství žádná z nás nechceme a v koutku duše doufáme, že se nám vyhnou pořádným obloukem. Minimálně tím Vítězným. Jenže co si budeme povídat. Ne vždy a ne všechny máme to štěstí. Vlastně statistiky tady mluví jasně: na strie trpí až 8 těhotných žen z 10.

To ale neznamená, že to vzdáme hned na začátku. A i když tady do vzniku strií hodně mluví genetické dispozice, neznamená to, že je správnou péčí nemůžeme eliminovat nebo alespoň zmírnit.

Pokud má vaše maminka strie z těhotenství, nutně to neznamená, že vy je taky mít budete. Třeba u nás je má většina ženského pokolení a já je z těhotenství nemám. Navíc dříve nebylo tolik informací a produktů, díky kterým bychom mohly striím předcházet. Teď je máme a za malou chvíli si je všechny povíme.

Co jsou strie?

Začneme tím nejzákladnějším, od čeho se odpíchneme dál. Co vůbec strie jsou?

Strie jsou v podstatě typ jizvy, který je v těhotenství známý jako “striae gravidarum“. Můžete si je představit jako odsazené pruhy na kůži, které mohou dosahovat odstínů růžové, modré, fialové či červené dle barvy vaší pokožky, jejich stáří, jak a kde k nim došlo. Ze začátku se vám může pokožka v oblasti strie zdát “lehce vyčnívající”, ale postupně se strie mírně prohloubí do vaší pokožky a začnou blednout. Kůže taky nejspíš bude v této části svědit, protože se pokožka ztenčuje a narušuje.

Jak vznikají strie v těhotenství?

Neustálým a rychlým natahováním kůže se střední vrstva v pokožce (dermis) roztrhne a vytvoří jizvu. Právě proto se až 90 % strií objevuje ve třetím trimestru těhotenství.

Dle studie z roku 2013 bylo potvrzeno, že některé ženy jsou geneticky náchylnější k tvorbě strií než jiné. Pokud má strie vaše maminka nebo babička, je vyšší pravděpodobnost, že je můžete mít taky. Podobné je to i u celulitidy.

Jiný výzkum z roku 2017 zase ukazuje, že rizikovějšími skupinami ke vzniku strií v těhotenství jsou mladší ročníky nebo pokud příliš rychle přibíráte na váze

Mohlo by vás zajímat: Jak se udržet fit v těhotenství a nepřibrat víc, než je nutné.

Jak to už v těhotenství bývá, za vším hledejme hormony. Kortizon, který produkují nadledviny, může oslabit pružnost pokožky a zvýšit tak pravděpodobnost vzniku strií. To je taky důvod, proč se často strie objevují u žen, které užívají kortikosteroidy nebo trpíte na Cushingův syndrom nebo Marfanův syndrom.

Zvýšená hladina hormonů v těhotenství přitahuje do pokožky víc vody, což uvolňuje vazby mezi kolagenovými vlákny, které se nacházejí v dermis. Proto se pak pokožka při natažení snáze trhá.

strie v těhotenství

Kdy vznikají strie v těhotenství?

Vše záleží na pružnosti pokožky. Ženy s méně pružnou pokožkou mohou začít pociťovat pnutí pokožky a následné tvoření strií jen co jim začne růst bříško. Většina žen ale pozoruje vznik strií až kolem šestého nebo sedmého měsíce.

Strie přicházejí nenápadně. V první fáze jsou narůžovělé a pokožka v této oblasti svědí a ztenčuje se. Ve druhé fázi strie zčervenají nebo zfialoví a zvětší se do šířky i délky. Několik měsíců po porodu začnou blednout a prohloubí se do pokožky. Mohou získat nepravidelný tvar a délku.

Kde se nejčastěji objevují strie v těhotenství?

Strie se objevují kromě bříška i na dalších místech. Jedním z těch míst jsou boky, kde se strie tvoří vlivem rozpínání pánve a přibíráním na váze. Strie často začínají na jedné straně a přecházejí v jedné linie na druhou stranu boků. Někdy naopak vzniknou zcela nezávisle na sobě.

V těhotenství se zvětší prsa i o více velikostí a mohou se vytvořit strie ve spodní části nebo po stranách prsou a někdy dokonce kolem dokola. Vlivem zvyšující se váhy jsou dalším místem oblasti stehna. Zejména vnitřní část a zadní část nad kolenem.

kožní problémy v těhotenství

Paže jsou dalším místem, které byste možná nečekali. Strie se tady objevují v horní části paží, blíže k prsům. Tričko s kratším rukávem je často pomůže lehce zakrýt. Strie se objevují rovněž na zádech. Kousek pod místem, kde by byl před růstem těhotenského bříška vás pas. A posledním místem je stydký pahorek ve spodní části břicha, který chrání stydkou kost. Většinou si toho všimnete při odstranění chloupků. Strie se mohou táhnout od břicha přes stydký pahorek až ke stehnům.

Jak předejít striím v těhotenství?

To, zda se u vás strie objeví nebo ne, závisí na pružnosti pokožky. A ta se odvíjí od množství kolagenu a elastinu ve vaší kůži. Dobrý zpráva je, že správnou péčí se dá pružnost pokožky zvýšit.

Zdravé přibírání

Jednou z nejdůležitějších věcí, jak zamezit vzniku strií, je udržet si zdravou hmotnost a přibírat postupně. Strie se mohou objevit, pokud se vaše pokožka rychle natáhne kvůli skokovému nárůstu hmotnosti. Je to podobné jako v pubertě. Možná jste to pozorovaly i u sebe. Rychle jste se v tomto věku vytáhly a mohly se vám udělat například strie na zádech. Rychlý přírůstek na váze není optimální a i to je důvod, proč vaší váhu sleduje gynekolog.

Řadu tipů najdete v mém předchozím článku: Jak se udržet fit v těhotenství a nepřibrat víc, než je nutné.

Strava

Strava je základ všeho. Většina nastávajících maminek spoléhá na výživný olejíček, a když se jim strie i přesto udělají, odkazují se na genetiku. Kolik z nás se ale snaží upravit stravu, abychom si zajistily dostatek makroživin i mikroživin ve formě vitamínů a minerálů?

Kolagenová a elastinová vlákna v kůži jsou nezbytná k udržení rychle rostoucí pokožky napnuté. Čím silnější jsou, tím menší je pravděpodobnost, že se zlomí a zanechají strie. A některé vitamíny a minerály pomáhají vytvářet kolagen: vitamín E, C, B2 (riboflavin), B3 (niacin), zinek a oxid křemičitý. Především vitamín C je důležitý antioxidant, který chrání tkáň před poškozením a podporuje tvorbu kolagenu.

Na vitamín C jsou bohaté papriky, brokolice, květák, černý rybíz, kiwi, citrusy, jahody nebo bobulovité ovoce. Vitamín E je velmi silný antioxidant, který najdete především v ořeších, semínkách, rostlinných olejích, listové zelenině nebo bobulovitém ovoci (borůvky, maliny, ostružiny). Vitamíny skupiny B najdete v mase, mléce, vejcích, luštěninách, obilovinách.

Pestrá strava často stačí k pokrytí denní dávky zinku, která není vysoká. Problém může nastat u těhotných a kojících žen, kde se denní dávka zvyšuje. Proto je lepší zařadit víc potravin bohatých na zinek, jako jsou například dýňová semínka, luštěniny, ovesné vločky, červené maso, ořechy. Vysoký obsah křemíku mají luštěniny, cereálie nebo zelenina.

Dle jedné studie byla zjištěna souvislost mezi nedostatkem vitamín D a vznikem strií. Je potřeba provést další výzkumy, ale vše nasvědčuje tomu, že zdravou hladinou vitamínu D můžeme napomoci pružnější pokožce.

Vitamín D nejsnadněji získáte ze slunce. Najdete ho v rybách (v těhotenství volte ty menší: mořské řasy, hřebenatky, tresky, krevety, sardinky a losos), mléčných výrobcích nebo vejcích (vejce jsou jednou z nejlepších potravin v těhotenství).

Snažte se, aby váš talíř byl co nejbarevnější. K snídani například vajíčka, k tomu kváskový chléb a rajčata nebo borůvky.

Co z toho všeho vyplývá? Pokud budete jíst pestře, barevně a nejlépe BIO produkci od lokálních farmářů (BIO najdete i v Lidlu nebo Globusu), měly by jste si zajistit dostatek vitamínů, minerálů a živin. Pokud některé potraviny nejíte, zkuste je zajistit pomocí doplňků stravy.

Doplňky strany v těhotenství pro prevenci strií

Spousta lidí trpí na nedostatek vitamínu C (dospělých i dětí). Především před chladnějším počasím můžete mrknout po doplňcích stravy. Vybírejte takový vitamín C, který se postupně uvolňuje neboli vitamín C s lipozomálním uvolňováním.

Co to znamená?

Pokud si zobneme vitamín C v tobolce, tělo si z něj stáhne, kolik potřebuje a zbytek se vyloučí močí, tj. i když si koupíte vitamín C z vysokou denní dávkou bez postupného uvolňování, většina se nespotřebuje. Na druhou stranu vitamín C s lipozomálním uvolňováním céčko uvolňuje postupně. Tělo má možnost si z něj stáhnout o mnohem víc. Dostatek vitamínu C si hlídejte i kvůli vstřebávání železa, jehož nedostatkem trpí řada žen ke konci těhotenství v důsledku zvyšujícího se množství krve.

Zinek je minerálem pro krásnou pleť, nehty a vlasy. Kromě toho se podílí na řadě dalších procesů včetně imunity. Při zajištění zinku pomocí doplňků stravy se dívejte po zinku ve formě biglycinát, která je nejlépe vstřebatelná.

Většina těhotných žen trpí nedostatkem vitamínu D. Přitom vitamín D je nezbytný pro správné fungování celého organismu. Déčko běžně získáváme ze slunce, ale od podzimu do dubna u nás chybí UVB složka slunečního světla potřebná k syntéze vitamínu D. Tím se během tohoto období nemůže vytvořit dostatečný nebo dokonce žádný vitamin D ze slunečního záření a suplementace déčka pomocí doplňků stravy je často nezbytná.

Voda

Voda je zázrak pro vaší pleť i celé tělo. Pomáhá vstřebávat živiny a přenášet vitamíny a minerály do krevních buněk. V těhotenství navíc udržuje zdravou hladinu plodové vody a podílí se na správné funkci ledvin miminka. V prvním trimestru vám uleví od těhotenských nevolností a ve třetím trimestru sníží riziko předčasného porodu. Pokud máte časné kontrakce, lékař vám nejspíš doporučí vypít velké množství vody.

Riziko vzniku strií zvyšuje taky káva. V těhotenství sice i tak musíme omezit její konzumaci na max. 200 mg kávy denně (což se rovná přibližně 2-3 hrnkům kávy dle typu kávy, ale bezpečnější je omezit kávu na 1 šálek), ale výzkumy stále nejsou u konce a tato hodnota se může v průběhu času změnit.

Rády si dopřáváte šálek kávy? Nezapomeňte doplnit ještě více vody, protože káva odvodňuje.

Jak poznáte, že pijete dostatečně? Vaše moč bude světlounce žlutá nebo bezbarvá.

Cvičení a pohyb

Cvičením se zlepšuje cirkulace, takže se kůže stává pružnější a pružnější. Kromě toho cvičení a pohyb pomáhají snížit riziko křečových žil a oteklých nohou v těhotenství.

O pohybu v těhotenství jsem už psala podrobného průvodce pro každý trimestr: Pohyb v těhotenství: Proč může válení na gauči škodit vám i miminku?

Olej a krém proti striím v těhotenství

Aby kůže nepopraskala, musíme jí udržet vláčnou a hydratovanou. A k tomu nám pomůžou oleje a krémy.

Řada maminek sahá po olejích, protože mají pocit, že olej pokožku víc opečuje. Víte ale, z čeho se vyrábí krém? Je to našlehaná hmota z vody, pojiva (včelí vosk, lanolin apod.) a již zmíněného oleje, takže ani v krému nebude ochuzené o výživné olejové složky.

Vyberte si prostě to, co je vám příjemnější. Jestli máte obecně radši krémy, nenuťte se do oleje. I mezi tělovými mléky a krémy si určitě najdete svého favorita. Skvěle pokožku vyživí například tělové mléko od Attitude s arganovým olejem a bambuckým a mangovým máslem. Neobsahuje žádné chemické látky, které by se dostaly skrz kůži k vašemu miminku a je za fajn cenu vzhledem k velikosti.

Nejlepší oleje na strie v těhotenství

Já jsem na olejíčky, takže tady jsem si našla své favority. Tím největším byl olejíček na strie od Nobilis Tila. Skládá se z kombinace několika olejů, které pokožku prokrvují, vyživují a zvyšují elasticitu. Velmi podobné složení má pak dražší, ale oblíbený olej na strie od Weledy.

Účinným pomocníkem při boji se striemi se ukázal arganový olej, kde studie z roku 2016 potvrdila, že arganový olej pomáhá zvyšovat pružnost pokožky. Ze zkušenosti můžu potvrdit, že je skvělý i na pleť.

Dalším velmi účinným olejem je šípkový olej, který se vyrábí ze semen růží. Dle studie bylo prokázáno menší zhoršení strií u těhotných žen s předchozími striemi. Taky byl účinný při prevenci nových strií.

Šípkový olej je sám o sobě poměrně drahý na to, aby se používal na všechny oblasti, kde hrozí v těhotenství strie. Najdete ho spolu s mandlovým a slunečnicovým olejem v masážním oleji od Nobilis Tilia. Takhle kombinace je primárně určená na regeneraci prsou při kojení, ale velmi dobře poslouží i na strie.

Pak tu máme oblíbené bambucké máslo z ořechů bambuckého stromu. Bambucké máslo výborně hydratuje a obsahuje vitamín A, který pomáhá zlepšit prokrvení pokožky a podporuje hojení ran. Bambucké máslo používáme od narození na oba kluky a pomohlo jim s počátečním odlupováním pokožky.

Rády byste používaly oleje, ale odrazuje vás jejich mastnota? Zkuste meruňkový olej nebo mandlový olej. Oba jsou univerzální a vhodné na citlivou pokožku, takže je bez obav můžete použít i na miminka. Navíc se opravdu dobře vsakují (meruňkový o něco rychleji než mandlový). Sama nakupuju meruňkový olej často pro sebe na pleť i na mazání pro kluky.

Co na strie v těhotenství?

Už se vám strie objevily nebo máte některé už z puberty nebo předchozího těhotenství? Nebojte, i s těmi se dá něco dělat.

Na ošetření ran je skvělý éterický olej levandule. Levandule stimuluje přirozenou regenerační schopnost tkání. Můžete si olejíček kápnout do svého oblíbeného krému nebo vytvořit vlastní pěstící olej. Jako u všech éterických olejů platí: Neužívat v prvním trimestru. První trimestr je z hlediska vývoje plodu nejnáročnější a opatrnosti tu není nikdy nazbyt. Ve 2. a 3. trimestru můžete levanduli používat bez obav.

Jak si vytvořit vlastní pěstící olej na strie v těhotenství?

Smíchejte nosný olej spolu s éterickým olejem (levandule). 25 kapek na 100 ml nosného oleje nebo krému. Nejlepšími nosnými oleji na strie jsou ricinový, arganový, mandlový. Jen poznámka k ricinovému oleji: je opravdu hutný. To je na něm skvělé, protože si dokáže velmi dobře poradit s opravdu suchými místy, jako jsou například popraskané paty. Na druhou stranu je lepší ho namíchat například s mandlovým nebo meruňkovým olejem (nejsou hutné a na zředění jsou ideální) a pak přikápnout éterický olej z levandule.

Pokud se vám nechce tvořit vlastní olej, mrkněte na růžový pěstící olej od Weledy (kombinace mandlového a jojobového oleje ve spojení s růží, která je taky skvělá na strie).

Olejíček jemně vmasírujete. Někteří vědci se domnívají, že hlavní úspěch tkví právě v masáži, která napomáhá rozproudit krevní oběh a tím i pružnost pokožky.

Jak na strie po porodu?

Těhotenské bříško je pryč a strie zůstaly. Možná vás teď napadlo, zda se dá strií po porodu zbavit. Špatnou zprávou je, že se jich zcela nezbavíte. Mám tu ale několik tipů a technik, které vaše strie učiní téměř neviditelnými.

Samoopalovací krém

Samoopalovací krém je nejrychlejší možností, jak zakrýt strie, které po čase zblednou a mohou na pokožce “svítit”. Díky samoopalováku strie více splynou s okolní kůží a nebudou na první pohled tak viditelné.

Masáž oleji

Šípkový nebo mandlový olej si umí velmi dobře poradit s již existujícími striemi. Pokud to navíc podpoříte masáží, máte dokonale kombo, jak co nejvíce vymizíkovat strie z těhotenství po porodu. Oleje jsou naprosto přírodní a bezpečné i pro miminko, pokud kojíte.

A pokud do nich kápnete i levanduli (postup o kousek výš), to by bylo, aby nevzaly strie nohy na ramena.

Nejlepší oleje na strie po porodu

Chemický peeling

Chemický peeling pomocí ovocných AHA kyselin pomáhá odlupovat staré kožní buňky. Především peeling kyselinou glykolovou pomáhá stimulovat tvorbu kolagenu, jak ukázalo několik výzkumů. 1, 2

Laserová terapie

Odstraňování strií pomocí laseru je účinné, ale na druhou stranu to bude chtít víc sezení, takže se může relativně dost prodražit. Laserové terapie jsou lékařské zákroky, které fungují na principu různých vlnových délek. Ty pomáhají zmírnit otok, bolest a zjizvení. Tím dochází ke zvýšení produkce kolagenu, obnově elastinových vláken a zesílení epidermální vrstvy.

Mikrodermabraze

Mikrodermabraze je neinvazivní procedura, při které se odstraňují povrchové vrstvy odumřelých kožních buněk pomocí drobných krystalů nebo jiných exfoliačních povrchů. Výsledkem je měkčí pokožka, větší pružnost a mimo jiné i snížení výskytu strií. 1, 2

Mikrojehličkování

Ještě o něco lépe než mikrodermabraze funguje mikrojehličkování, kdy je pokožka propichována jemnými hehlami. Následným hojenám se poté pokožka omlazuje. Obvykle se provádí čtyři až šest sezení. 1, 2


Držím palce, ať se vám strie v těhotenství vyhnou a ať se vám nad nimi podaří vyzrát.