Suchá pleť v těhotenství: 15 odzkoušených tipů, jak na vyživenou a zářivou pleť

Suchá pleť je něco, s čím jsem bojovala roky. A v těhotenství se to ještě zhoršilo. Pocit napnuté pokožky, šupinky kolem nosu a vysušené oční okolí. A za tu dobu mám několik odzkoušených tipů, se kterými se tu teď s vámi ráda podělím.

Jak vzniká suchá pleť v těhotenství?

Kůže se skládá z několika vrstev – základní tři jsou pokožka, dermis a podkoží (viz obrázek).

  • V dermis jsou uložené cévy, potní žlázy, nervy, kolagen a elastin.
  • Podkoží tvoří primárně tuk.
  • Pro naše účely se zaměříme na vrchní vrstvu kůže – pokožku neboli epidermis.

Její část, kterou můžeme vidět pouhým okem, se nazývá Stratum corneum. A ta je chráněná hydrolipidovou vrstvou z vody, tuku a vosku neboli kožním pláštěm. Chrání Stratum corneum nejen před toxiny z vnějšku, ale taky před ztrátou vlhkosti. Hydrolipidovou vrstvu ovlivňují vnější a vnitřní vlivy. Mezi ty vnitřní patří kolísání hormonů, které je pro těhotenství typické.

Vlivem kolísavých hormonů se pak tato bariéra může ztenčovat, oslabovat a někdy dokonce rozpadnout a vytvořit díry. A těmito dírami a prasklinkami pak uniká vlhkost. Pokožka se stává suchou a svědivou.

Můžeme si to představit jako hrnec na sporáku. Poklička zabrání varu páry nad hrncem. Pokud má ale víko díry, uniká pára do vzduchu. Přesně takhle vzniká i suchá pleť v těhotenství. Naším cílem je tedy hydrolipidovou vrstvu vyživit, hydratovat a zahojit prasklinky a díry. Aby to ale nebylo tak jednoduché, musíme brát v potaz to, že v těhotenství se doporučuje některým kosmetickým složkám vyhnout.

Dehydratovaná nebo suchá pleť v těhotenství?

Je to jednoduché. Pokud vaše pokožka nebyla před otěhotněním suchá, máte dehydratovanou pleť. Chybí vám voda. Vaše pleť je běžně normální nebo dokonce mastná. Přesto se může se stát, že se za určitých vlivů stane napnutou, tvoří se šupinky a svědí. Po zavedení té správné péče se pak vaše pleť vrátí do normálu.

Suchá pleť je na rozdíl od dehydratované typem pleti (stejně jako normální nebo mastná). Pokožce chybí tuk. Pokud se celoživotně trápíte se suchou pletí, i vás trápí pocity pnutí, šupinky, větší sklon k vráskám apod. A těhotenstvím se to může ještě zhoršit. Projevy jsou totožné jako u dehydratované pleti, takže je to občas oříšek poznat, co trápí zrovna tu naší pleť.

Jak se liší péče o dehydratovanou a suchou pleť? Té dehydratované, jak už napovídá z názvu, chybí hydratace. Prolévejte se vodou zevnitř a hydratujte hydratačním krémem zvenčí. Pokud si hydratační krém nanesete na suchou pleť, ucítíte, že to často nestačí. Pleť bude volat po něčem mastnějším, protože jí musíte dodat chybějící tuk a vyživit jí.

kožní problémy v těhotenství

Níže najdete několik mých odzkoušených tipů, které využijete pro suchou i dehydratovanou pleť.

Co na suchou pleť v těhotenství?

Suchá pleť vzniká v důsledku ztráty vlhkosti, která uniká narušenou hydrolipickou vrstvou. Tu je potřeba znovu zacelit a navrátit ztracenou vlhkost.

Vlažná voda

Vyvarujte se omývání horkou nebo naopak studenou vodou, ať pleť nedostane šok a zbytečně jí nevysušujete ještě víc. Extrémní teploty vody nebo i vzduchu vedou k oslabení a ztenčení hydrolipické vrstvy. Vlažná voda je ideální.

Peeling

Jakmile se z mé pleti stala sušenka, měla jsem tendenci vyhýbat se peelingu. Bála jsem se, že mi pleť vysuší ještě víc.

Vedle jak ta jedle.

Peeling odstraní odumřelé kožní buňky, které by následně mohly ucpávat póry. Zároveň podporuje růst nových kožních buněk. A do třetice umožňuje hydratačním a vyživujícím produktům, aby pronikly hlouběji do pokožky. A to v případě suché pleti chceme dvojnásob.

Pokožku ale obrušujte maximálně jednou týdně a jen jemným peelingem, ať se víc nepodráždí. Skvělým domácím tipem je jedná soda, kterou nanesete na obličej (nebo kteroukoliv jinou část těla) krouživými pohyby s trochou vody.

Oblíbené jsou peelingy z ovocných AHA kyselin. V těhotenství je naprosto bezpečná například kyselina mléčná.

Na vyčištění pleti můžete použít marocký jíl rhassoul  od Purity Vision, který využívaly už ženy v 6. století. Je plný minerálních látek, hloubkově čistí pleť, podporuje hydrataci a regeneraci. Skvělé poslouží i na vlasy.

Arganový olej

Arganový olej se v posledních letech těší obrovské oblibě. Aby ne. Umí toho fakt hodně a poradí si i se suchou pokožkou. Studie z roku 2016 potvrdila, že arganový olej pomáhá zvyšovat pružnost pokožka. Zároveň zpomaluje proces stárnutí pokožky a pomáhá zvlhčit a regenerovat suchou pokožku. Mázněte jím i těhotenské bříško, aby tady byla kůže taky krásně pružná.

Poctivý 100 % arganový olej vyrábí například česká kosmetika Purity Vision. Stačí pár kapek na navlhčený obličej. Arganový olej není mastný a rychle se vsákne. Pokud máte radši krémovější konzistenci, mrkněte po denním a nočním krému od slovenské značky Kvitok.

Jojobový olej

Jojobový olej je jedním z nejuniverzálnějších olejů, který bude vaše pleť milovat. A je úplně jedno, zda je suchá nebo aknózní. Díky svému složení je totiž jojobový olej velmi podobný lidskému kožnímu mazu, takže je dobře snášen všemi typy pleti. Včetně té dětské. Nezanechává pocit mastnoty a obsahuje přirozený UV filtr 3-4, který vás ochrání na krátké pochůzky, kdy nejste vystavené přímému slunci. Navíc má velký obsah nenasycených mastných kyselin a vitamínu E, které si velmi dobře poradí s volnými radikály ze znečištěného prostředí. Narušená hydrolipidová vrstva pokožky má prasklinky, které jojobový olej pomáhá hojit a uzamyká v ní vlhkost.

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronové neboli hyaluronan je čirá, mazlavá látka, kterou přirozeně produkuje naše tělo. Největší zastoupení má v kůži, pojivové tkáni a očích. Její hlavní funkcí je zadržovat vodu, aby byly tkáně dobře promazané a vlhké. Suchá pleť v těhotenství volá po hydrataci a na tu jsou výrobky s kyselinou hyaluronovou skvělé. Pomáhají hojit drobné jizvičky a regenerovat a vyhladit jakýkoliv typ pleti.

Růžová voda a krém z růže

Oleje ráda střídám, ale vždy mám v koupelně na poličce růžovou vodu od Purity Vision, která obsahuje 100 % výtažek ze vzácné růže damašské.

Růžová voda pomáhá vyrovnat hydrataci v hlubokých vrstvách pokožky, vypíná jí, vyživuje a posiluje přirozenou regenerační schopnost. Hodí se pro všechny typy pleti. Já s ní taky nastříkám obličej před nanášením pleťového oleje nebo kdykoliv během dne, když mě pokožka pne. Osvěží a krásně voní.

Stejně jako růžovou vodu jsem si v poslední době oblíbila i růžové krémy. Bývají určené pro zralejší pokožku, ale i když jí nemáte, nenechte se tím odradit. Při suché pleti s nimi určitě vedle nešlápnete. Právě jsem doděla růžový krém s Q10 a opuncií od Purity Vision a s růžovou vodou byl na suchou pleť skvělý.

Bambucké máslo

Bambucké máslo se vyrábí ručně z ořechů v tropické Africe. Máslo je na pohled hutné, ale po kontaktu s pokožkou se ihned roztéká. Vyživuje, hydratuje, neucpává póry a je vhodné i pro tu nejcitlivější pleť (u nás používáme od narození na kluky). Navíc obsahuje pořádnou dávku vitamínu E, který je známým antioxidantem.

Avokádový olej

Avokádový olej je balzám pro extra suchou a citlivou pokožku. Chrání pokožku přes dehydratací. Pro mě byl skvělý i na oční okolí, které mívám sušší a hodně citlivé, takže si k očím jen tak něco dát nemůžu (když nepočítám přírodní kosmetiku).

Opalovací krém s oxidem zinečnatým a oxidem titaničitým

Slunce naší pleť extrémně vysušuje. I když je pod mrakem, měly bychom myslet na SPF.

Opalovací krémy ale vybírejte pečlivě. Ty chemické, které asi běžně znáte (ano, je to většina těch známých z drogérie), obsahují oxybenzon, který nás sice chrání před škodlivými slunečními paprsky, ale zároveň proniká do kůže. Je to známá chemická látka, která narušuje endokrinní systém a použitím v těhotenství by se mohly narušit hormony a dojít k trvalému poškození matky i plodu.

Naproti tomu minerální nebo taky fyzikální opalovací krémy obsahují fyzikální filtry (oxid zinečnatý a oxid titaničitý), které škodlivé sluneční paprsky odráží a nepronikají do kůže. Jsou naprosto bezpečné pro těhotné a kojící ženy i děti. Vždy vybírejte ty, které mají na obale uvedenou ochranu proti UVA i UVB ochranu (a nejlépe UVA v kroužku, což znamená, že výrobce splňuje testy dokazující plnou ochranu proti slunečnímu záření). To mají například minerální opalovací krémy Alphanova, které používáme my. Jako bonus obsahují i jojobový a tamanu olej a aloe veru, takže zároveň hydratují a regenerují.

Pohyb

Díky cvičení se vám zvýší průtok krve. Co to způsobí? Vyživí se vám kožní buňky a udržují v té nejlepší kondici. Navíc se odplavují z kůže odpadní látky. Pohybu v těhotenství jsem už věnovala několik článků rozdělených dle trimestrů, takže nebudu zabíhat do detailů:

Zvlhčovač vzduchu

Suchý vzduch vede k suchým očím, suché pokožce, ekzému a dalším nepříjemnostem. Optimální vlhkost by se doma měla pohybovat mezi 40-60 %. Zejména v zimě je to ale ve skutečnosti daleko méně. Zvlhčovat vzduchu může pomoct nejen při suché pokožce, ale taky při častých nachlazeních, alergiích a pro lepší spánek.

Hydratace zevnitř

Voda je zázrak pro vaší pleť i celé tělo. Pomáhá vstřebávat živiny a přenášet vitamíny a minerály do krevních buněk. V těhotenství navíc udržuje zdravou hladinu plodové vody a podílí se na správné funkci ledvin miminka. V prvním trimestru vám uleví od těhotenských nevolností a ve třetím trimestru sníží riziko předčasného porodu. Pokud máte časné kontrakce, lékař vám nejspíš doporučí vypít velké množství vody.

Jak poznáte, že pijete dostatečně? Vaše moč bude světlounce žlutá nebo bezbarvá.

Jak ovlivnit stravou suchou pleť v těhotenství?

Strava je základ. Není to jen všemi omílaná fráze, ale holý fakt. Stravou získáte živiny, vitamíny a minerály, které pomůžou udržet vaší pleť v nejlepší kondici. Především dobré tuky a vitamíny E a C.

Jaké potraviny si vybírat při problémech se suchou pletí?

  • Ryby – v těhotenství volte ty menší: mořské řasy, hřebenatky, tresky, krevety, sardinky a losos.
  • Avokádo
  • Batáty
  • Ořechy
  • Semínka
  • Ovesné vločky
  • Vysokoprocentní čokoláda (ta je bohatá i na hořčík, který se vždycky hodí)
  • Kokos
  • Zelenina (mrkev, brokolice a okurky)
  • Vejce

Kdy zpozornět v případě suché a svědivé pokožky?

Někdy může být svědivá pokožka příznakem těhotenské cholestázy, kdy játra a žlučník nefungují, jak mají a žlučové kyseliny se dostávají v nadměrném množství do krevního oběhu. Pro miminko může být nebezpečná a vést k předčasnému porodu.

Cholestázu poznáte podle těchto příznaků:

  • svědění především na dlaních a chodidlech
  • tmavá moč
  • únava
  • ztráta chuti k jídlu
  • deprese
  • světlá stolice

Pokud se vám zdá svědění “nad míru”, svěřte se gynekologovi. Někdy je to jediný příznak cholestázy.

Jak správně pečovat o suchou pleť v těhotenství?

Každodenní pečující rutina je základem úspěchu. Tady to ráno začíná a večer končí. Je to jen pár bodů, které ale s vaší pletí dokážou zázraky. A je jedno, jakou pleť máte. Postup je stejný. Liší se jen použité přípravky dle typu pleti.

Ranní péče o pleť

  • Opláchnete obličej vlažnou vodou a vyčistíte pěnou nebo gelem (přes noc pleť pracuje, vylučuje maz, lepí se na ní prach z polštáře apod.).
  • Použijete pleťové tonikum nebo květinovou vodu, které pleť tonizují, uzavřou póry a připraví na následnou péči. Pleťové tonikum není odličovací nebo minerální voda. Tonikum ani květinovou vodu (př. růžovou) neomýváte.
  • Nanesete hydratační krém.
akné v těhotenství / akné při kojení

Večerní péče o pleť

  • Odlíčíte obličej – na suchou pleť je nejlepší odličovací mléko nebo olej.
  • Opláchnete obličej vlažnou vodou a vyčistíte gelem nebo pěnou.
  • Použijete pleťové tonikum nebo květinovou vodu. Neomýváte.
  • Nanesete hydratační sérum, pokud používáte a necháte vstřebat.
  • Nanesete oční a noční krém nebo olej na vlhkou pokožku (pleť je vlhká po toniku nebo růžové vodě).

Kosmetika vhodná pro péči o suchou pleť v těhotenství

Odličovací voda, mléko nebo olej

Čištění pleti

Pleťová tonika

Pleťová séra

Peeling

Pleťové krémy a oleje

Další tipy najdete přímo v článku.


Suchá pleť v těhotenství dokáže někdy pěkně potrápit. Věřím, že vám tyto tipy pomohou a podaří se vám se suchou pletí zatočit.