Akné je nejčastější kožní problém, se kterým se setkáváme. Mnohé z nás si s ním užily důvěrně chvíle v pubertě a v dospělosti jsme rády, že se naše pokožka vrátila do normálu. A pak otěhotníme. A spolu s dvěma proužky na těhotenském testu se nám na obličeji začínají objevovat nevítaní společníci. Jenže zbavit se akné v těhotenství nebo při kojení není tak snadné. S tímto průvodcem to ale bude hned snadnější :).
Jak vzniká akné v těhotenství?
Než si vysvětlíme, jak vlastně vzniká akné v těhotenství, mohu vás rovnou ujistit jednou věcí: Těhotenské akné je úplně normální a postihuje řadu žen.
Za jakýmkoliv kožním problémem v těhotenství hledejme hormony. Tak mocní jsou. Jakmile začnou kolísat, je jasné, že se to někde projeví. A jednou z těch oblastí je právě pokožka, kde můžou vyskákat nehezké zanícené boláky.
Na začátku těhotenství se ve vašem těle zvýší hladina mužských pohlavních hormonů, které se nazývají androgeny. Ty způsobí, že žlázy ve vaší pokožce jsou jako včeličky. Rostou a produkují více kožního mazu. To vede k ucpávání pórů a hromadění bakterií. Taky vyšší hladiny progesteronu mohou způsobit, že žlázy vylučují víc oleje. Vzniká ideální půda pro vznik akné, které se nejčastěji objevuje právě v prvním a druhém trimestru. Především v oblasti brady a kolem spodní čelisti můžete být doslova obsypané zanícenými boláky. Spolu s těhotenskými nevolnostmi to na náladě moc nepřidá.
Tím, že souvisí s hormonální nerovnováhou, jsou k akné v těhotenství náchylnější ženy, u nichž dříve docházelo častěji k výpadkům menstruace nebo byl jejich cyklus nepravidelný.
Jak vzniká akné při kojení?
Jak jsem už zmínila, rozvoj akné během těhotenství ovlivňuje vyšší hladina progesteronu, která vede ke zvýšení produkce mazu, čímž dojde k ucpání pórů…a dál už to známe. Progesteron je ženský pohlavní hormon produkovaný vaječníky, který během menstruace vytváří výstelku v děloze. Naše tělo si tvoří progesteron taky během těhotenství, protože tento hormon pomáhá udržovat zdravé těhotenství.
Po porodu se hladina progesteronu vrátí do normálu a tím hormonální akné většinou zmizí. U některých žen ale trvá déle, než se hladiny hormonů normalizují.
Viníkem ale nemusí být jen samotný progesteron. Vliv na pleť má i stres, který se často objeví s příchodem miminka na svět. Stresem se totiž uvolňuje velké množství kortizolu, který je známým stresovým hormonem. Ten přiměje mazové žlázy k vylučování většího množství mazu a dojde k ucpání pórů a vzniku akné.
Akné se může taky objevit u dehydratované pleti, která se nedostatečnou hydrataci snaží vyřešit zvýšením kožního mazu.
Jak funguje naše pleť?
Pro lepší pochopení toho, jak vzniká akné, si můžeme ukázat, jak funguje naše pleť.
Kůže se skládá z několika vrstev – základní tři jsou pokožka, dermis a podkoží (viz obrázek). V dermis jsou uložené cévy, potní žlázy, nervy, kolagen a elastin. Podkoží tvoří primárně tuk. Pro naše účely se zaměříme na vrchní vrstvu kůže – pokožku neboli epidermis. Její část, kterou můžeme vidět pouhým okem, se nazývá Stratum corneum. A ta je chráněná hydrolipidovou vrstvou z vody, tuku a vosku neboli kožním pláštěm. Chrání Stratum corneum nejen před toxiny z vnějšku, ale taky před ztrátou vlhkosti. Hydrolipidovou vrstvu ovlivňují vnější a vnitřní vlivy. Mezi ty vnitřní patří kolísání hormonů, které je pro těhotenství typické.
Pokud je naše kožní bariéra neporušená, vše funguje, jak má. Pleť je hydratovaná a bakterie, znečišťující látky a alergie se dovnitř nedostanou. Vlivem kolísavých hormonů ale může dojít k narušení kožní bariéry, která se ztenčuje, oslabuje a někdy dokonce rozpadne a vytvoří se v ní díry. A těmito dírami pak uniká vlhkost a dovnitř se snadněji dostávají bakterie, které mohou vést ke vzniku akné.
Naším cílem je tedy hydrolipidovou vrstvu vyživit a zalepit díry.
Mrkněte na průvodce složkami v kosmetice, kterým je lepší se v těhotenství vyhnout.
Jaké jsou další příčiny akné kromě rozkolísaných hormonů?
Ano, hlavním viníkem jsou u akné v těhotenství hormony. Někdy máme ale možná špatné návyky, které akné ještě zhoršují.
Nadměrná hygiena
Akné se často spojuje s nedostatečnou hygienou. To ale není vůbec pravda. Lidé s problematickou pokožkou pak mají tendenci nadměrně mýt a čistit. Tím dochází odstranění přirozeného mazu v kůži, hydrolipidová vrstva se oslabuje, pokožka je vysušená, citlivější, zarudnutá a akné nemizí.
Chemický a mechanický peeling
Jak často si odstraňujete kožní buňky? Ne vždy je potřeba pokožku důkladně čistit několikrát týdně. Při nadměrné exfoliaci chemický peeling odstraňuje nejen odumřelé kožní buňky, ale potenciálně taky ty zdravé a živé. Mechanický peeling zase funguje jako brusivo, které nadměrným čištěním nebo agresivními produkty zbaví pokožku jejího přirozeného mazu. Co se stane dál, už víme. Naruší se hydrolipidová vrstva, kam prasklinkami snadněji proniknou bakterie a akné je na světě.
Sluneční záření a znečištění
Volné radikály ze slunečního záření a znečištění představují nestabilní molekuly, které způsobují zmatek na kůži, poškozují buňky, lipidy, kolagen, DNA a urychlují stárnutí.
Další vlivy
Genetika, stáří, nedostatek vlhkosti z topení ve vnitřních prostorech nebo v mrazivém počasí.
Co na akné v těhotenství a při kojení?
Na akné se nejčastěji používají produkty obsahující benzoyl peroxid. Ten pomáhá pupínky vysušit, snižuje zarudnutí a působí protizánětlivě. Na druhou stranu má tendenci vysušovat pokožku a narušovat bariéru. Benzoyl peroxid neřeší příčinu. Funguje podobně jako třeba prášek na bolest hlavy. V danou chvíli vás přestane bolet, ale za pár dní je zase zpátky, dokud nevyřešíte příčinu (například málo pijete). Pro bezpečné užívání benzoyl peroxidu v těhotenství neexistují výzkumy, a proto se mu americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) doporučuje v těhotenství vyhnout. Při kojení už po něm sáhnout můžete, ale neaplikujte ho v oblasti hrudi.
Cílem péče o pleť s akné je vyživit, hydratovat a regenerovat pokožku, aby se mohla zahojit a zaplnit prasklinky, které se vytvořily v hydrolipidové vrstvě. Aknózní pleť z dlouhodobého hlediska nevyřeší silné, chemické dryjáky, které jen vysuší a narušení vaší pokožku.
Zaměřte se na hydrataci a regeneraci pokožky a lokálně na pupínky používejte antimikrobiální a protizánětlivé produkty.
Jak pomáhá přírodní kosmetika s akné?
60 % látek z kosmetických přípravků proniká do naší pokožky a dostávají se až k miminku. Některé jsou dobré, ale v případě chemických přípravků to jsou i chemikálie. To je důvod, proč jsem začala vybírat převážně mezi přírodní kosmetikou. Na kluky používáme přírodní kosmetiku už od narození.
Výhodou přírodní kosmetiky taky je, že řada produktů je vhodná pro všechny druhy pleti. Pokud totiž nechodíme pravidelně na kosmetiku, jen hádáme, jakou pleť vlastně máme. Možná to vidíte i v těhotenství, že vaše pokožka se začala víc mastit nebo se vám naopak objevily suché šupinky. Přírodní produkty pomáhají pokožku harmonizovat a regenerovat, ať je kůže mastná, suchá nebo smíšená.
Bakuchiol
Bakuchiol je rostlinná alternativa vitamínu A, která stimuluje produkci kolagenu, zlepšuje elasticitu pleti a redukuje jemné vrásky. Zároveň se velmi dobře poradí se zánětlivými ložisky a při léčbě akné. Dělá přesně to samé, co retinol, ale je šetrnější a naprosto bezpečný i v těhotenství a při kojení (retinol se nedoporučuje v těhotenství)
Jojobový olej
Možná jste se teď zděsily. Olej na akné? Vždyť to ucpe póry.
Omyl.
Jojobový olej je jedním z nejuniverzálnějších olejů, který bude vaše aknózní pleť milovat. Díky svému složení je totiž jojobový olej velmi podobný lidskému kožnímu mazu, takže je dobře snášen všemi typy pleti. Včetně té dětské. Nezanechává pocit mastnoty a obsahuje přirozený UV filtr 3-4, který vás ochrání na krátké pochůzky, kdy nejste vystavené přímému slunci.
Navíc má velký obsah nenasycených mastných kyselin a vitamínu E, které si velmi dobře poradí s volnými radikály ze znečištěného prostředí. Narušená hydrolipidová vrstva pokožky má prasklinky, které jojobový olej pomáhá hojit a uzamyká v ní vlhkost. To vede k tak žádanému zklidnění a hojení aknózní pleti.
Jojobový olej využijete i na vlasy a po porodu na dětskou pokožku.
Tea tree olej
Dle několika studií olej z čajovníku neboli tea tree je účinným lékem pro akné díky svým antimikrobiálním a protizánětlivým vlastnostem. Je to pravděpodobně nejuznávanější přírodní fixace pupínků. Pomáhá výrazně snížit zarudnutí a podráždění, ničí bakterie způsobující akné a pomáhá uvolňovat póry.
Nejenom v těhotenství je ale lepší aplikovat méně koncentrované oleje, aby nedošlo k podráždění. Mohou být v kombinaci s uklidňujícím přísadami, jako je zelený čaj nebo zinek. První trimestr je nejnáročnější, proto byste se měly vyhnout používání jakýchkoliv esenciálních olejů (nebo v nízké koncentraci). Po prvním trimestru se ale určitě nemusíte tea tree bát a v klidu ho lokálně na kůži použijte.
Skvělou vychytávkou je tyčinka Stop Akné od slovenské značky Kvitok, kterou si můžete hodit do kabelky a v případě potřeby aplikovat lokálně na pupínek. Kromě tea tree obsahuje nimbový olej známý pro své antibakteriální a antivirové účinky, a oxid zinečnatý, který předchází zánětu.
Zinek
Zinek je minerál, který dle řady studií pomáhá při léčbě akné 1. Můžete ho získat ze stravy, doplňků stravy nebo ho nanést lokálně na postižená místa.
Pestrá strava často stačí k pokrytí denní dávky zinku, která není vysoká. Problém může nastat u těhotných a kojících žen, kde se denní dávka zvyšuje. Proto je lepší zařadit víc potravin bohatých na zinek, jako jsou například dýňová semínka, luštěniny, ovesné vločky, červené maso, ořechy.
Skvělým pomocníkem při boji s akné je pak zinková mast, kterou stačí nanést na postižená místa (ne na celý obličej). Zinkovou mast využijete i na opruzenou dětskou pokožku.
AHA kyseliny
AHA kyseliny jsou ovocné kyseliny, které jsou známé svými stahujícími a exfoliačními vlastnostmi. Jsou skvěle při uklidnění podrážděné pokožky, uvolnění pórů a redukci mazu. Nejznámější z nich je kyseliny salicylová, kterou někteří doporučuji v těhotenství používat jen v nižší koncentraci nebo jí na pár měsíců zcela eliminovat ve své péči o pleť (opět neexistují studie).
V těhotenství jsou vhodné například kyselina glykolová v koncentraci do 10 %, kyselina mléčná nebo kyselina azelaová. Všechny dohromady obsahuje například koncentrát od slovenské značky přírodní kosmetiky DULCIA, který si nanesete přes noc na postižená místa. Pomáhá na akné, rozšířené póry i černé tečky.
Šípkový olej
Šípkový olej je skvělý na regeneraci a péči poškozené pokožky. Obsahuje totiž pořádnou nálož vitamínů a antioxidantů. Pomůže hojení narušené pokožky, eliminuje viditelnost jizviček a zároveň chrání před vznikem vrásek.
Hodí se pro všechny typy pleti včetně té aknózní. Krásně voní po šípkách (mám zkušenost s olejíčkem od Nobilis Tilia). Pleť je po něm vláčná a hebká. Balení je sice malé, ale jakéhokoliv olejíčku stačí jen pár kapek, takže vydrží dlouho. Dá se koupit i ve velkém balení, pokud se vám na pokožku osvědčí.
Kyselina hyaluronová
Kyselina hyaluronové neboli hyaluronan je čirá, mazlavá látka, kterou přirozeně produkuje naše tělo. Největší zastoupení má v kůži, pojivové tkáni a očích. Její hlavní funkcí je zadržovat vodu, aby byly tkáně dobře promazané a vlhké. Je skvělá pro hydrataci pleti a poradí si i s citlivou a aknózní pokožkou. Pomáhá hojit drobné jizvičky a regenerovat a vyhladit jakýkoliv typ pleti.
Možná jste o kyselině hyaluronové slyšely v souvislosti s jejími účinky na vrásky. Podobně jako kolagen, který je považovaný za elixír mládí. Na rozdíl od kolagenu ale pečující produkty s kyselinou hyaluronovou skutečně fungují. Molekuly kolagenu jsou totiž natolik velké, že nemají šanci proniknout skrz póry do pokožky. Jakékoliv krémy a séra s kolagenem jsou tak spíše marketingovým tahákem, protože kolagen je potřeba dodat vnitřně.
Růžová voda
Růžová voda je můj svatý grál. Nedám na ní dopustit a vždy musí být na mé poličce v koupelně. Používám opakovaně růžovou vodu od Purity Vision, která obsahuje 100 % výtažek ze vzácné růže damašské. Jako první jsem před lety vyzkoušela růžovou vodu od Alverde z DMka a nechápala, co na tom všichni mají. Až pak jsem mrkla na složení růžové vody od Alverde – bylo na můj vkus až moc dlouhé a ještě obsahovala alkohol. Pak jsem si koupila tu pravou růžovou vodu a taky jí úplně propadla.
Růžová voda pomáhá vyrovnat hydrataci v hlubokých vrstvách pokožky, vypíná jí, vyživuje a posiluje přirozenou regenerační schopnost, takže se díky tomu narušená pokožka snadněji hojí. Hodí se pro všechny typy pleti včetně té aknózní. Já s ní taky nastříkám obličej před nanášením pleťového oleje nebo kdykoliv během dne. Osvěží a krásně voní.
Osobně bych doporučila koupit rovnou 200 ml balení růžové vody, protože jí využijete i na prcka (nebo dokonce v kuchyni), ale na zkoušku můžete zkusit menší 100 ml balení.
Marocký jíl
Čím si vyčistit pleť důkladněji? Zkuste marocký jíl rhassoul od Purity Vision, který využívaly ženy již v 6. století.
Je plný minerálních látek, hloubkově čistí pleť a uvolňuje ucpané póry. Je natolik jemný, že bych se ho nebála použít ani na akné a jiné kožní problémy. Pokožku nevysuší, ale naopak podporuje hydrataci a prokrvuje.
Marocký jíl je ve formě prášku. Jen ho smícháte s vodou v poměru 1:2. Já si přidávám trochu pleťového oleje (jakýkoliv zrovna používám) a růžové vody. Dá se používat i na vlasy. Po porodu se mi vlasová pokožka zbláznila a začaly se tvořit lupy, se kterými mi marocký jíl pomohl.
Na pleť s akné je skvělá jakákoliv maska z jílu. Nezapomeňte v průběhu působení párkrát přestříkat například růžovou vodou, aby vám maska nezaschla.
Olej z granátového jablka
Olej z granátového jablka se využívá hlavně u zralé pleti po čtyřicítce. Nemusí se ho ale bát ani mnohem mladší ročníku. Granátové jablko je totiž oslova natřískané antioxidanty. Pokud bydlíte na samotě u lesa, tak ho asi tak neoceníte, ale ve znečištěném městském ovzduší je granátové jablko k nezaplacení.
Saloos vyrábí pleťový olejíček, jehož součástí je i pečující jojobový olej nebo Weleda má pak celou granátovou řadu.
Konjaková houbička
Konjaková houbička je houbička čistě z přírodního složení, která obsahuje vyživující látky. Pomáhá při čištění, odlíčení nebo k jemnému peelingu. Vyčistí póry a prokrví pleť. Používat jí můžete úplně samostatně potom, co jste si pleť odlíčily a vyčistily, popř. použít s čistícím gelem, olejem nebo mlékem (mně vyhovuje používat zvlášť).
Konjakovou houbičku najdete v několika variantách – pro aknózní pleť je ideální konjaková houbička se zeleným čajem nebo konjaková houbička s černým uhlím.
Opalovací krém s oxidem zinečnatým a oxidem titaničitým
Prevence je základ. Chraňte se před volnými radikály ze slunečního záření, které poškozují pokožku.
Opalovací krémy ale vybírejte pečlivě. Ty chemické, které asi běžně znáte (ano, je to většina těch známých z drogérie), obsahují oxybenzon, který nás sice chrání před škodlivými slunečními paprsky, ale zároveň proniká do kůže. Je to známá chemická látka, která narušuje endokrinní systém a použitím v těhotenství by se mohly narušit hormony a dojít k trvalému poškození matky i plodu.
Naproti tomu minerální nebo taky fyzikální opalovací krémy obsahují fyzikální filtry (oxid zinečnatý a oxid titaničitý), které škodlivé sluneční paprsky odráží a nepronikají do kůže. Jsou naprosto bezpečné pro těhotné a kojící ženy i děti. Vždy vybírejte ty, které mají na obale uvedenou ochranu proti UVA i UVB ochranu (a nejlépe UVA v kroužku, což znamená, že výrobce splňuje testy dokazující plnou ochranu proti slunečnímu záření). To mají například minerální opalovací krémy Alphanova, které používáme my. Oxid zinečnatý je navíc skvělý pomocník při léčbě akné.
Probiotika
Dle několika výzkumů v posledních letech se prokázala významná souvislost mezi užíváním probiotik a zlepšením stavu pleti. Není stále jasné, proč tomu tak je. Výzkumníci se ale domnívají, že probiotika by mohla znamenat průlom v léčbě akné a nahradila by v budoucnu antibiotika, na které je čím dál více lidí rezistentní.
Zařaďte do stravy více potravin bohatých na probiotika, jako je jogurt, kefír, podmáslí, fermentovaná zelenina nebo v poslední době čím dál oblíbenější kombucha. Probiotika můžete užívat taky ve formě doplňků stravy.
Vitamíny a omega-3 mastné kyseliny
Na základě studie bylo zjištěno, že nízké hladiny vitamíny A a E jsou spojené s vážnějšími případy akné. Než se ale vrhnete na doplňky stravy, zastavte. Vitamín A totiž může být v dávce na 10 000 IU toxický, což platí především v těhotenství.
Aktivní formou vitamínu A je retinol, který se nachází v jeho živočišní podobě. Užívání retinolu v těhotenství vede k vyšší pravděpodobnosti vzniku vrozených vad, předčasného porodu nebo potratu. Nebojte, teď vás nechci vyděsit. Dát si v běžné míře maso, mlíčně výrobky a občas játra vám určitě neuškodí. Navíc vitamínu A v rostlinné formě si můžete dopřát, kolik jen chcete. Vitamín A v rostlinné formě totiž neobsahuje aktivní formu retinolu. Vitamín A je tady v podobě betakarotenu, který si na vitamín A tělo samo přemění v takovém množství, které potřebuje, tj. nikdy tak nedojde k nadbytku vitamínu A.
Vitamín E je velmi silný antioxidant, který najdete především v ořeších, semínkách, rostlinných olejích a částečně i v listové zelenině.
A pak tu máme omega-3 mastné kyseliny, které spolu s antioxidanty vedou ke snížení zánětu. Bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou ryby, vejce, ořechy nebo například avokádu.
Řada lidí trpí na nedostatek vitamínu C, který chrání pleť před poškozením a podílí se na tvorbě kolagenu.
Asi největším zázrakem pro pleť je pak vitamín C, který podporuje tvorbu kolagenu v pleti a zároveň chrání pleť před poškozením volnými radikály (slunce, znečištění). Na vitamín C jsou bohaté papriky, brokolice, květák, černý rybíz, kiwi, citrusy, jahody nebo bobulovité ovoce.
Spousta lidí trpí na nedostatek vitamínu C (dospělých i dětí). Především před chladnějším počasím můžete mrknout po doplňcích stravy. Vybírejte takový vitamín C, který se postupně uvolňuje neboli vitamín C s lipozomálním uvolňováním.
Co to znamená?
Pokud si zobneme vitamín C v tobolce, tělo si z něj stáhne, kolik potřebuje a zbytek se vyloučí močí, tj. i když si koupíte vitamín C z vysokou denní dávkou bez postupného uvolňování, většina se nespotřebuje. Na druhou stranu vitamín C s lipozomálním uvolňováním céčko uvolňuje postupně. Tělo má možnost si z něj stáhnout o mnohem víc. Dostatek vitamínu C si hlídejte i kvůli vstřebávání železa, jehož nedostatkem trpí řada žen ke konci těhotenství v důsledku zvyšujícího se množství krve.
Zelený čaj
Zelený čaj je doslova nabušený antioxidanty. Bojuje proti stárnutí, poskytuje ochranu před rakovinou kůže a zrychluje metabolismus, což se v těhotenství, kdy řada žen trpí zácpou, hodí o to víc. Dle studií má zelený čaj taky prospěšný vliv na kožní onemocnění, jako je akné. Výrazně snižuje produkci kožního mazu a má protizánětlivé účinky.
Na druhou stranu to ale se zeleným čajem v těhotenství nepřehánějte. Obsahuje kofein, který se obecně v tomhle období nedoporučuje. Jeden šálek kvalitního zeleného čaje vám ale přinese jen pozitiva ve všech ohledech. Pokud vám z něj tedy nebude nevolno jako mně v těhotenství :D. Teď už si opět dopřávám každý den hrnek hned po ránu.
Jak se stravovat při akné v těhotenství?
Několik studií naznačilo, že zdravou stravou můžete předcházet, zmírnit nebo dokonce vyléčit akné. Zkuste zařadit následující živiny a nejen s vaší pletí se začnou dít zázraky: komplexní sacharidy, zinek, vitamíny A a E, omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty.
Víte, co je přítelem akné? Cukr.
Když vám stoupne hladina cukru v krvi, tělo uvolní inzulín. Nadměrný inzulín může způsobit, že olejové žlázy produkují víc oleje a tím se zvyšuje pravděpodobnost vzniku akné.
Měly byste se vyhnout potravinám s vysokým glykemickým indexem:
- těstoviny
- bílá rýže
- bílý chléb
- cukr
Větší problémy s akné způsobují taky mléčné výrobky, zpracované potraviny a ztužené tuky. Prostě Mekáčem pleti neprospějeme :).
Co tedy jíst při akné?
Vybírejte sacharidy s nízkým glykemickým indexem:
- celozrnné pečivo a těstoviny
- luštěniny
- ovoce a zelenina
TIP: Nechcete se vzdát cukru? Zkuste přírodní cukr erythritol, který najdete mimo jiné v hroznech, hruškách nebo melounech. Jeho “výhodou” je, že ho tělo nedokáže metabolizovat, takže jen projde, nezvýší glykémii a vyloučí se močí. Já ho běžně používám k pečení. Určitě je ale lepší se s ním neládovat od rána do večera.
Vaše pokožka bude milovat tyhle potraviny:
- žluté a oranžové ovoce a zeleninu, jako je mrkev, meruňky a sladké brambory
- špenát a další tmavě zelená a listová zelenina
- rajčata
- borůvky
- hnědá rýže
- quinoa
- dýňová semínka
- ryby – v těhotenství volte ty menší: mořské řasy, hřebenatky, tresky, krevety, sardinky a losos.
- ořechy
Každý člověk je ale individuální a seznam nelze brát jako dogma. Pokud vám některé potravina nedělá dobře, vyškrtněte jí. To platí i pro mléčné výrobky, které většině z nás mohou dělat dobře a některé se po nich osypou ještě víc.
Základem je taky dostatečný pitný režim, ale to už víme všechny. Jedna sklenka po ránu pro dobré fungování našeho těla prostě nestačí. Na druhou stranu zase platí: Všeho s mírou. Nemusíte se prolejvat 3 litry denně. Pijte tak, abyste se cítily plné energie, nebolela vás hlava a nepociťovaly jste žízeň. Do kabelky si berte láhev s vodou a průběžně upíjejte.
Jak správně pečovat o pleť s akné v těhotenství a při kojení?
Každodenní pečující rutina je základem úspěchu. Tady to ráno začíná a večer končí. Je to jen pár bodů, které ale s vaší pletí dokážou zázraky. A je jedno, jakou pleť máte. Postup je stejný. Liší se jen použité přípravky dle typu pleti.
Ranní péče o pleť
- Opláchnete obličej vlažnou vodou a vyčistíte gelem nebo pěnou (přes noc pleť pracuje, vylučuje maz, lepí se na ní prach z polštáře apod.).
- Použijete pleťové tonikum nebo květinovou vodu, které pleť tonizují, uzavřou póry a připraví na následnou péči. Pleťové tonikum není odličovací nebo minerální voda. Tonikum ani květinovou vodu (př. růžovou) neomýváte.
- Nanesete hydratační krém.
Večerní péče o pleť
- Odlíčíte obličej – vybrat si můžete z odličovacího mléka, vody nebo oleje.
- Opláchnete obličej vlažnou vodou a vyčistíte gelem nebo pěnou.
- Použijete pleťové tonikum nebo květinovou vodu. Neomýváte.
- Nanesete hydratační sérum, pokud používáte a necháte vstřebat.
- Nanesete oční a noční krém nebo olej na vlhkou pokožku (pleť je vlhká po toniku nebo růžové vodě).
- Použijete tea tree olejíček nebo jinou lokální péči na pupínky.
Kosmetika vhodná pro péči o pleť s akné v těhotenství a při kojení
Odličovací voda, mléko nebo olej
Čištění pleti
Pleťová tonika
- Purity Vision Růžová voda
- Nobilis Tilia pleťová voda mateřídoušková
- Nobilis Tilia hřebíčková pleťová voda
Pleťová séra
Peeling
Pleťové krémy a oleje
- The Ordinary hydratační krém
- Kvitok šlehaný avokádový krém
- Purity Vision jojobový olej
- Saloos konopný olej
- MÁDARA TIME MIRACLE hydratační hyaluronové želé
Další tipy najdete přímo v článku.
Držím palce, ať se vám s akné v těhotenství nebo při kojení podaří zatočit!