Přírodní kosmetika pro těhotné: Jak vybrat a 7 tipů na nejlepší kosmetické produkty v těhotenství

Jaká je nejlepší přírodní kosmetika pro těhotné? Jak se nespálit a nekoupit produkty, které si na přírodní kosmetiku jen hrají? Proč je přírodní kosmetika lepší než konvenční? Vše se dozvíte v tomto průvodci.

Proč je pro těhotné lepší přírodní kosmetika než ta konvenční?

Protože 60 % látek proniká z povrchu kůže do těla. Ano, 60 %.

Mrkly jste někdy na složení svého krému? Je dlouhé, že? Hodně dlouhé. Luštíte hodinu, co všechno se v krému nachází a stejně z toho nejste moudré. Nevíte, co vlastně propouštíte do svého těla až k miminku. Není to výhra ani pro vás.

Přesně takhle jsem na tom byla i já. To byla chvíle, kdy jsem se začala víc zajímat o přírodní kosmetiku a už u ní zůstala. Složení je jasné a jednoduché. Když sáhnete po té správné přírodní kosmetice.

V těhotenství je vaše pleť pod palbou hormonů. A často podlehne jejich výkyvům. Objeví se kožní problémy, jako je akné, pigmentové skvrny nebo suchá pokožka. Hydrolipická vrstva pleti (ta nejsvrchnější část pleti, kterou vidíme okem), je narušená. Ztenčuje se a vznikají v ní trhlinky. Tím uniká vlhkost ven a dovnitř se dostávají znečišťující látky a bakterie.

Přírodní kosmetika pomáhá harmonizaci a regeneraci pleti. Přirozeně.

Možná neuvidíte zázrak na počkání jako u konvenční kosmetiky, ale za to je efekt dlouhodobý. Konvenční kosmetika je totiž skvělá na krátkodobý efekt. Dokáže během mžiku zatočit s pupínky nebo vytvořit vrstvu na pleti, kdy pak máte pocit hydratované pokožky. Jakmile ale produkt přestanete používat, problémy jsou zpátky. A to nechceme.

V dnešní době existuje pouze omezené množství studií, které ukazují na některé závažné účinky vybraných látek na plod. Většinou se jedná o výzkumy na zvířatech nebo neoficiální a případové studie. Je to z toho důvodu, že klinické výzkumy se na těhotných ženách neprovádí. To je logické. Ohrozila by se nejen žena, ale i nenarozené miminko.

přírodní kosmetika pro těhotné

Stále však zůstává mnoho otázek, jaká kosmetika je tedy pro těhotné skutečně bezpečná. A protože to není zcela jasné, mnoho odborníků se kloní k větší opatrnosti. A to nejen v těhotenství, ale i při kojení. A tou bezpečnější volbou je právě přírodní kosmetika.

Jak vybrat nejlepší přírodní kosmetiku v těhotenství?

Není kosmetika jako kosmetika. Někteří výrobci si na přírodní kosmetiku pouze hrajou. A má to dokonce své pojmenování – greenwashing.

Jak si být jisté, že je kosmetika skutečně přírodní?

  • Seznam složení není sáhodlouhý. Pokud je tam toho na váš vkus nějak moc, nebrat. Skutečně přírodní produkty mají jasné a krátké složení. A když si nebudete některou složkou jisté, mrkněte na encyklopedii na Biooo.
  • Značka netestuje na zvířatech. Ano, některé značky prezentující se jako BIO nebo přírodní skutečně testují na zvířatech.
  • Výrobci se angažují v udržitelné a ekologické výrobě. Není jim jedno, jaký dopad má jejich výroba. Často taky poskytují dobré pracovní možnosti v zemích třetího světa (např. Purity Vision).
  • Vybírejte certifikovanou kosmetiku, která splňuje přísné standardy. Já kupuju pořád dokola kosmetiku od Purity Vision, Weleda, Kvitok, ATTITUDE a Alphanova. Značek je ale samozřejmě víc a každá si určitě najdeme, co nám nejvíc sedí.

Nejlepší přírodní kosmetika pro těhotné

Jaká je nejlepší přírodní kosmetika pro těhotné? No přece ta, která zregeneruje, hydratuje a vyživí jakýkoliv typ pleti. A pár odzkoušených tipů tu dnes mám. Osvědčily se mi natolik, že je používám dál na sebe a některé produkty i na kluky.

Nejlepší přípravky pro péči o pleť v těhotenství

Jojobový olej

Jojobový olej je jedním z nejuniverzálnějších olejů, který bude vaše pleť milovat. A je úplně jedno, zda je suchá nebo aknózní. Díky svému složení je totiž jojobový olej velmi podobný lidskému kožnímu mazu, takže je dobře snášen všemi typy pleti. Včetně té dětské. Nezanechává pocit mastnoty a obsahuje přirozený UV filtr 3-4, který vás ochrání na krátké pochůzky, kdy nejste vystavené přímému slunci. Navíc má velký obsah nenasycených mastných kyselin a vitamínu E, které si velmi dobře poradí s volnými radikály ze znečištěného prostředí. Narušená hydrolipidová vrstva pokožky má prasklinky, které jojobový olej pomáhá hojit a uzamyká v ní vlhkost.

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronové neboli hyaluronan je čirá, mazlavá látka, kterou přirozeně produkuje naše tělo. Největší zastoupení má v kůži, pojivové tkáni a očích. Její hlavní funkcí je zadržovat vodu, aby byly tkáně dobře promazané a vlhké. Je skvělá pro hydrataci pleti a poradí si i s citlivou a aknózní pokožkou. Pomáhá hojit drobné jizvičky a regenerovat a vyhladit jakýkoliv typ pleti.

Růžová voda

Oleje ráda střídám, ale vždy mám v koupelně na poličce růžovou vodu od Purity Vision, která obsahuje 100 % výtažek ze vzácné růže damašské.

Růžová voda pomáhá vyrovnat hydrataci v hlubokých vrstvách pokožky, vypíná jí, vyživuje a posiluje přirozenou regenerační schopnost. Hodí se pro všechny typy pleti včetně té aknózní. Já s ní taky nastříkám obličej před nanášením pleťového oleje nebo kdykoliv během dne. Osvěží a krásně voní.

Marocký jíl

Čím si vyčistit pleť důkladněji? Zkuste marocký jíl rhassoul  od Purity Vision, který využívaly ženy již v 6. století.

Je plný minerálních látek, hloubkově čistí pleť a uvolňuje ucpané póry. Je natolik jemný, že bych se ho nebála použít ani na akné a jiné kožní problémy. Pokožku nevysuší, ale naopak podporuje hydrataci a prokrvuje.

Marocký jíl je ve formě prášku. Jen ho smícháte s vodou v poměru 1:2. Já si přidávám trochu pleťového oleje (jakýkoliv zrovna používám) a růžové vody. Dá se používat i na vlasy. Po porodu se mi vlasová pokožka zbláznila a začaly se tvořit lupy, se kterými mi marocký jíl pomohl.

Nejlepší oleje na těhotenské bříško

Nejúčinnějším pomocníkem při boji se striemi se ukázal arganový olej, kde studie z roku 2016 potvrdila, že arganový olej pomáhá zvyšovat pružnost pokožky.

Dalším velmi účinným olejem je šípkový olej, který se vyrábí ze semen růží. Dle studie bylo prokázáno menší zhoršení strií u těhotných žen s předchozími striemi. Taky byl účinný při prevenci nových strií.

Pak tu máme oblíbené bambucké máslo z ořechů bambuckého stromu. Je to nosný olej, který můžete používat samostatně nebo k ředění esenciálních olejů, jako je arganový a šípkový olej. Bambucké máslo výborně hydratuje a obsahuje vitamín A, který pomáhá zlepšit prokrvení pokožky a podporuje hojení ran. Bambucké máslo používáme od narození na oba kluky a pomohlo jim s počátečním odlupováním pokožky.

Mazejte i po porodu. Kůže se stahuje a to je taky pořádná makačka, tak ať jí to trochu ulehčíme. Nezapomínejte mazat i prsa, která se taky v těhotenství zvětšují a o to víc na začátku kojení.

Vše o prevenci a péči o strie se dozvíte v mém článku: Strie v těhotenství a po porodu: 18 tipů, jak jim předejít nebo je zmírnit | Kompletní průvodce


Toto byly mé odzkoušené tipy na nejlepší přírodní kosmetiku pro těhotné.