Kožní problémy v těhotenství: suchá kůže, pigmentové skvrny, akné, strie, křečové žíly

Jaké jsou nejčastější kožní problémy v těhotenství? Jak je vyřešit, pokud se objeví? Dá se jim vyhnout v těhotenství? Vše se dozvíte v tomto průvodci.

kožní problémy v těhotenství

Slyšíte kolem sebe, jak vaše kamarádky v těhotenství září? Jejich pleť je bez jediného pupínku, vrásky jsou vyhlazené a kůže je na dotyk i na pohled hladká jako dětská prdelka? Ano, některé mají takové štěstí. Ale spousta těhotných ne. Rozhodně v tom nejste samy. Pojďme se tomu podívat blíž na zoubek.

Nejčastější kožní problémy v těhotenství

Níže najdete některé z nejběžnějších kožních problémů, které se v těhotenství vyskytují spolu s doporučeními a tipy, jak je řešit.

Akné v těhotenství

Otěhotněly jste a už během prvních týdnů si připadáte jako 12 letý puberťák. Vaše pleť se doslova zbláznila.

Za vším hledejte hormony. Zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů androgenů může způsobit, že žlázy ve vaší pokožce rostou a produkují více kožního mazu. To vede k ucpávání pórů a hromadění bakterií. Taky vyšší hladiny progesteronu na začátku těhotenství mohou způsobit, že žlázy vylučují víc oleje. Vzniká ideální půda pro vznik akné, které se nejčastěji objevuje právě v prvním a druhém trimestru. Především v oblasti brady a kolem spodní čelisti můžete být doslova obsypané zanícenými boláčky. Spolu s těhotenskými nevolnostmi to na náladě moc nepřidá.

Tím, že souvisí s hormonální nerovnováhou, jsou k akné v těhotenství náchylnější ženy, u nichž docházelo častěji k výpadkům menstruace nebo byl jejich cyklus nepravidelný.

Co na akné v těhotenství?

V těhotenství je to s léčbou akné krapet složitější. Nemůžete jít do obchodu a vzít si první krém k léčbě problematické pokožky, který vám přijde pod ruku. Řada látek je totiž v těhotenství potenciálně nebezpečných (neexistují studie, které by potenciální hrozbu vyvrátily).

K léčbě akné se běžně používá například kyselina salicylová. Ta je ale ve větším množství v těhotenství nevhodná a řada odborníků doporučuje se jí v tomhle období zcela vyhnout.

Pokud se potýkáte s těhotenským akné, mrkněte po produktech s kyselinou glykolovou nebo kyselinou mléčnou, které jsou i v tomto období naprosto bezpečné. U kyseliny glykolové vybírejte produkty s koncentrací pod 10 %. Skvělou variantou je i kyselina azelaová, která pomáhá stahovat póry a čistit pleť. Na lokální ošetření a vysušení postiženého místa můžete použít přípravek s tea tree.

Cílem péče o pleť s akné je vyživit, hydratovat a regenerovat pokožku, aby se mohla zahojit a zaplnit prasklinky, které se vytvořily v hydrolipidové vrstvě. Aknózní pleť z dlouhodobého hlediska nevyřeší silné, chemické drijáky, které jen vysuší a narušení vaší pokožku.

Zaměřte se na hydrataci a regeneraci pokožky a lokálně na pupínky používejte antimikrobiální a protizánětlivé produkty.

Kosmetické produkty na akné vhodné v těhotenství:

>>> Více informací najdete v mém průvodci pro akné v těhotenství a při kojení

Pigmentové skvrny v těhotenství

Pigmentové skvrny neboli melasma se objevují často právě v těhotenství. Jedná se o hnědé skvrny na obličeji, díky kterým se kožnímu onemocnění přezdívá těhotenská maska.

Pigmentové skvrny vznikají v těhotenství jako důsledek hormonálních změn, které vedou k hyperpigmentaci. Melasma se může sama vyčistit po porodu, ale někdy tomu bude potřeba vyjít víc naproti.

Jak na pigmentové skvrny v těhotenství?

Na pigmentové skvrny můžete v těhotenství využít produkty s kyselina glykolovou v nižší koncentraci do 10 % a kyselinu azealovou.

Hlavním nepřítelem pigmentových skvrn je prevence. Mažte se opalovacím krém a ládujte se antioxidanty. Tím pomůžete ochránit svojí kůži před škodlivým ultrafialovým zářením, které může melasmu zhoršit.

Opalovací krémy ale vybírejte pečlivě. Ty chemické, které asi běžně znáte (ano, je to většina těch známých z drogérie), obsahují oxybenzon, který nás sice chrání před škodlivými slunečními paprsky, ale zároveň proniká do kůže. Je to známá chemická látka, která narušuje endokrinní systém a použitím v těhotenství by se mohly narušit hormony a dojít k trvalému poškození matky i plodu.

Naproti tomu minerální nebo taky fyzikální opalovací krémy obsahují fyzikální filtry (oxid zinečnatý a oxid titaničitý), které škodlivé sluneční paprsky odráží a nepronikají do kůže. Jsou naprosto bezpečné pro těhotné a kojící ženy i děti. Vždy vybírejte ty, které mají na obale uvedenou ochranu proti UVA i UVB ochranu (a nejlépe UVA v kroužku, což znamená, že výrobce splňuje testy dokazující plnou ochranu proti slunečnímu záření). To mají například minerální opalovací krémy Alphanova, které používáme my.

Exfoliací proti pigmentovým skvrnám

Dalším pomocníkem proti pigmentovým skvrnám v těhotenství je mikrodermabraze a dermaplaning. Jemně odstraňují odumřelé kožní buňky, čímž se podpoří růst těch zdravých. Neovlivňuje to ale vznik melanocytů, které produkují pigment v melasmě.

Dermaplaning je profesionální exfoliační ošetření, které odstraňuje odumřelou kůži tím, že vám kosmetička oholí kůži chirurgickým skalpelem. Kůže je pak hladší a jemnější.

Mikrodermabraze je neinvazivní procedura, při které se odstraňují povrchové vrstvy odumřelých kožních buněk pomocí drobných krystalů nebo jiných exfoliačních povrchů. Výsledkem je měkčí pokožka a větší pružnost.

Kosmetické produkty na pigmentové skvrny vhodné v těhotenství:

Suchá až svědivá pleť v těhotenství

Se suchou až svědivou kůží se potýká řada nastávajících maminek. Někdy je svědivost spojená s cholestázou v třetím trimestru, ale o tom si řekneme něco málo až za chvíli.

Jak vzniká suchá a svědivá pokožka v těhotenství?

Naše kůže se skládá z několika vrstev – základní tři jsou pokožka, dermis a podkoží (viz obrázek). Pro naše účely se zaměříme na pokožku (epidermis). Její část, kterou můžeme vidět pouhým okem, se nazývá Stratum corneum. A ta je chráněná hydrolipidovou vrstvou z vody, tuku a vosku neboli kožním pláštěm. Chrání Stratum corneum nejen před toxiny z vnějšku, ale taky před ztrátou vlhkosti. A o vlhkost nám teď půjde.

Hydrolipidovou vrstvu ovlivňují vnější a vnitřní vlivy. Mezi ty vnitřní patří kolísání hormonů. Vlivem kolísavých hormonů se pak tato bariéra může ztenčovat, oslabovat a někdy dokonce rozpadnout a vytvořit díry. A těmito dírami pak uniká vlhkost. Pokožka se pak stává suchou, svědivou a popraskanou. Naším cílem je tedy hydrolipidovou vrstvu vyživit a zalepit díry.

Co na suchou a svědivou pokožku v těhotenství?

Hydratace, hydratace, hydratace. Suchá pleť vzniká v důsledku ztráty vlhkosti, která uniká narušenou hydrolipickou vrstvou. Tu je potřeba znovu zacelit a navrátit ztracenou vlhkost.

Ideálními pomocníky jsou oleje. Například jojobový, který se hodí téměř na každou pokožku. Skvělý je i arganový olej, který je známý svými regeneračními schopnostmi. Koukněte po produktech s kyseliny hyaluronovou. Ta se totiž přirozeně nachází v našem těle a dokáže dobře zadržet vodu. Mně se taky dobře osvědčila růžová voda, kterou můžete použít kdykoliv během dne, kdy máte pocit pnutí.

kožní problémy v těhotenství

Kosmetické produkty na suchou pleť vhodné v těhotenství:

Čtěte taky: Kompletní průvodce suchou pletí v těhotenství (i mimo něj)

Kdy zpozornět v případě svědivé pokožky?

Někdy může být svědivá pokožka příznakem těhotenské cholestázy, kdy játra a žlučník nefungují, jak mají a žlučové kyseliny se dostávají v nadměrném množství do krevního oběhu. Pro miminko může být nebezpečná a vést k předčasnému porodu.

Cholestázu poznáte podle těchto příznaků:

  • svědění především na dlaních a chodidlech
  • tmavá moč
  • únava
  • ztráta chuti k jídlu
  • deprese
  • světlá stolice

Pokud se vám zdá svědění “nad míru”, svěřte se gynekologovi. Někdy je to jediný příznak cholestázy.

Pihy a znaménka v těhotenství

Mnoho žen zaznamená nové nebo měnící se pihy v těhotenství, které vznikly opět kolísáním hormonů. Tady je rada jednoduchá: Zajděte za dermatologem, ať vám pihy a znaménka překontroluje a ujistí vás, že jsou benigní a nehrozí žádné nebezpečí.

Dalším důležitým bodem je prevence. Mažte se opalovacím krémem s oxidem zinečnatým a oxidem titaničitým. Není to ale třeba přehánět s faktorem. Tam, kde stačí třicítka, se nemusíte mazat padesátkou. Do kůže potřebuje proniknout taky vitamín D, jehož nedostatkem trpí většina těhotných žen na světě a přitom je v těhotenství (a nejen při něm) nezbytný.

Pavoučí a křečové žíly

Zvyšující se váha a tlak dělohy způsobuje, že se snižuje průtok krve v dolní částí těla a tím žíly na nohou nabobtnají, jsou bolavé a modrají. A křečové žíly jsou na světě. Špatnou zprávou je, že jim nezabráníte.

kožní problémy v těhotenství

Mám ale taky dobrou zprávu – můžete je zmírnit. A stačí k tomu málo: Často se hýbejte. Zvlášť, pokud dlouho sedíte nebo stojíte na jednom místě.

Chůze je tou nejpřirozenější formou pohybu a dokáže s vaším tělem i v těhotenství zázraky. Pokud to jde, vyberte si barefoot boty. Vaše nohy se totiž v těhotenství mohou o něco zvětšit, rozšířit nebo do večera pěkně natéct. Barefoot boty poskytují chodidlům dostatek místa a větší stabilitu, která často v těhotenství chybí.

Další jednoduché, ale účinné tipy, jak na křečové žíly v těhotenství:

  • Noste kompresní punčochy
  • Nedávejte si nohu přes nohu
  • Relaxujte pár minut s nohami nahoře
  • Pijte hodně vody a jezte stravu bohatou na vlákninu

Spoustu tipů najdete v mém článku, jak zmírnit otoky nohou v těhotenství.

Strie

Strie jsou otázkou genetiky. Mohou se objevit na břiše, hýždích, stehnech nebo prsou. Mají různou barvu od červené po fialovou a modrou.

kožní problémy v těhotenství

To ale neznamená, že se s nimi musíme smířit a čekat, zda je máme geneticky dané nebo ne. Je dobré udržovat pokožku vláčnou a pružnou. I kdyby se strie přesto objevily, mohou být o dost mírnější, než pokud pokožku hydratovat nebudeme.

Jak na strie v těhotenství?

Nejúčinnějším pomocníkem při boji se striemi se ukázal arganový olej, kde studie z roku 2016 potvrdila, že arganový olej pomáhá zvyšovat pružnost pokožky.

Dalším velmi účinným olejem je šípkový olej, který se vyrábí ze semen růží. Dle studie bylo prokázáno menší zhoršení strií u těhotných žen s předchozími striemi. Taky byl účinný při prevenci nových strií.

Pak tu máme oblíbené bambucké máslo z ořechů bambuckého stromu. Bambucké máslo výborně hydratuje a obsahuje vitamín A, který pomáhá zlepšit prokrvení pokožky a podporuje hojení ran. Bambucké máslo používáme od narození na oba kluky a pomohlo jim s počátečním odlupováním pokožky.

Kosmetické produkty na strie vhodné v těhotenství:

Striím jsem věnovala celého průvodce, kde najdete vše potřebné: Strie v těhotenství: 18 tipů, jak jim předejít nebo je zmírnit


Držím palce, ať se vám kožní problémy v těhotenství vyhnou nebo se vám nad nimi podaří vyzrát.