Jak zvýšit a podpořit laktaci? 8 odzkoušených tipů, které skutečně pomohou

Poslední aktualizace: 12 srpna, 2022

Hledáte tipy, jak zvýšit a podpořit laktaci? V dnešním článku se s vámi podělím o několik mých tipů, díky kterým se mi podařila rozjet laktace, i když byl náš malej několik měsíců v inkubátoru.

Proč nemám dostatek mléka?

Nedostatečnou laktací tělo vysílá informaci, že něco není v pořádku. Že si laktaci v daný okamžik nemůže dovolit. Například jste vyčerpané, ztratily jste u porodu příliš krve, necítíte se dobře po fyzické nebo psychické stránce apod.

A to se podepisuje i na vašem mateřském mléce, které miminku nedodá vše potřebné, co by jinak dodalo, kdyby vaše tělo bylo ve 100 % stavu. Laktace totiž není lokální problém.

Já jsem měla s laktací ze začátku taky problém. S prvním synem jsem musela chodit na převažování každé 3 hodiny. Nikdo mi neřekl, že se po velké ztrátě krve u porodu laktace nejspíš opozdí. Byla jsem nemocná měsíc co měsíc, až pak jsem si dala dvě a dvě dohromady. Začala jsem víc odpočívat, lépe se stravovat a věnovat se sama sobě. A ejhle. Brzy bylo po problému.

Jak zvýšit a podpořit laktaci

Druhý porod byl zase předčasný. Malého převezli do inkubátoru a já potřebovala rozjet laktaci sama. A taky to ze začátku vypadalo, že to nepůjde. Stačilo pár triků a vytrvat a nakonec se to podařilo. A podaří se to i vám, nebojte :).

Jak zvýšit a podpořit laktaci: Kojte, kojte, kojte!

Říkají to všude a je to pravda. Nic tak neovlivní množství mléka než to, kolikrát za den kojíte.

Když se vám zdá, že máte mléka málo, zkuste v mezičase odsávat. Nejlépe hned po kojení, ať se stihne do dalšího kojení vytvořit dostatek mléka. Klidně kojte/odsávejte i 12krát denně. Aspoň na chvíli. I když nemáte v nemocnici miminko den po porodu hned u sebe (a možná ani ten další ne), nenechte se tím odradit a mezitím odsávejte. Já i spousta dalších maminek jsme nemohly kojit dlouhé měsíce, a přesto jsme dokázaly právě touhle trpělivostí rozjet občas slušné mlékárny 😃. Odsávačku vám v nemocnici půjčí. U mě to byla ze začátku kapka. Ke kapce přibyla druhá a další a další. A ejhle, je z toho 10,5 kilový chlapák.

Vůbec nevadí, že ze začátku nic neodsajete. Jde o to, že vaše tělo dostane impuls o poptávce, na kterou během nejbližších dní obratem zareaguje. Nic nepomůže zvýšení laktace jako odsávání a časté kojení.

Jak zvýšit a podpořit laktaci: Hlavně v klidu

Nestresujte se. Ano, já vím. Lehko se to řekne, ale věřte, že o stresu v tomhle období vím hodně. A znám spousty maminek, které stresem o mléko přišly. Stresem tak velkým, kdy jejich miminko bojovalo o život. Nestresujte se předem. Máte zdravé dítě, radujte se z toho. Dnes je třeba mléka méně, zítra bude víc.

Vyrazte do přírody. Podle vědců z Harvard Health Publishing stačí alespoň 20-30 minut denně v přírodě, aby se snížila hladina kortizolu a my se cítili po psychické stránce lépe. Při procházce přírodou se koncentrujete na vjemy okolo a tím si čistíte hlavu.

Nebo se z toho vypište. Tohle mi vždycky zabere na cokoliv. Jednoduchý, ale účinný krok, který řada lidí podceňuje. Vezměte si tužku a papír a pište. Pište, co se vám honí hlavou, co vás trápí, jak se cítíte. Nebo klidně malujte. A pak se na to podívejte a uvidíte, že se vám to všechno pospojí do logického celku. Hned uvidíte jasněji, kde je problém. Nebo se vám jen uleví, že jste se z toho vypsaly. Hodily to na papír a tím to mohly pustit pryč.

Jak zvýšit a podpořit laktaci: Bachovy esence

Kolik z vás se stresuje, že miminko brečí a vám se ne a ne spustit mléko? Nebo se cítíte po porodu tak vyčerpané, že kolikrát nemůžete vstát z postele? Je pro vás těžké přijmout roli matky a vytvořit si pouto s miminkem? Trpíte poporodní depresí? To vše dokáže způsobit problémy s kojením nebo opožděný nástup laktace. Bachovy esence pomáhají harmonizovat mysl a nastolit psychickou pohodu. Skvěle na nich je, že se dostávají do mateřského mléka a mohou pozitivně ovlivňovat i miminko. A jsou naprosto bezpečné pro období těhotenství a kojení.

Jaké Bachovy esence můžete využít pro podporu laktace?

Na všechny vypjaté a stresové situace mějte po ruce krizovou esenci. Pomáhá rychle a můžete jí užít i v případě, kdy vás čeká stresová situace, schůzka apod. Krizová esence vám pomůže tuhle situace lépe zvládnout. Plané jablko vám pomáhá přijmout samu sebe a kojení jako vaší zcela přirozenou součást. Hořčice se užívá při poporododních depresích. Na vzpružení po porodu je skvělá esence Oliva.

Hořec pomůže ve stavech, kdy se cítíte zklamané, že kojení nejde podle plánu. Jilm podporuje vaší sebedůvěru, abyste věřily svých mateřským instinktům. Díky ořechu se snadněji přizpůsobíte nové situaci, kdy máte pocit, že je s příchodem miminka na svět váš dům vzhůru nohama. Cítíte obavy, ale nedáváte na sobě nic znát? V tomhle případě vám pomůže řepík.

Bachovy esence jsou květové esence z volně rostoucích rostlin a stromů. Jsou zcela přírodní a tím naprosto bezpečné. Nemusíte se bát, že byste se jimi předávkovaly nebo by vám uškodily. Ano, může přijít na pár dní zhoršení, ale důležité je vytrvat. To, že přijde zhoršení znamená, že tam skutečně nějaký problém je. Bachovy esence harmonizují vaší mysl a tím vás dostávají do rovnováhy. Pomáhají při nejrůznějších formách strachu, po prožitém šoku, při vyčerpání a mnoha dalších problémech.

Já jsem například užívala Bachovu esenci Oliva po porodu, kdy jsem byla šíleně unavená a ne a ne se dospat. První dva dny, kdy jsem začala Bachovky užívat, jsem byla jako chodící mrtvola. Ta únava byla šílená. Třetí den jakoby do mě vjela energie a od té doby se cítím skvěle, pokud za sebou nemám zrovna pár bezesných nocí, když Kubíkovi rostou zoubky. Vždycky je důležité dobrat celou lahvičku, aby nerovnováha opravdu odezněla a problém se nevracel.

Jak zvýšit a podpořit laktaci: Odpočívejte

V období těhotenství, při porodu a během šestinedělí dostane vaše tělo pořádně zabrat. Teď se z toho potřebuje vzpamatovat. A to často s malým miminkem až tak dobře nejde. Zakažte si být superženou a dopřejte si klid a odpočinek. Potřebujete to! Za dřívějších dob bylo běžné, že žena po porodu si jen užívala čas s miminkem, zatímco ostatní ženy se staraly o vše ostatní.

Pokud v noci často vstáváte k miminku, mrkněte po melatoninu, díky kterému snadněji zaberete a lépe se zregenerujete.

Ale není melatonin jako melatonin. Ty syntetické často mohou nadělat víc škody než užitku. Při častějším užívání totiž mohou způsobit nižší produkci naší přirozené tvorby melatoninu. Navíc neexistují důkazy, které by podporovaly užívání melatoninu při kojení nebo v těhotenství (a ani existovat nemohou, protože se na těhotných a kojených ženách podobné testování neprovádí). Přirozenou formou je extrakt ze šťávy z višně, který podporuje tvorbu melatoninu. Ale i když je přírodní, poraďte se se svým lékařem.

A co dělat jiného, pokud kojím? Omezte večer a v noci modrozelené záření (televize, mobil, některé zářivky). To totiž narušuje náš cirkadiální rytmus. Tělo má pocit, že je stále den a tvorba melatoninu se posouvá. V praxi to vypadá tak, že sice padnete v 10 hodin za vlast, ale tvorba melatoninu se spustí až několik hodin poté. Tělo tvoří méně melatoninu a neproběhne dostatečná regenerace. Ráno se cítíte, jakoby vás přejel vlak. Problém s večerním světlem pomohou vyřešit brýle blokující modré světlo. Prostě si je nasadíte třeba při koukání na Netflix. Zaměřte se taky na stravu – jako skvělý rozcestník poslouží tento článek od Brainmarket.

Jak zvýšit a podpořit laktaci: Voda a kojící čaje

Je to jednoduché: Mléko tvoří z 80 % voda. Když nepijete, nemá se mléko z čeho tvořit. Skvělé jsou i kojící čaje. Kontrolujte, zda obsahují fenykl. Právě ten příznivé působí na tvorbu mléka i případné bolení bříška u miminka. Já mám dobrou zkušenost s čaji od Leros (ten oranžový je skvělý).

Nemusíte kojící čaje? Zkuste alternativu – přírodní tobolky Lactil. Obsahují fenykl a anýz. Získala jsem pár platíček jako dárek k nákupu a řekla bych, že pomáhaly.

Jak zvýšit a podpořit laktaci: Strava

Strava je základ všeho. Říkají to všichni a mají pravdu.

Stačí jíst vyváženě a pestře. K tomu vám pomůže pravidlo Zdravého talíře od specialistky na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimákové. Zdravý talíř byl sestaven na základě nejnovějších poznatků a studií. Pokud se jím budete při sestavování jídelníčku řídit, budete mít jistotu, že dáváte sobě i miminku dostatek živin.

Zdroj: cojist.cz

Vrchní polovina talíře obsahuje kvalitní bílkoviny a tuky. Maso, ryby, mléčné výrobky, vajíčka, luštěniny, oříšky, avokádo, ale taky čokoládu. Asi je všem jasné, že Milka plná cukrů to nebude . Ale vysokoprocentní čokoláda vám rozhodně neuškodí. Naopak.

Spodní polovinu talíře tvoří zelenina, ovoce a komplexní sacharidy, jako je kváskový chléb, vločky, celozrnné těstoviny, rýže, brambory a další.

Nejlepší potraviny pro zvýšení laktace

U vybraného vzorku thajských žen byl proveden výzkum, který se zaměřoval na vliv některých potravin právě na zvýšenou produkci mateřského mléka. Vzorek nebyl velký a výsledky nelze brát jako dogma, ale u některých potravin se projevily příznivé vlivy na množství MM, tak proč to nezkusit. Patří sem:

  • Dýně
  • Potraviny bohaté na bílkoviny, jako je kuře vejce, tofu a mořské plody

Svatým grálem je Caro (a nejen podle mě), popř. Melta. Pila jsem ho po litrech. Oba obsahují kávu cikorku, která pomáhá zvyšovat množství MM. Opravdu funguje.

Hodně maminek si pochvaluje bylinu pískavice řecké seno. Nemám osobní zkušenost, tak nemohu potvrdit, ale věřím, že na tom něco bude. Zkusit můžete i oves, sezamová semínka nebo pivovarské kvasnice.

Jak zvýšit a podpořit laktaci: Tkáňové soli

Tkáňové soli vám pomohou dostat vaše tělo do původního stavu a podpořit laktaci. Ztratily jste při porodu hodně krve? Sáhněte po tkáňové soli č. 3 Ferrum phosphoricum. Na vyčerpání a regeneraci po porodu vám pomůže tkáňová sůl č. 6 Kalium phosphoricum. Jak zajistit miminko dostatek vápníku v mateřském mléku? Tkáňovou solí č. 2 Calcium phosphoricum získá miminko z mléka vše potřebné a můžete jí užívat klidně celé kojící období.

Já na tkáňové soli nedám dopustit. A to i u kluků. Zcela přirozenou cestou řeší to, na co mnohdy předepisují lékaři léky.

Užívá se většinou 1 tableta 4x denně po dobu 1-3 měsíců (ale řiďte se podle informací na obale). Rozpustíte pomalu v ústech (chuť je nasládlá, nic nepříjemného) nebo ve vodě a vypijete. Nemusíte se bát, že byste se jimi předávkovaly. To je jejich výhoda oproti běžným minerálům. Dávky jsou opravdu malé a minerály okamžitě pracují tam, kde je potřeba.

Pokud o tkáňových solích slyšíte poprvé, trochu vám je přiblížím. Tkáňové soli nebo taky Schuesslerovy soli si můžete představit jako zcela přírodní minerální sloučeniny. Kombinací minerálů je celkem 12 a nejsnadněji se mezi nimi orientujete dle symptomů, které vás trápí. Může to být například chřipka, krvácení dásní, překyselení organismu apod. Tkáňové soli mají jednoduchý, ale životně nezbytný úkol: nastolit správnou minerální rovnováhu. I když je naše strava plná vitamínů, minerálů a stopových prvků, někdy si s nimi naše tělo neporadí tak, jak je potřeba. Nedokáže je vstřebat a dodat na potřebná místa. To se týká i doplňků stravy.

Kubíkovi se například spotřebovával špatně vápník, fosfor a železo. I přesto, že jako nedonošenec užíval zvýšené dávky, měl stále dle vzorku z moči málo. Právě tuhle nerovnováhu pomáhají řešit tkáňové soli (v jeho případě Calcium phosphoricum), které jsou ve formě tablet. Tu si rozpustíte v ústech, popř. ve vodě. Tím se minerální sloučeniny dostanou přes sliznici a dochází k okamžitému nastolení biochemické rovnováhy.

Jak zvýšit a podpořit laktaci: Teplo

Teplo nepomáhá přímo zvýšit produkci mateřského mléka, ale díky teplému obkladu nebo teplému nápoji se vám rychleji spustí mléko.

Jak zvýšit a podpořit laktaci: Homeopatika?

Další tipem, který často najdete na internetu, jak podpořit laktaci, jsou homeopatika. V tomhle případě bych ale byla opatrná. Taky jsem po nich sáhla u prvního syna a u mě měly efekt opačný. Moje tělo bylo tou dobou vyčerpané, a proto jsem neměla dostatek mléka. Problém jsem potřebovala řešit komplexně.

Pokud se chcete vydat cestou homeopatik, obraťte se na odborného homeopata, který vám ušije homeopatika na míru.

Pomůcky ke kojení

Absorpční prsní vložky

Za sebe doporučuju zainvestovat jednorázově do látkových prsních vložek. Investice, která se vám vyplatí. Navíc v případě, že plánujete víc dětí. A je to ekologičtější 🙂.

Já mám tyhle od české firmy Petit Lulu – jsou větší než většina jednorázových vložek, ale zase jsou užší, takže vám nevytvoří takové boule, jak to umí některé jednorázové. A hlavně jsou o mnohem příjemnější.

Pokud jste zručné, stačí si koupit látku a můžete si je ušít i samy za pár korun. Levné látky seženete například na eshopu šijemdětem.cz.

Ne vždy se ale dají použít látkové – minimálně na cesty jsou jednorázové skvělá vychytávka. Nejvíc se mi osvědčily absorpční vložky od Avent. Jsou tenké a dostatečně široké, takže nevytváří pod oblečením boule a překvapivě hodně pojmou. A navíc jsou i příjemné na kůži.

Purelan

Purelan je zázračná hojivá mast z lanolinu, kterou si mažete na bradavky po kojení. A nemusíte jí smývat před kojením (ono to ani úplně lehce nejde). Má jemně žlutou barvu, takže pozor na prádlo (s dobrým pracím práškem to ale dobře vyperete).

Purelan vám pomůže při jakémkoliv poranění nebo začervenání. Doporučuju mazat i preventivně a koupit rovnou větší balení. Vydrží dlouho. Třeba až do prvních zoubků, kdy většina dětí zkouší, co vlastně ty jejich noví parťáci v pusince umí 😃. A než je to odnaučíte, může to občas zabolet.

Odsávačka

Nemusíte si jí pořizovat hned. Pro zvýšení produkce mléka osobně neznám nic lepšího. Nebo když si potřebujete odskočit a bude krmit tatínek. Na trhu existují ruční a elektrické odsávačky.

S ruční se nadřete, ale stojí pár set a hodí se na občasné odsávání. Na častější odsávání bych zainvestovala do elektrické – jde to samo a navíc odsajete víc. Z ručních můžu doporučit ruční odsávačku Avent od Philips a z elektronických dělá nejlepší odsávačky Medela.

Lahvičky

Lahvičky potřebujete, když bude krmit tatínek. Dnes je na trhu takových možností, že má až člověk problém vybrat. Některé se dokonale přizpůsobují tvaru ženského poprsí. I přesto je mohou některá miminka odmítat. Prostě dítě neošalamouníme. Pozná, že to je kus gumy a ne máma 😃.

Sáhněte po lahvičce, která vám je sympatická. Osobně bych ještě koukla, zda je antikoliková, ať miminko spolyká vzduchu co nejméně a netrápí ho prdíky. Dalším důležitým faktorem je možnost náhradních dílů. My měli lahvičky Avent od Philips, které pasují i k jejich odsávačce. Byla jsem s nimi spokojená, protože dobře seděly i na kelímky, do kterých se odsávalo mléko (ty se pak daly zase použít na příkrmy).

Sterilizátor

Opět záleží, jak často plánujete sterilizovat. Dudlíky jsou vysterilizované raz dva v malém hrnci. U odsávačky a lahviček už je to na déle a sterilizátor je pak fajn vychytávka.

Kojící podprsenka

V dnešní době se dají pořídit kojící podprsenky, se kterými uděláte parádu i před manželem :). Na doma postačí obyčejné z bavlny, ale hodí se mít aspoň jednu “hezčí”, která pěkně sedí. Já měla tuto kojící podprsenku – dělá se v béžové, bílé i černé barvě a je příjemná na těle.

Uskladňování mateřského mléka

Mléko byste v lednici měla uskladňovat maximálně 1 den. Po odsátí chvíli počkáte, až klesne teplota mléka na pokojovou teplotu a pak můžete dát mléko do lednice. Někdy ale holt nejde počkat a mám odzkoušeno, že mléko je v pořádku, i když ho dáte do lednice hned.

Dvě odsáté dávky můžete slít, až když mají stejnou teplotu. Zaručeně to poznáte podle toho, že se na lahvičce začne po vychlazení srážet smetana z mateřského mléka. Než začnete slévat, pořádně zamíchejte lahvičkou, aby se smetana ze stěn lahvičky uvolnila.

Když nestihnete MM dát miminku do 24 hodin, můžete ho na 3 měsíce zamrazit. Před podáváním rozmrazujte pomalu ve vodní lázni – nejprve vlažné, ať nedostane mléko teplotní šok :).

Rozmražené mléko je hořké. Ucítíte to. Malým miminkům to většinou nevadí. Ta větší by s tím ale už mohla mít problém. Odzkoušejte to raději předem, než vyletíte z hnízda a partnerovi pak doma zůstane hlavové dítko.

Jak sterilizovat pomůcky ke kojení?

Pomůcky se dají vysterilizovat v mikrovlnné troubě nebo ve vodě v hrnci. U toho hrnce ale opatrně. Už se mi stalo, že některé lahvičky se seškvařily o vařící materiál hrnce. U druhého dítěte jsem primárně odsávala dlouhé měsíce, takže jsem při koupi sterilizátoru neváhala. Ty seškvařené lahvičky by mě ve finále vyšly o mnohem dráž 😃.

Měla jsem možnost vyzkoušet několik sterilizátorů a od Aventu je nejlepší. Je z těch levnějších a je jednoduchý na ovládání i údržbu. Naopak nedoporučuju NUK – šroubujete víkem celou věčnost a ne a ne zapadnout. Když pak potřebujete věci po vysterilizování vyndat, kryt se blbě sundavá a můžete se trochu opařit.


Související články o kojení