Jak zhubnout po porodu? 7 tipů na hubnutí při kojení

Miminko je na světě a vás se po porodu drží pár kil navíc jako klíště, takže vás napadá: Jak zhubnout po porodu? Není hubnutí při kojení cesta do pekel nebo lze zhubnout bez obav o to, že byste ublížily sobě i miminku? Jde a dnes si ukážeme jak. Bez výčitek a hladovění.

JAK ZHUBNOUT PO PORODU / hubnutí při kojení

1. Jak zhubnout po porodu: Kojte, kojte, kojte

Jakmile kojíte, vaše spalování dosahuje spalování dostihového koně. I když látáte páté přes deváté, většinou se to na vás neprojeví. Naštěstí, protože nevím, jak u vás, ale já jsem při kojení po sladkém jak neřízená střela 😃.

2. Jak zhubnout po porodu: Zdravá strava v dostatečném množství

Zůstala vám nějaká kilča po porodu a co nejdříve byste se jich chtěly zbavit? Než se pustíte do nějaké zaručené diety, zadržte. Ta v tuhle chvíli může napáchat pěknou paseku. Nedostatek živin pro miminko a nedostatek živin pro vás (i když nekojíte, vaše tělo dostalo v posledních měsících zabrat a potřebujete se pořádně vyživit). Dieta se navíc může podepsat i na vaší psychice.

Stravujte se dle Zdravého talíře

Zhubnout můžete i přirozeně, aniž byste se trýznily občas nesmyslnými doporučeními. Stačí jíst vyváženě. K tomu vám pomůže pravidlo Zdravého talíře od specialistky na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimákové. Zdravý talíř byl sestaven na základě nejnovějších poznatků a studií. Pokud se jím budete při sestavování jídelníčku řídit, budete mít jistotu, že dáváte sobě i miminku dostatek živin.

Zdroj: cojist.cz

Vrchní polovina talíře obsahuje kvalitní bílkoviny a tuky. Maso, ryby, mléčné výrobky, vajíčka, luštěniny, oříšky, avokádo, ale taky čokoládu. Asi je všem jasné, že Milka plná cukrů to nebude 😃. Ale vysokoprocentní čokoláda vám rozhodně neuškodí. Naopak.

Víte, co je na bílkovinách skvělé? Pomáhají tvořit svaly. A ty chceme všechny, protože díky svalům spalujeme, i když nic neděláme.

Spodní polovinu talíře tvoří zelenina, ovoce a komplexní sacharidy, jako je kváskový chléb, vločky, celozrnné těstoviny, rýže, brambory a další.

Když se na to podíváte s odstupem, zjistíte, že správně se stravovat vlastně není žádná věda. Připadá vám to málo? Máte hubnutí spojené s trýzněním se a hladověním? Takhle to ale nefunguje. Nebo vám někdy podobná dieta fungovala, aniž by se vám kila vrátila zpátky? Já na to měla slabou vůli, takže jsem to nikdy nezjistila 😃.

Tipy, jak na hubnutí při kojení:

  • Jezte pravé jídlo. Pokud má potravina 3 a více položek ve složení, vraťte jí zpět do regálu. Zvlášť, pokud vám to složení vůbec nic neříká. Zpracované potraviny jsou plné konzervantů, dochucovadel a cukrů.
  • Zajistěte si správnou rovnováhu bílkovin, tuků a sacharidů ve své stravě. Správnou rovnováhu pro vás. Ne podle tabulek. Každé tělo funguje jinak. Někdo bude lépe prospívat na menším množství sacharidů, někdo zase bude potřebovat sacharidů víc. Zkoušejte a brzy poznáte, co sedí vám a po jaké kombinaci se cítíte skvěle.
  • Nandejte si normální porci. Ne pro vrabce, ať si vaše tělo nezačne ukládat zásoby pro horší časy. Jezte pomalu a tělo vám dá signál, jakmile bude plné.
  • Vyhýbejte se nízkotučným potravinám. Za prvé: Zasytí vás na kratší dobu, takže budete mít dříve hlad. Za druhé: Vám ty nízkotučné opravdu chutnají? K malinám se prostě hodí pořádný tučný nebo polotučný tvaroh 😃.
  • Nejezte těsně před spaním. Snažte se naservírovat poslední jídlo cca 2-4 hodiny, než půjdete na kutě.

Máte neustále hlad nebo vás honí mlsná?

Zkuste zařadit víc tuků a bílkovin, které zasytí.

Uvedu na příkladu. Pokud si například uděláte k snídani amarantovou kaši, přihoďte k ní pár oříšků nebo trochu oříškového másla (toho správného bez kila cukru). Místo medu si na chleba namažete máslo a k tomu si uděláte míchaná vajíčka. A zeleninu. Kopec zeleniny. Ta má skvělý dar: obsahuje málo kalorií a naopak kopec mikroživin a vlákninu, která zasytí.

Nesklouzněte ale k tomu, že se budete stravovat hlavně o zelenině jako králík. Vaše tělo potřebuje taky dostatek bílkovin, tuků a komplexních sacharidů. Když bude hladovět, bude si dělat zásoby. Pokud to uděláte správně, kila půjdou sice dolů pomaleji, ale bez jojo efektů a následného zpomalování metabolismu.

Další skvělé zdroje ke stravování:

3. Jak zhubnout po porodu: Probiotika

Probiotika můžeme nazvat svatým grálem pro naše zdraví. A nepřítelem pro náš břišní tuk.

V 8 týdenní studii užívala jedna skupina žen s nadváhou probiotika s kmeny Lactobacillus a Bifidobacterium, a druhá skupina placebo. Ženy, které konzumovaly probiotika, ztratily výrazně více břišního tuku než ty, které užívaly placebo.(1) I další studie dokládají, že probiotika pomáhají snížit břišní tuk a BMI. Například výzkum na 135 lidech, kteří užívali po dobu 3 měsíců kmen Bifidobacterium lactis. Výsledky ve snížení břišního tuku byly skvělé. (2)

Já užívám probiotika pravidelně na základě doporučení v nemocnici od té doby, co se Kubík narodil. Dostávají se totiž do mateřského mléka a působí příznivě i na trávení miminka. Nejlepší zkušenost mám s probiotiky ADVANCE Probio24. Jsou to jedny z nejoblíbenějších a nejsilnějších probiotik na trhu – obsahují 11 probiotických kmenů a až 33 miliard živých kultur v jedné dávce. A opravdu fungují.

Které potraviny obsahují nejvíce probiotik?

  • zakysané výrobky – kefíry, jogurty a zrající sýry (gouda, mozzarella, čedar)
  • kysané zelí, kimči, kvašená zelenina, ocet ze syrového jablečného moštu
  • zakysané nápoje (vodní kefír nebo malé množství kombuchy)

Už tím, že omezíte rafinovaný cukr přispějete k růstu zdravých bakterií.

4. Jak zhubnout po porodu: Bachovy esence pro rovnováhu

Kolik z vás si při hubnutí zanadávalo, že jim váha stagnuje, měly chuť s tím seknout nebo se například jídlem uklidňovaly? Právě na odstranění podobných myšlenek jsou skvělé Bachovy esence. Jsou jako vaše kamarádka, která vás podporuje a drží za ruku v průběhu celého hubnoucího procesu.

Základní Bachovou esencí pro většinu žen bude plané jablko (Carb Apple). Naučí vás přijmout své tělo, mít se ráda a navíc pomáhá vylučovat škodliviny z těla. Vytváří ideální startovací pozici.

Podařilo se vám ze začátku shodit několik kil a teď se váha zasekla? Na to je skvělý hořec nahořklý (Gentian), který vám pomůže vytrvat. Habr obecný (Hornbeam) zase pomáhá ve chvílích, kdy se cítíte unavené. Už když ráno vstanete, máte pocit, že vás snad přejel kamion? A abyste se v tomhle stavu donutily převléknout se do trikotu a vyběhnout do lesa? Habr vám může pomoct vlít do žil víc energie.

Stoupnete si na váhu a naříkáte, že jste zhubly jen kilčo? Jste netrpělivé a už byste chtěly mít aspoň o 2 konfekční číal míň? Netýkavka žlazonosná (Impatiens) pomáhá při netrpělivosti.

A pak tu máme kaštan koňský (Chestnut bud). Ráno si dáte ultra zdravou snídani, k obědu rybu se zeleninou a večer se spustíte a zpucujete balíček chipsů? Jojo, to znám 😃. Nebo se týden doslova mučíte v posilovně a pak několik týdnů zase nic? Na snadnější přechod ze starého životního stylu na novou stravu a cvičení pomáhá právě kaštan koňský.

Bachovy esence jsou květové esence z volně rostoucích rostlin a stromů. Jsou zcela přírodní a tím naprosto bezpečné. Nemusíte se bát, že byste se jimi předávkovaly nebo by vám uškodily. Ano, může přijít na pár dní zhoršení, ale důležité je vytrvat. To, že přijde zhoršení znamená, že tam skutečně nějaký problém je. Bachovy esence harmonizují vaší mysl a tím vás dostávají do rovnováhy. Pomáhají při nejrůznějších formách strachu, po prožitém šoku, při vyčerpání a mnoha dalších problémech.

Já jsem například užívala Bachovu esenci Oliva po porodu, kdy jsem byla šíleně unavená a ne a ne se dospat. První dva dny, kdy jsem začala Bachovky užívat, jsem byla jako chodící mrtvola. Ta únava byla šílená. Třetí den jakoby do mě vjela energie a od té doby se cítím skvěle, pokud za sebou nemám zrovna pár bezesných nocí, když Kubíkovi rostou zoubky. Vždycky je důležité dobrat celou lahvičku, aby nerovnováha opravdu odezněla a problém se nevracel.

5. Jak zhubnout po porodu: Hýbejte se

A stačí k tomu delší procházky s kočárkem nebo nosítkem na čerstvém vzduchu. Chůze je ten nejpřirozenější pohyb, který svému tělu můžete dát. Navíc si díky ní vytvoříte štíhlé a dlouhé svaly, které vypadají vždycky dobře.

Vyrazte do přírody. Podle vědců z Harvard Health Publishing stačí alespoň 20-30 minut denně v přírodě, aby se snížila hladina kortizolu a my se cítili po psychické stránce lépe. Hubnutí pak půjde raz dva.

A pokud si občas zaposilujete, bude to pro vaše hubnutí po porodu úplná paráda. Posilováním si totiž vytvoříte svaly, které spalují i ve chvílích, kdy jen ležíte a sledujete Netflix. Komu by se to nelíbilo?

6. Jak zhubnout po porodu: Tkáňové soli pro rovnováhu a zrychlení metabolismu

Trpíte často na kyselé říhání, nevolnost, plynatost nebo saháte po sladkém či tučném jídle? Sáhněte po tkáňové soli č. 10 Natrium phosphoricum. Ta pomáhá nastolit správné hospodaření tuků, cukrů a vylučování odpadních látek. Tím dochází ke zrychlení metabolismu a následně i hubnutí. Pro lepší zažívání je pak ideální tkáňová sůl č. 2 Calcium phosphoricum. Pokud se přejídáte z emočního stresu, zkuste sůl č. 8 Natrium chloratum. Jíte víc ve stresu? S tím vám zase pomůže tkáňová sůl č. 6 Kalium phosphoricum.

Užívá se většinou 1 tableta 4x denně po dobu 1-3 měsíců (ale řiďte se podle informací na obale). Rozpustíte pomalu v ústech (chuť je nasládlá, nic nepříjemného) nebo ve vodě a vypijete. Nemusíte se bát, že byste se jimi předávkovaly. To je jejich výhoda oproti běžným minerálům. Dávky jsou opravdu malé a minerály okamžitě pracují tam, kde je potřeba.

Rozhodně to ale neznamená, že si párkrát zobnete tkáňovou sůl a zhubnete za měsíc 10 kilo. Tkáňové soli fungují jako skvělá podpora, aby to někde při hubnutí “nedrhlo” a vše šlo jako po másle.

Pokud o tkáňových solích slyšíte poprvé, trochu vám je přiblížím. Tkáňové soli nebo taky Schuesslerovy soli si můžete představit jako zcela přírodní minerální sloučeniny. Kombinací minerálů je celkem 12 a nejsnadněji se mezi nimi orientujete dle symptomů, které vás trápí. Může to být například chřipka, krvácení dásní, překyselení organismu apod. Tkáňové soli mají jednoduchý, ale životně nezbytný úkol: nastolit správnou minerální rovnováhu. I když je naše strava plná vitamínů, minerálů a stopových prvků, někdy si s nimi naše tělo neporadí tak, jak je potřeba. Nedokáže je vstřebat a dodat na potřebná místa. To se týká i doplňků stravy.

Kubíkovi se například spotřebovával špatně vápník, fosfor a železo. I přesto, že jako nedonošenec užíval zvýšené dávky, měl stále dle vzorku z moči málo. Právě tuhle nerovnováhu pomáhají řešit tkáňové soli, které jsou ve formě tablet. Tu si rozpustíte v ústech, popř. ve vodě. Tím se minerální sloučeniny dostanou přes sliznici a dochází k okamžitému nastolení biochemické rovnováhy.

7. Jak zhubnout po porodu: Málo spánku jde ruku v ruce s kily navíc

S kily navíc jde ruku v ruce i málo spánku. Ano, vím. V tomhle období se o pořádném spánku nedá moc mluvit. Ale upřímně: Která z vás šla ve chvílích, kdy mohla spát, raději uklízet nebo vařit? Já jsem vinna hned několikrát, než mi můj Péťa nakázal si jít lehnout 😃.

Tohle je čas, kdy si zakažte být superženou a dopřejte si klid a odpočinek. Za dřívějších dob bylo běžné, že žena po porodu si jen užívala čas s miminkem, zatímco ostatní ženy se staraly o vše ostatní.

Pokud málo spíte, nejsou v rovnováze hormony:

  • máte nízkou hladinu růstového hormonu ghrelin
  • naopak stoupá hladina hormonu leptin, který reguluje příjem a výdej energie
  • zvyšuje se vás stresový hormon kortizol
  • máte vyšší hladiny glykemie

To vše vede k tomu, že máte větší hlad a honí vás mlsná. Zahoďte výčitky, že je kuchyň vzhůru nohama a s klidným svědomím si jděte lehnout.

A jaký je elixír na lepší spaní? Melatonin neboli hormon spánku, který by si měly naordinovat všechny maminky s přerušovaným spaním. Melatonin je navíc velmi silný antioxidant a jeho nedostatek bývá v poslední době čím dál častěji spojován s rozvojem rakoviny. Pokud vás zajímá více, doporučuji přečíst si článek od Rise by Performance.

Ale není melatonin jako melatonin. Ty syntetické často mohou nadělat víc škody než užitku. Při častějším užívání totiž mohou způsobit nižší produkci naší přirozené tvorby melatoninu. Navíc neexistují důkazy, které by podporovaly užívání melatoninu při kojení nebo v těhotenství (a ani existovat nemohou, protože se na těhotných a kojených ženách podobné testování neprovádí). Pokud tedy nekojíte, můžete v klidu sáhnout po extraktu ze šťávy z višně, která podporuje tvorbu melatoninu.

A co dělat, pokud kojím? Omezte večer a v noci modrozelené záření (televize, mobil, některé zářivky). To totiž narušuje náš cirkadiální rytmus. Tělo má pocit, že je stále den a tvorba melatoninu se posouvá. V praxi to vypadá tak, že sice padnete v 10 hodin za vlast, ale tvorba melatoninu se spustí až několik hodin poté. Tělo tvoří méně melatoninu a neproběhne dostatečná regenerace. Ráno se cítíte, jakoby vás přejel vlak. Problém s večerním světlem pomohou vyřešit brýle blokující modré světlo. Prostě si je nasadíte třeba při koukání na Netflix. Zaměřte se taky na stravu – jako skvělý rozcestník poslouží tento článek od Brainmarket.


Související články o kojení