Ketony v moči v těhotenství: jsou škodlivé pro miminko?

Pokud vám byla v těhotenství diagnostikována těhotenská cukrovka, pravděpodobně jste se setkaly s tím, že jste si musely měřit ketony v moči. A nejspíš vám vyšly pozitivní vzhledem k tomu, že čtete tento článek.

Možná jste si taky přečetly, že jsou ketony škodlivé a můžete tak ublížit miminku, protože vaše tělo hladoví a miminko nedostane dostatek živin. Pojďme toto tvrzení vyvrátit a ukázat si, že ketony naopak mohou být přínosné 🙂.

Co se dozvíte v tomto článku:

✅ Jaké druhy ketózy existují?

✅ Je nutriční ketóza v těhotenství nebezpečná?

✅ Kdy jsou naopak ketony v moči v těhotenství přínosné?

ketony v moči v těhotenství

Jaké druhy ketózy existují?

Základem všeho je určit si jednotlivé druhy ketózy, abychom nemíchaly jablka s hruškami:

  1. NUTRIČNÍ KETÓZA

Nutriční ketóza je stav, kdy jedinec konzumuje menší množství sacharidů a jeho tělo získává energii především z tuků.

Glykemie se pohybuje v normálním rozmezí a tělo získává potřebný příjem kalorií z bílkovin a tuků.

O této ketóze bude dnes řeč.

  1. KETÓZA ZPŮSOBENÁ HLADOVĚNÍM

Ketóza způsobená hladověním je stav, kdy tělo bere energii primárně ze svých tukových zásob, protože nepřijímá dostatek kalorií z jídla.

  1. DIABETICKÁ KETOACIDÓZA

Diabetická ketoacidóza je stav, kdy v těle chybí inzulín na zpracování glukózy. Varovným signálem jsou nepřirozeně vysoká hladina ketonů a glykemie minimálně třikrát vyšší než normálně. Tím dochází k vážnému ovlivnění acidobazické rovnováhy v těle, která může způsobit vrozené vady.(zdroj)

Tento druh ketózy se však vyskytuje pouze u lidí s cukrovkou 1. typu nebo diabetiků 2. typu závislých na inzulínu.

Dochází k němu vynecháním injekce inzulinu, jeho nesprávným dávkováním nebo nepřiměřenou dávkou, která by měla pokrýt neočekávané zvýšení glykemie.

ketony v moči v těhotenství

Je nutriční ketóza v těhotenství obvyklá?

Někteří zdravotníci bohužel jednotlivé druhy ketózy nesprávně zaměňují. Pokud přijímáte dostatečné množství kalorií, nemusíte mít obavy. V důsledku snížení množství sacharidů se u vás objevuje pouze nutriční ketóza, která není nebezpečná.

❗ To dokládá i fakt, že řada žen má v těhotenství ranní nevolnosti, nadměrně zvrací, potýká se s velkým nechutenstvím nebo třeba jen vynechají snídani. V těchto případech by pak nemohly donosit zdravé dítě.

S tím rezonuje taky skutečnost, že by žádná z tradičních kultur, které se stravují nízkosacharidově, nebyla schopná úspěšné reprodukce.

Dá se jen velmi obtížně tvrdit, kolik těhotných žen mělo nebo má zkušenosti s ketózou. Pokud se u nich nevyskytla těhotenská cukrovka nebo nemají cukrovku 2. typu již před otěhotněním, s největší pravděpodobností si hladinu ketonů neměřily.

A jak jsou na tom studie?

Zvýšená hladina ketolátek se projevuje po 12-18 hodinách bez jídla (například večeře v 18 hodin a snídaně další den v 7 ráno je naprosto obvyklá) i u těhotných žen bez cukrovky.(zdroj) U netěhotných žen je koncentrace ketolátek dokonce třikrát vyšší.(zdroj)

Pravděpodobnost výskytu ketózy se zvyšuje v pozdějším stadiu těhotenství, kdy metabolismus matky využívá tuková zásoby, aby zásobil dítě zvýšením množství živin.(zdroj)

Jak poznat, že pro mě není ketóza nebezpečná?

Ketony se mohou objevovat v moči nebo v krvi. Základní skutečností je, že míra ketonů v moči ve většině případů neodpovídá míře ketonů v krvi. Zvlášť v těhotenství. Z toho důvodu je měření ketonů v moči, které probíhá většinou pomocí testovacích proužků, zavádějící.

Ketolátky v krvi jsou u těhotných žen naprosto běžné (ať už mají nebo nemají těhotenskou cukrovkou).

❗ Množství ketolátek se může zvýšit 50-100 krát a přesto se hladina ketonů v krvi zvýší pouze dvakrát a ketony stále zůstanou pod ketonomickou úrovní (1 nmol/l a výš).

To dokládá studie, na základě které bylo podrobeno výzkumu na 146 těhotných žen na nízkokalorické stravě (1000-1800 kcal denně). Tyto ženy si během druhého a třetího trimestru pravidelně měřily hladinu ketolátek v moči i v krvi.

Jaké byly výsledky?

Ve 120 případech měření byly objeveny ketony pouze v moči a nejvyšší naměřená hodnota ketolátek v krvi dosahovala 0,34 nmol/l.

Co z toho vyplývá? Tato hodnota byla nejvyšší a přesto 15 krát nižší než hladina, při které dochází k narušení acidobazické rovnováhy, a 30 krát nižší než hladina, při níž může dojít k zaměňované diabetické ketoacidóze.

Závěrem studie je, že ani ženy, které byly na nízkokalorické stravě nenaměřily škodlivé hodnoty ketonů v krvi.(zdroj)

Testování těhotných žen na přítomnost ketolák v moči je tak pouze přežitkem, od kterého již řada lékařů opouští.

Kalifornský program pro cukrovku a těhotenství doporučuje testovat pouze ty ženy, které trpěly cukrovkou již před otěhotněním (zejména pokud braly inzulin).

Jsou ketony v těhotenství škodlivé pro miminko?

Ano i ne. Záleží, o kterém druhu ketózy mluvíme. Pouze při diabetické ketoacidóze dosahují ketony toxické úrovně. V tomto případě ale dochází k nepřirozeně vysokým hladinám glykémie, ketonů a nerovnováze v krevním pH.

Pro těhotnou ženu a rostoucí plod není dobrá ani ketóza způsobená hladověním. Při tomto druhu ketózy scházejí těhotné esenciální mastné kyseliny, aminokyseliny, vitaminy, minerály, mikroživiny a antioxidanty.

Nedostatečný přísun kalorií u těhotné ženy může měnit hladinu aminokyselin v amniotické tekutině a podporovat hypoglykemii.(zdroj)

Proti těmto druhům ketózy stojí nutriční ketóza, která naopak může být i přínosem.

❗ Nutriční ketóza vzniká omezením sacharidů. Matka má i přesto dostatek kalorií z tuků a bílkovin a nehladoví. Nízkosacharidová strava naopak těhotnou ženu chrání před hypoglykemií.(zdroj)

Při tvrzení, že jsou ketony škodlivé pro vývoj miminka, je nutriční ketóza chybně zaměňována s diabetickou ketoacidózou nebo je odkazováno na studii z roku 1969, jejíž měření nebylo relevantní.

Při této studii se vycházelo z hlášení nemocničních sester, které prováděly jednorázový test na ketony v moči u žen v den porodu. Jediný spolehlivý ukazatel hladiny ketonů – test na ketony v krvi – provedený nebyl.

Výsledkem studie mimo jiné bylo, že novorozenci dosahovali mírně vyššího Apgar skóre a neprojevili se u nich žádné plodové obtíže nebo potíže s dýcháním.

Proč mohou být ketony pro miminko i matku přínosné?

Kdy jsou ketony přínosné pro miminko?

Dle studie bylo zjištěno, že mozek plodu dostává 30 % potřebné energie z ketonů. Zároveň jiná studie dokládá, že syntéza esenciálních mozkových tuků probíhá právě z ketonů.

To jen potvrzuje skutečnost, proč matky, u nichž se v těhotenství vyskytovaly v moči ketony (z nutriční ketózy díky snížení množství sacharidů ve stravě), porodily naprosto zdravá miminka.

Nízká hladina ketonů tak může být pro miminko přínosná.

Další výzkum ukázal, že minimálně 13 % celkové mozkové spotřeby kyslíku u novorozenců ve 2. a 4. týdnu pochází z ketonů.

Ketony pokrývají u novorozenců 25 % energetických potřeb během jejich prvních dní života.(zdroj) To dokládá, proč se děti rodí s tak velkým množstvím hnědé tukové tkáně. Ta slouží jako primární zdroj energie u dětí kojených výhradně mateřským mlékem během prvních tří dnů po narození, než dostanou mateřské mléko bohaté na laktózu.

Vědci jsou dokonce přesvědčení o tom, že si i tělíčka miminek vytváří své vlastní ketony.(zdroj) Tím se potvrzuje skutečnost, jak moc jsou ketony pro vývoj plodu důležité.

❗ Miminko ke svému růstu potřebuje glukózu i ketony. Obojí ve vyvážené hladině. Toho docílíte tím, že přijímáte dostatek kalorií a udržujete si normální hladinu glykemie.

Kdy je ketóza přínosná pro matku?

Jedním z rizikových faktorů pro těhotenskou cukrovkou je nadváha ženy již před otěhotněním, popř. pokud žena překonala doporučený váhový přírůstek lékařem.

Tyto ženy pak mají zvýšené tukové zásoby a další váhový přírůstek pro ně nemusí být prospěšný. Dle několika studií žádný váhový přírůstek nebo dokonce mírný úbytek váhy během těhotenství zlepšil konečný výsledek u žen s nadváhou.(zdroj)

Z toho důvodu nedává smysl doporučovat těmto ženám vysokosacharidovou stravu čistě jen kvůli tomu, aby se vyhnuly ketóze.

To pak vede k hyperglykemii a nutnosti brát inzulin, čímž často dojde k nabírání hmotnosti. Tím se zhoršuje periferní inzulinová rezistence, dochází k růstu glykemie a potřebě stále zvyšovat množství inzulinu. A takto stále dokola.

ketony v moči v těhotenství

❗ U matek s velkým váhovým přírůstek během těhotenství nebo nadváhou již před otěhotněním existuje až 3 krát vyšší riziko narození velkého miminka nad 4 kg, a 1,5 krát vyšší riziko, že se novorozenec narodí s hypoglykemií nebo žloutenkou.(zdroj)

Řešením je nízkosacharidová strava, díky které bude váhový přírůstek optimální a hodnoty glykemie na normální úrovni.

Závěr

Nutriční ketóza v souvislosti s nižším množstvím přijatých sacharidů je tak základním biochemickým procesem, který nemusí žádnou těhotnou maminku znepokojovat.

Honí vás při těhotenské cukrovce mlsná stejně jako mě honila 😃? Zkuste 100 % oříšková másla 🤩. Koukejte na složení – za tyhle z odkazu se můžeme zaručit. Jsou jen z ořechů, a tak to má být – zdravé a s malým množstvím sacharidů. My si zamilovali arašídovélískooříškové a mandlové. Stačí 2 lžičky a budete mít dost, takže vám vydrží fakt dlouho 👍.

Další články: