4 tipy, co nejíst při těhotenské cukrovce

Tak a je to tady. Nechtěné se stalo skutečností. Máte těhotenskou cukrovku a teď se s ní musíte nějak popasovat. A ono to jde, nebojte. Sama jsem si jí při prvním těhotenství prošla a cítila se skvěle. To omezení cukru má něco do sebe a navíc těch potravin, co nejíst při těhotenské cukrovce, není mnoho.

Seznam, co nejíst při těhotenské cukrovce:

Co nejíst při těhotenské cukrovce?

RAFINOVANÉ SACHARIDY

Zpracované sacharidy, které na rozdíl od těch správných nadělají více škody než užitku: neobsahují vlákninu, rychle se tráví a vstřebávají, čím zvyšují glykémii (mají vysoký glykemický index) a jsou chudé na živiny.

Které potraviny patří mezi rafinované sacharidy?

  • zpracované obilné potraviny a všechny produkty z bílé mouky – chléb, rohlíky, těstoviny, pizza, brambůrky apod.
  • cereálie nebo pufované obilniny (popcorn, rýžové chlebíčky)
  • instantní potraviny aneb potraviny, které vám mají pomoci zkrátit čas strávený v kuchyni – instantní nebo předvařená rýže, instantní nudle, instantní ovesná kaše
  • bílá rýže
  • brambory – ty sice patří mezi základní potraviny, ale mají vysoký glykemický index a je třeba s nimi při těhotenské cukrovce nakládat opatrně. Nejen se surovinou jako takovou, ale taky se způsobem přípravy – vařené brambory mají nižší glykemický index než brambory pečené v troubě, po kterých vám glykémie vyskočí výrazněji.

CUKR

Tato položka vás asi nepřekvapí. Nejlepší variantou je se mu co nejvíce vyhnout a postupně si navykat na přirozenou chuť jídel bez přidaného cukru. Po pár dnech zjistíte, že vám všechno připadá tak nějak sladší.

Cukry spadají do skupiny sacharidů a musíte je počítat dohromady.

Co to znamená?

Uvedu příklad: plánujete si trochu zahřešit a dát si po obědě kousek čokolády, která obsahuje určité množství cukru. Aby vám glykémie nevyskočila nad hraniční hodnotu, musíte na úkor čokolády ubrat ze sacharidů při obědě (dát si méně kukuřice, brambor, rýže apod.).

Které potraviny mají nejvyšší množství cukru?

  • cukry: bílý cukr, hnědý cukr, raw cukr, melasa, med, agávový sirup a další druhy sirupů (datlový, javorový apod.), datlový a kokosový cukr, sacharóza, dextróza, fruktóza atd.
  • sladkosti: sušenky, zmrzlina, bonbony, buchty atd.
  • sladké nápoje: limonáda, džus (a to i ten čerstvě vymačkaný nebo 100 % džus), slazený čaj, ochucené mléko, čerstvé šťávy atd.
  • potraviny, které mají přirozeně vysoký podíl cukru: sušené ovoce (datle, rozinky, sušené rozinky nebo meruňky apod.), ovocné smoothies atd.
  • omáčky s velkým množstvím cukru: kečup, BBQ omáčka, teryiaki omáčka atd.

Honí vás po obědě mlsná a rády byste si daly něco dobrého? Bez obav si můžete dát kousek vysokoprocentní čokolády nebo pár lžiček oříškového másla (z mandlí, arašídů, lískových oříšků). Jen mrkněte na etiketu, co kupujete, protože některé čokolády obsahují dost cukrů a ztužené tuky. To samé oříšková másla, která musí být správně jen z ořechů. Osobně mám odzkoušené tyhle mňamky:

UMĚLÁ SLADIDLA

Možná se domníváte, že umělá sladidla glykémii zvyšovat nemohou. Dle jedné studie se však zjistilo, že lidé pravidelně konzumující umělá sladidla mají vyšší riziko problémů s glykémií.

Čím je to způsobeno? Sladidla ovlivňují mikroby v našem trávicím traktu neboli probiotika. V některých případech je dokonce zabíjejí (to platí zejména pro sukralózu). Tím dochází ke zvýšení glykémie.

Dle výzkumu se účastníkům po konzumaci umělých sladidel, jako byl aspartam, sukralóza a sacharin, zvýšila glykémie 2 – 4 krát.

Jakým umělým sladidlům se raději vyhněte?

  • aspartam
  • sukralóza
  • sacharin
  • acesulfam draselný
  • neotam

Jako příklad si vezmeme sukralózu. Jedná se o sladidlo připravené chlorinací sacharózy a je doporučováno diabetikům a všem, kteří se snaží zhubnout. Výsledek však bývá opačný. Sukralóza může být příčinnou nárůstu hmotnosti a vzniku inzulinové rezistence a cukrovky druhého typu. Rovněž může působit toxicky na DNA, narušit střevní mikroflóru a při tepelné úpravě zvýšit riziko karcinogenity.

Jaké jsou bezpečné alternativy umělých sladidel?

Stévie

Stévie je sladidlo pocházející z bylin a je tak bezpečnější variantou sladidel. Má nulový obsah kalorií, neobsahuje glukózu, fruktózu a ani sacharózu.

co nejíst při těhotenské cukrovce

U citlivějších jedinců může vést k nepříznivým biochemickým reakcím, ne však nebezpečným v těhotenství. Přesto je lepší používat stévii jen střídmě a neudělat jí na poličce čestné místo v první řadě.

Alkoholické cukry

Relativně bezpečná je taky konzumace malého množství alkoholických cukrů, které se získávají například z kukuřice nebo březové šťávy. Patří sem:

I tady ale platí všeho s mírou, protože některé alkoholické cukry vedou k plynatosti a nadýmání. A to nikdo v těhotenství nechce – ani vy, ani okolí 😀.

Za sebe bych opět sáhla při těhotenské cukrovce po erythritolu. Dodnes ho používám běžně na pečení. U stévie si občas někdo postěžuje, že jí cítí a není to ono. To se mi erythritolu nestalo. Jeho výhodou je, že ho naše tělo nedokáže zpracovat, protože mu není vlastní. Tím se rovnou vyloučí a nevede ke zvýšení glykemie.

TRANSMASTNÉ KYSELINY

Už ten název zní přinejmenším nevábně. Jedná se o staré známé částečně ztužené tuky.

Transmastné kyseliny jsou tuky, které vznikají výrobou tuhých margarínů z tekutých rostlinných olejů (nejčastěji těch levných, jako je slunečnicový, sójový, řepkový). Hydrogenací neboli ztužováním se pak objevují ve zpracovaných a smažených potravinách, protože prodlužují jejich trvanlivost. Například fast foody nemusejí vyměňovat olej na smažení tak často.

Ztužené tuky mohou být příčinnou srdečně cévních onemocnění, cukrovky a pravděpodobně se mohou podílet i na rozvoji nádorových onemocnění.

co nejíst při těhotenské cukrovce

Najdete je v řadě polotovarů a to i těch, které vypadají na oko zdravě, v jídle z fast foodů, v cereálních tyčinkách, salátových zálivkách, brambůrkách, koláčích, sušenkách, majonézách, některých margarínech, ale taky se často využívají pro vaření v restauracích.

Jak mohou ovlivnit transmastné kyseliny průběh těhotenství a dítě?

Ztužené tuky zhoršují inzulinovou rezistenci, což ve zkratce znamená, že tělo má problém se snižováním glykémií.

Novorozenci maminek, které během těhotenství konzumovaly potraviny s částečně ztuženými tuky, jsou častěji postiženi astmatem a problémy se zrakem. Dle studie Dětského nemocničního zdravotního střediska v Ohiu jsou transmastné kyseliny rizikovým faktorem pro potrat v důsledku narušení normální funkce placenty.

Shrnutí, co nejíst při těhotenské cukrovce

Potravin, co nejíst při těhotenské cukrovce, není mnoho. Jezte skutečné potraviny, které nejsou zpracované nebo nemají složení o 20 slovech. Hlídejte si množství sacharidů a naložte si dostatek bílkovin a tuků a uvidíte, že vám bude fajn a i vaše glykemie se budou držet v mezích normy. Návod na to, co jíst při těhotenské cukrovce, najdete v mém předchozím článku.

Související články o těhotenské cukrovce