Jaká rizika přináší těhotenská cukrovka? 20 faktů

Těhotenská cukrovka je mnohdy strašákem těhotných žen. Nevíme, s čím přesně se potýkáme. Tento seznam vám představí důležitá fakta a rizika, která jste nejspíš v souvislosti s těhotenskou cukrovkou nevěděly.

Strašák jménem těhotenská cukrovka

Každá žena chce zažít nekomplikované těhotenství, kdy se bude cítit skvěle a miminko se narodí zdravé. Tuhle představu narušuje až u 15% žen po celém světě právě těhotenská cukrovka.

Možná jste si před testem na těhotenskou cukrovku nezjišťovaly příliš informací. Sama jsem to tak měla. Na co se stresovat něčím, co mi zatím nebylo diagnostikováno. Taky jsem ve skrytu duše doufala, že ani diagnostikováno nebude 😀.

Po potvrzení těhotenské cukrovky jsem ale chtěla vědět víc. Nestačily mi strohé informace, že mám omezit sacharidy a být aktivní. Těhotenská cukrovka ovlivňovala nejen mě, ale byla i potenciálním nebezpečím pro mé miminko.

Chtěla jsem vědět, co se děje v mém těle a jak mohu co nejvíce pomoci svému tělu vyrovnat se s inzulinovou rezistencí.

Dnes si řekneme několik faktů, které možná nevíte v souvislosti s těhotenskou cukrovkou. A které se hodí vědět.

rizika při těhotenské cukrovce

Těhotenská cukrovka: fakta a rizika, která byste měla vědět

🔴 U matek s těhotenskou cukrovkou hrozí větší riziko makrosomie (miminko je velké přes 4 kg). Některé matky pak nedokáží porodit přirozeně a porod probíhá císařským řezem.

❗ U přirozeného porodu hrozí, že se ramena miminka zaseknou v kanálu. To může vést k poškození nervů, které vedou z ramene dolů do ruky. Naštěstí se samo vyřeší během prvního roku života miminka.

🔴 U kojenců je pravděpodobné, že mají potíže s udržením stabilní hladiny cukru v krvi. Nadbytek glukózy u matky prochází placentou k dítěti. Na to reaguje slinivka břišní dítěte větší produkcí inzulinu. Tím následně může dojít k hypoglykemii miminka po narození.

🔴 Placentou sice k miminku projde glukóza a živiny, ale ne inzulin matky. Tím dítě získá glukózu navíc a stává se tak větším. V důsledku toho mu hrozí nadváha později v životě.

🔴 Stejné hormony, které pocházejí z placenty, jsou považovány za příčinu těhotenské cukrovky. Tímto hormonem je lidský placentární laktogen (HPL), který je zodpovědný za zajištění dostatečného množství živin pro miminko. Mění ale taky metabolismus matky, čímž dochází ke zvýšení hladiny glukózy v krvi. To snižuje citlivost na inzulin u těhotných žen. A voilá, těhotenská cukrovka je na světě.

Jak úspěšně zvládnout boj s těhotenskou cukrovkou?

🔴 Ženy s těhotenskou cukrovkou mají až 50% pravděpodobnost, že se u nich do 10 let od porodu rozjede diabetes 2. typu. I jejich děti trpí vyšším rizikem cukrovky 2. typu později v životě.

Jak toto riziko co nejvíce eliminovat? Zdravé jídlo, být aktivní a chodit pravidelně na kontroly hladiny cukru v krvi.

🔴 Těhotenská cukrovka se dá v drtivé většině zvládnout zdravou stravou a cvičením. Je potřeba naslouchat svému tělo a neřídit se pravidly dané diabetologie doslova. Každé tělo reaguje jinak a ať se nám to líbí nebo ne, možná si nebudeme moct dovolit tolik jako vaše kamarádka.

rizika nekompenzované těhotenské cukrovky

Uvedu příklad: dle plánu z diabetologie jsem si mohla ke snídani bez problémů dát krajíc chleba nebo rohlík (jako zástupce sacharidů). Kdybych se tímto řídila, mé glykemie by byly pravidelně nad hraniční hodnotou. A byla bych na inzulinu.

Nikdo se neptá, co jíte. Ptají se, jaké máte hodnoty.

Snídani jsem si upravila a zařadila pravidelný pohyb hned poté. A ejhle, hodnoty byly ukázkové. I bez léků.

❗ Řada žen se ale těmito doporučeními řídí doslova a pokud se jejich hodnoty vychýlí, domnívají se, že v tom případě potřebují inzulin. To je ale často omyl. Je důležité zkoušet. A případně snížit množství sacharidů.

Kromě toho se snažte dobře vyspat (nebo aspoň co nejlépe to jde, protože spánek v těhotenství často stojí za starou bačkoru 🙂) a nestresujte se.

Choďte do přírody, dopřávejte si činnosti, které máte rády.

Skvělá je i těhotenská jóga. Pomůže nejen od bolavých zad, ale očistí vás i po psychické stránce. Vypnete.

Za sebe můžu doporučit videa od této slečny (jsou sice v angličtině, ale všechny cviky ukazuje tak názorně, že je hravě pochopíte). 10 minut a jste jako znovuzrozená.

🔴 Těhotenská cukrovka může způsobit problémy s vysokým krevním tlakem. To někdy vyústí v preeklampsii, což je tak vysoký krevní tlak, který snižuje průtok krve do placenty. Jedinou léčbou je porod dítěte. Jedním z varovných signálů je bílkovina v moči, kterou vám na gynekologii pravidelně kontrolují.

🔴 Pokud musí těhotná žena užívat pro snížení glykemii inzulín, může to občas vést k hypoglykémii. To je nebezpečné pro matku i dítě, protože v těhotenství řada žen v souvislosti s hypoglykémií ztrácí vědomí.

Proč je nízká hladina krevního cukru u novorozenců problém?

🔴 Novorozencům musí být do několika hodin překontrolován krevní cukr. V případě, že je příliš nízký, zdravotníci musí neprodleně podniknout potřebné kroky.

🔴 Pokud hladina cukru v krvi u novorozence zůstává stále nízká, může vést k pozdějšímu neurologickému vývoji. Dítě je převedeno na jednotku intenzivní péče a je mu dodávána glukóza. Lékaři budou pravidelně monitorovat krevní cukr a jakmile se hladina vyrovná, glukózu přestanou uměle dodávat.

🔴 Špatně kontrolovaná cukrovka vede až k 10% šanci, že se miminko narodí s vadou. To je dvojnásobně více než v případě kontrolovaného diabetu.

❗ Mezi tyto vady patří srdeční anomálie, mozkové, páteřní, ledvinové a žaludeční poruchy a orální rozštěpy.

🔴 Až 75 % případů těhotenské cukrovky se dá velmi dobře korigovat dietou a pohybem. Se zdravým životním stylem bude vše miminko zdravé a porod bezproblémový.

Zůstane vám těhotenská cukrovka i po porodu?

🔴 Jakmile se při porodu oddělí placenta, těhotenská cukrovka zpravidla vymizí. Po porodu zůstávají problémy s cukrovkou pouze u 5-10% žen.

🔴 Těhotenská cukrovka je spojená s větší úmrtností novorozenců.

🔴 Děti matek s těhotenskou cukrovkou mají větší riziko výskytu novorozenecké žloutenky.

🔴 Těhotenská cukrovka je diagnostikována mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Příznaky nejsou žádné, proto je potřeba provést test řádně.

U koho se nejčastěji vyskytuje těhotenská cukrovka?

🔴 Těhotenská cukrovka se vyskytuje nejčastěji u žen, které se řadí mezi americké indiány, afroameričany, asiaty, hispánky, mají nadváhu, rodinné příslušníky s cukrovkou 2. typu nebo pokud již dříve měly těhotenskou cukrovku.

🔴 Ženy s prodělanou těhotenskou cukrovkou by měly být pravidelně testovány i po porodu vždy v rozmezí několika málo let. Důvodem je vyšší riziko vzniku cukrovky 2. typu. Čím dříve se na cukrovku přijde, tím lépe se dá následně korigovat.

rizika nekompenzované těhotenské cukrovky

🔴 Příliš vysoká váha v těhotenství může vést k těhotenské cukrovce.

🔴 Jakmile vám byla při jednom těhotenství diagnostikována těhotenská cukrovka, je pravděpodobné, že se u vás vyvine i v dalších těhotenstvích.


Cílem tohoto článku nebylo vyděsit vás. Cílem bylo, jak se říká, vyložit karty na stůl. Vědět, co pro nás a miminko těhotenská cukrovka znamená.

Nejste v tom samy a tipy na těchto stránkách vám pomohou zvládnout těhotenskou cukrovku levou zadní 🙂: