Celulitida v těhotenství a po porodu: 10 tipů, jak s ní bojovat

Troufám si říct, že celulitida v těhotenství potrápí většinu žen. Jenže právě v požehnaném stavu je to s celulitidou krapet složitější. Nemůžeme na sebe natřít první krém, který nám přijde pod ruku nebo vyrazit na nějakou zaručenou kosmetickou proceduru. Přesto mám ale 10 tipů, které vám při boji s celulitidou pomůžou (a nejen v těhotenství).

CO JE CELULITIDA?

Celulitida je tuk, který se hromadí pod kůží. Kolagenová vlákna, která spojují tuk s pokožkou, se mohou natáhnout, roztrhnout nebo naopak přitáhnout, čímž dojde k vyboulení tukových buněk a zviditelnění pod kůží. Tím vzniká charakteristický ďolíček nebo efekt pomerančové kůry.

Jaké jsou stupně celulitidy?

  • Stupeň 0: Sen každé ženy aneb žádná celulitida.
  • Stupeň 1: Pomerančová kůže se objevuje, když zmáčkneme kůži dvěma prsty. Je to počáteční fáze, kdy lze celulitidu velmi snadno eliminovat.
  • Stupeň 2: Kůže má vzhled pomerančové kůry, když sedíme nebo zatneme svaly (většinou na stehnech z vnější strany). I tenhle stupeň se dá snadno zmírnit nebo odstranit.
  • Stupeň 3: Kůže má vzhled pomerančové kůry vždy. Je to pokročilejší fáze celulitidy, kde už bude potřeba víc zabrat, abychom jí zmírnily.
  • Stupeň 4: Hluboké hrbolky na pokožce, které jsou tuhé a bolestivé na dotek. V tomto stádiu se už celulitida stává onemocněním.

Nezáleží na hmotnosti. Celulitidu mohou mít i hubené ženy, protože tukové buňky máme pod kůží všechny. Ženy mají obecně mnohem větší pravděpodobnost vzniku celulitidy než muži. Dle odhadů jí má mezi 85-90 % žen a jen 2 % mužů. Rozhodně v tom nejsme samy.

celulitida v těhotenství

PROČ VZNIKÁ CELULITIDA V TĚHOTENSTVÍ?

Celulitida v těhotenství vzniká jako souhrn několik faktorů:

Genetika

Genetika je faktorem číslo jedna. Pokud mají ženy ve vašem ženském pokolení pomerančovou kůži, je velká pravděpodobnost, že se bude týkat i vás. Všechny jsme získaly do vínku určitou DNA. Dle epigenetiky se ale všechny geny nemusí projevit. Celý souhrn vnějších a vnitřních vlivů určí, zda i my se budeme trápit s celulitidou nebo u nás budou geny předurčující celulitidu potlačené.

Vysoká hladina estrogenu

Těhotenské hormony mohou zapříčinit celou řadu nepříjemností od těhotenských nevolností, přes hormonální akné, strie, až po rozvoj celulitidy. Právě vlivem těhotenských hormonů dochází k uvolňování spojovacích tkání a vazů. Tím se zvyšuje hromadění tuků. Estrogen má navíc sám o sobě tendenci ukládat tuk.

Hormonální změny

V těhotenství dochází ke změnám v hladině inzulínu a prolaktinu, které pak zapříčiní rozvoj celulitidy.

Přibývání na váze

Ženy s pár kily navíc budou vždy rizikovější skupinou při vzniku celulitidy než ty štíhlé. V těhotenství je přibírání normální. Na čem ale záleží je, jak moc přibíráte. Je přibírání optimální? Nepřibíráte víc, než je to nutné?

O zdravém přibírání nebo naopak hubnutí v těhotenství, pokud trpíte nadváhou, jsem psala již dva články:

Špatný životní styl

Pokud si dáte k snídani sladké cereálie, k obědu hranolky se smažákem a večer párky, vítáte celulitidu s otevřenou náručí. Strava je alfa omega všeho. O to víc v těhotenství, kdy jsou těhotenské hormony jako na houpačce.

Velký vliv má i alkohol, ale tomu se doufám, vyhýbáte v těhotenství obloukem (neexistují žádné studie, které by potvrzovaly, že jedna sklenička vína v těhotenství nevadí).

Řada nastávajících maminek se navíc v těhotenství nehýbe. A pohyb je pro rozproudění krevního oběhu a lymfatického systému nezbytný. Dochází tak k vyplavování toxinů, které se jinak kumulují v tukových tkáních…a dál už to známe :).

Věk

Udržet si pokožku jako dvacítka už dá víc práce. Znám to sama. Ale jde to :).

Zadržování vody

Vlivem zvýšené hladiny estrogenu dochází k zadržování vody a tím k expandování tukových buněk absorpcí vody. Pojivové tkáně se natahují a rozvoj celulitidy urychluje.

Spoustu tipů, jak na zadržování vody a následné otoky, najdete v předchozím článku: Jak na otoky nohou v těhotenství?

Změny v kolagenu

Kolagen je důležitý protein, který pomáhá tvořit strukturální složku mnoha tkání. Najdete ho v kůži, ve šlachách, cévách, orgánech i kostech. Pokud dochází ke ztrátě kolagenu, pokožka ztrácí svou pružnost a není tak hladká, takže se tukové buňky stávají viditelnější.

celulitida v těhotenství
Vlevo pokožka s celulitidou, vpravo nenarušená kůže.

ZMIZÍ CELULITIDA PO PORODU?

Po porodu mizí kila navíc. Vaše těhotenské hormony se stabilizují, nezadržujete vodu a nejspíš si taky dáváte pořádně do těla s kočárkem nebo nosítkem. A vaše celulitida často postupně mizí.

BOJ S CELULITIDOU V TĚHOTENSTVÍ: 10 osvědčených tipů

Existuje spousta faktorů, díky kterým vypadá boj s celulitidou v těhotenství předem prohraně. Ale není to tak. I v těhotenství můžete učinit řadu kroků, aby byl boj s celulitidou úspěšný. Navíc všechny tyto kroky nám umožňují cítit se a vypadat skvěle. Jsou to tipy, které zatočí nejen s ďolíčky na zadku.

Strava

Pokud chcete krásnou pokožku, chtě nechtě se budete muset zaměřit na svůj jídelníček.

Které potraviny jsou rizikové?

Vysoko kalorická jídla plná cukrů a tuků, kterých se přecpeme, ani nevíme jak. Nebo už jste se někdy přecpaly například brokolicí 😃? Patří sem zpracované potraviny, pečivo (ne kváskový chleba nebo celozrnné pečivo), fast food, smažená jídla.

Tyto potraviny jsou navíc plné soli, která taky zhoršuje vývoj celulitidy.

Proč?

Sůl totiž vede k zadržování tekutin, kterou si stahují tukové buňky. Celým procesem se vznik celulitidy urychluje.

A ano, klidně si občas zahřešte (ty těhotenské chutě jsou šílené, znám to moc dobře), ale nezdravé a vysoce zpracované potraviny by neměly tvořit základ vašeho jídelníčku. Ani v těhotenství, ani mimo něj.

Nedostatek bílkovin

Bílkoviny jsou základní stavební složkou a jsou nezbytné pro vývoj miminka (pomáhají při vývoji od kostí až po mozek). Bílkoviny navíc pomáhají redukovat tuk a zlepšují pojivové tkáně. To je přesně to, co chceme při boji s celulitidou.

Nejvíc bílkovin načerpáte z masa, luštěnin, mléčných výrobků, vajec nebo ryb. Ryb se určitě v těhotenství nebojte a v klidu si je dopřejte 2x týdně. Jen si vybírejte mezi těmi menšími, které obsahují zanedbatelné množství rtuti – mořské řasy, hřebenatky, tresky, krevety, sardinky a losos. Ryby vám dodají omega-3 mastné kyseliny ve formě DHA, která je důležitá jak pro miminko, tak pro vaší pevnou pokožku.

Nadbytek sacharidů

Sacharidy jsou důležitým zdrojem energie, o tom žádná. Ale v dnešní době máme tendenci to se sacharidy přehánět a tvořit si z nich základ jídelníčku. Navíc často saháme po těch “špatných” sacharidech – bílé pečivo, sladkosti, sladké nápoje.

A taky zaměňujeme cukry za sacharidy. Cukry nejsou sacharidy. Cukry se s krásnou pokožkou nekamarádí.

U sacharidů byste měly volit mezi těmi komplexními, které mají dostatek vlákniny, živin a navíc na déle zasytí – kváskový chleba a celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny, hnědá rýže, brambory ve slupce, jáhly, ovesné vločky apod. K pokrytí denní dávky jich stačí cca 1/3 z celkového denního příjmu.

TIP: Nechcete se vzdát cukru? Zkuste přírodní cukr erythritol, který najdete mimo jiné v hroznech, hruškách nebo melounech. Jeho “výhodou” je, že ho tělo nedokáže metabolizovat, takže jen projde, nezvýší glykémii a vyloučí se močí. Já ho běžně používám k pečení. Určitě je ale lepší se s ním neládovat od rána do večera.

Antioxidanty a vitamíny

Antioxidanty si můžete představit jako bojovníky, kteří dostávají toxiny pryč z našeho těla. Právě toxiny se totiž ukládají v kožních buňkách a pomáhají tak rozvíjet pomerančovou kůži. Řešení? Hnát toxiny svinským krokem. A proto tu máme antioxidanty.

Největšími bojovníky jsou borůvky, maliny, jahody, ostružiny, červená řepa, zelí a obecně jakákoliv ovoce a zeleniny, pekanové ořechy nebo hořká čokoláda (ta poctivá z kakaových bobů, ne Orion na vaření 😃)

Vitamín E je velmi silný antioxidant, který najdete především v ořeších, semínkách, rostlinných olejích a částečně i v listové zelenině.

Pak tu máme omega-3 mastné kyseliny, které spolu s antioxidanty pomáhají ke krásné a pevné pokožce. Bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou ryby, vejce, ořechy nebo například avokádo.

Důležitým antioxidantem je zelený čaj. Bojuje proti stárnutí, poskytuje ochranu před rakovinou kůže a zrychluje metabolismus, což se v těhotenství, kdy řada žen trpí zácpou, hodí o to víc. Na druhou stranu to ale se zeleným čajem v těhotenství nepřehánějte. Obsahuje kofein, který se obecně v tomhle období nedoporučuje. Jeden šálek kvalitního zeleného čaje vám ale přinese jen pozitiva ve všech ohledech. Pokud vám z něj tedy nebude nevolno jako mně v těhotenství :D. Teď už si opět dopřávám každý den hrnek hned po ránu.

Řada lidí trpí na nedostatek vitamínu C, který chrání pleť před poškozením a podílí se na tvorbě kolagenu.

Asi největším zázrakem pro pokožku je vitamín C, který podporuje tvorbu kolagenu. Na vitamín C jsou bohaté papriky, brokolice, květák, černý rybíz, kiwi, citrusy, jahody nebo bobulovité ovoce.

Spousta lidí trpí na nedostatek vitamínu C (dospělých i dětí). Především před chladnějším počasím můžete mrknout po doplňcích stravy. Vybírejte takový vitamín C, který se postupně uvolňuje neboli vitamín C s lipozomálním uvolňováním.

Co to znamená?

Pokud si zobneme vitamín C v tobolce, tělo si z něj stáhne, kolik potřebuje a zbytek se vyloučí močí, tj. i když si koupíte vitamín C z vysokou denní dávkou bez postupného uvolňování, většina se nespotřebuje. Na druhou stranu vitamín C s lipozomálním uvolňováním céčko uvolňuje postupně. Tělo má možnost si z něj stáhnout o mnohem víc. Dostatek vitamínu C si hlídejte i kvůli vstřebávání železa, jehož nedostatkem trpí řada žen ke konci těhotenství v důsledku zvyšujícího se množství krve.

Shrnutí: Jak se stravovat, abychom zamezily celulitidě v těhotenství?

  • Vybírejte si potraviny, které nejsou zpracované. Jablko, rýže, brambory, luštěniny, maso, vejce apod.
  • Snažte se, aby byl váš talíř co nejbarevnější, abyste si zajistily co nejširší škálu mikroživin.
  • Dopřejte si bílkoviny – kvalitní maso a ryby, vejce, luštěniny, mléčné výrobky.
  • Vyhněte se nadbytečnému příjmu sacharidů a zároveň se zaměřte na komplexní sacharidy – celozrnné pečivo a kváskový chléb, hnědá rýže, quinoa, jáhly, ovesné vločky apod.
  • Doplňujte vitamín C, který je významným antioxidantem a navíc podporuje tvorbu kolagenu.

Kolagen

Jak jsem už zmínila, kolagen je důležitý protein, který pomáhá tvořit strukturální složku mnoha tkání. Je to primární složka naší kůže, která s věkem přirozeně ubývá. Pokožka ztrácí svou pružnost, dochází k narušení tkání a rozvíjí se celulitida nebo například strie.

Při porodu dochází až k 800% zvýšení potřeby kolagenu.

Co z toho vyplývá?

Stravujte se tak, abyste podpořily tvorbu kolagenu. Nejvlivnějším vitamínem je v tomto vitamín C (viz předchozí bod o stravě). Dalšími vitamíny jsou vitamín E, B2 (riboflavin), B3 (niacin), zinek a oxid křemičitý.

Dopřejte si vývary, maso s kostí a pomalu vařené maso. Živočišné kosti, kůže a chrupavky jsou bohaté nejen na kolagen, ale i na bílkoviny, želatinu, glycin a minerální látky.

Dostatek potravin bohatých na kolagen (nebo podporujících tvorbu kolagenu) ale přesto nepomůže dodat potřebnou denní dávku. To vám nedodá ani krém, který se tím chlubí na přední straně obalu.

Kolagen je potřeba dodat vnitřně v takové formě, kterou tělo může jednoduše vstřebat. A v tom pomůžou doplňky stravy s kolagenem. Na trhu jich je spousta, tak vždy hledejte ty “čisté”.

Já mám dobrou zkušenost s Inca Collagenem. Vyhnuly se mi v těhotenství strie i celulitida a vzhledem k tomu, že obojí mám geneticky předurčené, kolagen na tom bude mít svůj podíl. Jen se připravte na to, že ta chuť není u doplňků s kolagenem nejlepší, ale není to zase nic, co by se nedalo pozřít. Nebo si pořiďte kolagen v tobolkách.

Kosmetika proti celulitidě v těhotenství

Při výběru vhodného krému proti celulitidě musíte přihlédnout k tomu, že jste těhotná. V těhotenství řada odborníků doporučuje používat přírodní kosmetiku. Je to z toho důvodu, že chemické složky v “běžných” krémech se vstřebávají do pokožky a tím i přes placentu k miminku. Neexistují studie, které by potvrdily, že potenciálně nebezpečné látky jsou bezpečné v těhotenství (kromě retinolu, který je oblíbenou přísadou v kosmetice a kde se prokázala jeho souvislost s vrozenými vadami).

Mezi vhodné oleje proti celulitidě v těhotenství patří:

Všechny tyto tipy mají navíc takové složení, které pomůže zatočit taky se striemi.

Výroba vlastního oleje proti celulitidě

Smíchejte nosný olej s éterickým olejem – 25 kapek na 100 ml nosného oleje nebo krému. Nejlepšími nosnými oleji na celulitidu jsou mandlový nebo meruňkový olej.

Na celulitidu v těhotenství (i mimo něj) jsou skvělé následující éterické oleje:

Éterické oleje používejte až po ukončeném prvním trimestru a neaplikujte samostatný éterický olej přímo na pokožku bez předchozího naředění s nosným olejem.

Po těhotenství můžete mrknout na éterické oleje z cedru, cypriše nebo například jalovce (v těhotenství se nedoporučují).

Masáž

Pokud si postižená místa jen tak halabala namažete, přijdete o velmi účinný krok při boji s celulitidou.

Masáží rozproudíte svůj krevní a lymfatický oběh. Tím se v těle začnou snadněji přenášet živiny, buňky budou víc okysličené a toxiny se budou lépe odplavovat pryč. Natáhne se vaše kožní tkáň a tím i důlky celulitidy.

Masáž provádíte jemně od chodidel směrem nahoru. Je jedno, zda masírujete krouživými nebo táhlými pohyby. Důležité je pokožku pěkně prohmátnout, ať se pěkně začervená. S masáží můžete začít už ve vaně a vůbec k tomu nepotřebujete speciální kartáč nebo přístroj.

Cvičení a pohyb

Cvičením se zlepšuje cirkulace, takže se kůže stává pružnější. Kromě toho cvičení a pohyb pomáhají snížit riziko strií, křečových žil a oteklých nohou v těhotenství.

Na celulitidu je skvělé kardio cvičení, které rozproudí celé tělo. Plavání, turistika, chůze, běh, jízda na kole. Ničeho se v těhotenství nemusíte bát, pokud se budete držet několika doporučení, které najdete v mém průvodci pohybem v těhotenství dle trimestrů.

Kardio je vhodné kombinovat s lehkým silovým tréninkem, díky kterému si zajistíte štíhlé a dlouhé svaly a pružnou pokožku.

Víte, jaký cvik je v těhotenství nejlepší?

Staré dobře dřepy.

Posílíte jimi hned několik svalových skupin najednou od nohou přes hýždě až po pánevní dno. A právě posílené pánevní dno je v těhotenství velmi důležité. A ještě vám pomůžou s celulitidou.

Otužování

Otužováním získáte hladší a pružnější pokožku. Během otužování se totiž vaše cévy rozšiřují a zase stahují, čímž dostávají pěknou posilovnu. Krevní oběh se rozproudí a vaše pokožka se pěkně začervená. A to je přesně to, co chceme.

A nebojte, otužování je naprosto bezpečné i v těhotenství. Nejlepší je začít už před početím, ale pokud jste to nestihly, buďte jen opatrnější. Začněte pozvolna. Vlažnou vodou na nohy. Jen na pár sekund. Postupně ochlazujete a přidáváte čas tak, jak je pro vás únosné. O miminko se bát nemusíte, protože je plodovou vodou chráněné natolik dobře, že chlad nemá sebemenší šanci.

Díky otužování si zajistíte taky skvělou imunitu a to se hodí nejen v těhotenství.


Celulitida v těhotenství dokáže pěkně potrápit. Věřím, že vám tyto tipy pomohou a podaří se vám s celulitidou zatočit.