Těhotenská cukrovka je strašákem pro mnoho těhotných žen. Asi žádná se nechce dobrovolně nervovat u glukometru a několikrát za den si propichovat bříško prstu, aby následně zjistila, že to poslední sousto byla chyba. A protože jsem se sama těhotenské cukrovce v druhém těhotenství úspěšně vyhnula (a v prvním těhotenství jsem jí měla), mám tu pro vás své 4 odzkoušené tipy, jak předejít těhotenské cukrovce.
Jaké jsou rizikové faktory u těhotenské cukrovky?
Obecně se dá říct, že je rizikovým faktorem pro těhotnou ženu všechno. Jaké rizikové faktory patří mezi ty nejčastější?
- těhotenská cukrovka, prediabetes nebo cukrovku 2. typu v rodině
- nadváha v okamžiku otěhotnění
- věk 25+
- jiná než kavkazská rasa
- příliš velká porodní váha předchozího dítěte (nad 4 kg), samovolný potrat bez zjištěné příčiny, postižení novorozence
- už jste těhotenskou cukrovku prodělaly v minulém těhotenství
Já splňuju hned několik bodů, a přesto jsem těhotenskou cukrovku v druhém těhotenství neměla. Ba jsem dokonce měla hodnoty ukázkové.
Jak předejít těhotenské cukrovce?
1. Udržujte si stabilní hladinu vitamínu D
Světová zdravotnická organizace již před několika lety vyhlásila světovou epidemii nedostatku vitaminu D.
Míra vitamínu D se v různých částech světa liší. Dle několika studií se odhaduje míra nedostatku vitamínu D u těhotných v rozmezí 20 – 85 % a v některých oblastech až 98 %.(zdroj,zdroj)
Těhotné ženy jsou v ČR náchylné k nedostatku vitamínu a to zejména od září do poloviny dubna, kdy chybí UVB složka slunečního světla potřebná k syntéze vitamínu D. Tím se během tohoto období nemůže vytvořit dostatečný nebo dokonce žádný vitamin D ze slunečního záření. Já jsem zobala vitamín D téměř po celý rok a od té doby to dodržujeme všichni dál. Teď už ve formě rybího oleje.
O důležitosti vitamínu D jsem se podrobně rozepsala v samostatném článku:
Vitamín D jako pomocník při těhotenské cukrovce
Vitamín D má vliv na rovnováhu glykemie. Dle studie byla prokázána souvislost mezi nedostatkem vitamínu D v raném těhotenství (přibližně prvních 16 týdnů) a výrazně vyšší pravděpodobností vzniku těhotenské cukrovky.
I když se už u vás projevila těhotenská cukrovka, vitamín D může být stále díky regulaci glykemie velkým pomocníkem. Ženy s dostatkem vitamínu D mívají při těhotenské cukrovce lepší hodnoty:
- nižší glykemie nalačno průměrně o 0,4 nmol/l
- nižší glykemie jednu hodinu po jídle průměrně o 2,4 nmol/l
- nižší glykemie u glykovaného hemoglobinu HbA1c (dlouhodobá glykemie) o 19 nmol/l
Takové snížení hodnot bohatě stačí k tomu, aby řada žen s těhotenskou cukrovkou nemusela užívat inzulín nebo léky na zlepšení glykemie.
Kolik vitamínu D v těhotenství potřebuju?
Doporučená denní dávka vitamínu D je v ČR zoufale nízká – jen 600 UI (mezinárodních jednotek). Řada těhotenských vitamínů sice obsahuje vitamín D, ale jen ve výši doporučené denní dávky.
Vědci realizovali výzkum, ze kterého vyplývá, že se těhotné ženy (a nejen těhotné) nemusí bát užívat až 4000 UI denně.
Jak si zajistit dostatečnou hladinu vitamínu D?
K tomu, aby byla hladina vitamínu D ve vašem těle na optimální úrovni, nebude stačit párkrát zobnout doplněk stravy nebo se o víkendu vyvalit na sluníčko. Konstantní hladinu si zajistíte dlouhodobým přijímáním dostatečné výše vitamínu D.
Tipy, jak docílit optimální hladiny vitamínu D:
- choďte pravidelně ven – nejlépe aspoň na půl hodinky denně.
- nezahalujte se (pokud není minus 5 😀) a nepoužívejte ochranné krémy s vyšším faktorem, než je třeba. Nebojte se vystavit pokožku slunci a postupně jí navykat.
- jezte tučné mořské ryby a rybí tuk. V těhotenství si bez obav můžete dát ryby s nízkým obsahem rtuti, jako je losos nebo sardinky. Oboje obsahuje velké množství déčka.
- v chladnějším období, kdy u nás chybí UVB složka ze slunce, se nebojte doplnit vitamín D z doplňků stravy. Než koupíte ty první, které vám padnou do ruky, podívejte se, kolik UI (mezinárodních jednotek) obsahují. Vybírejte ty s vyšším množstvím – alespoň 1000-2000 UI.
Mým tipem je vitamín D3 od britského výrobce Viridian, protože neobsahuje žádné balastní látky a do vašeho těla ani k miminku se tak nedostáváte žádná chemie. Na výběr mají vitamín D3 s dávkou 1000 UI nebo 2000 UI. Oboje jsou už v pěkné denní dávce která pomáhá vykompenzovat nedostatek vitamínu D ze sluníčka.
2. Zaměřte se na dobré bakterie
Dobré bakterie nebo taky probiotika. To jsou velcí pomocníci nejen v těhotenství. Naše tělo je tvořeno z 90 % bakteriemi a jen z 10 % lidskými buňkami. Bakterie si musíme v našem těle hýčkat.
Počet bakterií je závislý na tom, co jíme, jak spíme, kolik stresu zažíváme. Dle odhadů je až 80 % našeho imunitního systému umístěno právě v zažívacím traktu.
Proč jsou probiotika důležitá jako prevence před těhotenskou cukrovkou?
Dle studie bylo zjištěno, že doplňováním probiotik v průběhu těhotenství se snížilo riziko těhotenské cukrovky až o 23 % a dokonce se snížilo i riziko nadměrné porodní váhy u žen s těhotenskou cukrovkou. Jak je to možné? Probiotika totiž snižují hladinu glykemie.
Probiotika v potravinách
- zakysané výrobky – kefíry, jogurty a zrající sýry (gouda, mozzarella, čedar)
- kysané zelí, kimči, kvašená zelenina, ocet ze syrového jablečného moštu
- zakysané nápoje (vodní kefír nebo malé množství kombuchy)
- miso, nattó
Je důležité stravovat se pestře a zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na probiotickou vlákninu (prebiotika). Ta slouží jako zdroj potravy pro bakterie a k udržení jejich populací. Na prebiotika jsou bohaté potraviny s vlákninou – zelenina, ořechy, semínka, kokos, ovoce s vysokým obsahem vlákniny (př. bobule). Přidané cukry a rafinované sacharidy snižují množství dobrých bakterií na úkor těch škodlivých.
Probiotika můžete doplnit taky pomocí probiotických doplňků. Já mám dobrou zkušenost s těmito probiotiky. Pokud sáhnete po jiných, kontrolujte, zda obsahují alespoň 30 miliard KTJ v jedné dávce a kmeny Lactobacillus a Bifidus.
3. Doplňte hořčík
Hořčík je pro tělo většiny lidí nedostatkové zboží. Navíc u těhotných jeho potřeba ještě stoupá.
Dle studie bylo zjištěno, že vyčerpání hořčíku při současném nadbytku vápníku (který bývá velmi častý) může těhotné ženy vystavit cévním komplikacím a vyšší pravděpodobnosti výskytu těhotenské cukrovky. Z další studie vyplynulo, že hořčík může působit preventivně proti cukrovce 2. typu u žen s nadváhou. Z toho důvodu je možné očekávat podobný efekt na hladinu glykemie u těhotných žen.
Hořčík se spolupodílí na stovkách enzymatických reakcí včetně těch, které ovlivňují glykemii v těle.
Jaké potraviny jsou bohaté na hořčík?
- mořské řasy
- listová zelenina
- dýňová semínka, para ořechy, slunečnicová semínka, sezamová semínka, mandle, kešu ořechy, chia semínka
- avokádo
- kakao
- kostní vývar a zelené koření včetně pažitky, koriandru, petržele, máty, kopru, šalvěje a bazalky
Hořčík je nezbytně důležitý pro správné vstřebávání vitamínu D. Dobrou volbou je například hořčík od výrobce Viridian, protože je bez balastních látek a pojiv a navíc v ekologickém balení. Balení obsahuje taky B6, která je nezbytná pro správné vstřebávání hořčíku.
S nedostatkem hořčíku mám bohaté zkušenosti, protože se mi špatně vstřebává. Mým tipem je Schüsslerova sůl č. 7 Magnesium phosphoricum. Schüsslerovy soli jsou homeopaticky zpracované minerály, ale nejsou to homeopatika. Díky tomuto zpracování je ale tělo dokáže perfektně vstřebat a minerály hned účinkují tam, kde mají. Sůl č. 7 je ideální pro celé období těhotenství, protože pomáhá k dobrému spaní a klidným nervům a odbourává křeče. A navíc jsou naprosto bezpečné v těhotenství, při kojení a pro malé děti, protože jsou tělu přirozené, vyrobené čistě přírodní cestou a nemůžete se jimi předávkovat jako v případě vitamínů a minerálů.
4. Neházejte v těhotenství cvičení za hlavu
Americká společnost porodníků a gynekologů doporučuje, aby se těhotné ženy věnovaly nejlépe denně 30 nebo více minut středně náročnému cvičení (pokud nemají žádné potíže). Bohužel velké množství žen na cvičení v těhotenství zcela zanevře (i v případě, že nemají žádné komplikace). Pohyb je zdravý a v těhotenství víc než žádoucí.
Jaké jsou přínosy cvičení při těhotenské cukrovce?
Cvičením dochází ke snižování krevní glukózy nalačno a po jídle, pohyb zlepšuje inzulinovou citlivost a snižuje potřebu brát inzulin a léky, pokud již těhotenskou cukrovku máte.(zdroj)
Obecně platí, že pokud cvičíte v těhotenství, přibíráte méně na váze. To je důležité, protože hlavní komplikací těhotenské cukrovky je nadměrná porodní hmotnost dítěte.(zdroj) Ta je spojená s dětskou nadváhou a dalšími zdravotními problémy. Cvičením můžete snížit riziko vzniku těhotenské cukrovky o 49-78 %.(zdroj)
Jaké cvičení v těhotenství zvolit?
Nejlepší je kombinace aerobního a silového cvičení. Na Youtube najdete řadu videí, podle kterých si zacvičíte zdarma. Tahle byla má oblíbená:
Nemusíte se ale omezovat jen na tento druh cvičení. Každý pohyb se počítá. I krátké procházky, které můžete postupně prodlužovat.
Nepřemáhejte se, sledujte své limity a cvičte tak, abyste byly schopné lehké konverzace. Pokud nemůžete popadnout dech a je vám na omdlení, přepínáte se a cvičíte příliš.
Říká to každý, ale je to pravda: Šetřete si síly na období po porodu. Sice nenaspíte hodiny dopředu, ale je poznat, pokud začínáte šestinedělí v dobré kondici.
Závěrem k článku Jak předejít těhotenské cukrovce
Věřím a z vlastní zkušenosti vím, že se těhotenské cukrovce dá předejít. My rozhodujeme o svém těle, a tak k tomu musíme taky přistupovat. Tipy jsou nápomocné i v případě, že už těhotenskou cukrovku máte, protože pomáhají výrazně snížit hladinu glykémie. A právě o tom to je – udržet glykémii v normě, prožít pohodové těhotenství a ještě pohodovější porod.
Související články o těhotenské cukrovce
- Co nejíst při těhotenské cukrovce
- Co jíst při těhotenské cukrovce
- Jak snížit ranní glykémii v těhotenství
- Těhotenská cukrovka rizika
- Ketony v moči v těhotenství
- Nejlepší potraviny při těhotenské cukrovce
- Low Carb stravování při těhotenské cukrovce
- Co mlsat při těhotenské cukrovce
- Vitamín D při těhotenské cukrovce
- Jak předejít těhotenské cukrovce