Pokud vám v těhotenství diagnostikovali těhotenská cukrovka, pravděpodobně jste se setkaly s tím, že jste si musely měřit ketony v moči. A nejspíš vám vyšly pozitivní vzhledem k tomu, že čtete tento článek.
Možná jste si taky přečetly, že jsou ketony škodlivé a můžete tak ublížit miminku, protože vaše tělo hladoví a miminko nedostane dostatek živin. Pojďme toto tvrzení vyvrátit a ukázat si, že ketony naopak mohou být přínosné.
Celou problematikou meření ketonů v těhotenství jsem si prošla a níže vycházím nejen z vlastních zkušeností, ale také z odborných zdrojů, které mě osobně pomohly celou problematiku lépe pochopit.
Co se dozvíte v tomto článku:
- Jaké druhy ketózy existují?
- Je nutriční ketóza v těhotenství obvyklá?
- Jak poznat, že pro mě není ketóza nebezpečná?
- Jsou ketony v těhotenství škodlivé pro miminko?
- Proč mohou být ketony pro miminko i matku přínosné?
- Shrnutí
Jaké druhy ketózy existují?
Základem všeho je určit si jednotlivé druhy ketózy, abychom nemíchaly jablka s hruškami:
1. NUTRIČNÍ KETÓZA
Nutriční ketóza je stav, kdy konzumujete menší množství sacharidů a vaše tělo získává energii především z tuků.
Glykemie se pohybuje v normálním rozmezí a tělo získává potřebný příjem kalorií z bílkovin a tuků.
O této ketóze bude dnes řeč.
2. KETÓZA ZPŮSOBENÁ HLADOVĚNÍM
Ketóza způsobená hladověním je stav, kdy tělo bere energii primárně ze svých tukových zásob, protože nepřijímá dostatek kalorií z jídla.
Tahle ketóza není v těhotenství ani kdykoliv jindy žádoucí.
3. DIABETICKÁ KETOACIDÓZA
Diabetická ketoacidóza je stav, kdy v těle chybí inzulín na zpracování glukózy. Varovným signálem jsou nepřirozeně vysoká hladina ketonů a glykemie minimálně třikrát vyšší než normálně. Tím dochází k vážnému ovlivnění acidobazické rovnováhy v těle, která může způsobit vrozené vady.(zdroj)
Tento druh ketózy se však vyskytuje pouze u lidí s cukrovkou I. typu nebo diabetiků II. typu závislých na inzulínu.
Dochází k němu vynecháním injekce inzulinu, jeho nesprávným dávkováním nebo nepřiměřenou dávkou, která by měla pokrýt neočekávané zvýšení glykemie.
Dále v článku se zaměřím na nutriční ketózu, která je s těhotenskou cukrovkou a těhotenství spojená.
Je nutriční ketóza v těhotenství obvyklá?
Někteří zdravotníci bohužel jednotlivé druhy ketózy nesprávně zaměňují a straší, že vysoká hladina ketonů může ovlivnit vývoj plodu. Pokud ale přijímáte dostatečné množství kalorií, nemusíte mít obavy. 1, 2
V důsledku snížení množství sacharidů se u vás objevuje pouze nutriční ketóza, která není nebezpečná.
Řada žen má v těhotenství ranní nevolnosti, nadměrně zvrací, potýká se s velkým nechutenstvím nebo třeba jen vynechají snídani. V těchto případech by pak nemohly donosit zdravé dítě.
To dokládá taky skutečnost, že by žádná z tradičních kultur, které se stravují nízkosacharidově, nebyla schopná úspěšné reprodukce.
Dá se jen velmi obtížně tvrdit, kolik těhotných žen mělo nebo má zkušenosti s ketózou. Pokud se u nich nevyskytla těhotenská cukrovka nebo nemají cukrovku 2. typu již před otěhotněním, s největší pravděpodobností si hladinu ketonů neměřily.
A co říkají odborné studie?
Zvýšená hladina ketolátek se projevuje po 12-18 hodinách bez jídla i u těhotných žen bez cukrovky, kdy například večeře v 18:00 a snídaně další den v 7:00 je naprosto obvyklá. (zdroj) U netěhotných žen je koncentrace ketolátek dokonce třikrát vyšší.(zdroj)
Pravděpodobnost výskytu ketózy se zvyšuje v pozdějším stadiu těhotenství, kdy metabolismus matky využívá tuková zásoby, aby zásobil dítě zvýšením množství živin. (zdroj)
Upozornění: Pokud pozorujete příznaky, jako jsou nevolnost, zvracení, dehydratace nebo výrazná únava, obraťte se na svého lékaře.
Jak poznat, že pro mě není ketóza nebezpečná?
Ketony se mohou objevovat v moči nebo v krvi. Základní skutečností je, že míra ketonů v moči ve většině případů neodpovídá míře ketonů v krvi, zvlášť v těhotenství. Z toho důvodu je měření ketonů v moči, které probíhá většinou pomocí testovacích proužků, zavádějící. (zdroj)
Ketolátky v krvi jsou u těhotných žen naprosto běžné (ať už mají nebo nemají těhotenskou cukrovkou).
Množství ketolátek se může zvýšit 50-100 krát, a přesto se hladina ketonů v krvi zvýší pouze dvakrát a ketony stále zůstanou pod ketonomickou úrovní (1 nmol/l a výš).
To dokládá studie, na základě které bylo podrobeno výzkumu na 146 těhotných žen na nízkokalorické stravě (1000-1800 kcal denně). Tyto ženy si během druhého a třetího trimestru pravidelně měřily hladinu ketolátek v moči i v krvi.
Jaké byly výsledky?
Ve 120 případech měření byly objeveny ketony pouze v moči a nejvyšší naměřená hodnota ketolátek v krvi dosahovala 0,34 nmol/l.
Co z toho vyplývá? Tato hodnota byla nejvyšší a přesto 15 krát nižší než hladina, při které dochází k narušení acidobazické rovnováhy, a 30 krát nižší než hladina, při níž může dojít k zaměňované diabetické ketoacidóze.
Závěrem studie: Ženy na nízkokalorické stravě nenaměřily škodlivé hodnoty ketonů v krvi.
Testování těhotných žen na přítomnost ketolák v moči je tak pouze přežitkem, od kterého již řada lékařů opouští.
Kalifornský program pro cukrovku a těhotenství doporučuje testovat pouze ty ženy, které trpěly cukrovkou již před otěhotněním (zejména pokud braly inzulin). Důvodem je, že u žen s diabetem je vyšší riziko rozvoje diabetické ketoacidózy (DKA), což je stav, který může být nebezpečný pro matku i plod.
Proto je u těchto pacientek důležité pravidelné monitorování ketonů. Naopak u těhotných žen bez diabetu je riziko DKA velmi nízké, a proto rutinní testování ketonů v moči není považováno za nezbytné.
Jsou ketony v těhotenství škodlivé pro miminko?
Záleží, o kterém druhu ketózy mluvíme.
Pouze při diabetické ketoacidóze (DKA) dosahují ketony toxické úrovně. V tomto případě ale dochází k nepřirozeně vysokým hladinám glykémie, ketonů a nerovnováze v krevním pH. Z toho důvodu je důležité sledovat hodnoty u žen trpících cukrovkou již před otěhotněním.
Pro těhotnou ženu a rostoucí plod není dobrá ani ketóza způsobená hladověním. Při tomto druhu ketózy scházejí těhotné esenciální mastné kyseliny, aminokyseliny, vitaminy, minerály, mikroživiny a antioxidanty. Nedostatečný přísun kalorií u těhotné ženy může měnit hladinu aminokyselin v amniotické tekutině a podporovat hypoglykemii.(zdroj)
Proti těmto druhům ketózy stojí nutriční ketóza, která naopak může být i přínosem.
Nutriční ketóza vzniká omezením sacharidů, kdy ale matka stále přijímá dostatek kalorií z tuků a bílkovin a nehladoví. Nízkosacharidová strava naopak těhotnou ženu chrání před hypoglykemií. (zdroj)
Při tvrzení, že jsou ketony škodlivé pro vývoj miminka, je nutriční ketóza chybně zaměňována s diabetickou ketoacidózou nebo je odkazováno na studii z roku 1969, jejíž měření nebylo relevantní.
Při této studii se vycházelo z hlášení nemocničních sester, které prováděly jednorázový test na ketony v moči u žen v den porodu. Jediný spolehlivý ukazatel hladiny ketonů – test na ketony v krvi – provedený nebyl.
Výsledkem studie mimo jiné bylo, že novorozenci dosahovali mírně vyššího Apgar skóre a neprojevili se u nich žádné plodové obtíže nebo potíže s dýcháním.
Proč mohou být ketony pro miminko i matku přínosné?
Kdy jsou ketony přínosné pro miminko?
Dle studie bylo zjištěno, že mozek plodu získává 30 % potřebné energie z ketonů. Zároveň jiná studie dokládá, že syntéza esenciálních mozkových tuků probíhá právě z ketonů.
To jen dokládá skutečnost, proč matky, u nichž se v těhotenství vyskytovaly v moči ketony (z nutriční ketózy díky snížení množství sacharidů ve stravě), porodily naprosto zdravá miminka.
Nízká hladina ketonů tak může být pro miminko přínosná.
Další výzkum ukázal, že minimálně 13 % celkové mozkové spotřeby kyslíku u novorozenců ve 2. a 4. týdnu pochází z ketonů.
Ketony pokrývají u novorozenců 25 % energetických potřeb během jejich prvních dní života. (zdroj) Proto se děti rodí s tak velkým množstvím hnědé tukové tkáně. Ta slouží jako primární zdroj energie u dětí kojených výhradně mateřským mlékem během prvních tří dnů po narození, než dostanou mateřské mléko bohaté na laktózu.
Vědci jsou dokonce přesvědčení o tom, že si i tělíčka miminek vytváří své vlastní ketony. (zdroj) Tím se potvrzuje skutečnost, jak moc jsou ketony pro vývoj plodu důležité.
Miminko ke svému růstu potřebuje glukózu i ketony, obojí ve vyvážené hladině. Toho docílíte tím, že přijímáte dostatek kalorií a udržujete si normální hladinu glykemie.
Kdy je ketóza přínosná pro matku?
Jedním z rizikových faktorů pro těhotenskou cukrovkou je nadváha ženy již před otěhotněním nebo pokud žena překonala doporučený váhový přírůstek lékařem.
Tyto ženy pak mají zvýšené tukové zásoby a další váhový přírůstek pro ně nemusí být prospěšný. Dle několika studií žádný váhový přírůstek nebo dokonce mírný úbytek váhy během těhotenství zlepšil konečný výsledek u žen s nadváhou.(zdroj)
Z toho důvodu nedává smysl doporučovat ženám s nadváhou vysokosacharidovou stravu čistě jen kvůli tomu, aby se vyhnuly ketóze.
Vysokosacharidová strava pak vede k hyperglykemii a nutnosti brát inzulin, čímž často dojde k nabírání hmotnosti. Tím se zhoršuje periferní inzulinová rezistence, dochází k růstu glykemie a potřebě stále zvyšovat množství inzulinu. A takto stále dokola!
U matek s velkým váhovým přírůstek během těhotenství nebo nadváhou již před otěhotněním existuje až 3 krát vyšší riziko narození velkého miminka nad 4 kg, a 1,5 krát vyšší riziko, že se novorozenec narodí s hypoglykemií nebo žloutenkou. (zdroj)
Řešením může být nízkosacharidová strava, díky které bude váhový přírůstek optimální a hodnoty glykemie na normální úrovni.
Závěr: Ketony v těhotenství a při těhotenské cukrovce
Nutriční ketóza v souvislosti s nižším množstvím přijatých sacharidů je tak základním biochemickým procesem, který nemusí žádnou těhotnou maminku znepokojovat.
Ketony jsou vedlejší produkty metabolismu tuků, které se v těle tvoří, pokud přijímáte méně sacharidů nebo pokud tělo hladoví. V těhotenství se ketony měří zejména u žen s těhotenskou cukrovkou, aby se předešlo nebezpečným stavům, jako je diabetická ketoacidóza (DKA).
Existují tři hlavní druhy ketózy:
– Nutriční ketóza – přirozený stav při omezení sacharidů ve stravě.
– Ketóza způsobená hladověním – stav, kdy tělo získává energii z tukových zásob kvůli nedostatku kalorií.
– Diabetická ketoacidóza (DKA) – nebezpečný stav u lidí s cukrovkou I. typu nebo závislých na inzulínu, spojený s vysokou hladinou ketonů a glukózy.
Ne všechny druhy ketózy jsou škodlivé. Nutriční ketóza, kdy tělo získává energii z tuků, není nebezpečná, pokud přijímáte dostatek kalorií a udržujete stabilní hladinu glukózy. Naopak DKA nebo ketóza z hladovění mohou být rizikové.
Ketóza je obvykle neškodná, pokud máte dostatek kalorií a vaše hladina ketonů a glykemie jsou stabilní. Testování ketonů v moči není vždy přesné, důležitější je měření ketonů v krvi a celkové sledování příjmu živin.
Pokud máte ketony v moči, ujistěte se, že přijímáte dostatečné množství kalorií a dodržujete doporučení lékaře ohledně výživy. Pokud se obáváte vysoké hladiny ketonů nebo máte další příznaky (např. vysokou hladinu cukru v krvi), konzultujte situaci se svým lékařem.
Ketony jsou přirozeným zdrojem energie pro mozek plodu i matku. Studie ukazují, že ketony hrají důležitou roli při vývoji mozkových tuků a energetických potřebách novorozenců v prvních dnech života.
Více informací o těhotenské cukrovce
- Co nejíst při těhotenské cukrovce
- Co jíst při těhotenské cukrovce
- Jak snížit ranní glykémii v těhotenství
- Těhotenská cukrovka rizika
- Ketony v moči v těhotenství
- Nejlepší potraviny při těhotenské cukrovce
- Low Carb stravování při těhotenské cukrovce
- Co mlsat při těhotenské cukrovce
- Vitamín D při těhotenské cukrovce
- Jak předejít těhotenské cukrovce