Každá žena chce zažít nekomplikované těhotenství, kdy se bude cítit skvěle a miminko se narodí zdravé. Až 15 % žen zažije komplikaci v podobě těhotenské cukrovky. V tomto článku jsem shrnula důležitá fakta a rizika, která se pojí právě s těhotenskou cukrovkou.
Co vše najdete v tomto článku?
- Těhotenská cukrovka: fakta a rizika, která se hodí vědět
- Jak úspěšně zvládnout boj s těhotenskou cukrovkou?
- Proč je nízká hladina krevního cukru u novorozenců problém?
- Zůstane vám těhotenská cukrovka i po porodu?
- U koho se nejčastěji vyskytuje těhotenská cukrovka?
- Více informací o těhotenské cukrovce
Možná jste si před testem na těhotenskou cukrovku nezjišťovaly příliš informací. Sama jsem to tak měla. Na co se stresovat něčím, co mi zatím nebylo diagnostikováno. Taky jsem ve skrytu duše doufala, že ani diagnostikováno nebude. 🙂
Po potvrzení těhotenské cukrovky jsem ale chtěla vědět víc. Nestačily mi strohé informace, že mám omezit sacharidy. Těhotenská cukrovka ovlivňovala nejen mě, ale byla i potenciálním nebezpečím pro mé miminko.
Chtěla jsem vědět, co se děje v mém těle a jak mohu co nejvíce pomoci svému tělu vyrovnat se s inzulinovou rezistencí.
Dnes si řekneme několik faktů, která možná v souvislosti s těhotenskou cukrovkou nevíte.
Těhotenská cukrovka: fakta a rizika, která se hodí vědět
- Děti žen s těhotenskou cukrovkou mají větší riziko výskytu novorozenecké žloutenky.
- Těhotenská cukrovka je diagnostikována mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Nemá žádné příznaky, proto je test nezbytný.
- U žen s těhotenskou cukrovkou hrozí větší riziko makrosomie (miminko je velké přes 4 kg). Některé ženy pak nedokáží porodit přirozeně a porod probíhá císařským řezem.
U přirozeného porodu totiž hrozí, že se ramena miminka zaseknou v kanálu. To může vést k poškození nervů, které vedou z ramene dolů do ruky. Naštěstí se samo vyřeší během prvního roku života miminka.
- Miminko může mít problém s udržením stabilní hladiny cukru v krvi. Nadbytek glukózy u matky prochází placentou k dítěti. Na to reaguje slinivka břišní dítěte větší produkcí inzulinu. Tím následně může dojít k hypoglykemii miminka po narození.
Placentou sice k miminku projde glukóza a živiny, ale ne inzulin matky. Tím dítě získá glukózu navíc a stává se tak větším. V důsledku toho mu hrozí nadváha později v životě.
- Stejné hormony, které pocházejí z placenty, jsou považovány za příčinu těhotenské cukrovky. Tímto hormonem je lidský placentární laktogen (HPL), který je zodpovědný za zajištění dostatečného množství živin pro miminko.
Mění ale taky metabolismus matky, čímž dochází ke zvýšení hladiny glukózy v krvi. To snižuje citlivost na inzulin u těhotných žen. A voilá, těhotenská cukrovka je na světě!
Více informací: Odzkoušené tipy, co mlsat při těhotenské cukrovce
Jak úspěšně zvládnout boj s těhotenskou cukrovkou?
- Ženy s těhotenskou cukrovkou mají až 50% pravděpodobnost, že se u nich do 10 let od porodu rozjede diabetes II. typu. I jejich děti trpí vyšším rizikem výskytu cukrovky II. typu později v životě.
Jak toto riziko co nejvíce eliminovat?
Jezte převážně zdravě, buďte aktivní a choďte pravidelně na kontroly hladiny cukru v krvi (alespoň u pediatra v rámci běžné preventivní prohlídky).
Těhotenskou cukrovku většinou zvládnete pomocí zdravé stravy a pohybu. Naslouchejte svému tělu a neřiďte se dobře míněnými radami okolí. Jen vy samy víte, jak vaše tělo reaguje a v čem se cítíte dobře. Doporučuji se taky neřídit dogmaticky radami z diabetologie, protože jsou příliš obecné.
Uvedu příklad: Dle výživového plánu z diabetologie jsem si mohla dát krajíc chleba nebo rohlík ke snídani, aniž by moje glykémie vyskočila nad hraniční hodnotu. Některé ženy můžou, já rozhodně nemohla. Kdybych se striktně držela rad z diabetologie, skončila bych na inzulínu.
Nikdo se neptá, co jíte. Ptají se, jaké máte hodnoty.
Snídani jsem si proto upravila tak, abych se cítila dobře a zároveň zařadila pravidelný pohyb. A hodnoty byly ukázkové. I bez léků.
Je důležité zkoušet, kolik a především jaké sacharidy vám sedí. Mně například dělal dobře bavorský chléb z Globusu nebo pak večerní chlebík, který je téměř bez sacharidů. Každé tělo ale reaguje jinak.
Důležitý je taky spánek. Vím, že v těhotenství to může být se spánkem horší, ale každá minuta odpočinku se přičítá k dobru.
Skvělá je i těhotenská jóga. Pomůže nejen od bolavých zad, ale uvolní vás i po psychické stránce.
Já jsem si oblíbila v těhotenství tato videa – vypnete na 10 minut a dokonale se zrelaxujete.
- Těhotenská cukrovka může způsobit problémy s vysokým krevním tlakem. To někdy vyústí v preeklampsii – natolik vysoký krevní tlak, který snižuje průtok krve do placenty. Jedinou léčbou je pak porod dítěte. Varovným signálem je bílkovina v moči, kterou vám na gynekologii pravidelně kontrolují.
- Pokud musí těhotná žena užívat pro snížení glykemii inzulín, může to občas vést k hypoglykémii (nízké hladině krevního cukru). Tento stav je nebezpečný pro matku i dítě, protože v těhotenství řada žen v souvislosti s hypoglykémií ztrácí vědomí.
Proč je nízká hladina krevního cukru u novorozenců problém?
- Novorozencům se musí do několika hodin po porodu zkontrolovat krevní cukr.
Pokud hladina cukru v krvi u novorozence zůstává stále nízká, je převezeno na jednotku intenzivní péče a dostává uměle glukózu. Lékaři pravidelně monitorují krevní cukr a jakmile se hladina vyrovná, glukózu přestanou uměle dodávat.
- Špatně kontrolovaná cukrovka vede až k 10% šanci, že se miminko narodí s vadou. Tato pravděpodobnost je dvakrát vyšší než v případě kontrolovaného cukrovky.
Mezi nejčastější vady patří srdeční anomálie, mozkové, páteřní, ledvinové a žaludeční poruchy a orální rozštěpy.
- Až 75 % případů těhotenské cukrovky se dá velmi dobře korigovat dietou a pohybem. Při zdravém životním stylu se miminko narodí většinou zdravé a porod je bezproblémový.
Více informací: Co jíst při těhotenské cukrovce, aby vaše glykémie zůstala v normě.
Zůstane vám těhotenská cukrovka i po porodu?
Jakmile se při porodu oddělí placenta, těhotenská cukrovka zpravidla vymizí.
Po porodu zůstávají problémy s cukrovkou pouze u 5-10 % žen.
U koho se nejčastěji vyskytuje těhotenská cukrovka?
Těhotenská cukrovka se vyskytuje nejčastěji u žen, které se řadí mezi americké indiány, afroameričany, asiaty, hispánky, mají nadváhu, rodinné příslušníky s cukrovkou II. typu nebo pokud již dříve měly těhotenskou cukrovku.
Ženy s prodělanou těhotenskou cukrovkou by měly být pravidelně testovány i po porodu, například na pravidelné kontrole u praktika. Důvodem je vyšší riziko vzniku cukrovky II. typu. Čím dříve se na cukrovku přijde, tím lépe se dá následně korigovat.
Příliš vysoká váha žen v těhotenství může vést k těhotenské cukrovce.
Jakmile vám byla při jednom těhotenství diagnostikována těhotenská cukrovka, je pravděpodobné, že se u vás vyvine i v dalších těhotenstvích (není to ale dogma, protože já jsem jí podruhé neměla).
Toto byla rizika a fakta, která se pojí s těhotenskou cukrovkou. Dobrou zprávou je, že pokud se vaše glykémie pohybuje v předepsaných hodnotách a dodržujete režim, těhotenská cukrovka vám ani miminku nebude ve většině případů způsobovat žádné komplikace.
Honí vás po obědě mlsná a rády byste si daly něco dobrého? Bez obav si můžete dát kousek vysokoprocentní čokolády nebo pár lžiček oříškového másla (z mandlí, arašídů, lískových oříšků). Jen mrkněte na etiketu, co kupujete, protože některé čokolády obsahují dost cukrů a ztužené tuky. Čokoládu a ořechová másla z odkazů mám vyzkoušené a mohu se za ně zaručit.
Více informací o těhotenské cukrovce
- Co nejíst při těhotenské cukrovce
- Co jíst při těhotenské cukrovce
- Jak snížit ranní glykémii v těhotenství
- Těhotenská cukrovka rizika
- Ketony v moči v těhotenství
- Nejlepší potraviny při těhotenské cukrovce
- Low Carb stravování při těhotenské cukrovce
- Co mlsat při těhotenské cukrovce
- Vitamín D při těhotenské cukrovce
- Jak předejít těhotenské cukrovce
- Test na těhotenskou cukrovkou