Otoky nohou v těhotenství trápí ve třetím trimestru až 75 % žen. Některé na ně trpí jen lehce, ale jiné mají lidově řečeno oteklé nohy jako konve, neobují boty a nohy mohou být i bolavé.
Obsah článku:
- Co způsobuje oteklé nohy v těhotenství?
- Kdy je lepší kvůli otokům kontaktovat lékaře?
- Co pomáhá na oteklé nohy v těhotenství?
- Jaké cviky pomáhají na otoky nohou v těhotenství?
Co způsobuje otoky nohou v těhotenství?
První trimestr – otoky nohou na začátku těhotenství
V prvním trimestru se v důsledku těhotenství výrazně zvyšuje hladina hormonu progesteron. Aby ne – progesteron se dá přeložit jako hormon “pro těhotenství“.
To vede ke zpomalování trávení a nadýmání dlouho před tím, než ucítíte první pohyby miminka. Doprovodným jevem mohou být lehce oteklé ruce, nohy nebo tvář.
Pokud jsou otoky výrazné a navíc jsou doprovázeny jinými příznaky, jako jsou závratě, bolest hlavy nebo krvácení, zavolejte svému lékaři.
Druhý trimestr aneb s prvními pohyby i první výraznější otoky
Kolem pátého měsíce je relativně obvyklé, že zaznamenáte oteklé nohy. Zejména pokud jste hodně na nohou nebo je teplo. Tyto toky způsobuje rostoucí množství krve a tekutin v těle. Objem krve se zvyšuje až o 50 %. Nárůst krve a tekutin v těle zase vede k zadržování tekutin a tím ke vzniku otoků.
Pomalu měníte úzké boty za pohodlnější a prstýnky odkládáte. Manželé to pochopí 😀. Mně jeden den natekly prsty tolik, že jsem musela prst promazat, abych prstýnek dostala dolů.
Má to ale i své pozitivum (kromě nákupu nových bot 😀). Tato tekutina navíc pomáhá změkčit vaše tělo a připravit ho na porod.
Nebojte se, v dalších týdnech se po narození miminka tato tekutina rychle sníží. Nikoliv ve dnech – po porodu běžně bývají otoky ještě výraznější, tak si nezapomeňte do porodnice přibalit pohodlnou obuv.
Třetí trimestr – otoky na konci těhotenství
Počínaje 28. týdnem těhotenství je třetí trimestr nejběžnějším obdobím otoků nohou. Čím víc se bude blížit konec těhotenství, tím více se budou vaše nohy podobat malým špekáčkům. Ano, nezní to vábně, uznávám, ale nejste v tom sama a brzy to odezní.
Stále probíhá nárůst množství krve a tekutin v těle, což přispívá k dalším otokům. Děloha je čím dál těžší, což může zpomalit průtok krve zpět do srdce. Nebojte, je to jen nepříjemné nikoliv nebezpečné.
Oteklé nohy v těhotenství mohou způsobovat i tyto faktory:
- teplé počasí
- dietní nerovnováha
- příjem kofeinu
- nedostatečný pitný režim
- dlouhá doba na nohou
Kdy mohou být otoky nohou nebezpečné?
Oteklé nohy a kotníky jsou naprosto běžnou součástí těhotenství. Značí, jak tvrdou práci vaše tělo dělá, aby ve vás mohl růst nový život. Někdy ale mohou otoky signalizovat vážnější problém. Jedním z těchto problémů je preeklampsie neboli natolik vysoký krevní tlak v těhotenství, který ohrožuje vás i miminko a dá se léčit pouze porodem. To je taky důvod, proč váš lékař pravidelně zaznamenává do těhotenské průkazky, zda trpíte na otoky, jestli je přítomna bílkovina v moči a jak vysoký je váš krevní tlak.
Lékaře kontaktujte v těchto případech:
- náhlý otok rukou nohou, tváře nebo kolem očí
- otok, který se dramaticky zhoršuje
- závratě nebo rozmazané vidění
- silná bolest hlavy
- cítíte se zmatená
- potíže s dýcháním
Pokud si nejste jisté, zda je váš otok normální, je vždy lepší zavolat lékaře nebo porodní asistentku. Jsou rádi, že vám pomohou udržet vás i miminko v pořádku.
Otok jedné nohy v těhotenství
Pokud si všimnete otoku jedné nohy, který je doprovázený bolestí, zarudnutím nebo pálením, může to znamenat, že máte hlubokou žilní trombózu neboli krevní sraženinu, většinou v noze. Těhotné ženy na ně trpí více než průměrný člověk.
V případě, že si všimnete těchto příznaků, je důležité zavolat obratem lékaře.
Co pomáhá na oteklé nohy v těhotenství?
Mrkněte na tipy, jak na oteklé nohy v těhotenství vyzrát. Zmenšit je nebo dokonce eliminovat.
1. Snižte příjem sodíku
Nadbytek sodíku neboli soli způsobuje, že vaše tělo drží vodu navíc. Snažte se tak vyhýbat konzervovaným nebo zpracovaným potravinám, protože ty mají obzvláště vysoký obsah sodíku. Rovněž nepřisolujte jídlo víc, než je nutné.
Do receptů můžete přidat pikantní bylinky, jako je rozmarýn, tymián a oregano, které dodají vašemu jídlu chuť bez použití soli. Jen u rozmarýnu a tymiánu s mírou, protože se v těhotenství doporučuje jejich používání omezit.
2. Zvyšte příjem draslíku
Nedostatek draslíku může vést ke zhoršení otoků, protože draslík pomáhá tělu vyrovnat množství tekutin, které drží. Pokud užíváte těhotenské vitamíny, nejspíš budou obsahovat i draslík. Přesto je dobré zařadit i do běžného jídelníčku potraviny bohaté na draslík:
- brambory s kůží
- sladké brambory (také s kůží)
- banány
- avokádo
- špenát
- fazole, některé ovocné šťávy (zejména granátové jablko, pomeranč, mrkev a mučenka)
- jogurt
- řepa
- losos
- čočka
3. Snižte příjem kofeinu
Občasné kafe nebo jiného nápoje s obsahem kofeinu není v těhotenství škodlivé, ale příliš velké množství kofeinu není pro dítě dobré a může taky vést ke zhoršení otoků. Kofein je diuretikum, které způsobuje, že se vám chce víc chodit na malou. Vaše tělo na to reaguje tím, že drží tekutiny. Vyzkoušejte kafe bez kofeinu s mlékem nebo bylinkový čaj.
4. Pijte víc vody
Možná vám to zní zvláštně. Pít víc vody, když vaše tělo tekutiny zadržuje. Ale funguje to. Pokud pijete málo, vaše tělo si myslí, že jste dehydratované a drží ještě více tekutiny, aby se dehydrataci pokusilo vykompenzovat.
Je to jako s jídlem – pokud hladovíte, tělo si začne dělat zásoby a kil navíc se pak zbavuje hůř.
Snažte se vypít dostatek tekutin v průběhu celého dne, aby vaše ledviny vypláchly špatné věci a vaše tělo bylo hydratované.
Jestli vám dělá problém myslet na pitný režim, naplňte si velkou láhev s vodou hned ráno. Přidat si do ní můžete plátky citronu, mátu nebo třeba ovoce (jahody apod.).
5. Naordinujte si relax a dejte nohy hore
Možná neustále přemýšlíte nad tím, co vše ještě chcete stihnout před narozením miminka. Ale ono to pár minut počká. Lehněte si na záda nebo sedněte a dejte nohy výš. Stačí chvíle. Zejména na konci dne vám to může pomoci vypustit tekutinu, která se v průběhu dne shromažďuje v nohou.
6. Noste volné a pohodlné oblečení
Těsné oblečení, zejména kolem zápěstí, pasu a kotníků, může otok ještě zhoršit, protože zabraňuje cirkulaci krve. Zkuste upnuté oblečení vyměnit za volnější a pohodlné a vyhnout se těsným elastickým páskům. V létě jsou ideální šaty s překřížením pod prsy (ty nemusí být ani mateřské a skvěle je využijete i po porodu). V zimě naopak pohodlné legíny a k tomu svetry z příjemného materiálu. Vypadá to dobře a budete se cítit dobře.
7. Zůstaňte v pohodě
Pokud vám vyšlo těhotenství na horké dny, je lepší zůstat doma a vyhnout se intenzivnímu cvičení, abyste se nepřehřály a nevznikly tak další otoky. Noste chladivé oblečení, pokládejte nohy na studené obklady nebo se ovívejte chladnějším vzduchem z ventilátoru.
8. Noste kompresní punčochy s vysokým pasem
Jestli trpíte na otoky nohou nebo jste většinu dne na nohou, mohou vám kompresní punčochy s vysokým pasem pomoct. Tyto punčochy jemně stáhnout vaše nohy a chodidla, aby udržely tekutiny v oběhu.
Vyvarujte se nošení příliš těsných punčochových kalhot, které mohou otoky ještě zhoršovat.
9. Procházejte se
Procházka párkrát denně (dokonce i 5 – 10 minutová) může zlepšit váš krevní oběh, čím se snižují otoky. Kromě procházky je dobré zařadit i další pohyb, který vám pomůže cítit se v těhotenství lépe a eliminovat vznik otoků.
Ve dnech, kdy teploměr atakuje čtyřicítky, se můžete jít projít brzy ráno nebo později večer.
10. Noste pohodlné boty
Pozdní těhotenství je obdobím, kdy byste měla jehly vyměnit za pohodlné (klidně i ortopedické), dobře padnoucí boty. Jsou klíčem ke snížení otoků a prevencí vzniku problémů s kyčlemi a zády. Ty mohou nastat v důsledku změny těžiště a zvyšování hmotnosti v těhotenství. Kromě otoků se vazy ve vašem těle včetně nohou protahují, takže v těhotenství mohou nohy změnit svou velikost.
11. Plavte
Plavání je skvělá a bezpečná forma pohybu v těhotenství. Voda jemně tlačí na měkké tkáně a tím vytlačuje další tekutinu. To vede ke zmírnění otoků.
Zkuste stát nebo plavat v bazénu, kde je hloubka vody téměř až ke krku. Budete se cítit lehčí, v letních měsících se zchladíte a trochu se procvičíte. Držte se stylu plavání prsa, které je v pokročilém těhotenství nejbezpečnější. Nebo zkuste vodní aerobik.
12. Nechte se namasírovat
Masáž pomáhá cirkulaci tekutiny, která má tendenci hromadit se v nohou. Tím dochází ke snižování otoků. Poproste drahé polovičky o masáž nebo se svěřte do rukou odborníka.
Lehněte si, dejte si nohy lehce výš a nechcete si jemně masírovat nohy a chodidla. Můžete přidat trochu oleje z máty peprné nebo levandule pro ještě větší uvolnění. Skvělý je i Maratonec.
13. Spěte na levém boku
Pokud je to možné, spěte na levé straně. Zlepšuje se tím průtok krve, což pomáhá snižování otoků. Tím, že ležíte na levé straně, se snižuje tlak dělohy na dolní dutou žílu, což je velká krevní céva, která vrací krev do srdce.
14. Nastolte ve svém těle rovnováhu
Naše tělo je neustálý koloběh procesů, které se můžou tu a tam vychýlit z rovnováhy. A právě otoky nohou v těhotenství mohou signalizovat, že našemu tělu něco chybí. Tuhle nerovnováhu pomáhají řešit Schüsslerovy soli, které možná znáte pod pojmem tkáňové soli. Jsou to minerály, které byly zpracovány takovým způsobem, díky kterému se soli dostanou okamžitě tam, kde je v našem těle potřeba a zároveň je tělo dokáže vstřebat a přijmout. Ne vždy tomu tak totiž je.
Tkáňové soli jsou na rozdíl od běžných doplňků bezpečné a nemůžete se jimi předávkovat, takže jsou vhodné i v těhotenství, při kojení a u malých dětí. Užívá se více tablet několikrát denně, dokud problém neodezní, tj. dokud se nedoplní chybějící minerál v těle.
Na otoky se užívají následující tkáňové soli:
- Tkáňová sůl č. 8 Natrium chloratum, která pomáhá vyrovnat a nastolit správné hospodaření tekutin v těle.
- Tkáňová sůl č. 10 Natrium sulfuricum je základní solí pro detoxikaci a vyplavování toxických látek, které se může mimo jiné projevovat v podobě otoků.
Cviky na otoky nohou v těhotenství
Na oteklé nohy a kotníky v těhotenství pomáhají velmi jednoduché cviky, které můžete dělat několikrát denně. Téměř kdekoliv.
Natáhněte chodidlo v nártu od sebe a pak zase přitáhněte v nártu k sobě. Takto 30 krát. Potom chodidlem otáčejte na jednu stranu 8 krát a pak na druhou stranu 8 krát. To samé opakujte na druhou nohu. Jedná se o velmi jednoduché a snadné cvičení, které můžete dělat i při stání. Zlepšuje krevní oběh a snižuje otoky nohou. Zabraňuje taky křečím v lýtkových svalech.
Nemusíte se omezovat jen na tento pohyb. Jakýkoliv pohyb v chodidlech a chůze (klidně jen zvednutí se od stolu pro vodu) pomáhají eliminovat otoky nohou. Pro různé procvičování chodidel je skvělý masážní míček.
Určitě popřemýšlejte i o těhotenské józe. Stačí pár minut denně a budete se cítit skvěle. Pomáhá nejen proti otokům, ale taky křečím a bolestem nejrůznějšího druhu spojených s těhotenstvím.
Pokud hledáte něco přímo na otoky, určitě zkuste jednoduché a rychlé cvičení dle tohoto videa. Je skvělé.
Závěrem
Toto byly tipy, jak vyzrát na otoky nohou v těhotenství.
Je dobré dodržovat i obecná doporučení:
- nestát dlouho na nohách a naopak dlouho nesedět
- nedávat nohu přes nohu
- pravidelně (klidně několikrát denně) se protahovat
Drobnosti, které dokáží zázraky.
Související články o těhotenství
- Celulitida v těhotenství
- Co jíst v prvním trimestru těhotenství
- Strie v těhotenství
- Suchá pleť v těhotenství
- Přírodní kosmetika pro těhotné
- Akné v těhotenství a při kojení
- Co nejíst v těhotenství
- Jak jíst v těhotenství a nepřibrat
- Jak zmírnit těhotenské nevolnosti
- Problémy v těhotenství
- Pohyb v těhotenství
- Co jíst v těhotenství
- Jídlo v těhotenství
- Otoky nohou v těhotenství
- Jak zhubnout v těhotenství
- Nejlepší vitamíny pro těhotné